2021»

Grand Prix Alanya

(1.2)
2021»One day race»AlanyaAlanya(147.8km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
13 GABBURO DavideBardiani-CSF-Faizanè27Bardiani-CSF-Faizanè40153:49:18
211 COLOMBO FilippoSwitzerland23Switzerland30100:03
0:03
36 TONELLI AlessandroBardiani-CSF-Faizanè28Bardiani-CSF-Faizanè2570:55
0:55
4141 HALMURATOV MuradjanUzbekistan38Uzbekistan204,,
0:55
526 HOEHN AlexWildlife Generation Pro Cycling23Wildlife Generation Pro Cycling152,,
0:55
611 YUSTRE Kristian JavierGiotti Victoria - Savini Due27Giotti Victoria - Savini Due101,,
0:55
766 TRACZ SzymonTeam NIPPO-Provence-PTS Conti22Team NIPPO-Provence-PTS Conti5,,
0:55
82 COVILI LucaBardiani-CSF-Faizanè23Bardiani-CSF-Faizanè30:59
0:59
922 CASTILLO Ulises AlfredoWildlife Generation Pro Cycling28Wildlife Generation Pro Cycling34:12
4:12
1096 SOBAL YauhenMinsk Cycling Club39Minsk Cycling Club3,,
4:12
1172 TIRYAKI OguzhanSpor Toto Cycling Team22Spor Toto Cycling Team,,
4:12
12213 RAILEANU CristianMega Saray28Mega Saray,,
4:12
1374 DOĞAN Halil İbrahimSpor Toto Cycling Team20Spor Toto Cycling Team,,
4:12
1432 BROŻYNA PiotrMazowsze Serce Polski25Mazowsze Serce Polski,,
4:12
15103 GOLOVASH OleksandrUkraine29Ukraine,,
4:12
1692 SAMOILAU BranislauMinsk Cycling Club35Minsk Cycling Club,,
4:12
175 MAZZUCCO FabioBardiani-CSF-Faizanè21Bardiani-CSF-Faizanè,,
4:12
18121 FOMINYKH DaniilKazakhstan29Kazakhstan,,
4:12
1924 GRANIGAN NoahWildlife Generation Pro Cycling25Wildlife Generation Pro Cycling,,
4:12
20223 BIALIAUSKI KanstantsinBelAZ23BelAZ,,
4:12
21161 LAGAB AzzedineAlgeria34Algeria,,
4:12
2275 BUDYAK AnatoliySpor Toto Cycling Team25Spor Toto Cycling Team,,
4:12
234 MAESTRI MircoBardiani-CSF-Faizanè29Bardiani-CSF-Faizanè,,
4:12
24214 TIKHONIN EvgeniiMega Saray22Mega Saray,,
4:12
2523 CLARKE JonathanWildlife Generation Pro Cycling36Wildlife Generation Pro Cycling4:20
4:20
26104 SHCHYPAK OleksandrUkraine20Ukraine,,
4:20
2721 ȚVETCOV SergheiWildlife Generation Pro Cycling32Wildlife Generation Pro Cycling4:24
4:24
28171 SPENA FabioSwitzerland21Switzerland8:02
8:02
2913 FILUTÁS ViktorGiotti Victoria - Savini Due24Giotti Victoria - Savini Due8:25
8:25
3081 BUTS VitaliySalcano Sakarya BB Team34Salcano Sakarya BB Team8:51
8:51
3191 KARALIOK YauheniMinsk Cycling Club24Minsk Cycling Club,,
8:51
3263 ODA HijiriTeam NIPPO-Provence-PTS Conti22Team NIPPO-Provence-PTS Conti,,
8:51
33131 SHEMETAU MikhailBelarus26Belarus9:41
9:41
34241 IVANOV ViacheslavSankt Petersburg18Sankt Petersburg,,
9:41
3515 ONESTI EmanueleGiotti Victoria - Savini Due25Giotti Victoria - Savini Due10:25
10:25
36285 MAIKIN RomanMarathon-Tula Cycling Team30Marathon-Tula Cycling Team11:07
11:07
37102 VASYLYUK AndriyUkraine33Ukraine,,
11:07
39101 BILYI MaksymUkraine20Ukraine,,
11:07
4016 SIMION PaoloGiotti Victoria - Savini Due28Giotti Victoria - Savini Due,,
11:07
4112 DIMA EmilGiotti Victoria - Savini Due23Giotti Victoria - Savini Due,,
11:07
4276 BULUT SametSpor Toto Cycling Team18Spor Toto Cycling Team12:55
12:55
43243 SCHEGOLKOV IliaSankt Petersburg18Sankt Petersburg,,
12:55
4425 MCGEOUGH CormacWildlife Generation Pro Cycling24Wildlife Generation Pro Cycling,,
12:55
4552 EYOB MetkelTerengganu Cycling Team27Terengganu Cycling Team13:14
13:14
46211 ÖRKEN AhmetMega Saray27Mega Saray14:05
14:05
4785 ABAY BurakSalcano Sakarya BB Team25Salcano Sakarya BB Team,,
14:05
4883 SAYAR MustafaSalcano Sakarya BB Team31Salcano Sakarya BB Team,,
14:05
49172 SOMMER JanSwitzerland20Switzerland15:09
15:09
5033 BERNAS PawełMazowsze Serce Polski30Mazowsze Serce Polski,,
15:09
51221 RAMANAU RamanBelAZ26BelAZ16:29
16:29
52143 FOMOVSKIY AlekseyUzbekistan20Uzbekistan,,
16:29
5361 BOGLI JonathanTeam NIPPO-Provence-PTS Conti20Team NIPPO-Provence-PTS Conti18:02
18:02
54284 GRIGORYAN StepanMarathon-Tula Cycling Team26Marathon-Tula Cycling Team20:11
20:11
5535 PAWLAK TobiaszMazowsze Serce Polski25Mazowsze Serce Polski,,
20:11
5636 KACZMAREK JakubMazowsze Serce Polski27Mazowsze Serce Polski,,
20:11
57222 MAZUR DzianisBelAZ20BelAZ21:41
21:41
58256 BORZOV DmitriiInex21Inex22:36
22:36
59226 PRYMAKOU KirylBelAZ19BelAZ,,
22:36
60106 KHOTULOV DenysUkraine18Ukraine,,
22:36
61212 PYLYPCHUK VitaliiMega Saray19Mega Saray,,
22:36
62271 KOCAN EminNF Kimya Cycling29NF Kimya Cycling,,
22:36
6354 MAT AMIN Mohd ShahrulTerengganu Cycling Team31Terengganu Cycling Team,,
22:36
641 ZANONCELLO EnricoBardiani-CSF-Faizanè23Bardiani-CSF-Faizanè,,
22:36
6595 PIASETSKI AliaksandrMinsk Cycling Club27Minsk Cycling Club,,
22:36
66225 KAVALIOU KirylBelAZ19BelAZ,,
22:36
67224 SHCHAMIALIOU TsikhanBelAZ20BelAZ,,
22:36
68215 KULIKOV VladislavMega Saray24Mega Saray,,
22:36
69162 SAIDI NassimAlgeria26Algeria,,
22:36
7014 GUARDINI AndreaGiotti Victoria - Savini Due31Giotti Victoria - Savini Due,,
22:36
7155 REGUIGUI YoucefTerengganu Cycling Team31Terengganu Cycling Team24:05
24:05
7245 NOVAKOWSKYI VitaliiEurocar Grawe Ukraine23Eurocar Grawe Ukraine,,
24:05
73216 SMETANIUK OleksanderMega Saray19Mega Saray,,
24:05
7446 SHEVCHENKO OleksandrEurocar Grawe Ukraine21Eurocar Grawe Ukraine,,
24:05
75235 TSARENKO KyryloSC Golden Wheels20SC Golden Wheels,,
24:05
DNF84 BALKAN OnurSalcano Sakarya BB Team24Salcano Sakarya BB Team-
DNF133 GRINKEVICH MarkBelarus20Belarus-
DNF174 STÖCKLI JanSwitzerland22Switzerland-
DNF205 KARMAZHAKOV SergeyNursultan Cycling Team19Nursultan Cycling Team-
DNF263 ISKAKOV MeirlanTriathlon Kokshetau23Triathlon Kokshetau-
DNF64 KNOTTEN IverTeam NIPPO-Provence-PTS Conti22Team NIPPO-Provence-PTS Conti-
DNF123 BEKENOV AlexandrKazakhstan19Kazakhstan-
DNF163 SAHIRI AyoubAlgeria20Algeria-
DNF195 STEFANOVIĆ StefanCCN Metalac Sunbelt26CCN Metalac Sunbelt-
DNF253 STARCHENKO NikitaInex22Inex-
DNF274 KELLECI AbdulkadirNF Kimya Cycling34NF Kimya Cycling-
DNF44 KRIACHKO YevheniiEurocar Grawe Ukraine18Eurocar Grawe Ukraine-
DNF113 POLOZOV ViacheslavRussia19Russia-
DNF151 JABRAYILOV SamirAzerbaijan26Azerbaijan-
DNF186 CALT BurakDeaf National Team29Deaf National Team-
DNF236 YAKOVLEV MykytaSC Golden Wheels19SC Golden Wheels-
DNF264 TEMIROV TemirlanTriathlon Kokshetau24Triathlon Kokshetau-
DNF31 BANASZEK AlanMazowsze Serce Polski23Mazowsze Serce Polski-
DNF86 PASEBANKHAJEH HamedSalcano Sakarya BB Team32Salcano Sakarya BB Team-
DNF134 SAUCHYTS UladzislauBelarus19Belarus-
DNF181 BORAN ErcümentDeaf National Team39Deaf National Team-
DNF206 POTAPENKO DmitriyNursultan Cycling Team19Nursultan Cycling Team-
DNF65 MAMYKIN MatveyTeam NIPPO-Provence-PTS Conti26Team NIPPO-Provence-PTS Conti-
DNF124 LUCHSHENKO SergeyKazakhstan26Kazakhstan-
DNF164 HAMZA YacineAlgeria23Algeria-
DNF201 YUSSIFOV IgorNursultan Cycling Team20Nursultan Cycling Team-
DNF254 KHALIKOV BulatInex21Inex-
DNF11 GÜNGÖR ErkanNF Kimya Cycling20NF Kimya Cycling-
DNF51 OVECHKIN ArtemTerengganu Cycling Team34Terengganu Cycling Team-
DNF114 MALNEV SergeyRussia22Russia-
DNF152 ABDULAZIZLI AmralAzerbaijan18Azerbaijan-
DNF191 KAPUSOVIĆ ĐorđeCCN Metalac Sunbelt24CCN Metalac Sunbelt-
DNF242 DENISOV DenisSankt Petersburg18Sankt Petersburg-
DNF265 FAIZULLIN RafaelTriathlon Kokshetau34Triathlon Kokshetau-
DNF34 KUREK AdrianMazowsze Serce Polski32Mazowsze Serce Polski-
DNF93 BIALIAUSKI VasiliMinsk Cycling Club25Minsk Cycling Club-
DNF135 KUDRAVETS ArtsiomBelarus18Belarus-
DNF182 GEYIK UfukDeaf National Team21Deaf National Team-
DNF231 HANZIN AndriiSC Golden Wheels19SC Golden Wheels-
DNF71 STASH MamyrSpor Toto Cycling Team27Spor Toto Cycling Team-
DNF125 NIYAZOV BolatKazakhstan20Kazakhstan-
DNF165 MANSOURI HamzaAlgeria21Algeria-
DNF202 DINMUKHAMETOV RamisNursultan Cycling Team20Nursultan Cycling Team-
DNF255 CHERNORUTSKIY VladislavInex19Inex-
DNF281 VIUNOSHEV MikhailMarathon-Tula Cycling Team19Marathon-Tula Cycling Team-
DNF53 MOHD ZARIFF Muhammad Nur AimanTerengganu Cycling Team23Terengganu Cycling Team-
DNF115 SMIRNOV AleksandrRussia22Russia-
DNF154 QURBANOV AliAzerbaijan20Azerbaijan-
DNF192 LUKOVIĆ DavidCCN Metalac Sunbelt18CCN Metalac Sunbelt-
DNF244 IGOSHEV EgorSankt Petersburg18Sankt Petersburg-
DNF266 AZEN GabidenTriathlon Kokshetau21Triathlon Kokshetau-
DNF41 VASILYEV MaksymEurocar Grawe Ukraine30Eurocar Grawe Ukraine-
DNF94 PAPOK SiarheiMinsk Cycling Club33Minsk Cycling Club-
DNF144 ZABIROV DamirUzbekistan19Uzbekistan-
DNF183 GÜNAY RamazanDeaf National Team28Deaf National Team-
DNF232 KOZAKOV YaroslavSC Golden Wheels21SC Golden Wheels-
DNF73 YAVUZ EmreSpor Toto Cycling Team25Spor Toto Cycling Team-
DNF126 SLAMZHANOV OrkenKazakhstan19Kazakhstan-
DNF166 NEHARI Mohamed AmineAlgeria20Algeria-
DNF203 ZHUMAKAN AlisherNursultan Cycling Team24Nursultan Cycling Team-
DNF261 ZHAKEN MuratTriathlon Kokshetau17Triathlon Kokshetau-
DNF282 ERSHOV ArturMarathon-Tula Cycling Team30Marathon-Tula Cycling Team-
DNF56 LAKASEK IrwandieTerengganu Cycling Team26Terengganu Cycling Team-
DNF116 ROSTOVTSEV SergeyRussia23Russia-
DNF155 EYVAZOV ShahinAzerbaijan19Azerbaijan-
DNF193 BIEN MaxCCN Metalac Sunbelt20CCN Metalac Sunbelt-
DNF251 TERESHENOK VitaliiInex19Inex-
DNF272 URCU SuleymanNF Kimya Cycling20NF Kimya Cycling-
DNF42 DZHUS VolodymyrEurocar Grawe Ukraine27Eurocar Grawe Ukraine-
DNF111 SHICHKIN VlasRussia19Russia-
DNF145 BOCHAROV DmitriyUzbekistan18Uzbekistan-
DNF184 KILIC Can AhmetDeaf National Team23Deaf National Team-
DNF233 NIKULIN DaniilSC Golden Wheels21SC Golden Wheels-
DNF82 DEPE Serdar AnılSalcano Sakarya BB Team22Salcano Sakarya BB Team-
DNF132 BAZHKOU StanislauBelarus29Belarus-
DNF173 GYAGANG KedupSwitzerland19Switzerland-
DNF204 TURAR AssylkhanNursultan Cycling Team23Nursultan Cycling Team-
DNF262 BEISENBAYEV AyanTriathlon Kokshetau24Triathlon Kokshetau-
DNF283 PISKUNOV MaximMarathon-Tula Cycling Team23Marathon-Tula Cycling Team-
DNF62 CHRISTEN FabioTeam NIPPO-Provence-PTS Conti18Team NIPPO-Provence-PTS Conti-
DNF122 GRIDCHIN MaximKazakhstan20Kazakhstan-
DNF156 ABBASOV IbadAzerbaijan18Azerbaijan-
DNF194 DANILOVIĆ MarkoCCN Metalac Sunbelt27CCN Metalac Sunbelt-
DNF252 ISLAMOV ValeriiInex19Inex-
DNF273 ERKEN MehmetNF Kimya Cycling20NF Kimya Cycling-
DNF43 KLEPIKOV IllyaEurocar Grawe Ukraine27Eurocar Grawe Ukraine-
DNF112 NOVOLODSKII IvanRussia18Russia-
DNF146 SIRKO DmitriyUzbekistan18Uzbekistan-
DNF185 CALISKAN IsmailDeaf National Team21Deaf National Team-
DNF234 POKOYOVIY NazarSC Golden Wheels20SC Golden Wheels-
DNS153 MAMMADOV MahmudAzerbaijan20Azerbaijan-
DNS136 MARCHUK DzianisBelarus20Belarus-
DNS142 RAKHIMBAEV BehzodekUzbekistan18Uzbekistan-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    06 February 2021, 12:00
  • Avg. speed winner:
    38.67 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    86
  • Departure:
  • Arrival:
  • Distance:
    147.8 km
  • Race ranking:
    94
  • Points scale:
  • Won how:

Race profile

Sites