2024»

Gran Premio del Perdono

(1.1)
2024»One day race»MelegnanoMelegnano(119.6km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPntTime
132
CLEMMENSEN Theodor August Team GRENKE - Auto Eder
17Team GRENKE - Auto Eder752:35:23
2175
MAGAGNOTTI Alessio Autozai - Contri
17Autozai - Contri550:05
0:05
333
FIETZKE Paul Team GRENKE - Auto Eder
18Team GRENKE - Auto Eder40,,
0:05
4142
BOSIO Tommaso Ciclistica Trevigliese
17Ciclistica Trevigliese320:12
0:12
5144
DONATI Andrea Ciclistica Trevigliese
17Ciclistica Trevigliese280:37
0:37
6176
VALJAVEC Erazem Autozai - Contri
17Autozai - Contri240:52
0:52
785
MELLANO Ludovico Maria Team F.lli Giorgi ASD
17Team F.lli Giorgi ASD20,,
0:52
856
TURRI Thomas Borgo Molino Vigna Fiorita
17Borgo Molino Vigna Fiorita18,,
0:52
9183
18Hungary16,,
0:52
1031
MØLLER ANDERSEN Noah Lindholm Team GRENKE - Auto Eder
17Team GRENKE - Auto Eder14,,
0:52
11115
BRONAKOWSKI Adam Pool Cantù 1999 - GB Junior Team
17Pool Cantù 1999 - GB Junior Team12,,
0:52
1246
HOFER Valentin Cannibal - Victorious U19 Development Team
17Cannibal - Victorious U19 Development Team10,,
0:52
13145
NOVAK Filip Ciclistica Trevigliese
16Ciclistica Trevigliese8,,
0:52
14122
DICK Ahron U19 Academy Region Sud Nippo EF
17U19 Academy Region Sud Nippo EF7,,
0:52
15231
OMRZEL Jakob Adria Mobil Juniors
18Adria Mobil Juniors6,,
0:52
16162
WEENING Tsjisse WRV De Peddelaars
17WRV De Peddelaars5,,
0:52
1734
FINN Lorenzo Team GRENKE - Auto Eder
17Team GRENKE - Auto Eder41:07
1:07
1841
HUYSMANS Nolan Cannibal - Victorious U19 Development Team
18Cannibal - Victorious U19 Development Team3,,
1:07
19143
GAMBA Thomas Ciclistica Trevigliese
17Ciclistica Trevigliese2,,
1:07
20173
GARBI Pierluigi Autozai - Contri
17Autozai - Contri1,,
1:07
2135
KRÁL Kryštof Team GRENKE - Auto Eder
17Team GRENKE - Auto Eder1:42
1:42
2243
FUGGER Heimo Cannibal - Victorious U19 Development Team
16Cannibal - Victorious U19 Development Team,,
1:42
23205
MASSOLIN Samuele Industrial Forniture Moro-Trecieffe
17Industrial Forniture Moro-Trecieffe,,
1:42
2496
BERLAK Bor Pogi Team UAE Generali
16Pogi Team UAE Generali,,
1:42
2552
CETTOLIN Filippo Borgo Molino Vigna Fiorita
17Borgo Molino Vigna Fiorita,,
1:42
26244
FORCARI Enrico Energy Team ASD
17Energy Team ASD,,
1:42
27223
CORNALI Christian S.C. Romanese
16S.C. Romanese,,
1:42
28234
MURN Vid Adria Mobil Juniors
17Adria Mobil Juniors,,
1:42
2993
EBNER Bor Pogi Team UAE Generali
16Pogi Team UAE Generali,,
1:42
30221
RINALDI Andrea S.C. Romanese
18S.C. Romanese,,
1:42
3166
RINNER Jonathan Switzerland
17Switzerland,,
1:42
32256
TOTH Noel TSP Mittelland
17TSP Mittelland,,
1:42
33185
MAKRAI Bálint Hungary
Hungary,,
1:42
3445
JORDAN Ayden Cannibal - Victorious U19 Development Team
16Cannibal - Victorious U19 Development Team,,
1:42
35141
KORBEL Matyas Ciclistica Trevigliese
16Ciclistica Trevigliese,,
1:42
36194
BITTMAN Adam Rexonix Kovo Praha
18Rexonix Kovo Praha,,
1:42
3736
VAN DAMME Thibaut Team GRENKE - Auto Eder
16Team GRENKE - Auto Eder,,
1:42
38102
MORALES Jonathan A.R. Monex Pro CyclingTeam
18A.R. Monex Pro CyclingTeam,,
1:42
3983
RASCHI Edoardo Team F.lli Giorgi ASD
