2019
2021
2020»104th

Gran Piemonte

(1.Pro)
2020»One day race»Santo Stefano BelboBarolo(187km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
1141
GC
BENNETT George Team Jumbo-Visma
30Team Jumbo-Visma2001254:38:23
2167
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
31UAE Team Emirates15085,,
0:00
31
Classic
VAN DER POEL Mathieu Alpecin - Fenix
25Alpecin - Fenix125600:04
0:04
427
Climber
VLASOV Aleksandr Astana Pro Team
24Astana Pro Team10050,,
0:04
542
Climber
GESCHKE Simon CCC Team
34CCC Team8545,,
0:04
622
Hills
ARANBURU Alex Astana Pro Team
24Astana Pro Team7040,,
0:04
763
GC
DEVENYNS Dries Deceuninck - Quick Step
37Deceuninck - Quick Step6035,,
0:04
897
Classic
STANNARD Robert Mitchelton-Scott
21Mitchelton-Scott50300:07
0:07
9153
Climber
CICCONE Giulio Trek - Segafredo
25Trek - Segafredo4026,,
0:07
1046
Climber
VALTER Attila CCC Team
22CCC Team3522,,
0:07
11147
GC
TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma
26Team Jumbo-Visma30200:09
0:09
1255
Climber
PETILLI Simone Circus - Wanty Gobert
27Circus - Wanty Gobert2518,,
0:09
13176
Classic
ROTA Lorenzo Vini Zabù - KTM
25Vini Zabù - KTM2016,,
0:09
1467
Classic
SERRY Pieter Deceuninck - Quick Step
31Deceuninck - Quick Step1514,,
0:09
1581
GC
HERMANS Ben Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation10120:14
0:14
16152
Climber
BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo
32Trek - Segafredo5100:16
0:16
17162
GC
CONTI Valerio UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates590:26
0:26
18133
Classic
MOSCON Gianni Team INEOS
26Team INEOS58,,
0:26
1941
Climber
34CCC Team57,,
0:26
2021
GC
IZAGIRRE Ion Astana Pro Team
31Astana Pro Team56,,
0:26
21161
Climber
ARU Fabio UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates550:31
0:31
2216
GC
PELLAUD Simon Androni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec541:01
1:01
23126
TT
SOBRERO Matteo NTT Pro Cycling
23NTT Pro Cycling53,,
1:01
24125
Climber
MÄDER Gino NTT Pro Cycling
23NTT Pro Cycling52,,
1:01
2545
TT
ROSSKOPF Joey CCC Team
30CCC Team511:05
1:05
2666
Hills
QUINN Sean Deceuninck - Quick Step
20Deceuninck - Quick Step5,,
1:05
27111
GC
21Italy5,,
1:05
2815
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec5,,
1:05
2982
GC
BADILATTI Matteo Israel Start-Up Nation
28Israel Start-Up Nation51:08
1:08
30131
GC
SOSA Iván Ramiro Team INEOS
22Team INEOS5,,
1:08
31106
Climber
RUBIO Einer Movistar Team
22Movistar Team3,,
1:08
3286
GC
NAVARRO Daniel Israel Start-Up Nation
37Israel Start-Up Nation3,,
1:08
33132
TT
GANNA Filippo Team INEOS
24Team INEOS31:10
1:10
3471
Classic
CANOLA Marco Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo31:18
1:18
35151
GC
NIBALI Vincenzo Trek - Segafredo
35Trek - Segafredo31:26
1:26
3613
GC
CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec31:37
1:37
376
GC
VERVAEKE Louis Alpecin - Fenix
26Alpecin - Fenix31:39
1:39
38174
Classic
GAROSIO Andrea Vini Zabù - KTM
26Vini Zabù - KTM3,,
1:39
39114
Hills
20Italy31:53
1:53
4091
Classic
ALBASINI Michael Mitchelton-Scott
39Mitchelton-Scott31:54
1:54
4112
GC
BAIS Mattia Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:54
4272
