The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | ▲1 | LUGTHART Sjors Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | 100 | 7:18:05 | |
2 | 1 | ▼1 | MOUTON Raphaël GEPLA - Watersley U19 Team | GEPLA - Watersley U19 Team | 70 | 0:15 0:15 | |
3 | 3 | - | PRINS Jari JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | 50 | 0:16 0:16 | |
4 | 4 | - | VAN VLIET Michiel JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | 36 | 0:37 0:37 | |
5 | 12 | ▲7 | DELAUNAY Estevan AG2R Citroën U19 Team | AG2R Citroën U19 Team | 28 | 0:44 0:44 | |
6 | 9 | ▲3 | GOLLIKER Joshua Lee Valley Youth CC | Lee Valley Youth CC | 24 | 0:55 0:55 | |
7 | 6 | ▼1 | SARNOWSKI Tillman Baden-Württemberg | Baden-Württemberg | 20 | 1:03 1:03 | |
8 | 8 | - | HAMMINGA Maarten Wielerzone Nederland | Wielerzone Nederland | 18 | 1:08 1:08 | |
9 | 10 | ▲1 | VAN HERWAARDEN Thom WV Schijndel | WV Schijndel | 16 | 1:20 1:20 | |
10 | 7 | ▼3 | JOORE Wout WV Schijndel | WV Schijndel | 14 | 1:22 1:22 | |
11 | 11 | - | TE NIJENHUIS Sjoerd Westland Wil Vooruit | Westland Wil Vooruit | 12 | 1:24 1:24 | |
12 | 5 | ▼7 | KOERDT Bjoern Holdsworth Zappi Team | Holdsworth Zappi Team | 10 | 1:27 1:27 | |
13 | 13 | - | DE BRUYCKERE Kay Bert Containers-Doltcini | Bert Containers-Doltcini | 8 | 1:33 1:33 | |
14 | 17 | ▲3 | VAN DE VEN Jarne Westland Wil Vooruit | Westland Wil Vooruit | 7 | 1:35 1:35 | |
15 | 19 | ▲4 | VAN DER WERFF Thom GEPLA - Watersley U19 Team | GEPLA - Watersley U19 Team | 6 | 1:44 1:44 | |
16 | 15 | ▼1 | VERGOUW Julian WPG Amsterdam Junioren | WPG Amsterdam Junioren | 5 | 1:48 1:48 | |
17 | 48 | ▲31 | ABMA Elmar Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | 4 | 1:50 1:50 | |
18 | 21 | ▲3 | BALDACCI Brandon Lee Valley Youth CC | Lee Valley Youth CC | 3 | 1:52 1:52 | |
19 | 16 | ▼3 | KONING Stef Wielerzone Nederland | Wielerzone Nederland | 2 | 1:56 1:56 | |
20 | 14 | ▼6 | DUBA Maxime Streetjump-ABLOC U19 | Streetjump-ABLOC U19 | 1 | 1:58 1:58 | |
21 | 18 | ▼3 | BOUMA Jelle Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | 1:59 1:59 | ||
22 | 30 | ▲8 | LEIDERT Louis Team Rose NRW | Team Rose NRW | 2:09 2:09 | ||
23 | 38 | ▲15 | ARENZ Leon Team Rose NRW | Team Rose NRW | 2:15 2:15 | ||
24 | 20 | ▼4 | BONILLA Pablo Sandino Start Junior Team by Java | Start Junior Team by Java | ,, 2:15 | ||
25 | 26 | ▲1 | PEACE Oliver Tofauti Everyone Active | Tofauti Everyone Active | 2:17 2:17 | ||
26 | 28 | ▲2 | PETERS Marvin Merida Adelaar Development Team | Merida Adelaar Development Team | 2:19 2:19 | ||
27 | 25 | ▼2 | VANDENBERGHE Viktor Bert Containers-Doltcini | Bert Containers-Doltcini | 2:20 2:20 | ||
28 | 45 | ▲17 | GRAY George Holdsworth Zappi Team | Holdsworth Zappi Team | 2:23 2:23 | ||
29 | 46 | ▲17 | BARIERE Antoine AG2R Citroën U19 Team | AG2R Citroën U19 Team | 2:26 2:26 | ||
30 | 27 | ▼3 | VIARDOT Matteo AG2R Citroën U19 Team | AG2R Citroën U19 Team | 2:28 2:28 | ||
