2020
2018
-
«

2019»66th Herald Sun Tour (2.1)

2019  Team classification

Oldest stage winners

Menu
  • After season:
  • Active riders:
  • Nationality
NrRiderAgeSeasonStage
1 Kirsipuu Jaan40y + 87d2009Stage 1 - Ballarat › Ballarat
2 Wohlberg Eric38y + 285d2003Stage 5 - Camperdown › Warrnambool
3 Miller Graeme37y + 332d1998Stage 11
4 Burns Barry37y + 300d1984Stage 14
5 Sansonetti Remo36y + 281d1982Stage 14
6 Bogaert Jan35y + 317d1993Stage 9
7 Sutton Gary35y + 215d1990Stage 10 - Melbourne › Melbourne
8 Piątek Zbigniew35y + 176d2001Stage 9 - Kangaroo Flat › Maryborough
9 Hodge Stephen35y + 91d1996Stage 10a
10 O'Grady Stuart35y + 72d2008Stage 5 (ITT) - Yarra Valley › Yarra Valley
11 Heirewegh Bart35y + 56d2002Stage 7 - Mansfield › Bright
12 Sunderland Scott34y + 328d2001Stage 6 - Lakes Entrance › Mt. Hotham
13 Allan David34y + 306d1985Stage 15
14 McEwen Robbie34y + 112d2006Stage 7 - Melbourne › Melbourne
15 Salas Eddie34y + 62d1999Stage 12 - Marysville › Moe
16 Moninger Scott34y + 61d2003Stage 11 - St. Arnaud › Castlemaine
17 Mcfarlane David34y + 44d1993Stage 6a
18 Gaggioli Roberto34y + 29d1996Stage 1a
19 Sayers Mike33y + 277d2003Stage 1 (ITT) - Melbourne › Melbourne
20 Alvis Norman33y + 225d1997Stage 13
21 McLachlan Robert33y + 189d2004Stage 10 (ITT) - Mansfield › Mansfield
22 Engleman Mike33y + 161d1991Stage 13
23 Lieswyn John33y + 62d2001Stage 2 (ITT) - Gembrook › Gembrook
24 Clancy Edward32y + 325d2018Prologue - Melbourne › Melbourne
25 Sefton Clyde32y + 288d1983Stage 17
26 Pate Stephen32y + 259d1996Stage 3
27 McCann David32y + 211d2005Stage 6 (ITT) - Monbulk › Mt Dandenong
28 Trevorrow John32y + 154d1981Stage 1 - Tullamarine › Bacchus Marsh
29 Andersen Christian32y + 126d1999Stage 9 - Halls Gap › Ararat
30 Woods Michael32y + 111d2019Stage 2 - Wonthaggi › Churchill
31 Clarke Glenn32y + 75d1995Stage 2
32 Waddell Barry32y + 4d1968Stage 7
33 Pelliconi Roberto31y + 333d1994Stage 6
34 McCook David31y + 308d2001Stage 15 (ITT) - Geelong › Geelong
35 Spokes Alan31y + 222d1979Stage 1a - Bundoora › Mansfield
36 Sutton Shane31y + 218d1988Stage 8
37 Verlinden Gery31y + 176d1985Stage 6
38 Burns Marcus31y + 150d1991Stage 12
39 Bishop Andy31y + 140d1996Stage 6a
40 Mann David31y + 111d1993Stage 8
41 Venn Laurie31y + 72d1984Stage 17
42 Murphy John31y + 52d2016Stage 3 - Traralgon › Inverloch
43 Chmielewski Piotr31y + 39d2001Stage 14 - Warrnambool › Colac
44 Reiss Nate31y + 14d1994Stage 14
45 Thomas Phil30y + 349d1986Stage 1
46 Pollock Rhys30y + 306d2011Stage 1 - Whittlesea › Ballarat
47 Clarke Will30y + 298d2016Prologue - Melbourne › Melbourne
48 Jolidon Jocelyn30y + 292d1993Stage 6a
49 Froome Chris30y + 263d2016Stage 4 - Arthurs Seat › Arthurs Seat
50 Perras Dominique30y + 250d2004Stage 6 - Colac › Colac
51 Bishop Eric30y + 247d1982Stage 12
52 Suárez Jesús30y + 233d1985Stage 10
53 Henn Christian30y + 217d1994Stage 7
54 Hirose Satoshi30y + 208d2006Stage 4 - Mitchelton Winery (Nagambie) › Benalla
55 Jaskuła Zenon30y + 143d1992Stage 9
56 Drew Jamie Peter30y + 99d2003Stage 4 - Lorne › Torquay
57 Wilson Matthew30y + 13d2007Stage 1 - Bendigo › Nagambie
58 Cooke Baden30y + 4d2008Stage 3 - Warragul › Marysville
59 Stevenson Geoff29y + 318d1982Stage 6
60 Southard Mark29y + 314d1990Stage 6b (ITT) - Barooga › Barooga
61 Besanko Peter29y + 289d1984Stage 4
62 Mcmurdo Hilton29y + 259d1991Stage 4
63 Stannard Ian29y + 257d2017Stage 4 - Kinglake › Kinglake
64 Chiurato Andrea29y + 253d1994Stage 11
65 Themann Michael29y + 243d1999Stage 15 - Melbourne › Melbourne
66 Manders Henri29y + 240d1989Stage 10 - Bright › Wangaratta
67 Wiggins Bradley29y + 171d2009Stage 5 (ITT) - Geelong › Geelong
68 van der Poel Adrie29y + 136d1988Stage 12
69 Bölts Hartmut29y + 134d1990Stage 8b - Omeo › Lakes Entrance
70 Menzies Karl29y + 114d2006Stage 2 - Shepparton › Bendigo
71 Kulas Marek29y + 103d1992Stage 1
72 Jongerwaard Chris29y + 91d2008Stage 4 - Alexandra › Mt Buller
73 Vogels Henk29y + 88d2002Stage 12 (ITT) - Geelong › Geelong
74 Tackaert William29y + 74d1985Stage 4
75 McKenzie David29y + 73d2003Stage 3 - Geelong › Geelong
76 Piziks Arvis29y + 27d1998Stage 2a
77 Iacuone Alan29y + 4d2002Stage 11 - Warragul › Mt Baw Baw
78 Manning Paul28y + 350d2003Stage 8 - Dunkeld › Horsham
79 Bauer Jack28y + 304d2014Prologue - Melbourne › Melbourne Southbank
80 Lavainne Christophe28y + 303d1992Stage 5b
81 Swart Steve28y + 286d1993Stage 11
82 Nickson Bill28y + 280d1981Stage 19
83 Mercier Scott28y + 237d1995Stage 9
84 De Smet Andy28y + 224d1998Stage 7
85 Mcgeogh Ian28y + 220d1983Stage 5
86 Peiper Allan28y + 185d1988Stage 10
87 Bernard Jean-François28y + 176d1990Stage 7 - Barooga › Bright
88 Jennings Cameron28y + 174d2007Stage 5 - Mt Beauty › Wangaratta
89 Hammond Terry28y + 159d1985Stage 14
90 Flood Rick28y + 158d1987Stage 14
91 Appeldoorn Theo28y + 140d1987Stage 13
92 Hoole Kerry28y + 130d1968Stage 1b - Melbourne › Camperdown
93 Hammond Len28y + 94d1980Stage 5
94 Wüst Marcel28y + 69d1995Stage 7
95 Bolts Udo28y + 67d1994Stage 9
96 Hildred Wayne28y + 52d1983Stage 16
97 Woodman John28y + 24d1983Stage 13
98 Chaves Esteban28y + 17d2018Stage 3 - Mitchelton Winery › Lake Mountain
99 Whitesel Bruce28y + 11d1989Stage 7a
100 Larsen Nicolaj Bo27y + 347d1999Stage 10 - Shepparton › Shepparton