GC
CHERKASOV Nikolay Gazprom - RusVelo
23Gazprom - RusVelo,,
1:54
4377
Classic
VELASCO Simone Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo1:58
1:58
44172
GC
FORTUNATO Lorenzo Vini Zabù - KTM
24Vini Zabù - KTM,,
1:58
45112
Sprint
21Italy2:06
2:06
4665
Classic
HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck - Quick Step
23Deceuninck - Quick Step3:21
3:21
47127
Sprint
WYSS Danilo NTT Pro Cycling
34NTT Pro Cycling3:57
3:57
48173
Sprint
FRAPPORTI Marco Vini Zabù - KTM
35Vini Zabù - KTM4:12
4:12
4961
Classic
BALLERINI Davide Deceuninck - Quick Step
25Deceuninck - Quick Step,,
4:12
50121
TT
DE BOD Stefan NTT Pro Cycling
23NTT Pro Cycling,,
4:12
515
Classic
VAKOČ Petr Alpecin - Fenix
28Alpecin - Fenix,,
4:12
5292
GC
GRMAY Tsgabu Mitchelton-Scott
28Mitchelton-Scott,,
4:12
53137
Sprint
SWIFT Ben Team INEOS
32Team INEOS4:23
4:23
54107
Classic
VILLELLA Davide Movistar Team
29Movistar Team,,
4:23
5531
GC
CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè5:11
5:11
56143
GC
HARPER Chris Team Jumbo-Visma
25Team Jumbo-Visma5:16
5:16
57146
GC
VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma
23Team Jumbo-Visma,,
5:16
587
Sprint
WALSLEBEN Philipp Alpecin - Fenix
32Alpecin - Fenix5:18
5:18
5937
GC
ZANA Filippo Bardiani-CSF-Faizanè
21Bardiani-CSF-Faizanè5:21
5:21
6051
Classic
DELACROIX Théo Circus - Wanty Gobert
21Circus - Wanty Gobert,,
5:21
6176
GC
RYBALKIN Aleksey Gazprom - RusVelo
26Gazprom - RusVelo5:23
5:23
6253
GC
EIKING Odd Christian Circus - Wanty Gobert
25Circus - Wanty Gobert5:40
5:40
6362
TT
CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick Step
29Deceuninck - Quick Step5:42
5:42
6423
TT
BOARO Manuele Astana Pro Team
33Astana Pro Team6:10
6:10
65156
Hills
MOSCA Jacopo Trek - Segafredo
26Trek - Segafredo,,
6:10
66135
GC
PUCCIO Salvatore Team INEOS
30Team INEOS,,
6:10
6717
Climber
RAVANELLI Simone Androni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec,,
6:10
68117
GC
RIVI Samuele Italy
22Italy,,
6:10
6926
GC
NATAROV Yuriy Astana Pro Team
23Astana Pro Team,,
6:10
70144
GC
HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma
25Team Jumbo-Visma,,
6:10
713
Classic
JANSSENS Jimmy Alpecin - Fenix
31Alpecin - Fenix7:30
7:30
7284
TT
CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation
26Israel Start-Up Nation9:39
9:39
73142
GC
BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma
26Team Jumbo-Visma,,
9:39
7483
Sprint
BOIVIN Guillaume Israel Start-Up Nation
31Israel Start-Up Nation10:36
10:36
754
Classic
SBARAGLI Kristian Alpecin - Fenix
30Alpecin - Fenix,,
10:36
76104
GC
JORGENSON Matteo Movistar Team
21Movistar Team,,
10:36
77163
Classic
COVI Alessandro UAE Team Emirates
21UAE Team Emirates,,
10:36
7847
Classic
ZIMMERMANN Georg CCC Team
22CCC Team,,
10:36
79171
Classic
VISCONTI Giovanni Vini Zabù - KTM
37Vini Zabù - KTM,,
10:36
8036
GC
SENNI Manuel Bardiani-CSF-Faizanè
28Bardiani-CSF-Faizanè14:24
14:24
81165
GC
RAVASI Edward UAE Team Emirates
26UAE Team Emirates14:45
14:45
8287
GC
PICCOLI James Israel Start-Up Nation
28Israel Start-Up Nation18:37
18:37
8364
TT
GARRISON Ian Deceuninck - Quick Step
22Deceuninck - Quick Step,,