31 | 44 | ▲13 | MARTIN Luca Stevens Juniorenteam Thuringen | Stevens Juniorenteam Thuringen | 2:29 2:29 | ||
32 | 39 | ▲7 | VAN DEN EIJNDEN Daan District Zuid-West | District Zuid-West | 2:33 2:33 | ||
33 | 40 | ▲7 | KORTLEVE Bart Team Drenthe | Team Drenthe | 2:37 2:37 | ||
34 | 29 | ▼5 | TILGEN Tarin Team Rose NRW | Team Rose NRW | ,, 2:37 | ||
35 | 24 | ▼11 | GERMONPREZ Thibo EFC-L&R-AGS Juniors | EFC-L&R-AGS Juniors | 2:38 2:38 | ||
36 | 36 | - | PÉREZ ÁLVAREZ Ciro Start Junior Team by Java | Start Junior Team by Java | 2:40 2:40 | ||
37 | 23 | ▼14 | HUITEMA Jasper Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | 2:41 2:41 | ||
38 | 31 | ▼7 | KISTERS Chris WV Schijndel | WV Schijndel | ,, 2:41 | ||
39 | 41 | ▲2 | ETHERINGTON Ben BCC Race Team | BCC Race Team | 2:46 2:46 | ||
40 | 43 | ▲3 | MULDER Martijn Merida Adelaar Development Team | Merida Adelaar Development Team | 2:48 2:48 | ||
41 | 42 | ▲1 | CEULEMANS Niels Bert Containers-Doltcini | Bert Containers-Doltcini | 2:52 2:52 | ||
42 | 47 | ▲5 | BRETHOUWER Yorick JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | 2:59 2:59 | ||
43 | 35 | ▼8 | DELTOMBE Brent AVIA - Rudyco Cycling Team | AVIA - Rudyco Cycling Team | 3:00 3:00 | ||
44 | 33 | ▼11 | VAN DEN EIJNDEN Guus WV Schijndel | WV Schijndel | ,, 3:00 | ||
45 | 32 | ▼13 | DESIMPELAERE Arne EFC-L&R-AGS Juniors | EFC-L&R-AGS Juniors | 3:01 3:01 | ||
46 | 34 | ▼12 | VAN DER POEL Tim Westland Wil Vooruit | Westland Wil Vooruit | 3:05 3:05 | ||
47 | 22 | ▼25 | HUT Sille Wieler Combinatie Friesland | Wieler Combinatie Friesland | 3:07 3:07 | ||
48 | 37 | ▼11 | SCHAPER Marijn Streetjump-ABLOC U19 | Streetjump-ABLOC U19 | 3:26 3:26 | ||
49 | 49 | - | OSTERMANN Morice Stevens Juniorenteam Thuringen | Stevens Juniorenteam Thuringen | 3:31 3:31 | ||
50 | 53 | ▲3 | CHAMBERLAIN Jude Holdsworth Zappi Team | Holdsworth Zappi Team | 3:54 3:54 | ||
51 | 51 | - | MEIJERS Sal Streetjump-ABLOC U19 | Streetjump-ABLOC U19 | 4:09 4:09 | ||
52 | 52 | - | NAGENGAST Juul GEPLA - Watersley U19 Team | GEPLA - Watersley U19 Team | 4:13 4:13 | ||
53 | 50 | ▼3 | TEN THIJE Nauk JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | 4:32 4:32 | ||
54 | 54 | - | WALKER Zachary Holdsworth Zappi Team | Holdsworth Zappi Team | 4:50 4:50 | ||
55 | 57 | ▲2 | DE HART Justin GEPLA - Watersley U19 Team | GEPLA - Watersley U19 Team | 4:54 4:54 | ||
56 | 64 | ▲8 | WILLEMSEN Justus Merida Adelaar Development Team | Merida Adelaar Development Team | ,, 4:54 | ||
57 | 59 | ▲2 | RINKLEF Jan Baden-Württemberg | Baden-Württemberg | 4:57 4:57 | ||
58 | 58 | - | VIJFVINKEL Mika Development Team Brabant | Development Team Brabant | 4:59 4:59 | ||
59 | 62 | ▲3 | TUCHNER Benjamin BCC Race Team | BCC Race Team | 5:03 5:03 | ||
60 | 66 | ▲6 | LIGHTFOOT Mark Tofauti Everyone Active | Tofauti Everyone Active | 5:07 5:07 | ||
61 | 55 | ▼6 | SPIERO Tamar Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | 5:09 5:09 | ||
62 | 65 | ▲3 | JURRIAANS Daan Wielerzone Nederland | Wielerzone Nederland | ,, 5:09 | ||
63 | 71 | ▲8 | VERDONCK Wies EFC-L&R-AGS Juniors | EFC-L&R-AGS Juniors | 5:11 5:11 | ||
64 | 73 | ▲9 | BOCXE Stein ABS Cycling Team | ABS Cycling Team | 5:13 5:13 | ||
65 | 60 | ▼5 | CORSUS Yordi Bert Containers-Doltcini | Bert Containers-Doltcini | 5:21 5:21 | ||
66 | 69 | ▲3 | VAN ZUIDAM Bas Regioteam Zuid-Nederland | Regioteam Zuid-Nederland | 5:26 5:26 | ||
67 | 56 | ▼11 | ERRIPA Nehuén Start Junior Team by Java | Start Junior Team by Java | 5:30 5:30 | ||
68 | 70 | ▲2 | SETZ Ramon Regioteam Zuid-Nederland | Regioteam Zuid-Nederland | ,, 5:30 | ||
69 | 72 | ▲3 | REYES Felipe Emanuel Start Junior Team by Java | Start Junior Team by Java | 5:38 5:38 | ||
70 | 74 | ▲4 | SCHIEVEN Jelle Cycling Team Achterhoek | Cycling Team Achterhoek | 5:41 5:41 | ||
71 | 63 | ▼8 | LABORDE Callum Tofauti Everyone Active | Tofauti Everyone Active | 5:51 5:51 | ||
72 | 61 | ▼11 | DE VOS Mees Regioteam Zuid-Nederland | Regioteam Zuid-Nederland | 5:55 5:55 | ||
73 | 67 | ▼6 | NIEUWENHUIS Patrick Team Drenthe | Team Drenthe | 6:00 6:00 | ||
74 | 68 | ▼6 | DIETZ Florian Team LV Hessen | Team LV Hessen | 6:01 6:01 | ||
75 | 75 | - | GRÖMMEL Rens WPG Amsterdam Junioren | WPG Amsterdam Junioren | 7:31 7:31 | ||
76 | 76 | - | BALGENORTH Noah Team Stadler Niedersachsen | Team Stadler Niedersachsen | 8:15 8:15 | ||
77 | 78 | ▲1 | NOORLOOS Casper District Zuid-West | District Zuid-West | 9:12 9:12 | ||
78 | 77 | ▼1 | HORNMAN Thomas Development Team Brabant | Development Team Brabant | 9:24 9:24 | ||
79 | 79 | - | SCHWITZGEBEL Lauric Immanuel Team LV Hessen | Team LV Hessen | 9:48 9:48 | ||
80 | 82 | ▲2 | STOFFELS Ole District Midden-Nederland | District Midden-Nederland | 12:32 12:32 | ||
81 | 80 | ▼1 | VAN OIRSCHOT Daan District Zuid-West | District Zuid-West | 12:36 12:36 | ||
82 | 81 | ▼1 | VAN DE SPIJKER Yann Development Team Brabant | Development Team Brabant | 13:26 13:26 | ||
83 | 83 | - | KRÜGER Tjark Ole Baden-Württemberg | Baden-Württemberg | 13:46 13:46 | ||
84 | 85 | ▲1 | VAN DER VLIET Ralph-Karsten District Midden-Nederland | District Midden-Nederland | 13:57 13:57 | ||
85 | 84 | ▼1 | PEPLAU Fabian Embrace The World | Embrace The World | 14:21 14:21 | ||
86 | 87 | ▲1 | DE JONG Stef District Midden-Nederland | District Midden-Nederland | 14:52 14:52 | ||
87 | 86 | ▼1 | DREWES Albrecht Team Stadler Niedersachsen | Team Stadler Niedersachsen | 15:14 15:14 | ||
88 | 88 | - | STONEHAM Angus Lee Valley Youth CC | Lee Valley Youth CC | 20:19 20:19 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:26 June 2022
- Start time:15:00
- Avg. speed winner:49.221 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:8.6 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:0
- Vert. meters:36
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Time trial
- Avg. temperature: