The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | KONONENKO Mykhaylo Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 40 | 15 | 2:37:26 |
2 | RUTKIEWICZ Marek Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | 30 | 10 | 0:01 0:01 |
3 | PASQUALON Andrea Team Roth | Team Roth | 25 | 7 | 0:24 0:24 |
4 | BUTS Vitaliy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 20 | 4 | ,, 0:24 |
5 | KULIMBETOV Nurbolat Astana City | Astana City | 15 | 2 | ,, 0:24 |
6 | JANIACZYK Błażej Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | 10 | 1 | ,, 0:24 |
7 | NIKITIN Matvey Astana City | Astana City | 5 | ,, 0:24 | |
8 | SURUTKOVYCH Oleksandr Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 3 | ,, 0:24 | |
9 | 3 | ,, 0:24 | |||
10 | KRIVTSOV Dmytro ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | 3 | ,, 0:24 | |
11 | PREVAR Oleksandr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:24 | ||
12 | ASADOV Elchin Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:24 | ||
13 | KLIMIANKOU Kanstantsin Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:24 | ||
14 | VASYLYUK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:24 | ||
15 | ,, 0:24 | ||||
16 | LAGKUTI Sergiy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:24 | ||
17 | ,, 0:24 | ||||
18 | JABRAYILOV Samir Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:24 | ||
19 | KOHLER Martin Team Roth | Team Roth | ,, 0:24 | ||
20 | MORAJKO Jacek Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | 0:30 0:30 | ||
21 | BATEK Dariusz Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | ,, 0:30 | ||
22 | LICHNOVSKÝ Ludek SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 0:50 0:50 | ||
23 | STALNOV Nikita Astana City | Astana City | 2:11 2:11 | ||
24 | 2:48 2:48 | ||||
25 | ,, 2:48 | ||||
26 | GRECHYN Serhiy Jilun Shakeland Cycling Team | Jilun Shakeland Cycling Team | 2:51 2:51 | ||
27 | ,, 2:51 | ||||
28 | 2:58 2:58 | ||||
29 | TOFFALI Nicola Team Roth | Team Roth | 3:04 3:04 | ||
30 | 3:18 3:18 | ||||
31 | ,, 3:18 | ||||
32 | BARTKIEWICZ Andrzej Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | 3:25 3:25 | ||
33 | ,, 3:25 | ||||
34 | KOGUT Volodymyr Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 3:25 | ||
35 | IVASHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 3:25 | ||
36 | HENTTALA Niklas Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | ,, 3:25 | ||
37 | ,, 3:25 | ||||
38 | ALIZADA Elgun Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 3:25 | ||
39 | ZAHÁLKA Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 3:25 | ||
40 | TEFRE LUNDER Mikkel Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | ,, 3:25 | ||
41 | ,, 3:25 | ||||
42 | ,, 3:25 | ||||
43 | ,, 3:25 | ||||
44 | PSZCZOLARSKI Wojciech SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 3:25 | ||
45 | ,, 3:25 | ||||
46 | ,, 3:25 | ||||
47 | ,, 3:25 | ||||
48 | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 3:25 | ||
49 | ,, 3:25 | ||||
50 | HAMPL Petr SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 3:25 | ||
51 | ,, 3:25 | ||||
52 | MOVCHAN Sergii Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 3:25 | ||
53 | ,, 3:25 | ||||
54 | 3:28 3:28 | ||||
55 | TESLER Artem Team Lvshan Landscape | Team Lvshan Landscape | ,, 3:28 | ||
56 | ILIASOV Ismail Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 3:28 | ||
57 | PIASHKUN Alexei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 3:28 | ||
58 | ,, 3:28 | ||||
59 | ,, 3:28 | ||||
60 | KOSTYUK Denys Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 3:28 | ||
61 | ,, 3:28 | ||||
62 | VACCHER Andrea Team Roth | Team Roth | ,, 3:28 | ||
63 | CECCHIN Alberto Team Roth | Team Roth | ,, 3:28 | ||
64 | D'URBANO Marco Team Roth | Team Roth | 3:32 3:32 | ||
65 | HISHINUMA Yukinori Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 3:32 | ||
66 | DEMENTYEV Yegor ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 3:32 | ||
67 | BURMANN Wolfgang Sindicato de Empleados Públicos of San Juan | Sindicato de Empleados Públicos of San Juan | 3:35 3:35 | ||
68 | 3:38 3:38 | ||||
69 | 4:13 4:13 | ||||
70 | GOLOVASH Oleksandr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 4:59 4:59 | ||
71 | 5:17 5:17 | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | LAU Wan Hei Victor Jilun Shakeland Cycling Team | Jilun Shakeland Cycling Team | - | ||
DNF | POHORELOV Vladyslav Jilun Shakeland Cycling Team | Jilun Shakeland Cycling Team | - | ||
DNF | KLEPIKOV Illya ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | - | ||
DNF | UDOD Rinat ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | - | ||
DNF | MALIEIEV Tymur ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | - | ||
DNF | TSOY Vladimir Astana City | Astana City | - | ||
DNF | NATAROV Yuriy Astana City | Astana City | - | ||
DNF | GALEYEV Vadim Astana City | Astana City | - | ||
DNF | JANISZEWSKI Sylwester Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | - | ||
DNF | TEKLIńSKI Adrian SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | - | ||
DNF | SPUDIL Martin SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | - | ||
DNF | TSVETKOV Artur Team Lvshan Landscape | Team Lvshan Landscape | - | ||
DNF | DYUDYA Volodymyr Team Lvshan Landscape | Team Lvshan Landscape | - | ||
DNF | GOMENIUK Volodymyr Team Lvshan Landscape | Team Lvshan Landscape | - | ||
DNF | PIASHKUN Andrei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | - | ||
DNF | KANERVA Hiski Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | - | ||
DNF | FORSBY Hannes Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | - | ||
DNF | RIAPOSOV Bogdan Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | - | ||
DNF | PONOMARENKO Dmytro Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | - | ||
DNF | FREDYUK Volodymyr Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:29 May 2016
- Start time:-
- Avg. speed winner:45.73 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:120 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: