Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Team classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | GEPLA - Watersley U19 Team | 09:20:01 | 9:20:01 |
2 | Merida Adelaar Development Team | 09:22:50 | 2:49 |
3 | AG2R Citroën U19 Team | 09:22:59 | 2:58 |
4 | Cannibal Team | 09:23:18 | 3:17 |
5 | Van Moer Logistics Cycling Team | 09:23:18 | 3:17 |
6 | Team Avesnois | 09:23:51 | 3:50 |
7 | Team Bach Advokater-CEC Junior | 09:23:51 | 3:50 |
8 | Streetjump-ABLOC U19 | 09:23:51 | 3:50 |
9 | AVIA - Rudyco Cycling Team | 09:23:51 | 3:50 |
10 | JEGG-DJR Academy | 09:23:51 | 3:50 |
11 | Flanderscolor - Galloo Team | 09:23:51 | 3:50 |
12 | UC Nantes Atlantique Junior | 09:23:52 | 3:51 |
13 | LUX/CTS p/b Specialized | 09:23:52 | 3:51 |
14 | Wielerzone Nederland | 09:25:38 | 5:37 |
15 | U19 Cycling Project Team Materiel-velo.com | 09:26:45 | 6:44 |
16 | WPG Amsterdam Junioren | 09:30:05 | 10:04 |
17 | WV Schijndel | 09:30:38 | 10:37 |
18 | Bourgogne Franche-Comté | 09:32:33 | 12:32 |
19 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 09:32:33 | 12:32 |
Sprint | (35.7 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | BRIAND Enzo | UC Nantes Atlantique Junior | 3 |
2 | DUBA Maxime | Streetjump-ABLOC U19 | 2 |
3 | MÄRKL Max | Team Wipotec RLP | 1 |
Sprint | (59.5 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | VORTKAMP Clemens | Flanderscolor - Galloo Team | 3 |
2 | DUBA Maxime | Streetjump-ABLOC U19 | 2 |
3 | Merida Adelaar Development Team | 1 |
Sprint | (83.3 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | HAUGSTED Conrad | Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior | 3 |
2 | GEPLA - Watersley U19 Team | 2 | |
3 | SHMIDT Artem | Cannibal Team | 1 |
Sprint | (107.1 km)
Rnk | Rider | Team |
---|---|---|
1 | MORANG Mil | UC Dippach |
2 | VAN DER WERFF Thom | GEPLA - Watersley U19 Team |
3 | KRANENBURG Joris | Merida Adelaar Development Team |
Sprint | Finish
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | VAN DER WERFF Thom | GEPLA - Watersley U19 Team | 6 |
2 | VAN HERWAARDEN Thom | WV Schijndel | 4 |
3 | MORANG Mil | UC Dippach | 2 |
Sprint points classification
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | VAN DER WERFF Thom | GEPLA - Watersley U19 Team | 8 |
2 | MORANG Mil | UC Dippach | 5 |
3 | VAN HERWAARDEN Thom | WV Schijndel | 4 |
4 | DUBA Maxime | Streetjump-ABLOC U19 | 4 |
5 | HAUGSTED Conrad | Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior | 3 |
6 | VORTKAMP Clemens | Flanderscolor - Galloo Team | 3 |
7 | BRIAND Enzo | UC Nantes Atlantique Junior | 3 |
8 | GEPLA - Watersley U19 Team | 2 | |
9 | KRANENBURG Joris | Merida Adelaar Development Team | 1 |
10 | SHMIDT Artem | Cannibal Team | 1 |
11 | Merida Adelaar Development Team | 1 | |
12 | MÄRKL Max | Team Wipotec RLP | 1 |