-
2019
»
«

2020»44th Grand Prix Rüebliland (2.1)

2020  Mountains classification

Clear filter
RnkBIBRiderAgeTeamPntTimeTime won/lost
1181 Ponomar AndriiTeam Franco Ballerini 18Team Franco Ballerini1006:48:486:48:48..
2114 Paleni EnzoVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale700:260:26..
3164 Jørgensen Adam HolmABC Junior 18ABC Junior500:470:47..
441 Brenner MarcoGermany 18Germany360:520:52..
5205 Poole MaxFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design281:021:02..
6106 Iwersen Emil SchandorffDenmark 18Denmark241:051:05..
711 Christen FabioSwitzerland 18Switzerland201:191:19..
814 Tendon ArnaudSwitzerland 17Switzerland181:251:25..
9191 Andersen KasperNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior161:301:30..
1051 Wenzel MatsLuxembourg 17Luxembourg141:331:33..
1143 Teutenberg Tim TornGermany 18Germany121:381:38..
12112 Chaussinand JorisVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale101:391:39..
13193 Andresen Tobias LundNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior81:491:49..
14211 Jenni LucaTeam Aargau 18Team Aargau72:502:50..
1544 Duckert RomanGermany 18Germany62:542:54..
16202 Lawrence AidanFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design53:153:15..
17171 Mouris WesselWPGA 17WPGA44:074:07..
1846 Lührs Luis-JoeGermany 17Germany34:164:16..
19163 Wang GustavABC Junior 17ABC Junior24:564:56..
20162 Bevort Carl-FrederikABC Junior 16ABC Junior15:035:03..
21113 Labrosse JordanVan Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale5:125:12..
22192 Hansen Alexander Arnt NPV-Carl Ras Roskilde Junior 17NPV-Carl Ras Roskilde Junior5:245:24..
2354 Paquet TomLuxembourg 18Luxembourg5:325:32..
24123 Kars HugoSelectie Zuid Oost Nederland 18Selectie Zuid Oost Nederland5:395:39..
25234 Baumann Janis Ticino 18Ticino5:405:40..
26116 Tronchon BastienVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale6:056:05..
27102 Dalby SimonDenmark 17Denmark6:166:16..
2821 Buschek PaulAustria 18Austria6:176:17..
29203 Pidcock JosephFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design6:186:18..
3045 Kärsten MoritzGermany 17Germany6:216:21..
31101 Lock DennisDenmark 18Denmark6:416:41..
3282 Varenyk MaksymUkraine 17Ukraine6:526:52..
33142 Lond DanielTeam Audi Cycling Elite Copenhagen 18Team Audi Cycling Elite Copenhagen6:536:53..
3484 Bondarchuk Dmytro Ukraine 18Ukraine7:027:02..
3522 Schrettl Marco Austria 16Austria7:057:05..
36246 Wüthrich EmanuelTeam Humard Vélo-Passion 17Team Humard Vélo-Passion7:307:30..
3715 Weiss FabianSwitzerland 18Switzerland7:437:43..
38204 Kingston MatthewFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design7:487:48..
3925 Hofbauer PhilippAustria 18Austria8:008:00..
40133 Rouxel Gauthier Vélo Club Eckwersheim 17Vélo Club Eckwersheim8:258:25..
41111 Carpentier FlorianVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale8:268:26..
4213 Aebersold NilsSwitzerland 17Switzerland9:269:26..
4316 Markwalder Yanis-EricSwitzerland 16Switzerland12:3712:37..
44166 Mengel NikolajABC Junior 18ABC Junior14:4714:47..
4595 Lohinsky FilipSlovakia 18Slovakia14:5414:54..
46115 Tachot Thomas Van Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale15:1715:17..
4731 Sęk Igor Poland 17Poland15:4315:43..
4834 Osko MiloszPoland 17Poland15:4915:49..
4924 Hörandtner Moritz Austria 17Austria15:5115:51..
5035 Pomorski MichałPoland 17Poland,,15:51..
5136 Korniak Szymon Poland 17Poland16:0716:07..
52212 Reichen YannickTeam Aargau 17Team Aargau16:0816:08..
53222 Constant Matteo Talent Romandie 17Talent Romandie17:4417:44..
54155 Bijl KinleyTwc Het Snelle Wiel 18Twc Het Snelle Wiel18:4418:44..
55156 van Beek ThijsTwc Het Snelle Wiel 17Twc Het Snelle Wiel18:5618:56..
56245 Tappeiner PascalTeam Humard Vélo-Passion 17Team Humard Vélo-Passion18:5818:58..
57125 Sardina MikaSelectie Zuid Oost Nederland 18Selectie Zuid Oost Nederland19:5319:53..
5823 Kovar StefanAustria 18Austria19:5819:58..
59232 Aimi SamuelTicino 17Ticino23:1423:14..
60121 de Bruin TjalleSelectie Zuid Oost Nederland 18Selectie Zuid Oost Nederland24:1824:18..
61124 Hartmann Tristan Selectie Zuid Oost Nederland 17Selectie Zuid Oost Nederland24:2324:23..
6283 Khotulov Denys Ukraine 18Ukraine24:3224:32..
6312 Donzé RobinSwitzerland 16Switzerland25:2225:22..
64242 Schiess XenoTeam Humard Vélo-Passion 18Team Humard Vélo-Passion25:2825:28..
65244 Landenberger Nils Team Humard Vélo-Passion 18Team Humard Vélo-Passion25:3625:36..
6653 Karier TimLuxembourg 18Luxembourg25:4625:46..
67104 Andreasen JeppeDenmark 18Denmark,,25:46..
68231 Hochstrasser LorisTicino 18Ticino25:4825:48..
69214 Schleuniger NicolaTeam Aargau 17Team Aargau26:0326:03..
70105 Hansen Tobias AagaardDenmark 18Denmark26:0826:08..
7191 Vančo TobiasSlovakia 17Slovakia26:3626:36..
72152 van Korven JensTwc Het Snelle Wiel 18Twc Het Snelle Wiel30:4430:44..
73103 Pedersen Mads MosevangDenmark 18Denmark31:3631:36..
74196 Jørgensen Luis CarlNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior32:0132:01..
75153 Zondag JarnoTwc Het Snelle Wiel 18Twc Het Snelle Wiel33:4633:46..
7694 Ungvarský Lukáš Slovakia 17Slovakia34:2934:29..
77154 van Lierop DannyTwc Het Snelle Wiel 17Twc Het Snelle Wiel35:0835:08..
78195 Christensen JacobNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior35:1035:10..
79141 Harvald WilliamTeam Audi Cycling Elite Copenhagen 18Team Audi Cycling Elite Copenhagen36:5736:57..
80126 van Heijst JordiSelectie Zuid Oost Nederland 16Selectie Zuid Oost Nederland38:2738:27..
81151 Crusio JochemTwc Het Snelle Wiel 18Twc Het Snelle Wiel42:4242:42..
82186 Gradi Filippo Team Franco Ballerini 16Team Franco Ballerini43:2743:27..
83176 van Poecke EtienneWPGA 18WPGA45:1245:12..
8452 Kess Alexandre Luxembourg 17Luxembourg48:5048:50..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkBIBTeamTime
1 ABC Junior  12:51:52 12:51:52
2 Van Rysel-AG2R La Mondiale 0:100:10
3 Fensham Howes-MAS Design 0:520:52
4 Germany 2:062:06
5 Switzerland 2:112:11
6 NPV-Carl Ras Roskilde Junior 2:242:24
7 Denmark 3:353:35
8 Ukraine 6:106:10
9 Austria 10:2710:27
10 Luxembourg 11:4211:42
11 Selectie Zuid Oost Nederland 14:2514:25
12 Team Audi Cycling Elite Copenhagen 14:5814:58
13 Team Humard Vélo-Passion 21:1621:16
14 Team Aargau 24:0224:02
15 Poland ,,24:02
16 Team Franco Ballerini 27:2427:24
17 Twc Het Snelle Wiel 33:0733:07
18 Slovakia 33:3633:36
19 Ticino 37:2837:28
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkBIBRiderAgeTeamPntToday
114 Tendon ArnaudSwitzerland 17Switzerland17+17
2112 Chaussinand JorisVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale10+10
3181 Ponomar AndriiTeam Franco Ballerini 18Team Franco Ballerini7+7
443 Teutenberg Tim TornGermany 18Germany7+7
5114 Paleni EnzoVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale5+5
6205 Poole MaxFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design5+5
715 Weiss FabianSwitzerland 18Switzerland5+5
8164 Jørgensen Adam HolmABC Junior 18ABC Junior3+3
9193 Andresen Tobias LundNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior3+3
1044 Duckert RomanGermany 18Germany3+3
11111 Carpentier FlorianVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale3+3
1211 Christen FabioSwitzerland 18Switzerland2+2
13115 Tachot Thomas Van Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale2+2
14106 Iwersen Emil SchandorffDenmark 18Denmark1+1
15113 Labrosse JordanVan Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale1+1
16102 Dalby SimonDenmark 17Denmark1+1
1745 Kärsten MoritzGermany 17Germany1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkBIBTeamTime
1 Van Rysel-AG2R La Mondiale  20:29:42 20:29:42
2 Germany 1:461:46
3 Fensham Howes-MAS Design 4:464:46
4 Switzerland 5:085:08
5 NPV-Carl Ras Roskilde Junior 5:585:58
6 ABC Junior 7:287:28
7 Denmark 10:4710:47
8 Austria 17:1017:10
9 Luxembourg 19:2019:20
10 Selectie Zuid Oost Nederland 28:2128:21
11 Team Humard Vélo-Passion 34:2634:26
12 Ukraine 35:0935:09
13 Poland 35:2435:24
14 Team Aargau 41:4441:44
15 Ticino 51:2451:24
16 Slovakia 1:02:061:02:06
17 Twc Het Snelle Wiel 1:03:471:03:47
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkBIBRiderAgeTeamPntToday
1112 Chaussinand JorisVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale24+24
214 Tendon ArnaudSwitzerland 17Switzerland20+20
3114 Paleni EnzoVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale15+15
443 Teutenberg Tim TornGermany 18Germany12+12
5181 Ponomar AndriiTeam Franco Ballerini 18Team Franco Ballerini7+7
646 Lührs Luis-JoeGermany 17Germany7+7
7106 Iwersen Emil SchandorffDenmark 18Denmark6+6
8205 Poole MaxFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design5+5
915 Weiss FabianSwitzerland 18Switzerland5+5
1041 Brenner MarcoGermany 18Germany4+4
11193 Andresen Tobias LundNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior4+4
12164 Jørgensen Adam HolmABC Junior 18ABC Junior3+3
1344 Duckert RomanGermany 18Germany3+3
14111 Carpentier FlorianVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale3+3
1511 Christen FabioSwitzerland 18Switzerland2+2
16191 Andersen KasperNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior2+2
1751 Wenzel MatsLuxembourg 17Luxembourg2+2
18115 Tachot Thomas Van Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale2+2
19113 Labrosse JordanVan Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale1+1
20102 Dalby SimonDenmark 17Denmark1+1
2145 Kärsten MoritzGermany 17Germany1+1
2222 Schrettl Marco Austria 16Austria1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkBIBRiderAgeTeamPntToday
1193 Andresen Tobias LundNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior58+58
2164 Jørgensen Adam HolmABC Junior 18ABC Junior54+54
3114 Paleni EnzoVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale48+48
441 Brenner MarcoGermany 18Germany45+45
546 Lührs Luis-JoeGermany 17Germany44+44
6191 Andersen KasperNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior33+33
7181 Ponomar AndriiTeam Franco Ballerini 18Team Franco Ballerini30+30
8205 Poole MaxFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design24+24
9106 Iwersen Emil SchandorffDenmark 18Denmark20+20
10163 Wang GustavABC Junior 17ABC Junior19+19
11162 Bevort Carl-FrederikABC Junior 16ABC Junior19+19
1211 Christen FabioSwitzerland 18Switzerland17+17
1354 Paquet TomLuxembourg 18Luxembourg16+16
14166 Mengel NikolajABC Junior 18ABC Junior16+16
15103 Pedersen Mads MosevangDenmark 18Denmark16+16
16116 Tronchon BastienVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale15+15
1714 Tendon ArnaudSwitzerland 17Switzerland14+14
1843 Teutenberg Tim TornGermany 18Germany14+14
1923 Kovar StefanAustria 18Austria12+12
20203 Pidcock JosephFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design10+10
2115 Weiss FabianSwitzerland 18Switzerland10+10
22113 Labrosse JordanVan Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale9+9
2321 Buschek PaulAustria 18Austria9+9
24192 Hansen Alexander Arnt NPV-Carl Ras Roskilde Junior 17NPV-Carl Ras Roskilde Junior7+7
2551 Wenzel MatsLuxembourg 17Luxembourg4+4
26105 Hansen Tobias AagaardDenmark 18Denmark4+4
2744 Duckert RomanGermany 18Germany3+3
28202 Lawrence AidanFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design1+1
29123 Kars HugoSelectie Zuid Oost Nederland 18Selectie Zuid Oost Nederland1+1
30195 Christensen JacobNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Grand Prix Rüebliland logoDate: 6th September 2020
Race category:
Parcours type: 0*

Websites:
www.gp-ruebliland.ch
twitter.com/GPRuebliland