16Team F.lli Giorgi ASD,,
1:42
40186
17Hungary,,
1:42
41245
MAGAZZU' Giovanni Energy Team ASD
18Energy Team ASD,,
1:42
42212
VUGTS Bram KNWU Zuid-Nederland
17KNWU Zuid-Nederland,,
1:42
43155
LEMESTREZ Juan Team Wallonie Juniors
18Team Wallonie Juniors,,
1:42
4412
TOGNI Lorenzo GC Feralpi Group ASD
17GC Feralpi Group ASD,,
1:42
45262
SMECCA Giuseppe GS Apiratori Otelli Aclhem CWC
18GS Apiratori Otelli Aclhem CWC,,
1:42
46164
VAN VEEN Tom WRV De Peddelaars
WRV De Peddelaars,,
1:42
47131
SCHERTENLEIB Loic Cycling Academy Valais 2025
16Cycling Academy Valais 2025,,
1:42
4826
TRISCONI Sirio Ticino Cycling
17Ticino Cycling,,
1:42
49252
BARTSCH Cedric TSP Mittelland
16TSP Mittelland,,
1:42
5075
BEAGLEY James Prologue Racing Team
16Prologue Racing Team,,
1:42
5123
HOCHULI Florian Ticino Cycling
18Ticino Cycling,,
1:42
52154
DELIER Florian Team Wallonie Juniors
18Team Wallonie Juniors,,
1:42
53125
ROCCHI Sloan U19 Academy Region Sud Nippo EF
17U19 Academy Region Sud Nippo EF,,
1:42
54116
LUCIANI Nicolo’ Pool Cantù 1999 - GB Junior Team
16Pool Cantù 1999 - GB Junior Team,,
1:42
55182
BALOGH Zsombor Hungary
17Hungary,,
1:42
56264
TAVELLI Sebastiano GS Apiratori Otelli Aclhem CWC
17GS Apiratori Otelli Aclhem CWC,,
1:42
5744
WINTER Zeno Levi Cannibal - Victorious U19 Development Team
17Cannibal - Victorious U19 Development Team,,
1:42
58193
PURNOCH Matyas Rexonix Kovo Praha
17Rexonix Kovo Praha,,
1:42
59202
BATTAIN Nicola Industrial Forniture Moro-Trecieffe
18Industrial Forniture Moro-Trecieffe,,
1:42
60184
HANCZ Tamás Hungary
17Hungary,,
1:42
61181
TAKÁCS Marcell Hungary
17Hungary,,
1:42
6255
DALLE CRODE Lorenzo Borgo Molino Vigna Fiorita
Borgo Molino Vigna Fiorita,,
1:42
6351
BESSEGA Andrea Borgo Molino Vigna Fiorita
18Borgo Molino Vigna Fiorita,,
1:42
6454
VACCHER Luca Borgo Molino Vigna Fiorita
16Borgo Molino Vigna Fiorita,,
1:42
653
DEMATTÈ Marco Ciclistica Dro
Ciclistica Dro,,
1:42
66266
LODA Marco GS Apiratori Otelli Aclhem CWC
17GS Apiratori Otelli Aclhem CWC,,
1:42
67272
BALDIRAGHI Mattia ASD Pedala Casalese ARMOFER
17ASD Pedala Casalese ARMOFER,,
1:42
68273
GUGLIELMI Lorenzo ASD Pedala Casalese ARMOFER
16ASD Pedala Casalese ARMOFER,,
1:42
69263
SACCANI Federico GS Apiratori Otelli Aclhem CWC
16GS Apiratori Otelli Aclhem CWC,,
1:42
70261
BONINI Cristian GS Apiratori Otelli Aclhem CWC
17GS Apiratori Otelli Aclhem CWC,,
1:42
71224
GUERCILENA Marco S.C. Romanese
17S.C. Romanese,,
1:42
72151
CLAISSE Édouard Team Wallonie Juniors
16Team Wallonie Juniors,,
1:42
7353
CASAGRANDE Nicolo Borgo Molino Vigna Fiorita
17Borgo Molino Vigna Fiorita,,
1:42
DNF1
AIT FARES Omar Ciclistica Dro
17Ciclistica Dro-
DNF2
BORGHESI Luca Ciclistica Dro
17Ciclistica Dro-
DNF4
DELPERO Luca Ciclistica Dro
18Ciclistica Dro-
DNF5
BRUSEGHINI Alessio Ciclistica Dro
Ciclistica Dro-
DNF6
MALDONADO Gabriel Ciclistica Dro
Ciclistica Dro-
DNF11
MORELLI Matteo GC Feralpi Group ASD
GC Feralpi Group ASD-
DNF13
BRIONI Adam GC Feralpi Group ASD
17GC Feralpi Group ASD-
DNF14
QUARESMINI Manuel GC Feralpi Group ASD
16GC Feralpi Group ASD-
DNF15
BOCCHIO Alberto GC Feralpi Group ASD
GC Feralpi Group ASD-
DNF16
SOLIMEO Mattia GC Feralpi Group ASD
