2014»3rd

Tour d'Azerbaïdjan

(2.1)
2014»Stage 2»BakuIsmayilli(187km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
143+12:28175
GC
ROGLIČ Primož Adria Mobil
24Adria Mobil16204:55:02
21+0:0082
TT
CLARKE Will Drapac Professional Cycling
29Drapac Professional Cycling1112,,
0:00
325+0:2931
Sprint
ANDRIATO Rafael Neri Sottoli
26Neri Sottoli670:10
0:10
43+0:09173
Sprint
MUGERLI Matej Adria Mobil
32Adria Mobil55,,
0:10
52+0:09131
Sprint
BUTS Vitaliy Kolss Cycling Team
27Kolss Cycling Team44,,
0:10
64+0:09174
Sprint
ROGINA Radoslav Adria Mobil
35Adria Mobil23,,
0:10
744+12:39186
Sprint
VAN DER HAAR Lars Development Team Giant-Shimano
22Development Team Giant-Shimano 20:11
0:11
85+0:1172
Climber
BILBAO Pello Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA10:12
0:12
96+0:11176
Sprint
ŠTIMULAK Klemen Adria Mobil
23Adria Mobil,,
0:12
107+0:11216
Sprint
ZANGERLE Joel Leopard Development Team
25Leopard Development Team,,
0:12
118+0:1146
GC
ZAKARIN Ilnur RusVelo
24RusVelo,,
0:12
129+0:11136
Sprint
VASYLYUK Andriy Kolss Cycling Team
26Kolss Cycling Team,,
0:12
1310+0:12161
GC
DI GRÉGORIO Rémy Team La Pomme Marseille 13
28Team La Pomme Marseille 130:13
0:13
1411+0:1285
Sprint
LAPTHORNE Darren Drapac Professional Cycling
31Drapac Professional Cycling,,
0:13
1512+0:1213
GC
PARDILLA Sergio MTN - Qhubeka
30MTN - Qhubeka,,
0:13
1614+0:12114
GC
KOZHATAYEV Bakhtiyar Continental Team Astana
22Continental Team Astana,,
0:13
1713+0:12184
GC
LUDVIGSSON Fredrik Development Team Giant-Shimano
20Development Team Giant-Shimano ,,
0:13
1815+0:1374
GC
MAS Lluís Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA0:14
0:14
1916+0:134
Climber
COBO Juan José Torku Şekerspor
33Torku Şekerspor,,
0:14
2017+0:1371
GC
ARAMENDIA Javier Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA,,
0:14
2118+0:13243
GC
BUCHMANN Emanuel Rad-Net Rose Team
21Rad-Net Rose Team,,
0:14
2219+0:14134
Sprint
KRIVTSOV Dmytro Kolss Cycling Team
29Kolss Cycling Team0:15
0:15
2320+0:14135
Sprint
LAGKUTI Sergiy Kolss Cycling Team
29Kolss Cycling Team,,
0:15
2421+0:1435
Classic
FAILLI Francesco Neri Sottoli
30Neri Sottoli,,
0:15
2522+0:1494
Classic
POWER Robert Australia
18Australia,,
0:15
2623+0:1575
Climber
PARRA Heiner Rodrigo Caja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA0:16
0:16
2724+0:15106
Sprint
SURUTKOVYCH Oleksandr Synergy Baku Cycling Project
30Synergy Baku Cycling Project,,
0:16
2845+12:4543
TT
OVECHKIN Artem RusVelo
27RusVelo0:17
0:17
2926+4:0653
Sprint
TESTI Nicola Androni Giocattoli - Venezuela
24Androni Giocattoli - Venezuela4:07
4:07
3027+4:06105
Sprint
JABRAYILOV Samir Synergy Baku Cycling Project
19Synergy Baku Cycling Project,,
4:07
3128+4:07245
Sprint
VOGT Mario Rad-Net Rose Team
22Rad-Net Rose Team4:08
4:08
3229+4:07153
TT
DOWNEY Sean An Post - Chain Reaction
23An Post - Chain Reaction,,
4:08
3346+16:3664
Sprint
HONKISZ Adrian CCC Polsat Polkowice
26CCC Polsat Polkowice,,
4:08
3430+4:07203
Sprint
HOUSE Kristian Rapha Condor JLT
34Rapha Condor JLT,,
4:08
3531+4:0761
TT
ČERNÝ Josef CCC Polsat Polkowice
20CCC Polsat Polkowice,,
4:08
3632+4:07223
Sprint
KOUDELA Tomas Gebrüder Weiss - Oberndorfer
22Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,
4:08
3733+4:0881
TT
ANDERSON Jack Drapac Professional Cycling
26Drapac Professional Cycling4:09
4:09
3834+4:0944
Sprint
23RusVelo4:10
4:10
3935+4:09112
Classic
BIZHIGITOV Zhandos Continental Team Astana
22Continental Team Astana,,
4:10
4036+4:1041
Sprint
ERSHOV Artur RusVelo
24RusVelo4:11
4:11
4137+4:1045
Sprint
SEROV Alexander RusVelo
31RusVelo,,
4:11
4238+4:10132
Sprint
KONONENKO Mykhaylo Kolss Cycling Team
26Kolss Cycling Team,,
4:11
4347+16:40201
GC
CARTHY Hugh Rapha Condor JLT
19Rapha Condor JLT4:12
4:12
4439+11:4433
Sprint
CONTI Samuele Neri Sottoli
22Neri Sottoli11:45
11:45
4540+11:44232
TT
BRAICO Alexandr Tusnad Cycling Team
26Tusnad Cycling Team,,
11:45
4649+24:13133
Sprint
KOSTYUK Denys Kolss Cycling Team
32Kolss Cycling Team,,
11:45
4741+11:47165
Sprint
VAUBOURZEIX Thomas Team La Pomme Marseille 13
24Team La Pomme Marseille 1311:48
11:48
4842+11:5273
Sprint
DOMAGALSKI Karol Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA11:53
11:53
4948+22:0111
GC
GERDEMANN Linus MTN - Qhubeka
31MTN - Qhubeka22:02
22:02
5082+34:31163
GC
LAVIEU Antoine Team La Pomme Marseille 13
23Team La Pomme Marseille 1322:03
22:03
5183+40:54164
Sprint
TARRIDE Grégoire Team La Pomme Marseille 13
22Team La Pomme Marseille 1328:26
28:26
5284+41:4096
Sprint
SPOKES Samuel Australia
22Australia29:12
29:12
5385+41:40126
Sprint
ZVERKOV Evgeny Itera - Katusha
21Itera - Katusha,,
29:12
5450+29:12181
Sprint
BROCKHOFF Jan Development Team Giant-Shimano
19Development Team Giant-Shimano 29:13
29:13
5551+29:12111
Sprint
AYAZBAYEV Maxat Continental Team Astana
22Continental Team Astana,,
29:13
5652+29:14101
Sprint
ASADOV Elchin Synergy Baku Cycling Project
27Synergy Baku Cycling Project29:15
29:15
5753+29:14244
TT
MATHIS Marco Rad-Net Rose Team
20Rad-Net Rose Team,,
29:15
5886+41:43242
GC
BRINTRUP Fabian Rad-Net Rose Team
19Rad-Net Rose Team,,
29:15
5954+29:1436
Sprint
POZZO Mattia Neri Sottoli
25Neri Sottoli,,
29:15
6087+41:435
Sprint
DE LA FUENTE David Torku Şekerspor
33Torku Şekerspor,,
29:15
6188+41:43123
TT
IGNATIEV Dmitriy Itera - Katusha
25Itera - Katusha,,
29:15
6255+29:15183
Sprint
HAUGAARD Kristian Development Team Giant-Shimano
23Development Team Giant-Shimano 29:16
29:16
6389+41:44116
Sprint
MAIDOS Tilegen Continental Team Astana
20Continental Team Astana,,
29:16
6490+41:442
TT
AKIRSAN Bekir Baki Torku Şekerspor
22Torku Şekerspor,,
29:16
6556+29:15102
Sprint
AVERIN Maksym Synergy Baku Cycling Project
28Synergy Baku Cycling Project,,
29:16
6691+41:44212
GC
OLESEN Patrick Leopard Development Team
19Leopard Development Team,,
29:16
6792+41:44124
Sprint
KATYRIN Roman Itera - Katusha
22Itera - Katusha,,
29:16
6893+41:44115
GC
ISHANOV Abdraimzhan Continental Team Astana
24Continental Team Astana,,
29:16
6994+41:4465
Sprint
MORAJKO Jacek CCC Polsat Polkowice
33CCC Polsat Polkowice,,
29:16
7095+41:44162
Sprint
JULES Justin Team La Pomme Marseille 13
27Team La Pomme Marseille 13,,
29:16
7196+41:44141
Sprint
BERNATONIS Marius Alpha Baltic - Unitymarathons.com
27Alpha Baltic - Unitymarathons.com,,
29:16
7297+41:44225
Sprint
LECHNER Petr Gebrüder Weiss - Oberndorfer
30Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,
29:16
7361+29:16182
Sprint
FRAME Alex Development Team Giant-Shimano
20Development Team Giant-Shimano 29:17
29:17
7457+29:16185
TT
PÖLDER Robert Development Team Giant-Shimano
22Development Team Giant-Shimano ,,
29:17
7598+41:45214
Sprint
SALZINGER Florian Leopard Development Team
30Leopard Development Team,,
29:17
7658+29:16202
Sprint
GRIVELL-MELLOR Luke Rapha Condor JLT
21Rapha Condor JLT,,
29:17
7759+29:1614
Sprint
REGUIGUI Youcef MTN - Qhubeka
24MTN - Qhubeka,,
29:17
7860+29:1654
Sprint
VAN HUMMEL Kenny Androni Giocattoli - Venezuela
31Androni Giocattoli - Venezuela,,
29:17
7999+41:45204
Sprint
LAVERACK Edward Rapha Condor JLT
19Rapha Condor JLT,,
29:17
80100+41:4563
Sprint
GAWROŃSKI Piotr CCC Polsat Polkowice
24CCC Polsat Polkowice,,
29:17
81101+41:45205
Sprint
PORTER Elliott Rapha Condor JLT
22Rapha Condor JLT,,
29:17
82102+41:4652
Sprint
TALIANI Alessio Androni Giocattoli - Venezuela
23Androni Giocattoli - Venezuela29:18
29:18
83103+41:46172
TT
MALTAR Bruno Adria Mobil
19Adria Mobil,,
29:18
84104+41:46222
TT
GAZVODA Gregor Gebrüder Weiss - Oberndorfer
32Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,
29:18
8562+29:1716
Sprint
VAN ZYL Johann MTN - Qhubeka
23MTN - Qhubeka,,
29:18
8663+29:17171
Sprint
FAJT Kristjan Adria Mobil
32Adria Mobil,,
29:18
87105+41:4734
Sprint
DAL COL Andrea Neri Sottoli
23Neri Sottoli29:19
29:19
8864+29:1884
TT
KERBY Jordan Drapac Professional Cycling
21Drapac Professional Cycling,,
29:19
89121+42:20113
Sprint
GALEYEV Vadim Continental Team Astana
22Continental Team Astana,,
29:19
90106+41:47235
Sprint
STEVIĆ Ivan Tusnad Cycling Team
34Tusnad Cycling Team,,
29:19
9165+29:1993
Sprint
LINFIELD Bradley Australia
19Australia29:20
29:20
92107+41:4883
Sprint
JOHNSON Benjamin Drapac Professional Cycling
31Drapac Professional Cycling,,
29:20
93108+41:4842
GC
FIRSANOV Sergey RusVelo
31RusVelo,,
29:20
9466+29:19211
TT
KIRSCH Alex Leopard Development Team
21Leopard Development Team,,
29:20
9567+29:19215
Sprint
SCHLECHTER Pit Leopard Development Team
23Leopard Development Team,,
29:20
96109+41:48121
Sprint
AKIMOV Mikhail Itera - Katusha
22Itera - Katusha,,
29:20
97110+41:483
TT
ATALAY Muhammed Torku Şekerspor
24Torku Şekerspor,,
29:20
98111+41:49213
Sprint
PLARRE Matthias Leopard Development Team
22Leopard Development Team29:21
29:21
9968+29:20241
Sprint
BOMMEL Henning Rad-Net Rose Team
31Rad-Net Rose Team,,
29:21
10069+29:20103
Sprint
BRAMMEIER Matt Synergy Baku Cycling Project
28Synergy Baku Cycling Project,,
29:21
10181+33:51154
Sprint
MCCARTHY Robert-Jon An Post - Chain Reaction
20An Post - Chain Reaction,,
29:21
102112+41:49221
Sprint
EDMÜLLER Benjamin Gebrüder Weiss - Oberndorfer
26Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,
29:21
103115+41:4995
Climber
SCHULTZ Nick Australia
19Australia,,
29:21
104113+41:49231
Sprint
BERDOS Oleg Tusnad Cycling Team
26Tusnad Cycling Team,,
29:21
105114+41:4986
Classic
RUDOLPH Malcolm Drapac Professional Cycling
25Drapac Professional Cycling,,
29:21
10670+29:21156
Sprint
WILSON Jack An Post - Chain Reaction
20An Post - Chain Reaction29:22
29:22
10771+29:216
Sprint
METLUSHENKO Yuri Torku Şekerspor
38Torku Şekerspor,,
29:22
108122+42:501
Sprint
GRECHYN Serhiy Torku Şekerspor
34Torku Şekerspor,,
29:22
109116+41:50122
TT
FOLIFOROV Alexander Itera - Katusha
22Itera - Katusha,,
29:22
110117+41:5015
GC
VAN NIEKERK Dennis MTN - Qhubeka
29MTN - Qhubeka,,
29:22
11172+29:2292
TT
HARRISON Joshua Australia
18Australia29:23
29:23
112118+41:51226
Sprint
MÜLLER Andreas Gebrüder Weiss - Oberndorfer
34Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,
29:23
11373+29:22155
TT
VANDEN BAK Laurent An Post - Chain Reaction
24An Post - Chain Reaction,,
29:23
114119+41:51192
DONG Liang China Huasen Cycling Team
24China Huasen Cycling Team,,
29:23
115120+41:5156
Sprint
ZORDAN Andrea Androni Giocattoli - Venezuela
22Androni Giocattoli - Venezuela,,
29:23
11674+29:2255
Classic
ZILIOLI Gianfranco Androni Giocattoli - Venezuela
24Androni Giocattoli - Venezuela,,
29:23
11775+29:23104
Sprint
EIBEGGER Markus Synergy Baku Cycling Project
29Synergy Baku Cycling Project29:24
29:24
11876+29:2376
Sprint
VIGANÒ Davide Caja Rural - Seguros RGA
29Caja Rural - Seguros RGA,,
29:24
11977+29:23152
Classic
DOULL Owain An Post - Chain Reaction
21An Post - Chain Reaction,,
29:24
12078+29:2312
GC
26MTN - Qhubeka,,
29:24
12180+29:52151
Sprint
ARCHBOLD Shane An Post - Chain Reaction
25An Post - Chain Reaction,,
29:24
12279+29:2491
Sprint
CLEMENTS Alex Australia
20Australia29:25
29:25
123123+43:1822
Sprint
CRAVANZOLA Paolo Team Novo Nordisk
28Team Novo Nordisk30:50
30:50
124124+43:1826
TT
WILLIAMS Christopher Team Novo Nordisk
32Team Novo Nordisk,,
30:50
125125+43:1824
PERRY Aaron Team Novo Nordisk
26Team Novo Nordisk,,
30:50
126126+43:1821
Sprint
CLANCY Stephen Team Novo Nordisk
21Team Novo Nordisk,,
30:50
127127+43:18146
Sprint
SERGIS Kaspars Alpha Baltic - Unitymarathons.com
21Alpha Baltic - Unitymarathons.com,,
30:50
128128+43:19224
Sprint
KRATOCHVÍLA Jakub Gebrüder Weiss - Oberndorfer
25Gebrüder Weiss - Oberndorfer30:51
30:51
129129+43:20234
TT
SEBESTYÉN Szabolcs Tusnad Cycling Team
22Tusnad Cycling Team30:52
30:52
130130+43:21144
TT
KORNILOVS Vitalijs Alpha Baltic - Unitymarathons.com
34Alpha Baltic - Unitymarathons.com30:53
30:53
DNF66
Sprint
STĘPNIAK Grzegorz CCC Polsat Polkowice
25CCC Polsat Polkowice-
DNF62
Sprint
CHARUCKI Paweł CCC Polsat Polkowice
25CCC Polsat Polkowice-
DNF32
Sprint
BELLINI Gianni Neri Sottoli
22Neri Sottoli-
DNF194
Sprint
JIANG Kun China Huasen Cycling Team
24China Huasen Cycling Team-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
125▲2482
TT
CLARKE Will Drapac Professional Cycling
29Drapac Professional Cycling8:41:41..
22-131
Sprint
BUTS Vitaliy Kolss Cycling Team
27Kolss Cycling Team0:09
0:09
..
36▲3173
Sprint
MUGERLI Matej Adria Mobil
32Adria Mobil,,
0:09
..
410▲6174
Sprint
ROGINA Radoslav Adria Mobil
35Adria Mobil,,
0:09
..
59▲472
Climber
BILBAO Pello Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA0:11
0:11
..
643▲37176
Sprint
ŠTIMULAK Klemen Adria Mobil
23Adria Mobil,,
0:11
..
716▲9216
Sprint
ZANGERLE Joel Leopard Development Team
25Leopard Development Team,,
0:11
..
866▲5846
GC
ZAKARIN Ilnur RusVelo
24RusVelo,,
0:11
..
914▲5136
Sprint
VASYLYUK Andriy Kolss Cycling Team
26Kolss Cycling Team,,
0:11
..
1035▲25161
GC
DI GRÉGORIO Rémy Team La Pomme Marseille 13
28Team La Pomme Marseille 130:12
0:12
..
1154▲4385
Sprint
LAPTHORNE Darren Drapac Professional Cycling
31Drapac Professional Cycling,,
0:12
..
1250▲3813
GC
PARDILLA Sergio MTN - Qhubeka
30MTN - Qhubeka,,
0:12
..
1319▲6184
GC
LUDVIGSSON Fredrik Development Team Giant-Shimano
20Development Team Giant-Shimano ,,
0:12
..
1471▲57114
GC
KOZHATAYEV Bakhtiyar Continental Team Astana
22Continental Team Astana,,
0:12
..
1542▲2774
GC
MAS Lluís Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA0:13
0:13
..
1631▲154
Climber
COBO Juan José Torku Şekerspor
33Torku Şekerspor,,
0:13
..
1718▲171
GC
ARAMENDIA Javier Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA,,
0:13
..
1841▲23243
GC
BUCHMANN Emanuel Rad-Net Rose Team
21Rad-Net Rose Team,,
0:13
..
198▼11134
Sprint
KRIVTSOV Dmytro Kolss Cycling Team
29Kolss Cycling Team0:14
0:14
..
2034▲14135
Sprint
LAGKUTI Sergiy Kolss Cycling Team
29Kolss Cycling Team,,
0:14
..
2155▲3435
Classic
FAILLI Francesco Neri Sottoli
30Neri Sottoli,,
0:14
..
2262▲4094
Classic
POWER Robert Australia
18Australia,,
0:14
..
2358▲3575
Climber
PARRA Heiner Rodrigo Caja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA0:15
0:15
..
2438▲14106
Sprint
SURUTKOVYCH Oleksandr Synergy Baku Cycling Project
30Synergy Baku Cycling Project,,
0:15
..
2572▲4731
Sprint
ANDRIATO Rafael Neri Sottoli
26Neri Sottoli0:29
0:29
..
2615▼1153
Sprint
TESTI Nicola Androni Giocattoli - Venezuela
24Androni Giocattoli - Venezuela4:06
4:06
..
2768▲41105
Sprint
JABRAYILOV Samir Synergy Baku Cycling Project
19Synergy Baku Cycling Project,,
4:06
..
2821▼7245
Sprint
VOGT Mario Rad-Net Rose Team
22Rad-Net Rose Team4:07
4:07
..
2965▲36153
TT
DOWNEY Sean An Post - Chain Reaction
23An Post - Chain Reaction,,
4:07
..
3061▲31203
Sprint
HOUSE Kristian Rapha Condor JLT
34Rapha Condor JLT,,
4:07
..
3144▲1361
TT
ČERNÝ Josef CCC Polsat Polkowice
20CCC Polsat Polkowice,,
4:07
..
3259▲27223
Sprint
KOUDELA Tomas Gebrüder Weiss - Oberndorfer
22Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,
4:07
..
3332▼181
TT
ANDERSON Jack Drapac Professional Cycling
26Drapac Professional Cycling4:08
4:08
..
3446▲1244
Sprint
23RusVelo4:09
4:09
..
3539▲4112
Classic
BIZHIGITOV Zhandos Continental Team Astana
22Continental Team Astana,,
4:09
..
3617▼1941
Sprint
ERSHOV Artur RusVelo
24RusVelo4:10
4:10
..
3727▼1045
Sprint
SEROV Alexander RusVelo
31RusVelo,,
4:10
..
3828▼10132
Sprint
KONONENKO Mykhaylo Kolss Cycling Team
26Kolss Cycling Team,,
4:10
..
3953▲1433
Sprint
CONTI Samuele Neri Sottoli
22Neri Sottoli11:44
11:44
..
4020▼20232
TT
BRAICO Alexandr Tusnad Cycling Team
26Tusnad Cycling Team,,
11:44
..
41132▲91165
Sprint
VAUBOURZEIX Thomas Team La Pomme Marseille 13
24Team La Pomme Marseille 1311:47
11:47
..
4233▼973
Sprint
DOMAGALSKI Karol Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA11:52
11:52
..
4391▲48175
GC
ROGLIČ Primož Adria Mobil
24Adria Mobil12:28
12:28
..
4487▲43186
Sprint
VAN DER HAAR Lars Development Team Giant-Shimano
22Development Team Giant-Shimano 12:39
12:39
..
45119▲7443
TT
OVECHKIN Artem RusVelo
27RusVelo12:45
12:45
..
46114▲6864
Sprint
HONKISZ Adrian CCC Polsat Polkowice
26CCC Polsat Polkowice16:36
16:36
..
4784▲37201
GC
CARTHY Hugh Rapha Condor JLT
19Rapha Condor JLT16:40
16:40
..
4836▼1211
GC
GERDEMANN Linus MTN - Qhubeka
31MTN - Qhubeka22:01
22:01
..
49122▲73133
Sprint
KOSTYUK Denys Kolss Cycling Team
32Kolss Cycling Team24:13
24:13
..
5049▼1181
Sprint
BROCKHOFF Jan Development Team Giant-Shimano
19Development Team Giant-Shimano 29:12
29:12
..
5169▲18111
Sprint
AYAZBAYEV Maxat Continental Team Astana
22Continental Team Astana,,
29:12
..
5257▲5101
Sprint
ASADOV Elchin Synergy Baku Cycling Project
27Synergy Baku Cycling Project29:14
29:14
..
5345▼8244
TT
MATHIS Marco Rad-Net Rose Team
20Rad-Net Rose Team,,
29:14
..
5467▲1336
Sprint
POZZO Mattia Neri Sottoli
25Neri Sottoli,,
29:14
..
5530▼25183
Sprint
HAUGAARD Kristian Development Team Giant-Shimano
23Development Team Giant-Shimano 29:15
29:15
..
564▼52102
Sprint
AVERIN Maksym Synergy Baku Cycling Project
28Synergy Baku Cycling Project,,
29:15
..
5756▼1185
TT
PÖLDER Robert Development Team Giant-Shimano
22Development Team Giant-Shimano 29:16
29:16
..
5826▼32202
Sprint
GRIVELL-MELLOR Luke Rapha Condor JLT
21Rapha Condor JLT,,
29:16
..
595▼5414
Sprint
REGUIGUI Youcef MTN - Qhubeka
24MTN - Qhubeka,,
29:16
..
601▼5954
Sprint
VAN HUMMEL Kenny Androni Giocattoli - Venezuela
31Androni Giocattoli - Venezuela,,
29:16
..
6111▼50182
Sprint
FRAME Alex Development Team Giant-Shimano
20Development Team Giant-Shimano ,,
29:16
..
6260▼216
Sprint
VAN ZYL Johann MTN - Qhubeka
23MTN - Qhubeka29:17
29:17
..
6348▼15171
Sprint
FAJT Kristjan Adria Mobil
32Adria Mobil,,
29:17
..
6422▼4284
TT
KERBY Jordan Drapac Professional Cycling
21Drapac Professional Cycling29:18
29:18
..
6529▼3693
Sprint
LINFIELD Bradley Australia
19Australia29:19
29:19
..
6612▼54211
TT
KIRSCH Alex Leopard Development Team
21Leopard Development Team,,
29:19
..
6752▼15215
Sprint
SCHLECHTER Pit Leopard Development Team
23Leopard Development Team,,
29:19
..
6813▼55241
Sprint
BOMMEL Henning Rad-Net Rose Team
31Rad-Net Rose Team29:20
29:20
..
6923▼46103
Sprint
BRAMMEIER Matt Synergy Baku Cycling Project
28Synergy Baku Cycling Project,,
29:20
..
7064▼6156
Sprint
WILSON Jack An Post - Chain Reaction
20An Post - Chain Reaction29:21
29:21
..
717▼646
Sprint
METLUSHENKO Yuri Torku Şekerspor
38Torku Şekerspor,,
29:21
..
7263▼992
TT
HARRISON Joshua Australia
18Australia29:22
29:22
..
7370▼3155
TT
VANDEN BAK Laurent An Post - Chain Reaction
24An Post - Chain Reaction,,
29:22
..
7447▼2755
Classic
ZILIOLI Gianfranco Androni Giocattoli - Venezuela
24Androni Giocattoli - Venezuela,,
29:22
..
7537▼38104
Sprint
EIBEGGER Markus Synergy Baku Cycling Project
29Synergy Baku Cycling Project29:23
29:23
..
763▼7376
Sprint
VIGANÒ Davide Caja Rural - Seguros RGA
29Caja Rural - Seguros RGA,,
29:23
..
7724▼53152
Classic
DOULL Owain An Post - Chain Reaction
21An Post - Chain Reaction,,
29:23
..
7851▼2712
GC
26MTN - Qhubeka,,
29:23
..
7940▼3991
Sprint
CLEMENTS Alex Australia
20Australia29:24
29:24
..
8073▼7151
Sprint
ARCHBOLD Shane An Post - Chain Reaction
25An Post - Chain Reaction29:52
29:52
..
8174▼7154
Sprint
MCCARTHY Robert-Jon An Post - Chain Reaction
20An Post - Chain Reaction33:51
33:51
..
8296▲14163
GC
LAVIEU Antoine Team La Pomme Marseille 13
23Team La Pomme Marseille 1334:31
34:31
..
83131▲48164
Sprint
TARRIDE Grégoire Team La Pomme Marseille 13
22Team La Pomme Marseille 1340:54
40:54
..
8481▼396
Sprint
SPOKES Samuel Australia
22Australia41:40
41:40
..
8578▼7126
Sprint
ZVERKOV Evgeny Itera - Katusha
21Itera - Katusha,,
41:40
..
8682▼4242
GC
BRINTRUP Fabian Rad-Net Rose Team
19Rad-Net Rose Team41:43
41:43
..
8792▲55
Sprint
DE LA FUENTE David Torku Şekerspor
33Torku Şekerspor,,
41:43
..
88117▲29123
TT
IGNATIEV Dmitriy Itera - Katusha
25Itera - Katusha,,
41:43
..
8998▲9116
Sprint
MAIDOS Tilegen Continental Team Astana
20Continental Team Astana41:44
41:44
..
90126▲362
TT
AKIRSAN Bekir Baki Torku Şekerspor
22Torku Şekerspor,,
41:44
..
91101▲10212
GC
OLESEN Patrick Leopard Development Team
19Leopard Development Team,,
41:44
..
92116▲24124
Sprint
KATYRIN Roman Itera - Katusha
22Itera - Katusha,,
41:44
..
93111▲18115
GC
ISHANOV Abdraimzhan Continental Team Astana
24Continental Team Astana,,
41:44
..
94115▲2165
Sprint
MORAJKO Jacek CCC Polsat Polkowice
33CCC Polsat Polkowice,,
41:44
..
95124▲29162
Sprint
JULES Justin Team La Pomme Marseille 13
27Team La Pomme Marseille 13,,
41:44
..
96112▲16141
Sprint
BERNATONIS Marius Alpha Baltic - Unitymarathons.com
27Alpha Baltic - Unitymarathons.com,,
41:44
..
97121▲24225
Sprint
LECHNER Petr Gebrüder Weiss - Oberndorfer
30Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,
41:44
..
9897▼1214
Sprint
SALZINGER Florian Leopard Development Team
30Leopard Development Team41:45
41:45
..
9985▼14204
Sprint
LAVERACK Edward Rapha Condor JLT
19Rapha Condor JLT,,
41:45
..
100110▲1063
Sprint
GAWROŃSKI Piotr CCC Polsat Polkowice
24CCC Polsat Polkowice,,
41:45
..
10186▼15205
Sprint
PORTER Elliott Rapha Condor JLT
22Rapha Condor JLT,,
41:45
..
102104▲252
Sprint
TALIANI Alessio Androni Giocattoli - Venezuela
23Androni Giocattoli - Venezuela41:46
41:46
..
103102▼1172
TT
MALTAR Bruno Adria Mobil
19Adria Mobil,,
41:46
..
104103▼1222
TT
GAZVODA Gregor Gebrüder Weiss - Oberndorfer
32Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,
41:46
..
10576▼2934
Sprint
DAL COL Andrea Neri Sottoli
23Neri Sottoli41:47
41:47
..
106127▲21235
Sprint
STEVIĆ Ivan Tusnad Cycling Team
34Tusnad Cycling Team,,
41:47
..
10790▼1783
Sprint
JOHNSON Benjamin Drapac Professional Cycling
31Drapac Professional Cycling41:48
41:48
..
108100▼842
GC
FIRSANOV Sergey RusVelo
31RusVelo,,
41:48
..
10999▼10121
Sprint
AKIMOV Mikhail Itera - Katusha
22Itera - Katusha,,
41:48
..
11093▼173
TT
ATALAY Muhammed Torku Şekerspor
24Torku Şekerspor,,
41:48
..
111128▲17213
Sprint
PLARRE Matthias Leopard Development Team
22Leopard Development Team41:49
41:49
..
112109▼3221
Sprint
EDMÜLLER Benjamin Gebrüder Weiss - Oberndorfer
26Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,
41:49
..
113129▲16231
Sprint
BERDOS Oleg Tusnad Cycling Team
26Tusnad Cycling Team,,
41:49
..
11494▼2086
Classic
RUDOLPH Malcolm Drapac Professional Cycling
25Drapac Professional Cycling,,
41:49
..
11580▼3595
Climber
SCHULTZ Nick Australia
19Australia,,
41:49
..
116118▲2122
TT
FOLIFOROV Alexander Itera - Katusha
22Itera - Katusha41:50
41:50
..
117108▼915
GC
VAN NIEKERK Dennis MTN - Qhubeka
29MTN - Qhubeka,,
41:50
..
118123▲5226
Sprint
MÜLLER Andreas Gebrüder Weiss - Oberndorfer
34Gebrüder Weiss - Oberndorfer41:51
41:51
..
119133▲14192
DONG Liang China Huasen Cycling Team
24China Huasen Cycling Team,,
41:51
..
120107▼1356
Sprint
ZORDAN Andrea Androni Giocattoli - Venezuela
22Androni Giocattoli - Venezuela,,
41:51
..
121134▲13113
Sprint
GALEYEV Vadim Continental Team Astana
22Continental Team Astana42:20
42:20
..
122120▼21
Sprint
GRECHYN Serhiy Torku Şekerspor
34Torku Şekerspor42:50
42:50
..
12379▼4422
Sprint
CRAVANZOLA Paolo Team Novo Nordisk
28Team Novo Nordisk43:18
43:18
..
12475▼4926
TT
WILLIAMS Christopher Team Novo Nordisk
32Team Novo Nordisk,,
43:18
..
12577▼4824
PERRY Aaron Team Novo Nordisk
26Team Novo Nordisk,,
43:18
..
12688▼3821
Sprint
CLANCY Stephen Team Novo Nordisk
21Team Novo Nordisk,,
43:18
..
12789▼38146
Sprint
SERGIS Kaspars Alpha Baltic - Unitymarathons.com
21Alpha Baltic - Unitymarathons.com,,
43:18
..
128125▼3224
Sprint
KRATOCHVÍLA Jakub Gebrüder Weiss - Oberndorfer
25Gebrüder Weiss - Oberndorfer43:19
43:19
..
12995▼34234
TT
SEBESTYÉN Szabolcs Tusnad Cycling Team
22Tusnad Cycling Team43:20
43:20
..
130106▼24144
TT
KORNILOVS Vitalijs Alpha Baltic - Unitymarathons.com
34Alpha Baltic - Unitymarathons.com43:21
43:21
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-54
Sprint
VAN HUMMEL Kenny Androni Giocattoli - Venezuela
31Androni Giocattoli - Venezuela30-
22-173
Sprint
MUGERLI Matej Adria Mobil
32Adria Mobil26-
33-131
Sprint
BUTS Vitaliy Kolss Cycling Team
27Kolss Cycling Team25-
44-76
Sprint
VIGANÒ Davide Caja Rural - Seguros RGA
29Caja Rural - Seguros RGA22-
55-102
Sprint
AVERIN Maksym Synergy Baku Cycling Project
28Synergy Baku Cycling Project20-
66-14
Sprint
REGUIGUI Youcef MTN - Qhubeka
24MTN - Qhubeka18-
77-6
Sprint
METLUSHENKO Yuri Torku Şekerspor
38Torku Şekerspor14-
88-134
Sprint
KRIVTSOV Dmytro Kolss Cycling Team
29Kolss Cycling Team12-
99-72
Climber
BILBAO Pello Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA10-
1010-174
Sprint
ROGINA Radoslav Adria Mobil
35Adria Mobil8-
1111-182
Sprint
FRAME Alex Development Team Giant-Shimano
20Development Team Giant-Shimano 6-
1212-176
Sprint
ŠTIMULAK Klemen Adria Mobil
23Adria Mobil5-
1313-211
TT
KIRSCH Alex Leopard Development Team
21Leopard Development Team4-
1414-74
GC
MAS Lluís Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA3-
1515-104
Sprint
EIBEGGER Markus Synergy Baku Cycling Project
29Synergy Baku Cycling Project3-
1616-112
Classic
BIZHIGITOV Zhandos Continental Team Astana
22Continental Team Astana3-
1717-241
Sprint
BOMMEL Henning Rad-Net Rose Team
31Rad-Net Rose Team3-
1818-33
Sprint
CONTI Samuele Neri Sottoli
22Neri Sottoli2-
1919-82
TT
CLARKE Will Drapac Professional Cycling
29Drapac Professional Cycling2-
2020-132
Sprint
KONONENKO Mykhaylo Kolss Cycling Team
26Kolss Cycling Team2-
2121-136
Sprint
VASYLYUK Andriy Kolss Cycling Team
26Kolss Cycling Team2-
2222-53
Sprint
TESTI Nicola Androni Giocattoli - Venezuela
24Androni Giocattoli - Venezuela1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1-175
GC
ROGLIČ Primož Adria Mobil
24Adria Mobil15+15
2-82
TT
CLARKE Will Drapac Professional Cycling
29Drapac Professional Cycling10+10
31▼2131
Sprint
BUTS Vitaliy Kolss Cycling Team
27Kolss Cycling Team10+7
4-94
Classic
POWER Robert Australia
18Australia5+5
5-46
GC
ZAKARIN Ilnur RusVelo
24RusVelo3+3
6-134
Sprint
KRIVTSOV Dmytro Kolss Cycling Team
29Kolss Cycling Team3+3
72▼5102
Sprint
AVERIN Maksym Synergy Baku Cycling Project
28Synergy Baku Cycling Project2-
8-136
Sprint
VASYLYUK Andriy Kolss Cycling Team
26Kolss Cycling Team2+2
9-4
Climber
COBO Juan José Torku Şekerspor
33Torku Şekerspor1+1
103▼7106
Sprint
SURUTKOVYCH Oleksandr Synergy Baku Cycling Project
30Synergy Baku Cycling Project1-
11-132
Sprint
KONONENKO Mykhaylo Kolss Cycling Team
26Kolss Cycling Team1+1
12-176
Sprint
ŠTIMULAK Klemen Adria Mobil
23Adria Mobil1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Adria MobilCT 26:05:22..
28▲6 Kolss Cycling TeamCT0:16
0:16
..
34▲1 Caja Rural - Seguros RGAPCT0:18
0:18
..
47▲3 Drapac Professional CyclingPCT4:01
4:01
..
514▲9 RusVeloPCT4:18
4:18
..
612▲6 Neri SottoliPCT11:49
11:49
..
76▼1 Development Team Giant-Shimano CT29:16
29:16
..
85▼3 Continental Team AstanaCT33:15
33:15
..
913▲4 Rad-Net Rose TeamCT33:16
33:16
..
1015▲5 Synergy Baku Cycling ProjectCT33:17
33:17
..
1120▲9 Team La Pomme Marseille 13CT46:12
46:12
..
1216▲4 Rapha Condor JLTCT49:44
49:44
..
1310▼3 MTN - QhubekaPCT51:11
51:11
..
149▼5 Leopard Development TeamCT58:23
58:23
..
1511▼4 AustraliaNAT58:26
58:26
..
1618▲2 CCC Polsat PolkowicePCT1:02:09
1:02:09
..
173▼14 Androni Giocattoli - VenezuelaPCT1:02:21
1:02:21
..
182▼16 An Post - Chain ReactionCT1:02:29
1:02:29
..
1917▼2 Torku ŞekersporCT1:10:53
1:10:53
..
2019▼1 Gebrüder Weiss - OberndorferCT1:27:20
1:27:20
..
2121- Tusnad Cycling TeamCT1:35:03
1:35:03
..
2223▲1 Itera - KatushaCT2:04:50
2:04:50
..
2322▼1 Alpha Baltic - Unitymarathons.comCT2:08:06
2:08:06
..
2424- Team Novo NordiskPCT2:09:35
2:09:35
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    08 May 2014
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    38.03 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    187 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    26
  • Vertical meters:
    1800
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint à deux
  • Avg. temperature:

    Race profile


    Youtube