2023
2024»33rd

Gran Premio Miguel Indurain

(1.Pro)
2024»One day race»EstellaEstella(198.1km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
1105
Climber
MCNULTY Brandon UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates2001254:55:48
2167
Climber
VAN GILS Maxim Lotto Dstny
24Lotto Dstny15085,,
0:00
385
Climber
ONLEY Oscar Team dsm-firmenich PostNL
21Team dsm-firmenich PostNL125600:02
0:02
41
Climber
IZAGIRRE Ion Cofidis
35Cofidis100500:06
0:06
554
Climber
RYAN Archie EF Education - EasyPost
22EF Education - EasyPost85450:08
0:08
621
Climber
BATTISTELLA Samuele Astana Qazaqstan Team
25Astana Qazaqstan Team70400:16
0:16
713
Climber
CHAMPOUSSIN Clément Arkéa - B&B Hotels
25Arkéa - B&B Hotels6035,,
0:16
8192
Climber
CRAS Steff TotalEnergies
28TotalEnergies5030,,
0:16
935
Climber
SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe
30BORA - hansgrohe4026,,
0:16
10121
Climber
BARCELÓ Fernando Caja Rural - Seguros RGA
28Caja Rural - Seguros RGA3522,,
0:16
1181
Climber
BARGUIL Warren Team dsm-firmenich PostNL
32Team dsm-firmenich PostNL30200:23
0:23
12131
GC
BERRADE Urko Equipo Kern Pharma
26Equipo Kern Pharma25180:26
0:26
13104
GC
DEL TORO Isaac UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates20160:31
0:31
1492
Climber
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
21Team Jayco AlUla1514,,
0:31
15106
GC
SIVAKOV Pavel UAE Team Emirates
26UAE Team Emirates10120:34
0:34
16101
Climber
ARRIETA Igor UAE Team Emirates
21UAE Team Emirates510,,
0:34
1742
Climber
BAUDIN Alex Decathlon AG2R La Mondiale Team
22Decathlon AG2R La Mondiale Team590:36
0:36
18174
GC
DONOVAN Mark Q36.5 Pro Cycling Team
24Q36.5 Pro Cycling Team580:42
0:42
19182
GC
DOUBLE Paul Team Polti Kometa
27Team Polti Kometa570:44
0:44
20173
Climber
DE LA CRUZ David Q36.5 Pro Cycling Team
34Q36.5 Pro Cycling Team560:53
0:53
2166
GC
VERONA Carlos Lidl - Trek
31Lidl - Trek55,,
0:53
22135
Climber
MIQUEL Pau Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma541:05
1:05
2374
Climber
GUERREIRO Ruben Movistar Team
29Movistar Team531:12
1:12
2483
Climber
LEEMREIZE Gijs Team dsm-firmenich PostNL
24Team dsm-firmenich PostNL521:17
1:17
2594
Climber
HAMILTON Lucas Team Jayco AlUla
28Team Jayco AlUla511:20
1:20
2623
Climber
GAROFOLI Gianmarco Astana Qazaqstan Team
21Astana Qazaqstan Team5,,
1:20
27133
Climber
RUIZ Ibon Equipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma51:24
1:24
2877
Climber
SERRANO Gonzalo Movistar Team
29Movistar Team5,,
1:24
2952
Climber
CHAVES Esteban EF Education - EasyPost
34EF Education - EasyPost5,,
1:24
3072
Climber
BARRENETXEA Jon Movistar Team
23Movistar Team51:28
1:28
31147
GC
MINTEGI Iker Euskaltel - Euskadi
21Euskaltel - Euskadi31:29
1:29
3212
Classic
BARRÉ Louis Arkéa - B&B Hotels
23Arkéa - B&B Hotels31:31
1:31
33137
Climber
IRIBAR Unai Equipo Kern Pharma
24Equipo Kern Pharma3,,
1:31
34211
GC
BREGNHØJ Mathias Sabgal / Anicolor
28Sabgal / Anicolor3,,
1:31
3517
Climber
VERRE Alessandro Arkéa - B&B Hotels
22Arkéa - B&B Hotels31:35
1:35
3662
GC
BERNARD Julien Lidl - Trek
32Lidl - Trek31:44
1:44
3757
GC
CEPEDA Jefferson Alexander EF Education - EasyPost
25EF Education - EasyPost31:51
1:51
3861
Climber
BAGIOLI Andrea Lidl - Trek
25Lidl - Trek32:05
2:05
3934
Climber
ADRIÀ Roger BORA - hansgrohe
25BORA - hansgrohe3,,
2:05
4056
Climber
URÁN Rigoberto EF Education - EasyPost
37EF Education - EasyPost32:10
2:10
41151
GC
BENNETT George Israel - Premier Tech
33Israel - Premier Tech2:16
2:16
42184
GC
MARTÍN Alex Team Polti Kometa
24Team Polti Kometa2:18
2:18
43132
GC
CASTRILLO Pablo Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma2:20
2:20
44142
Climber
MARTÍN Gotzon Euskaltel - Euskadi
28Euskaltel - Euskadi2:50
2:50
45141
Climber
AZPARREN Enekoitz Euskaltel - Euskadi
21Euskaltel - Euskadi2:52
2:52
46205
Climber
MOLENAAR Alex Illes Balears Arabay Cycling
24Illes Balears Arabay Cycling,,
2:52
47126
Climber
PRADES Eduard Caja Rural - Seguros RGA
36Caja Rural - Seguros RGA,,
2:52
485
Climber
IZAGIRRE Gorka Cofidis
36Cofidis2:55
2:55
49202
GC
AMEZQUETA Julen Illes Balears Arabay Cycling
30Illes Balears Arabay Cycling,,
2:55
50125
Climber
NICOLAU Joel Caja Rural - Seguros RGA
26Caja Rural - Seguros RGA2:57
2:57
51165
GC
SEPÚLVEDA Eduardo Lotto Dstny
32Lotto Dstny,,
2:57
5247
Climber
PETERS Nans Decathlon AG2R La Mondiale Team
30Decathlon AG2R La Mondiale Team3:01
3:01
53116
Climber
FERNÁNDEZ Sinuhé Burgos - BH
23Burgos - BH3:09
3:09
5425
GC
PRONSKIY Vadim Astana Qazaqstan Team
25Astana Qazaqstan Team,,
3:09
55175
GC
FANCELLU Alessandro Q36.5 Pro Cycling Team
23Q36.5 Pro Cycling Team3:14
3:14
56113
Climber
DÍAZ José Manuel Burgos - BH
29Burgos - BH3:17
3:17
57114
Climber
EZQUERRA Jesús Burgos - BH
33Burgos - BH,,
3:17
5843
Climber
GALL Felix Decathlon AG2R La Mondiale Team
26Decathlon AG2R La Mondiale Team,,
3:17
59163
GC
GREGAARD Jonas Lotto Dstny
27Lotto Dstny,,
3:17
60194
Classic
JEGAT Jordan TotalEnergies
24TotalEnergies,,
3:17
61143
GC
DE LA PARTE Víctor Euskaltel - Euskadi
37Euskaltel - Euskadi,,
3:17
6232
TT
JUNGELS Bob BORA - hansgrohe
31BORA - hansgrohe3:21
3:21
63181
Climber
GAROSIO Andrea Team Polti Kometa
30Team Polti Kometa3:25
3:25
64123
Classic
CEPEDA Jefferson Alveiro Caja Rural - Seguros RGA
28Caja Rural - Seguros RGA3:33
3:33
6524
Classic
MULUBRHAN Henok Astana Qazaqstan Team
24Astana Qazaqstan Team3:38
3:38
6667
Climber
TESFATSION Natnael Lidl - Trek
24Lidl - Trek,,
3:38
67145
Climber
ITURRIA Mikel Euskaltel - Euskadi
32Euskaltel - Euskadi3:39
3:39
6876
GC
SAMITIER Sergio Movistar Team
28Movistar Team,,
3:39
6973
Climber
SÁNCHEZ Pelayo Movistar Team
24Movistar Team,,
3:39
706
Climber
LASTRA Jonathan Cofidis
30Cofidis,,
3:39
7131
Climber
BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe
31BORA - hansgrohe,,
3:39
7293
Classic
ENGELHARDT Felix Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla4:07
4:07
73164
Climber
MONIQUET Sylvain Lotto Dstny
26Lotto Dstny4:13
4:13
74161
TT
CURRIE Logan Lotto Dstny
22Lotto Dstny,,
4:13
7575
Climber
MÜHLBERGER Gregor Movistar Team