18GC Feralpi Group ASD-
DNF21
CICCARELLI Leonardo Ticino Cycling
Ticino Cycling-
DNF22
TENTORI Geremia Ticino Cycling
17Ticino Cycling-
DNF24
EILINGER Cédric Ticino Cycling
17Ticino Cycling-
DNF25
ZUMSTEG Nicola Ticino Cycling
18Ticino Cycling-
DNF42
THOMPSON Matt Cannibal - Victorious U19 Development Team
Cannibal - Victorious U19 Development Team-
DNF61
DÜRR Mauro Switzerland
18Switzerland-
DNF62
FELSBERGER Elia Switzerland
18Switzerland-
DNF63
GINTER Nicolas Switzerland
18Switzerland-
DNF64
GREMAUD Noa Switzerland
16Switzerland-
DNF65
GRAF Cedric Switzerland
18Switzerland-
DNF71
TURNBULL Joseph Prologue Racing Team
17Prologue Racing Team-
DNF72
SMITH Nathan Prologue Racing Team
Prologue Racing Team-
DNF73
KEMP Daniel Prologue Racing Team
16Prologue Racing Team-
DNF74
HURT Joel Prologue Racing Team
17Prologue Racing Team-
DNF76
PEACE Matthew Prologue Racing Team
16Prologue Racing Team-
DNF81
ALASSIO Christian Team F.lli Giorgi ASD
17Team F.lli Giorgi ASD-
DNF82
GARDANI Simone Team F.lli Giorgi ASD
16Team F.lli Giorgi ASD-
DNF84
FERRARI Sergio Team F.lli Giorgi ASD
Team F.lli Giorgi ASD-
DNF86
LAHUTA Maksym Team F.lli Giorgi ASD
16Team F.lli Giorgi ASD-
DNF91
JENKO Tine Pogi Team UAE Generali
17Pogi Team UAE Generali-
DNF92
PETRIČ Bastian Pogi Team UAE Generali
16Pogi Team UAE Generali-
DNF94
HUSAR Jakub Pogi Team UAE Generali
18Pogi Team UAE Generali-
DNF95
HAMUN Ziga Pogi Team UAE Generali
16Pogi Team UAE Generali-
DNF101
ALVAREZ Oscar A.R. Monex Pro CyclingTeam
A.R. Monex Pro CyclingTeam-
DNF103
BENITEZ Noe A.R. Monex Pro CyclingTeam
A.R. Monex Pro CyclingTeam-
DNF104
CISNEROS Jose Said A.R. Monex Pro CyclingTeam
A.R. Monex Pro CyclingTeam-
DNF105
PERAZA Jose A.R. Monex Pro CyclingTeam
A.R. Monex Pro CyclingTeam-
DNF106
RODRIGUEZ Eismar A.R. Monex Pro CyclingTeam
A.R. Monex Pro CyclingTeam-
DNF111
RIGAMONTI Thomas Pool Cantù 1999 - GB Junior Team
17Pool Cantù 1999 - GB Junior Team-
DNF112
VECCHI Gabriel Pool Cantù 1999 - GB Junior Team
17Pool Cantù 1999 - GB Junior Team-
DNF113
MIGHELI Manuele Pool Cantù 1999 - GB Junior Team
17Pool Cantù 1999 - GB Junior Team-
DNF114
ROSSINI Lorenzo Pool Cantù 1999 - GB Junior Team
16Pool Cantù 1999 - GB Junior Team-
DNF121
MASSA Dylan U19 Academy Region Sud Nippo EF
18U19 Academy Region Sud Nippo EF-
DNF123
DEVILLE Axel U19 Academy Region Sud Nippo EF
16U19 Academy Region Sud Nippo EF-
DNF124
PLACE Adrien U19 Academy Region Sud Nippo EF
16U19 Academy Region Sud Nippo EF-
DNF126
GIANI Alexis U19 Academy Region Sud Nippo EF
17U19 Academy Region Sud Nippo EF-
DNF132
PITTET Hugo Cycling Academy Valais 2025
17Cycling Academy Valais 2025-
DNF133
BREITLER Jim Cycling Academy Valais 2025
17Cycling Academy Valais 2025-
DNF134
CONTESSE Thibaud Cycling Academy Valais 2025
17Cycling Academy Valais 2025-
DNF135
DELY Evan Cycling Academy Valais 2025
16Cycling Academy Valais 2025-
DNF136
REINHARD Tristan Cycling Academy Valais 2025
17Cycling Academy Valais 2025-
DNF152
DAIX Guillaume Team Wallonie Juniors
17Team Wallonie Juniors-
DNF153
DE CLERCQ Mathijs Team Wallonie Juniors
18Team Wallonie Juniors-
DNF161
WESTERBEKE Tiem WRV De Peddelaars
17WRV De Peddelaars-
DNF163
DE ROOS Mads WRV De Peddelaars
18WRV De Peddelaars-
DNF165
TURKSTRA Danny WRV De Peddelaars
17WRV De Peddelaars-
DNF166
KAMP Karsten WRV De Peddelaars
16WRV De Peddelaars-
DNF171
ANASTASIA Tommaso Autozai - Contri
17Autozai - Contri-
DNF172
REMELLI Cristian Autozai - Contri
18Autozai - Contri-
DNF174
IDRIZI Melsan Autozai - Contri
17Autozai - Contri-
DNF191
STEDRY Adam Rexonix Kovo Praha
17Rexonix Kovo Praha-
DNF192
BRÜCKNER Filip Rexonix Kovo Praha
17Rexonix Kovo Praha-
DNF195
DVOŘÁČEK Tobias Rexonix Kovo Praha
17Rexonix Kovo Praha-
DNF196
VYBORNY Krystof Rexonix Kovo Praha
16Rexonix Kovo Praha-
DNF201
ARTUSO Marco Industrial Forniture Moro-Trecieffe
17Industrial Forniture Moro-Trecieffe-
DNF203
CERVI Samuele Industrial Forniture Moro-Trecieffe
17Industrial Forniture Moro-Trecieffe-
DNF204
FABBRO Riccardo Industrial Forniture Moro-Trecieffe
17Industrial Forniture Moro-Trecieffe-
DNF206
TOMASELLA Nicola Industrial Forniture Moro-Trecieffe
17Industrial Forniture Moro-Trecieffe-
DNF211
VAN DER STAAL Rinz KNWU Zuid-Nederland
16KNWU Zuid-Nederland-
DNF213
PAAIMANS Teun KNWU Zuid-Nederland
16KNWU Zuid-Nederland-
DNF214
SCHOUREN Jip KNWU Zuid-Nederland
16KNWU Zuid-Nederland-
DNF215
FUITE Michiel KNWU Zuid-Nederland
17KNWU Zuid-Nederland-
DNF216
POLFLIET Dennis KNWU Zuid-Nederland
16KNWU Zuid-Nederland-
DNF222
CARMINATI Mirko S.C. Romanese
16S.C. Romanese-
DNF225
SIGNORINI Luca S.C. Romanese
S.C. Romanese-
DNF226
MORO Marco S.C. Romanese
S.C. Romanese-
DNF232
MERVAR Tim Adria Mobil Juniors
16Adria Mobil Juniors-
DNF233
PETERLIN Nejc Adria Mobil Juniors
17Adria Mobil Juniors-
DNF235
GOLOB Nik Adria Mobil Juniors
17Adria Mobil Juniors-
DNF236
KETIŠ Tristan Adria Mobil Juniors
17Adria Mobil Juniors-
DNF241
MIGLIAVACCA Federico Energy Team ASD
Energy Team ASD-
DNF242
ALMONTE Nicolas Energy Team ASD
16Energy Team ASD-
DNF243
DI DIO PARLAPOCO Tommaso Energy Team ASD
17Energy Team ASD-
DNF251
OBERLI Lény TSP Mittelland
17TSP Mittelland-
DNF253
EMMENEGGER Lars TSP Mittelland
17TSP Mittelland-
DNF254
DONZE Nolan TSP Mittelland
17TSP Mittelland-
DNF255
RUDGE Alexander TSP Mittelland
TSP Mittelland-
DNF265
FINOTTI Matteo GS Apiratori Otelli Aclhem CWC
GS Apiratori Otelli Aclhem CWC-
DNF271
FANTINI Christian ASD Pedala Casalese ARMOFER
17ASD Pedala Casalese ARMOFER-
DNF274
VISCARDI Nicolò ASD Pedala Casalese ARMOFER
ASD Pedala Casalese ARMOFER-
DNF275
BALCONI Guglielmo ASD Pedala Casalese ARMOFER
ASD Pedala Casalese ARMOFER-
DNF276
PALPI Camillo ASD Pedala Casalese ARMOFER
ASD Pedala Casalese ARMOFER-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 8%, or 2:47:49 (+12:26)

Race information

  • Date:
    01 April 2024
  • Start time:
    09:00
  • Avg. speed winner:
    46.183 km/h
  • Race category:
    MJ - Men Juniors
  • Distance:
    119.6 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    17
  • Vert. meters:
    579
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    3 km solo
  • Avg. temperature:

    Race profile

    Finish photo

    • Finishphoto of Theodor August Clemmensen winning Gran Premio del Perdono .
      © Gran Premio del Perdono