18:37
84177
TT
SPREAFICO Matteo Vini Zabù - KTM
27Vini Zabù - KTM,,
18:37
85136
GC
24Team INEOS,,
18:37
8632
GC
COVILI Luca Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè,,
18:37
87105
TT
NORSGAARD Mathias Movistar Team
23Movistar Team,,
18:37
88101
Climber
ALBA Juan Diego Movistar Team
22Movistar Team,,
18:37
8985
TT
GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation
23Israel Start-Up Nation,,
18:37
90154
GC
CONCI Nicola Trek - Segafredo
23Trek - Segafredo,,
18:37
9175
TT
RIKUNOV Petr Gazprom - RusVelo
23Gazprom - RusVelo,,
18:37
92155
GC
DE KORT Koen Trek - Segafredo
37Trek - Segafredo,,
18:37
9374
GC
KUZMIN Anton Gazprom - RusVelo
23Gazprom - RusVelo,,
18:37
94122
GC
DYBALL Benjamin NTT Pro Cycling
31NTT Pro Cycling,,
18:37
DNF2
GC
DE TIER Floris Alpecin - Fenix
28Alpecin - Fenix-
DNF43
GC
MAŁECKI Kamil CCC Team
24CCC Team-
DNF175
Sprint
MARENGO Umberto Vini Zabù - KTM
28Vini Zabù - KTM-
DNF93
GC
HAMILTON Lucas Mitchelton-Scott
24Mitchelton-Scott-
DNF94
GC
MEYER Cameron Mitchelton-Scott
32Mitchelton-Scott-
DNF95
GC
SCOTSON Callum Mitchelton-Scott
24Mitchelton-Scott-
DNF96
Hills
SMITH Dion Mitchelton-Scott
27Mitchelton-Scott-
DNF164
Climber
MUÑOZ Cristian Camilo UAE Team Emirates
24UAE Team Emirates-
DNF166
GC
ARDILA Andrés Camilo UAE Team Emirates
21UAE Team Emirates-
DNF157
Sprint
MOSCHETTI Matteo Trek - Segafredo
23Trek - Segafredo-
DNF123
GC
GHEBREIGZABHIER Amanuel NTT Pro Cycling
25NTT Pro Cycling-
DNF124
Climber
KING Ben NTT Pro Cycling
31NTT Pro Cycling-
DNF145
Classic
MARTENS Paul Team Jumbo-Visma
36Team Jumbo-Visma-
DNF24
Sprint
GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team
24Astana Pro Team-
DNF25
Sprint
MARTINELLI Davide Astana Pro Team
27Astana Pro Team-
DNF54
Classic
PASQUALON Andrea Circus - Wanty Gobert
32Circus - Wanty Gobert-
DNF56
Sprint
VAN POPPEL Danny Circus - Wanty Gobert
27Circus - Wanty Gobert-
DNF57
Sprint
VANSPEYBROUCK Pieter Circus - Wanty Gobert
33Circus - Wanty Gobert-
DNF52
Classic
DEVRIENDT Tom Circus - Wanty Gobert
28Circus - Wanty Gobert-
DNF73
Sprint
CIMA Damiano Gazprom - RusVelo
26Gazprom - RusVelo-
DNF102
TT
HOLLMANN Juri Movistar Team
20Movistar Team-
DNF103
Classic
JACOBS Johan Movistar Team
23Movistar Team-
DNF14
Classic
GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli - Sidermec
36Androni Giocattoli - Sidermec-
DNF11
Classic
BAGIOLI Nicola Androni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec-
DNF116
TT
24Italy-
DNF113
Hills
21Italy-
DNF115
Hills
19Italy-
DNF34
Sprint
ROMANO Francesco Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè-
DNF35
Classic
SAVINI Daniel Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè-
DNF33
Hills
FIORELLI Filippo Bardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 8%, or 5:00:39 (+22:16)

Race information

  • Date:
    12 August 2020
  • Start time:
    13:55
  • Avg. speed winner:
    40.3 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    187 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    104
  • Vert. meters:
    3004
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    8 km solo
  • Avg. temperature:

    Race profile