29Movistar Team,,
4:13
7665
Climber
O'BRIEN Liam Lidl - Trek
19Lidl - Trek4:59
4:59
7737
Climber
HAJEK Alexander BORA - hansgrohe
20BORA - hansgrohe5:03
5:03
78155
Climber
SCHULTZ Nick Israel - Premier Tech
29Israel - Premier Tech5:21
5:21
79197
Climber
VUILLERMOZ Alexis TotalEnergies
35TotalEnergies5:44
5:44
80102
Climber
FISHER-BLACK Finn UAE Team Emirates
22UAE Team Emirates,,
5:44
8171
Climber
ARANBURU Alex Movistar Team
28Movistar Team6:34
6:34
82134
Climber
COBO Iván Equipo Kern Pharma
24Equipo Kern Pharma7:42
7:42
83186
Classic
MUÑOZ Francisco Team Polti Kometa
22Team Polti Kometa,,
7:42
8444
GC
HÄNNINEN Jaakko Decathlon AG2R La Mondiale Team
26Decathlon AG2R La Mondiale Team7:52
7:52
8546
Classic
LAPEIRA Paul Decathlon AG2R La Mondiale Team
23Decathlon AG2R La Mondiale Team,,
7:52
8655
Climber
SHAW James EF Education - EasyPost
27EF Education - EasyPost8:13
8:13
8753
Climber
NERURKAR Lukas EF Education - EasyPost
20EF Education - EasyPost,,
8:13
88176
GC
HOWSON Damien Q36.5 Pro Cycling Team
31Q36.5 Pro Cycling Team8:24
8:24
89127
Climber
SORARRAIN Gorka Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA9:46
9:46
9016
GC
RIES Michel Arkéa - B&B Hotels
26Arkéa - B&B Hotels9:47
9:47
91213
TT
JOHANSEN Julius Sabgal / Anicolor
24Sabgal / Anicolor,,
9:47
92153
Climber
RICCITELLO Matthew Israel - Premier Tech
22Israel - Premier Tech9:53
9:53
9364
Climber
LEIDERT Louis Lidl - Trek
18Lidl - Trek9:55
9:55
94177
Classic
WHELAN James Q36.5 Pro Cycling Team
27Q36.5 Pro Cycling Team10:04
10:04
95124
Climber
LÓPEZ Joseba Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA10:10
10:10
964
Climber
HERRADA Jesús Cofidis
33Cofidis10:15
10:15
973
GC
HERMANS Ben Cofidis
37Cofidis,,
10:15
9886
GC
TUSVELD Martijn Team dsm-firmenich PostNL
30Team dsm-firmenich PostNL,,
10:15
99144
GC
JUARISTI Txomin Euskaltel - Euskadi
28Euskaltel - Euskadi10:20
10:20
100115
Sprint
BOL Jetse Burgos - BH
34Burgos - BH10:23
10:23
10126
Classic
CHZHAN Igor Astana Qazaqstan Team
24Astana Qazaqstan Team11:37
11:37
102216
Climber
DOMINGUES Duarte Sabgal / Anicolor
20Sabgal / Anicolor16:14
16:14
103204
Climber
GONZALEZ Asier Pablo Illes Balears Arabay Cycling
24Illes Balears Arabay Cycling,,
16:14
104111
Climber
CHUMIL Sergio Geovani Burgos - BH
23Burgos - BH17:43
17:43
105201
Climber
ESPARZA Unai Illes Balears Arabay Cycling
23Illes Balears Arabay Cycling17:44
17:44
DNF2
GC
CHAMPION Thomas Cofidis
24Cofidis-
DNF11
GC
RODRÍGUEZ Cristián Arkéa - B&B Hotels
29Arkéa - B&B Hotels-
DNF14
GC
FAYOLLE Jean-Loup Arkéa - B&B Hotels
18Arkéa - B&B Hotels-
DNF15
Climber
TJØTTA Martin Arkéa - B&B Hotels
23Arkéa - B&B Hotels-
DNF22
GC
KUZMIN Anton Astana Qazaqstan Team
27Astana Qazaqstan Team-
DNF27
TT
WALKER Max Astana Qazaqstan Team
22Astana Qazaqstan Team-
DNF33
TT
SOBRERO Matteo BORA - hansgrohe
26BORA - hansgrohe-
DNF36
Climber
WANDAHL Frederik BORA - hansgrohe
22BORA - hansgrohe-
DNF41
TT
ARMIRAIL Bruno Decathlon AG2R La Mondiale Team
29Decathlon AG2R La Mondiale Team-
DNF51
Climber
BELOKI Markel EF Education - EasyPost
18EF Education - EasyPost-
DNF63
Climber
FELLINE Fabio Lidl - Trek
34Lidl - Trek-
DNF82
GC
COMBAUD Romain Team dsm-firmenich PostNL
32Team dsm-firmenich PostNL-
DNF84
Sprint
LEIJNSE Enzo Team dsm-firmenich PostNL
22Team dsm-firmenich PostNL-
DNF87
Sprint
BODET Vincent Team dsm-firmenich PostNL
18Team dsm-firmenich PostNL-
DNF91
Climber
YATES Simon Team Jayco AlUla
31Team Jayco AlUla-
DNF95
GC
DUNBAR Eddie Team Jayco AlUla
27Team Jayco AlUla-
DNF96
GC
PORTER Rudy Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla-
DNF97
Climber
SCHMID Mauro Team Jayco AlUla
24Team Jayco AlUla-
DNF103
Climber
SOLER Marc UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates-
DNF112
Climber
DELGADO David Burgos - BH
23Burgos - BH-
DNF117
Climber
VACEK Karel Burgos - BH
23Burgos - BH-
DNF122
GC
BERWICK Sebastian Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA-
DNF136
GC
MÁRQUEZ Martí Equipo Kern Pharma
28Equipo Kern Pharma-
DNF146
TT
ETXEBERRIA Asier Euskaltel - Euskadi
25Euskaltel - Euskadi-
DNF152
Climber
HOLLYMAN Mason Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech-
DNF154
TT
WÜRTZ SCHMIDT Mads Israel - Premier Tech
29Israel - Premier Tech-
DNF156
Climber
WILLIAMS Stephen Israel - Premier Tech
27Israel - Premier Tech-
DNF157
Climber
WOODS Michael Israel - Premier Tech
37Israel - Premier Tech-
DNF162
Climber
DE GENDT Thomas Lotto Dstny
37Lotto Dstny-
DNF166
GC
ADAMIETZ Johannes Lotto Dstny
25Lotto Dstny-
DNF171
TT
AZPARREN Xabier Mikel Q36.5 Pro Cycling Team
25Q36.5 Pro Cycling Team-
DNF172
Climber
CONCA Filippo Q36.5 Pro Cycling Team
25Q36.5 Pro Cycling Team-
DNF183
Climber
SERRANO Javier Team Polti Kometa
22Team Polti Kometa-
DNF185
Climber
DE CASSAN Davide Team Polti Kometa
22Team Polti Kometa-
DNF191
Climber
BURGAUDEAU Mathieu TotalEnergies
25TotalEnergies-
DNF193
GC
DOUBEY Fabien TotalEnergies
30TotalEnergies-
DNF195
Classic
JOUSSEAUME Alan TotalEnergies
25TotalEnergies-
DNF196
Classic
GRELLIER Fabien TotalEnergies
29TotalEnergies-
DNF203
Classic
RIERA Joan Albert Illes Balears Arabay Cycling
23Illes Balears Arabay Cycling-
DNF206
Climber
GARCÍA José María Illes Balears Arabay Cycling
25Illes Balears Arabay Cycling-
DNF207
Climber
ARIÑO Gonzalo Illes Balears Arabay Cycling
24Illes Balears Arabay Cycling-
DNF212
Climber
CAETANITA SILVA Tiago Sabgal / Anicolor
18Sabgal / Anicolor-
DNF214
Climber
GARCIA Guillermo Sabgal / Anicolor
24Sabgal / Anicolor-
DNF215
Climber
BAPTISTA Gabriel Sabgal / Anicolor
18Sabgal / Anicolor-
DNF217
Climber
FIGUEIREDO Frederico Sabgal / Anicolor
32Sabgal / Anicolor-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 8%, or 5:19:28 (+23:40)

Race information

  • Date:
    30 March 2024
  • Start time:
    12:10
  • Avg. speed winner:
    40.183 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    198.1 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    155
  • Vert. meters:
    3178
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint à deux
  • Avg. temperature:

Race profile