The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | SEGAERT Alec Gaverzicht - Be Okay Juniors | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 100 | 7:15:42 | |
2 | 5 | ▲3 | HAJEK Alexander Team Auto Eder | Team Auto Eder | 70 | 0:36 0:36 | |
3 | 2 | ▼1 | KÄRSTEN Moritz Germany | Germany | 50 | 0:39 0:39 | |
4 | 8 | ▲4 | HERZOG Emil Team Auto Eder | Team Auto Eder | 36 | ,, 0:39 | |
5 | 9 | ▲4 | DEL GROSSO Tibor Streetjump-Forte Development Team | Streetjump-Forte Development Team | 28 | 0:47 0:47 | |
6 | 7 | ▲1 | GAJDULEWICZ Mateusz Poland | Poland | 24 | 0:48 0:48 | |
7 | 23 | ▲16 | DONZÉ Robin AG2R Citroën U19 Team | AG2R Citroën U19 Team | 20 | 0:50 0:50 | |
8 | 10 | ▲2 | KRAMER Jesse Streetjump-Forte Development Team | Streetjump-Forte Development Team | 18 | 0:53 0:53 | |
9 | 12 | ▲3 | SIVOK Tomáš Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | 16 | 0:54 0:54 | |
10 | 13 | ▲3 | VERVENNE Jonathan ACROG-Tormans | ACROG-Tormans | 14 | ,, 0:54 | |
11 | 15 | ▲4 | SEEMAN Adam Cannibal Team | Cannibal Team | 12 | ,, 0:54 | |
12 | 18 | ▲6 | BUITER Rindert Streetjump-Forte Development Team | Streetjump-Forte Development Team | 10 | ,, 0:54 | |
13 | 21 | ▲8 | KOCKELMANN Mathieu Luxembourg | Luxembourg | 8 | ,, 0:54 | |
14 | 26 | ▲12 | GROß Matteo Team Auto Eder | Team Auto Eder | 7 | ,, 0:54 | |
15 | 28 | ▲13 | TUKA Samuel Slovakia | Slovakia | 6 | ,, 0:54 | |
16 | 37 | ▲21 | KESSLER Cole LUX - Sideshow p/b Specialized | LUX - Sideshow p/b Specialized | 5 | ,, 0:54 | |
17 | 41 | ▲24 | GRAAT Tijmen Streetjump-Forte Development Team | Streetjump-Forte Development Team | 4 | ,, 0:54 | |
18 | 17 | ▼1 | KIELY Joe AG2R Citroën U19 Team | AG2R Citroën U19 Team | 3 | 1:03 1:03 | |
19 | 44 | ▲25 | RAGILO Frank Aron Cannibal Team | Cannibal Team | 2 | 1:20 1:20 | |
20 | 31 | ▲11 | KOVÁČ Samuel Slovakia | Slovakia | 1 | 1:22 1:22 | |
21 | 51 | ▲30 | WALLENBORN Arno Luxembourg | Luxembourg | 1:25 1:25 | ||
22 | 6 | ▼16 | ABT Cedric Germany | Germany | 1:57 1:57 | ||
23 | 19 | ▼4 | BRINKMAN Joost Streetjump-Forte Development Team | Streetjump-Forte Development Team | 2:05 2:05 | ||
24 | 36 | ▲12 | DEGEEST Stijn ACROG-Tormans | ACROG-Tormans | ,, 2:05 | ||
25 | 38 | ▲13 | MÉSZÁROS Bence Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | ,, 2:05 | ||
26 | 55 | ▲29 | DEWINTER Gerben Gaverzicht - Be Okay Juniors | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 2:10 2:10 | ||
27 | 42 | ▲15 | WRAY Blake LUX - Sideshow p/b Specialized | LUX - Sideshow p/b Specialized | 2:28 2:28 | ||
28 | 34 | ▲6 | SLAETS Yorick AVIA - Rudyco - Janatrans CT | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 2:32 2:32 | ||
29 | 47 | ▲18 | GUSTIN Alex LUX - Sideshow p/b Specialized | LUX - Sideshow p/b Specialized | ,, 2:32 | ||
30 | 11 | ▼19 | WILLEMS Senne AVIA - Rudyco - Janatrans CT | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 2:44 2:44 | ||
31 | 33 | ▲2 | HASHIKAWA Jo Gaverzicht - Be Okay Juniors | Gaverzicht - Be Okay Juniors | ,, 2:44 | ||
32 | 53 | ▲21 | HARTMANN Tristan District Oost Nederland | District Oost Nederland | 3:06 3:06 | ||
33 | 4 | ▼29 | MICHOTTE Niels Luxembourg | Luxembourg | 3:15 3:15 | ||
34 | 32 | ▼2 | HARASIM Mihnea-Alexandru Cannibal Team | Cannibal Team | 3:22 3:22 | ||
35 | 14 | ▼21 | HANNES Victor ACROG-Tormans | ACROG-Tormans | 3:24 3:24 | ||
36 | 22 | ▼14 | BRENNER Mauro Team Marco Brenner LV Bayern | Team Marco Brenner LV Bayern | ,, 3:24 | ||
37 | 24 | ▼13 | RYBICKI Mikolaj Team Marco Brenner LV Bayern | Team Marco Brenner LV Bayern | ,, 3:24 | ||
38 | 29 | ▼9 | POMORSKI Michał Poland | Poland | ,, 3:24 | ||
39 | 35 | ▼4 | URY Noé Luxembourg | Luxembourg | ,, 3:24 | ||
