2022»

Grand Prix Bob Jungels

(1.1)
2022»One day race»DippachDippach(130.9km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
1286
VAN DER WERFF ThomGEPLA - Watersley U19 Team
17GEPLA - Watersley U19 Team753:06:02
27116WV Schijndel55,,
0:00
311
MORANG MilUC Dippach
17UC Dippach40,,
0:00
4283
HAYMA KarstGEPLA - Watersley U19 Team
16GEPLA - Watersley U19 Team32,,
0:00
5102
KRANENBURG JorisMerida Adelaar Development Team
17Merida Adelaar Development Team280:54
0:54
6203
PERTO RasmusTeam Mascot Workwear
17Team Mascot Workwear241:03
1:03
722
BARUSSEAU MathéoAG2R Citroën U19 Team
17AG2R Citroën U19 Team20,,
1:03
831
SHMIDT ArtemCannibal Team
18Cannibal Team181:22
1:22
9222
DE VOS Seppe Van Moer Logistics Cycling Team
16Van Moer Logistics Cycling Team16,,
1:22
10232
PICHON MathisTeam Avesnois
18Team Avesnois141:55
1:55
113418Cannibal Team12,,
1:55
1225
VIARDOT Matteo AG2R Citroën U19 Team
16AG2R Citroën U19 Team10,,
1:55
13173
VERGOUW JulianWPG Amsterdam Junioren
16WPG Amsterdam Junioren8,,
1:55
1424
GRISEL MatysAG2R Citroën U19 Team
16AG2R Citroën U19 Team7,,
1:55
15231
GRARD HugoTeam Avesnois
17Team Avesnois6,,
1:55
16276
LYSGAARD BoasTeam Bach Advokater-CEC Junior
17Team Bach Advokater-CEC Junior5,,
1:55
17151
VAN BOMMEL SepTigeRR Cycling Team
17TigeRR Cycling Team4,,
1:55
18165
SWART Hidde JEGG-DJR Academy
17JEGG-DJR Academy3,,
1:55
1981
VAN DORP VincentWielerzone Nederland
18Wielerzone Nederland2,,
1:55
2033
NIEMI Tomas-CasimirCannibal Team
18Cannibal Team1,,
1:55
2151
FINCKBOHNER AnaëlU19 Cycling Project
18U19 Cycling Project,,
1:55
22112
DE BUYSSER QuintenAVIA - Rudyco Cycling Team
17AVIA - Rudyco Cycling Team,,
1:55
23116
VAN DAELE SilAVIA - Rudyco Cycling Team
18AVIA - Rudyco Cycling Team,,
1:55
2441
PRESTIANNI SachaCrabbé Toitures - CC Chevigny
18Crabbé Toitures - CC Chevigny,,
1:55
256
DUBA MaximeStreetjump-ABLOC U19
17Streetjump-ABLOC U19,,
1:55
2661
CLER GabinBourgogne Franche-Comté
17Bourgogne Franche-Comté,,
1:55
2762
DOUGNY LucasBourgogne Franche-Comté
18Bourgogne Franche-Comté,,
1:55
28145
FOUCHER EstebanUC Nantes Atlantique Junior
16UC Nantes Atlantique Junior,,
1:55
29141
LANGELLA LenaicUC Nantes Atlantique Junior
17UC Nantes Atlantique Junior,,
1:55
30104
MULDER Martijn Merida Adelaar Development Team
16Merida Adelaar Development Team,,
1:55
31146
LÉVÊQUE TheoUC Nantes Atlantique Junior
18UC Nantes Atlantique Junior,,
1:55
32215
FETZER Luke LUX/CTS p/b Specialized
16LUX/CTS p/b Specialized,,
1:55
33185
VORTKAMP Clemens Flanderscolor - Galloo Team
18Flanderscolor - Galloo Team,,
1:55
34142
NOUGUE-DESSUS Aaron UC Nantes Atlantique Junior
16UC Nantes Atlantique Junior,,
1:55
354
VAN ZANDEN OttoStreetjump-ABLOC U19
17Streetjump-ABLOC U19,,
1:55
3642
VANDEN HEEDE Lars Crabbé Toitures - CC Chevigny
17Crabbé Toitures - CC Chevigny,,
1:55
37236
ZAHEM Maël Team Avesnois
16Team Avesnois,,
1:55
387216WV Schijndel,,
1:55
39254
WEIDERT FabianTeam Wipotec RLP
18Team Wipotec RLP,,
1:55
40233
POUCET TristanTeam Avesnois
18Team Avesnois,,
1:55
41275
TVERGAARD MikkelTeam Bach Advokater-CEC Junior
18Team Bach Advokater-CEC Junior,,
1:55
42103
PETERS MarvinMerida Adelaar Development Team
18Merida Adelaar Development Team,,
1:55
4353
GUILLEMOT Cyprien U19 Cycling Project
17U19 Cycling Project,,
1:55
44271
MERLOV Ville Team Bach Advokater-CEC Junior
17Team Bach Advokater-CEC Junior,,
1:55
4536
MÄEUIBO Markus Cannibal Team
16Cannibal Team,,
1:55
46213
MARIS JesseLUX/CTS p/b Specialized
18LUX/CTS p/b Specialized,,
1:55
47182
ASKEY BenFlanderscolor - Galloo Team
18Flanderscolor - Galloo Team,,
1:55
48204
HENSEN Andreas Team Mascot Workwear
17Team Mascot Workwear,,
1:55
495
SCHAPER MarijnStreetjump-ABLOC U19
18Streetjump-ABLOC U19,,
1:55
50212
MOORE ViggoLUX/CTS p/b Specialized
17LUX/CTS p/b Specialized,,
1:55
5191
DOCKX Gilles Van Mossel Heist Cycling Team
17Van Mossel Heist Cycling Team,,
1:55
5285
HAMMINGA MaartenWielerzone Nederland
17Wielerzone Nederland,,
1:55
53144
ORRIERE MartinUC Nantes Atlantique Junior
17UC Nantes Atlantique Junior,,
1:55
54261
VAN REES ChristiaanWestland Wil Vooruit
17Westland Wil Vooruit,,
1:55
55162
PRINS JariJEGG-DJR Academy
17JEGG-DJR Academy,,
1:55
56171
TIJSSEN ViegoWPG Amsterdam Junioren
17WPG Amsterdam Junioren,,
1:55
57224
SMET Yaxano Van Moer Logistics Cycling Team
17Van Moer Logistics Cycling Team,,
1:55
58106
VAN DER VEEN Cas Merida Adelaar Development Team
17Merida Adelaar Development Team,,
1:55
59221
BAART ThomasVan Moer Logistics Cycling Team
17Van Moer Logistics Cycling Team,,
1:55
60166
VAN VLIET MichielJEGG-DJR Academy
18JEGG-DJR Academy,,
1:55
61241
GRASS Juilen Union Cycliste Haguenau
17Union Cycliste Haguenau,,
1:55
62186
JOWETT Lucas Flanderscolor - Galloo Team
17Flanderscolor - Galloo Team,,
1:55
63281
BRINKMAN NielsGEPLA - Watersley U19 Team
16GEPLA - Watersley U19 Team,,
1:55
64263
VAN DE VEN JarneWestland Wil Vooruit
16Westland Wil Vooruit,,
1:55
65114
HEYMANS YarnoAVIA - Rudyco Cycling Team
16AVIA - Rudyco Cycling Team,,
1:55
6623
DELAUNAY EstevanAG2R Citroën U19 Team
18AG2R Citroën U19 Team,,
1:55
67161
BRETHOUWER YorickJEGG-DJR Academy
18JEGG-DJR Academy,,
1:55
68282
GAL RyanGEPLA - Watersley U19 Team
17GEPLA - Watersley U19 Team,,
1:55
69152
VAN EIJSDEN BramTigeRR Cycling Team
17TigeRR Cycling Team2:03
2:03
70143
BRIAND EnzoUC Nantes Atlantique Junior
18UC Nantes Atlantique Junior,,
2:03
71124
ROKVEN NoëlRegioteam Zuid-Nederland
18Regioteam Zuid-Nederland2:06
2:06
72132
HAUGSTED ConradTeam Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
17Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior2:12
2:12
73183
VAN DEN BROEK Gijs Flanderscolor - Galloo Team
17Flanderscolor - Galloo Team2:17
2:17
74225
VAN PETEGHEM MoutVan Moer Logistics Cycling Team
16Van Moer Logistics Cycling Team2:22
2:22
7592
VAN DIJCK Victor Van Mossel Heist Cycling Team
17Van Mossel Heist Cycling Team2:34
2:34
76117
VAN DEN MEERSSCHE Warre AVIA - Rudyco Cycling Team
17AVIA - Rudyco Cycling Team2:38
2:38
77105
OTTE Gus Merida Adelaar Development Team
18Merida Adelaar Development Team,,
2:38
78164
VAN BEURDEN NielsJEGG-DJR Academy
17JEGG-DJR Academy3:09
3:09
7983
VAN NOREL DuncanWielerzone Nederland
17Wielerzone Nederland3:42
3:42
80196
ANDERSEN VictorTeam Vifra Kvickly Odder
17Team Vifra Kvickly Odder4:15
4:15
8126
BLAISE Arthur AG2R Citroën U19 Team
17AG2R Citroën U19 Team4:28
4:28
8252
GARDY JulienU19 Cycling Project
17U19 Cycling Project4:49
4:49
83172
VAN DUREN MeesWPG Amsterdam Junioren
18WPG Amsterdam Junioren8:09
8:09
841
VAN DER MEER Samuel Streetjump-ABLOC U19
17Streetjump-ABLOC U19,,
8:09
85256
SIGMUND Malte Team Wipotec RLP
16Team Wipotec RLP8:15
8:15
86101
WILLEMSEN JustusMerida Adelaar Development Team
18Merida Adelaar Development Team8:17
8:17
87272
FALK PAARUP Jakob Team Bach Advokater-CEC Junior
16Team Bach Advokater-CEC Junior8:46
8:46
8844
CECCATO MaximeCrabbé Toitures - CC Chevigny
18Crabbé Toitures - CC Chevigny10:37
10:37
8964
GUILLET EnzoBourgogne Franche-Comté
18Bourgogne Franche-Comté,,
10:37
9073
KISTERS Chris WV Schijndel
16WV Schijndel,,
10:37
9166
BRUNO TanguyBourgogne Franche-Comté
18Bourgogne Franche-Comté,,
10:37
9221
BARIERE Antoine AG2R Citroën U19 Team
17AG2R Citroën U19 Team12:49
12:49
DNF265
VAN DER POEL TimWestland Wil Vooruit
17Westland Wil Vooruit-
DNF262
VAN DER LEE DaniWestland Wil Vooruit
17Westland Wil Vooruit-
DNF266
DE JONGE SamWestland Wil Vooruit
18Westland Wil Vooruit-
DNF264
TEN NIJENHUIS SjoerdWestland Wil Vooruit
17Westland Wil Vooruit-
DNF244
TRICLIN ValentinUnion Cycliste Haguenau
17Union Cycliste Haguenau-
DNF242
HENRION Thomas Union Cycliste Haguenau
16Union Cycliste Haguenau-
DNF243
NACHBAUR Antoine Union Cycliste Haguenau
16Union Cycliste Haguenau-
DNF16
FOLEY Jack UC Dippach
16UC Dippach-
DNF1317UC Dippach-
DNF14
MASCOLO ValerioUC Dippach
16UC Dippach-
DNF194
MORTENSEN OliverTeam Vifra Kvickly Odder
18Team Vifra Kvickly Odder-
DNF192
BROCKHOFF Daniel Mathieu VivierTeam Vifra Kvickly Odder
16Team Vifra Kvickly Odder-
DNF195
LORENZEN GustavTeam Vifra Kvickly Odder
17Team Vifra Kvickly Odder-
DNF193
RØRBY PETERSEN Johannes Team Vifra Kvickly Odder
17Team Vifra Kvickly Odder-
DNF191
BIEHL KevinTeam Vifra Kvickly Odder
18Team Vifra Kvickly Odder-
DNF75
UPTEGROVE EdWV Schijndel
16WV Schijndel-
DNF76
VAN HEESWIJK MaxWV Schijndel
17WV Schijndel-
DNF7416WV Schijndel-
DNF46
OMLOOP Witse Crabbé Toitures - CC Chevigny
17Crabbé Toitures - CC Chevigny-
DNF43
FERNANDEZ ZAPICO HugoCrabbé Toitures - CC Chevigny
18Crabbé Toitures - CC Chevigny-
DNF45
GODINACHE Baptiste Crabbé Toitures - CC Chevigny
17Crabbé Toitures - CC Chevigny-
DNF216
VEENENDAAL VaughnLUX/CTS p/b Specialized
17LUX/CTS p/b Specialized-
DNF211
DORF MackLUX/CTS p/b Specialized
18LUX/CTS p/b Specialized-
DNF214
BURFORD Craig LUX/CTS p/b Specialized
17LUX/CTS p/b Specialized-
DNF176
HUTZEZON SamWPG Amsterdam Junioren
18WPG Amsterdam Junioren-
DNF174
STROMEIER Tim WPG Amsterdam Junioren
17WPG Amsterdam Junioren-
DNF175
KRIJGSMAN ThomasWPG Amsterdam Junioren
16WPG Amsterdam Junioren-
DNF202
SØNDERGAARD Sebastian Team Mascot Workwear
16Team Mascot Workwear-
DNF205
LIHN TokeTeam Mascot Workwear
17Team Mascot Workwear-
DNF201
TOFTEGÅRD MortenTeam Mascot Workwear
17Team Mascot Workwear-
DNF223
NEERINCKX Xian Van Moer Logistics Cycling Team
16Van Moer Logistics Cycling Team-
DNF226
VERTOMMEN IanVan Moer Logistics Cycling Team
18Van Moer Logistics Cycling Team-
DNF84
VAN TINTELEN MiguelWielerzone Nederland
18Wielerzone Nederland-
DNF86
VAN EEKELEN Nathan Wielerzone Nederland
16Wielerzone Nederland-
DNF82
SPIJKSTRA TimoWielerzone Nederland
18Wielerzone Nederland-
DNF113
VERBRUGGHE JensAVIA - Rudyco Cycling Team
17AVIA - Rudyco Cycling Team-
DNF115
DENOLF Yari AVIA - Rudyco Cycling Team
17AVIA - Rudyco Cycling Team-
DNF2
VENEMA Lance Streetjump-ABLOC U19
16Streetjump-ABLOC U19-
DNF3
VAN DER WERF SvenStreetjump-ABLOC U19
17Streetjump-ABLOC U19-
DNF35
DRUART HugoCannibal Team
18Cannibal Team-
DNF32
ADOMAITIS RokasCannibal Team
17Cannibal Team-
DNF184
O'BRIEN JosephFlanderscolor - Galloo Team
16Flanderscolor - Galloo Team-
DNF181
VAN HEMELRYCK MatsFlanderscolor - Galloo Team
18Flanderscolor - Galloo Team-
DNF234
FLAMENT ArthurTeam Avesnois
18Team Avesnois-
DNF235
DERVELLOIS RobinTeam Avesnois
17Team Avesnois-
DNF55
CHAMPAGNE PolU19 Cycling Project
16U19 Cycling Project-
DNF56
ARNOLD Thomas U19 Cycling Project
16U19 Cycling Project-
DNF54
RICHARD MAGNETTE AxelU19 Cycling Project
16U19 Cycling Project-
DNF252
RAPP JannisTeam Wipotec RLP
16Team Wipotec RLP-
DNF253
STEINMETZ Justus Team Wipotec RLP
16Team Wipotec RLP-
DNF251
MÄRKL MaxTeam Wipotec RLP
18Team Wipotec RLP-
DNF255
HARIG Tim Team Wipotec RLP
17Team Wipotec RLP-
DNF274
KNUDSEN Magnus BachkeTeam Bach Advokater-CEC Junior
17Team Bach Advokater-CEC Junior-
DNF284
NAGENGAST JuulGEPLA - Watersley U19 Team
18GEPLA - Watersley U19 Team-
DNF285
VEENINGS PepijnGEPLA - Watersley U19 Team
18GEPLA - Watersley U19 Team-
DNF156
REUL Aymane TigeRR Cycling Team
16TigeRR Cycling Team-
DNF154
DRIESSEN JensTigeRR Cycling Team
17TigeRR Cycling Team-
DNF155
SCHINS Jesper TigeRR Cycling Team
17TigeRR Cycling Team-
DNF153
MARCELLIS RoyTigeRR Cycling Team
17TigeRR Cycling Team-
DNF65
DAVID AlexisBourgogne Franche-Comté
17Bourgogne Franche-Comté-
DNF63
GRILLOT Gary Bourgogne Franche-Comté
17Bourgogne Franche-Comté-
DNF133
LAURITZEN Gustav Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
17Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior-
DNF136
VAD VictorTeam Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
17Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior-
DNF134
HUNDT August Birk Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
17Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior-
DNF131
KETELSEN Andreas Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
17Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior-
DNF135
LEVRING TobiasTeam Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
17Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior-
DNF95
BELLINGS Ruben Van Mossel Heist Cycling Team
18Van Mossel Heist Cycling Team-
DNF93
VERHAEGEN Jasper Van Mossel Heist Cycling Team
17Van Mossel Heist Cycling Team-
DNF96
DE JONGHE Mirko Van Mossel Heist Cycling Team
17Van Mossel Heist Cycling Team-
DNF94
LAGEUSE Janou Van Mossel Heist Cycling Team
17Van Mossel Heist Cycling Team-
DNF126
SETZ Ramon Regioteam Zuid-Nederland
16Regioteam Zuid-Nederland-
DNF122
VAN ZUIDAM Bas Regioteam Zuid-Nederland
17Regioteam Zuid-Nederland-
DNF125
DE GROOF Dirk Regioteam Zuid-Nederland
16Regioteam Zuid-Nederland-
DNF121
DE VOS MeesRegioteam Zuid-Nederland
16Regioteam Zuid-Nederland-
DNF296
BINTZ KimCycling team Atertdaul
17Cycling team Atertdaul-
DNF294
URY Fynn Cycling team Atertdaul
16Cycling team Atertdaul-
DNF292
KIESGEN JimmyCycling team Atertdaul
16Cycling team Atertdaul-
DNF295
STROESSER Jonas Cycling team Atertdaul
16Cycling team Atertdaul-
DNF293
KERREN Alex Cycling team Atertdaul
17Cycling team Atertdaul-
DNS15
GIAMPAOLO MatteoUC Dippach
17UC Dippach-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
Timelimit 8%, or 3:20:55 (+14:53)

Race information

  • Date:
    08 May 2022
  • Start time:
    14:00
  • Avg. speed winner:
    42.218 km/h
  • Race category:
    MJ - Men Juniors
  • Distance:
    130.9 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    27
  • Vert. meters:
    1210
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    218
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of small group

Race profile

Sites