Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2000
2009
2008
2007
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1998
1997
1996
1995
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
2002
- stage -
Stage 1 | Schenkon - Schenkon
Stage 2 | Oberentfelden - Oberentfelden
Stage 3 | Oberentfelden - Sörenberg
Stage 4a | Steinhausen - Steinhausen
Stage 4b | Steinhausen - Steinhausen
Stage 5 | Steinhausen - Stans
Statistics
GO TO
Stage 5 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Grand Prix Tell
»
2001
»
Startlist
menu
2001
»
Grand Prix Tell
(2.Ncup)
2001
»
5 Stages
»
Schenkon
›
Stans
(603.3km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
105
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
POPOVYCH Yaroslav
Zoccorinese Vellutex
2
-
HERVÉ Cédric
Crédit Agricole
3
-
RUCKSTUHL David
Post Swiss Team
4
-
BOONEN Tom
US Postal Service
5
-
DE KOK Walter
Cyclingteam Löwik - Tegeltoko
6
-
NOSE Tomaž
KRKA - Telekom Slovenije
7
-
DEVOLDER Stijn
Mapei - Quickstep
8
-
WILLEMS Frederik
Mapei - Quickstep
9
-
HARY Maryan
Bonjour
10
-
PORTAL Nicolas
AG2R Prévoyance
11
-
ALBASINI Michael
12
-
ANZÀ Santo
13
-
ARNEL Emil
14
-
BADER Vincent
15
-
BAK Glenn
16
-
BATES Gene
17
-
BEČKA Radek
18
-
BILEKA Volodymyr
19
-
BRÉARD David
20
-
BUCCIERO Antonio
21
-
BÜHLER Kurt
22
-
BURKHARD Roman
23
-
CREED Michael
24
-
DAVIS Scott
25
-
DE WEERT Kevin
26
-
DEPPELER Andre
27
-
DIETZIKER Andreas
28
-
DREYER Bruno
29
-
DWORATZEK Falk
30
-
DYRING Rasmus
31
-
ELIJZEN Michiel
32
-
ELTINK Theo
33
-
FÄH Patrick
34
-
FITZGERALD Mark
35
-
FRISCHKNECHT Thomas
36
-
GERRANS Simon
37
-
GIRSCHWEILER Christoph
38
-
GREIPEL André
39
-
GRYSCHENKO Ruslan
40
-
GUTTINGER Sandro
41
-
HARTMANN Marco
42
-
HOLMKVIST Jonas
43
-
JENNINGS Cameron
44
-
JOHO Markus
45
-
JONES Brice
46
-
JUANES Braulio
47
-
KALISNIK Tomasz
48
-
KNUDSEN Morten
49
-
KOFLER Patrik
50
-
KOTNIK Matjia
51
-
KUPKA David
52
-
LAGUTIN Sergey
53
-
LARSEN Michael
54
-
LARSSON Gustav Erik
55
-
LERGAARD Tobias
56
-
LEUPP Reto
57
-
LJUNGBLAD Jonas
58
-
LOOS Coen
59
-
LOOSLI David
60
-
MACKEY Daniel
61
-
MAGYAROSI Peter
62
-
MASOLINO Daniele
63
-
MCCARTY Jonathan Patrick
64
-
MOURECEK Michael
65
-
MUGERLI Matej
66
-
MURER Wolfgang
67
-
NÄGELIN Stefan
68
-
OESCHGER Peter
69
-
OREDSSON Thomas
70
-
PELÁNEK Luboš
71
-
PINEAU Jérôme
72
-
PIZZUTO Giovanni
73
-
QUINZIATO Manuel
74
-
RETSECK Jonathan
75
-
ROHREGGER Thomas
76
-
ROTH Michael
77
-
RUCKER Stefan
78
-
RUSCH David
79
-
SCARPONI Michele
80
-
SESTAK Petr
81
-
SHKARPETA Denis
82
-
SIEBERG Marcel
83
-
SIGGAARD Lasse
84
-
STALDER Florian
85
-
STARZENGRUBER Harald
86
-
STRGAR Matic
87
-
SULSER Stefan
88
-
TALABARDON Yannick
89
-
TAPPAREL Jimmy
90
-
TEN DAM Laurens
91
-
THAENS Ben
92
-
TIMOCHINE Mikhail
93
-
TOSONI Cristian
94
-
TRETO Nathan
95
-
TRNKA Lubos
96
-
VAN GOOLEN Jurgen
97
-
VRÁNA Kamil
98
-
WEENING Pieter
99
-
WENDEL Erik
100
-
WILLMANN Christian
101
-
WIRTH Patrick
102
-
YATES Jeremy
103
-
ZECKRA Mario
104
-
ZEPIC Marko
105
-
ZOSS Stefan
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)