40 | 49 | ▲9 | DETALLE Noah AG2R Citroën U19 Team | AG2R Citroën U19 Team | 3:33 3:33 | ||
41 | 60 | ▲19 | BANGERT Nick Germany | Germany | 3:38 3:38 | ||
42 | 68 | ▲26 | TILGHMAN Asher LUX - Sideshow p/b Specialized | LUX - Sideshow p/b Specialized | 3:47 3:47 | ||
43 | 52 | ▲9 | ROSADO Abel Odon AG2R Citroën U19 Team | AG2R Citroën U19 Team | 3:58 3:58 | ||
44 | 57 | ▲13 | SOKOLÍK Lukáš Slovakia | Slovakia | 4:18 4:18 | ||
45 | 61 | ▲16 | GULLICKSON Leo LUX - Sideshow p/b Specialized | LUX - Sideshow p/b Specialized | 4:19 4:19 | ||
46 | 3 | ▼43 | KERSCHBAUMER Leo Austria | Austria | 4:23 4:23 | ||
47 | 16 | ▼31 | SEGUIN Yanis AG2R Citroën U19 Team | AG2R Citroën U19 Team | 4:38 4:38 | ||
48 | 63 | ▲15 | OOSTERLINCK Joes CQA Cycling Team | CQA Cycling Team | ,, 4:38 | ||
49 | 65 | ▲16 | PUSCHMANN Nils Team Marco Brenner LV Bayern | Team Marco Brenner LV Bayern | ,, 4:38 | ||
50 | 30 | ▼20 | WANG Gustav ABC Junior | ABC Junior | 4:59 4:59 | ||
51 | 40 | ▼11 | PETERS Marvin District Oost Nederland | District Oost Nederland | ,, 4:59 | ||
52 | 48 | ▼4 | VALENT Márk Hungary | Hungary | ,, 4:59 | ||
53 | 76 | ▲23 | DE MOYER Kenay ACROG-Tormans | ACROG-Tormans | 7:21 7:21 | ||
54 | 73 | ▲19 | GLONING Thomas Team Marco Brenner LV Bayern | Team Marco Brenner LV Bayern | 7:54 7:54 | ||
55 | 75 | ▲20 | KRANENBURG Joris District Oost Nederland | District Oost Nederland | 7:55 7:55 | ||
56 | 27 | ▼29 | KESS Alexandre Luxembourg | Luxembourg | 8:16 8:16 | ||
57 | 54 | ▼3 | TAMM Lauri Cannibal Team | Cannibal Team | 8:20 8:20 | ||
58 | 59 | ▲1 | HENDRICKX Jens ACROG-Tormans | ACROG-Tormans | 9:07 9:07 | ||
59 | 56 | ▼3 | PERČIC Mark Serbia | Serbia | 9:30 9:30 | ||
60 | 78 | ▲18 | DE CLERCK Niels Gaverzicht - Be Okay Juniors | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 9:38 9:38 | ||
61 | 69 | ▲8 | ROTTMANN Jonathan Malte Germany | Germany | 11:29 11:29 | ||
62 | 79 | ▲17 | VANDERLINDEN Lukas Cannibal Team | Cannibal Team | 11:50 11:50 | ||
63 | 82 | ▲19 | PUTZ Sebastian Austria | Austria | 12:47 12:47 | ||
64 | 50 | ▼14 | VAN ROYEN Nick AVIA - Rudyco - Janatrans CT | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 13:40 13:40 | ||
65 | 67 | ▲2 | PREYLER David Austria | Austria | 14:28 14:28 | ||
66 | 70 | ▲4 | DEWULF Wannes CQA Cycling Team | CQA Cycling Team | 15:04 15:04 | ||
67 | 39 | ▼28 | RINKLEF Jan Germany | Germany | 15:24 15:24 | ||
68 | 87 | ▲19 | JUST Frederik Emil ABC Junior | ABC Junior | 15:57 15:57 | ||
69 | 88 | ▲19 | HARDEE Christopher LUX - Sideshow p/b Specialized | LUX - Sideshow p/b Specialized | 16:16 16:16 | ||
70 | 66 | ▼4 | RØNNING Casper Cannibal Team | Cannibal Team | 18:58 18:58 | ||
71 | 77 | ▲6 | VERBRUGGEN Luuk District Oost Nederland | District Oost Nederland | 20:02 20:02 | ||
72 | 71 | ▼1 | GRIEßER Lukas Austria | Austria | 21:39 21:39 | ||
73 | 92 | ▲19 | STOLIĆ Mihajlo Serbia | Serbia | 22:12 22:12 | ||
74 | 91 | ▲17 | NOLLET Ralph Gaverzicht - Be Okay Juniors | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 25:08 25:08 | ||
75 | 89 | ▲14 | PAUMANN David Austria | Austria | 26:25 26:25 | ||
76 | 81 | ▲5 | LEPOLD Zoltán Antal Hungary | Hungary | 27:30 27:30 | ||
77 | 95 | ▲18 | DINGEMANS Marijn Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | 29:17 29:17 | ||
78 | 93 | ▲15 | SZULIK Mikolaj Poland | Poland | 30:33 30:33 | ||
79 | 96 | ▲17 | HAAS Christian Slovakia | Slovakia | 33:18 33:18 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:25 July 2021
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.17 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:109.5 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:1384
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint of small group
- Avg. temperature: