-
2019
»
«

2020»44th Grand Prix Rüebliland (2.1)

2020  Stage 3  »  Sulz  ›  Sulz   (108k)

Clear filter
RnkGCGC-TimeBIBRiderAgeTeamPntTime
1+0:00193 Andresen Tobias LundNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior202:32:302:32:30
2+0:0046 Lührs Luis-JoeGermany 17Germany12,,0:00
3+0:00191 Andersen KasperNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior7,,0:00
4+0:00164 Jørgensen Adam HolmABC Junior 18ABC Junior5,,0:00
5+0:0041 Brenner MarcoGermany 18Germany4,,0:00
6+0:00116 Tronchon BastienVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale3,,0:00
7+0:0043 Teutenberg Tim TornGermany 18Germany2,,0:00
8+0:00106 Iwersen Emil SchandorffDenmark 18Denmark1,,0:00
9+0:00114 Paleni EnzoVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale,,0:00
10+0:0014 Tendon ArnaudSwitzerland 17Switzerland0:100:10
11+0:0011 Christen FabioSwitzerland 18Switzerland,,0:10
12+0:0051 Wenzel MatsLuxembourg 17Luxembourg,,0:10
13+0:0044 Duckert RomanGermany 18Germany,,0:10
14+0:00205 Poole MaxFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design,,0:10
15+0:00202 Lawrence AidanFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design,,0:10
16+0:00211 Jenni LucaTeam Aargau 18Team Aargau,,0:10
17+0:00112 Chaussinand JorisVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale,,0:10
18+0:0022 Schrettl Marco Austria 16Austria,,0:10
19+0:00181 Ponomar AndriiTeam Franco Ballerini 18Team Franco Ballerini,,0:10
20+0:00171 Mouris WesselWPGA 17WPGA0:140:14
21+0:0015 Weiss FabianSwitzerland 18Switzerland2:572:57
22+0:0023 Kovar StefanAustria 18Austria2:592:59
23+0:0045 Kärsten MoritzGermany 17Germany,,2:59
24+0:00246 Wüthrich EmanuelTeam Humard Vélo-Passion 17Team Humard Vélo-Passion3:083:08
25+0:0095 Lohinsky FilipSlovakia 18Slovakia3:103:10
26+0:00102 Dalby SimonDenmark 17Denmark3:383:38
27+0:0054 Paquet TomLuxembourg 18Luxembourg3:543:54
28+0:00203 Pidcock JosephFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design,,3:54
29+0:00162 Bevort Carl-FrederikABC Junior 16ABC Junior,,3:54
30+0:00212 Reichen YannickTeam Aargau 17Team Aargau,,3:54
31+0:00123 Kars HugoSelectie Zuid Oost Nederland 18Selectie Zuid Oost Nederland,,3:54
32+0:00111 Carpentier FlorianVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale,,3:54
33+0:00101 Lock DennisDenmark 18Denmark,,3:54
34+0:00163 Wang GustavABC Junior 17ABC Junior,,3:54
35+0:0031 Sęk Igor Poland 17Poland,,3:54
36+0:00115 Tachot Thomas Van Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale,,3:54
37+0:0025 Hofbauer PhilippAustria 18Austria,,3:54
38+0:0024 Hörandtner Moritz Austria 17Austria,,3:54
39+0:0034 Osko MiloszPoland 17Poland,,3:54
40+0:0035 Pomorski MichałPoland 17Poland,,3:54
41+0:0091 Vančo TobiasSlovakia 17Slovakia,,3:54
42+0:0036 Korniak Szymon Poland 17Poland,,3:54
43+0:00142 Lond DanielTeam Audi Cycling Elite Copenhagen 18Team Audi Cycling Elite Copenhagen,,3:54
44+0:00192 Hansen Alexander Arnt NPV-Carl Ras Roskilde Junior 17NPV-Carl Ras Roskilde Junior,,3:54
45+0:00113 Labrosse JordanVan Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale,,3:54
46+0:00232 Aimi SamuelTicino 17Ticino,,3:54
47+0:00121 de Bruin TjalleSelectie Zuid Oost Nederland 18Selectie Zuid Oost Nederland,,3:54
48+0:00166 Mengel NikolajABC Junior 18ABC Junior,,3:54
49+0:00133 Rouxel Gauthier Vélo Club Eckwersheim 17Vélo Club Eckwersheim,,3:54
50+0:0021 Buschek PaulAustria 18Austria,,3:54
51+0:00244 Landenberger Nils Team Humard Vélo-Passion 18Team Humard Vélo-Passion,,3:54
52+0:0053 Karier TimLuxembourg 18Luxembourg,,3:54
53+0:00234 Baumann Janis Ticino 18Ticino,,3:54
54+0:0013 Aebersold NilsSwitzerland 17Switzerland,,3:54
55+0:0084 Bondarchuk Dmytro Ukraine 18Ukraine,,3:54
56+0:00204 Kingston MatthewFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design,,3:54
57+0:0082 Varenyk MaksymUkraine 17Ukraine4:024:02
58+0:00222 Constant Matteo Talent Romandie 17Talent Romandie4:334:33
59+0:00245 Tappeiner PascalTeam Humard Vélo-Passion 17Team Humard Vélo-Passion6:286:28
60+0:00155 Bijl KinleyTwc Het Snelle Wiel 18Twc Het Snelle Wiel,,6:28
61+0:00231 Hochstrasser LorisTicino 18Ticino,,6:28
62+0:00125 Sardina MikaSelectie Zuid Oost Nederland 18Selectie Zuid Oost Nederland,,6:28
63+0:00156 van Beek ThijsTwc Het Snelle Wiel 17Twc Het Snelle Wiel6:346:34
64+0:00196 Jørgensen Luis CarlNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior9:469:46
65+0:0016 Markwalder Yanis-EricSwitzerland 16Switzerland,,9:46
66+0:00124 Hartmann Tristan Selectie Zuid Oost Nederland 17Selectie Zuid Oost Nederland11:5911:59
67+0:00214 Schleuniger NicolaTeam Aargau 17Team Aargau13:5813:58
68+0:00104 Andreasen JeppeDenmark 18Denmark14:3314:33
69+0:00105 Hansen Tobias AagaardDenmark 18Denmark,,14:33
70+0:00141 Harvald WilliamTeam Audi Cycling Elite Copenhagen 18Team Audi Cycling Elite Copenhagen17:0217:02
71+0:00242 Schiess XenoTeam Humard Vélo-Passion 18Team Humard Vélo-Passion17:5017:50
72+0:0052 Kess Alexandre Luxembourg 17Luxembourg,,17:50
73+0:00152 van Korven JensTwc Het Snelle Wiel 18Twc Het Snelle Wiel17:5817:58
74+0:0083 Khotulov Denys Ukraine 18Ukraine21:2321:23
75+0:00151 Crusio JochemTwc Het Snelle Wiel 18Twc Het Snelle Wiel,,21:23
76+0:00126 van Heijst JordiSelectie Zuid Oost Nederland 16Selectie Zuid Oost Nederland21:3021:30
77+0:0012 Donzé RobinSwitzerland 16Switzerland21:4621:46
78+0:00154 van Lierop DannyTwc Het Snelle Wiel 17Twc Het Snelle Wiel,,21:46
79+0:0094 Ungvarský Lukáš Slovakia 17Slovakia,,21:46
80+0:00153 Zondag JarnoTwc Het Snelle Wiel 18Twc Het Snelle Wiel21:4821:48
81+0:00103 Pedersen Mads MosevangDenmark 18Denmark23:2823:28
82+0:00195 Christensen JacobNPV-Carl Ras Roskilde Junior 18NPV-Carl Ras Roskilde Junior,,23:28
83+0:00176 van Poecke EtienneWPGA 18WPGA,,23:28
84+0:00186 Gradi Filippo Team Franco Ballerini 16Team Franco Ballerini,,23:28
DNF+0:00201 Donaldson RobertFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design--
DNF+0:00224 Marchand LucaTalent Romandie 16Talent Romandie,,-
DNF+0:00216 Weiss DominikTeam Aargau 18Team Aargau,,-
DNF+0:00213 Gätzi CyrillTeam Aargau 18Team Aargau,,-
DNF+0:00143 Andersen Poul Holten Team Audi Cycling Elite Copenhagen Team Audi Cycling Elite Copenhagen,,-
DNF+0:0081 Movchan AndriiUkraine 18Ukraine,,-
DNF+0:00165 Mathiesen Phillip ABC Junior ABC Junior,,-
DNF+0:00183 Iacchi LorenzoTeam Franco Ballerini 17Team Franco Ballerini,,-
DNF+0:00144 Iversen Sebastian Roar Team Audi Cycling Elite Copenhagen 18Team Audi Cycling Elite Copenhagen,,-
DNF+0:0042 Dreßler LucaGermany 18Germany,,-
DNF+0:00185 Coppini Gianmarco Team Franco Ballerini 16Team Franco Ballerini,,-
DNF+0:0096 Kováč SamuelSlovakia 17Slovakia,,-
DNF+0:0055 Jentgen JérômeLuxembourg 18Luxembourg,,-
DNF+0:00184 Budei Ionut DenisTeam Franco Ballerini 18Team Franco Ballerini,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Grand Prix Rüebliland logoDate: 6th September 2020
Avg. speed winner: 42.49 km/h
Race category:
Parcours type: 0*
Start/finish: Sulz › Sulz

Race profile



Websites:
www.gp-ruebliland.ch
twitter.com/GPRuebliland