2020
2018
-
«

2019»66th Herald Sun Tour (2.1)

2019  Team classification

Youngest stage winners

Menu
  • After season:
  • Active riders:
NrRiderAgeSeasonStage
1 Hall Murray18y + 24d1981Stage 6
2 Walker William18y + 359d2004Stage 13 - Traralgon › Traralgon
3 Rex Matthew19y + 92d2004Stage 8 - Bendigo › Bendigo
4 McCarthy Robert-Jon19y + 315d2014Stage 3 - Mitchelton Winery › Nagambie
5 Page Kieran20y + 172d2003Stage 6 (ITT) - Port Fairy › Port Fairy
6 Page Kieran20y + 172d2003Stage 7 - Port Fairy › Hamilton
7 Ewan Caleb20y + 210d2015Stage 2 - Bendigo › Nagambie
8 Sulzberger Wesley20y + 360d2007Stage 2 - Mitchelton Winery › Mansfield
9 Groves Kaden21y + 46d2020Stage 3 - Bright › Wangaratta
10 McKenzie David21y + 66d1995Stage 4
11 Hammond Terry21y + 146d1978Stage 1b - Warragul › Maffra
12 Hammond Terry21y + 146d1978Stage 1a - Melbourne › Warragul
13 Lloyd Matthew21y + 153d2004Stage 12 - Warragul › Mt Baw Baw
14 Dainese Alberto21y + 317d2020Stage 1 - Nagambie › Shepparton
15 McLoughlin Joey21y + 327d1986Stage 8
16 Stringer Ian21y + 328d1968Stage 2
17 Goss Matthew21y + 343d2008Stage 1 - Traralgon › Inverloch
18 Lancaster Brett21y + 346d2001Stage 12 (TTT) - Dunkeld › Hamilton
19 Lancaster Brett21y + 346d2001Stage 13 (ITT) - Hamilton › Hamilton
20 Cooke Baden21y + 360d2000Stage 2 (ITT) - Frankston › Frankston
21 Cooke Baden21y + 360d2000Stage 3 - Frankston › Wonthaggi
22 Stephens Neil22y + 23d1985Stage 5
23 Pedersen Mads22y + 47d2018Stage 2 - Warrnambool › Ballarat
24 Colonna Federico22y + 54d1994Stage 3
25 Vogels Henk22y + 82d1995Stage 14
26 Gilmore Graeme22y + 114d1967Stage 3
27 Bartley Shane22y + 166d1978Stage 5b - Cohuna › Eaglehawk
28 Bartley Shane22y + 166d1978Stage 5a - Kyabram › Cohuna
29 Priem Tristan22y + 242d1998Stage 4
30 Janse van Rensburg Reinardt22y + 252d2011Stage 2 - Ballarat › Geelong
31 Brugna Walter22y + 269d1987Stage 6
32 Halvorsen Kristoffer22y + 296d2019Stage 5 - Melbourne › Melbourne
33 Perri Tony22y + 325d1978Stage 10 - Altona › Albert Park
34 Clarke Hilton22y + 349d2002Stage 5 - Bendigo › Shepparton
35 Bolts Udo23y + 71d1989Stage 2 - Camperdown › Ballaraty
36 Mccaig Rik23y + 75d1992Stage 5b
37 Mccaig Rik23y + 75d1992Stage 5a
38 Silin Egor23y + 111d2011Stage 4 - Sorrento › Arthurs Seat
39 Kittel Marcel23y + 155d2011Stage 3 - Geelong › Drysdale
40 van Poppel Danny23y + 190d2017Prologue - Melbourne Southbank › Melbourne Southbank
41 Fornaciari Paolo23y + 257d1994Stage 10
42 Hindley Jai23y + 276d2020Stage 2 - Beechworth › Falls Creek
43 Ljungblad Jonas23y + 277d2002Stage 2 (ITT) - Bacchus Marsh › Bacchus Marsh
44 Ljungblad Jonas23y + 277d2002Stage 3 - Bacchus Marsh › Buninyong
45 Swart Steve23y + 291d1988Stage 5
46 Moore Richard23y + 301d1980Stage 3a - Bairnsdale › Omeo
47 Moore Richard23y + 301d1980Stage 3b - Bright › Wangaratta
48 Kannemeyer Tiaan23y + 314d2002Stage 8 - Harrietville › Omeo
49 Impey Daryl23y + 316d2008Stage 6 - Melbourne › Melbourne
50 Arntz Marcel23y + 349d1989Stage 15
51 Bevin Patrick23y + 358d2015Stage 4 - Arthurs Seat › Arthurs Seat
52 House Kristian24y + 15d2003Stage 6 (ITT) - Port Fairy › Port Fairy
53 House Kristian24y + 15d2003Stage 7 - Port Fairy › Hamilton
54 Kemps Aaron24y + 36d2007Stage 3 - Mansfield › Beechworth
55 Crome Sam24y + 50d2018Stage 4 - Kinglake › Kinglake
56 Moninger Scott24y + 56d1993Stage 12
57 O'Grady Stuart24y + 63d1997Stage 1
58 Tomasini Stefano24y + 70d1987Stage 11
59 Wüst Marcel24y + 71d1991Stage 1
60 Botteon Luigi24y + 90d1988Stage 4
61 Jolidon Jacques24y + 92d1993Stage 7
62 McEwen Robbie24y + 106d1996Stage 1a
63 McEwen Robbie24y + 106d1996Stage 1b
64 Elliott Malcolm24y + 110d1985Stage 1
65 Lauraire Philippe24y + 113d1985Stage 17
66 Lillywhite Chris24y + 128d1990Stage 3 - Launceston › Devonport
67 Schultz Nick24y + 142d2019Stage 4 - Cape Schanck › Arthurs Seat
68 Gerrans Simon24y + 158d2004Stage 9 - Nagambie › Mansfield
69 Howson Damien24y + 173d2017Stage 1 - Wangaratta › Falls Creek
70 Theakston Cayn24y + 177d1989Stage 13
71 Duff Aiden24y + 227d2000Stage 7 (ITT) - Bright › Bright
72 Duff Aiden24y + 227d2000Stage 8 - Bright › Beechworth
73 McGee Bradley24y + 228d2000Stage 7 (ITT) - Bright › Bright
74 McGee Bradley24y + 228d2000Stage 8 - Bright › Beechworth
75 Westelinck Ronny24y + 253d1987Stage 17
76 Hruška Jan24y + 256d1999Stage 5 - Lorne › Calac
77 Morabito Steve24y + 260d2007Stage 4 - Beechworth › Falls Creek
78 Chiurato Andrea24y + 267d1989Stage 14
79 Hoffman Tristan24y + 281d1994Stage 2
80 McGrory Scott24y + 301d1994Stage 12
81 Palov Kvetoslav24y + 317d1987Stage 1
82 Bogaert Jan24y + 321d1982Stage 2
83 Haas Nathan24y + 331d2014Stage 1 - Geelong › Ballarat
84 Shannon Bob24y + 346d1981Stage 2
85 Rogers Peter24y + 355d1999Stage 1 - Melbourne › Melbourne
86 Bos Cyril25y + 16d1997Stage 9
87 Wilson Matthew25y + 24d2002Stage 9 (ITT) - Sale › Sale
88 Wilson Matthew25y + 24d2002Stage 10 - Sale › Moe
89 Sutton Chris25y + 33d2009Stage 2 - Colac › Warrnambool
90 Boylan Gary25y + 49d1978Stage 4a - Bright › Shepparton
91 Boylan Gary25y + 49d1978Stage 4b - Shepparton › Kyabram
92 Oravetz Greg25y + 56d1991Stage 5
93 Mcfarlane David25y + 64d1984Stage 15
94 Müller Roland25y + 116d1998Stage 6
95 Barnes Nick25y + 141d1989Stage 4 - Castlemaine › Bendigo
96 Bradshaw Kevin25y + 176d1982Stage 5
97 Doull Owain25y + 275d2019Stage 3 - Sale › Warragul
98 Govaerts Luc25y + 277d1984Stage 10
99 Reynolds Keith25y + 305d1989Stage 7a
100 Reynolds Keith25y + 305d1989Stage 7b - Wangaratta › Mansfield
101 Hansen Lasse Norman25y + 356d2018Stage 1 - Colac › Warrnambool
102 Konečný Tomáš26y + 9d1999Stage 7 - Ballarat › Hamilton
103 Kairelis Dainius26y + 16d2005Stage 2 - Bendigo › Bendigo
104 van Poppel Jean-Paul26y + 25d1988Stage 6
105 Dorgelo Henri26y + 52d1990Stage 4b - Geelong › Ballarat
106 Dorgelo Henri26y + 52d1990Stage 4a - Melbourne › Geelong
107 Sweet Jay26y + 74d2001Stage 8 (ITT) - Bendigo › Bendigo
108 Hoondert Peter26y + 76d1987Stage 15
109 Johnson Tim26y + 79d2003Stage 9 - Horsham › Mt. William
110 Johnson Tim26y + 79d2003Stage 10 - Hall’s Gap › Ararat
111 Van Unen Malcolm26y + 130d1992Stage 4b
112 Van Unen Malcolm26y + 130d1992Stage 4a
113 Sbeih Adham26y + 135d1999Stage 8 - Hamilton › Hall's Gap
114 Rice Grant26y + 151d1994Stage 5
115 Peiper Allan26y + 178d1986Stage 3
116 Blaudzun Michael26y + 179d1999Stage 13 (ITT) - Churchill › Mirboo North
117 Skoczylas Dariusz26y + 203d2000Stage 10 - Euroa › Echuca-Moama
118 Sutton Shane26y + 212d1983Stage 2