The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 10:43:42 | |||
2 | KREDER Michel Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 2 | 0:18 0:18 | |
3 | ROGINA Radoslav Loborika | Loborika | 1 | 0:24 0:24 | |
4 | MEĻEHS Oļegs Meridiana - Kalev Chocolate Team | Meridiana - Kalev Chocolate Team | 0:27 0:27 | ||
5 | VREČER Robert Adria Mobil | Adria Mobil | 0:28 0:28 | ||
6 | VAN GARDEREN Tejay Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 0:38 0:38 | ||
7 | WILMANN Frederik Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | 0:46 0:46 | ||
8 | VAN WINDEN Dennis Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:46 | ||
9 | KUMP Marko Adria Mobil | Adria Mobil | 0:49 0:49 | ||
10 | MIHOLJEVIĆ Hrvoje Loborika | Loborika | ,, 0:49 | ||
11 | STEVENSON Michael Team Sparebanken Vest | Team Sparebanken Vest | 0:50 0:50 | ||
12 | 0:57 0:57 | ||||
13 | 0:58 0:58 | ||||
14 | STARE Matej Sava | Sava | 1:02 1:02 | ||
15 | MEIER Tino LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 1:08 1:08 | ||
16 | FURDI Blaz Sava | Sava | ,, 1:08 | ||
17 | 1:09 1:09 | ||||
18 | ,, 1:09 | ||||
19 | KRUIJSWIJK Steven Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 1:12 1:12 | ||
20 | KHATUNTSEV Alexander Team Moscow | Team Moscow | ,, 1:12 | ||
21 | KOLESNIKOV Sergey Team Moscow | Team Moscow | 1:13 1:13 | ||
22 | 1:15 1:15 | ||||
23 | REMME Stian Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 1:15 | ||
24 | KERKEZ Vladimir Sava | Sava | 1:18 1:18 | ||
25 | BURJEK Nik Sava | Sava | 1:20 1:20 | ||
26 | SILAR Uroš Sava | Sava | 1:26 1:26 | ||
27 | ,, 1:26 | ||||
28 | BOUBAL Martin CK Windoor's Pribram | CK Windoor's Pribram | 1:28 1:28 | ||
29 | 1:32 1:32 | ||||
30 | VAN WINDEN Stefan Asito-Craft Cycling Team | Asito-Craft Cycling Team | 1:37 1:37 | ||
31 | RAKE Christer Team Sparebanken Vest | Team Sparebanken Vest | 1:38 1:38 | ||
32 | SEGINA Primoz Motomat Delo Revije | Motomat Delo Revije | ,, 1:38 | ||
33 | 1:41 1:41 | ||||
34 | KUGLER Josef KTM - Junkers | KTM - Junkers | ,, 1:41 | ||
35 | LACHMANN Kim Seven Stones | Seven Stones | 1:50 1:50 | ||
36 | SZEGHALMI Balint Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 1:51 1:51 | ||
37 | LENGYEL Tamás Team Trek Adecco | Team Trek Adecco | 1:57 1:57 | ||
38 | PÖLL Stefan KTM - Junkers | KTM - Junkers | 1:59 1:59 | ||
39 | 2:00 2:00 | ||||
40 | SAGAN Juraj Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | 2:01 2:01 | ||
41 | 2:04 2:04 | ||||
42 | WESTMATTELMANN Daniel Seven Stones | Seven Stones | 2:05 2:05 | ||
43 | BERG Geir Inge Team Sparebanken Vest | Team Sparebanken Vest | ,, 2:05 | ||
44 | JUUL-JENSEN Christopher Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | 2:06 2:06 | ||
45 | SØRTVEIT Sondre Gjerdevik Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | 2:07 2:07 | ||
46 | JERŠE Rok Motomat Delo Revije | Motomat Delo Revije | ,, 2:07 | ||
47 | 2:11 2:11 | ||||
48 | MAHĎAR Martin Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | 2:14 2:14 | ||
49 | SCHOFFMANN Martin ELK Haus-Simplon | ELK Haus-Simplon | 2:17 2:17 | ||
50 | EIBEGGER Markus ELK Haus-Simplon | ELK Haus-Simplon | 2:19 2:19 | ||
51 | GRÜNDLINGER Hannes KTM - Junkers | KTM - Junkers | 2:29 2:29 | ||
52 | DASSLER Ingmar LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 2:36 2:36 | ||
53 | 2:37 2:37 | ||||
54 | JELIC Borja Motomat Delo Revije | Motomat Delo Revije | 2:40 2:40 | ||
55 | KIŠERLOVSKI Emanuel Loborika | Loborika | 2:42 2:42 | ||
56 | GLOWATZKI Micha Seven Stones | Seven Stones | 2:54 2:54 | ||
57 | GADE JAKOBSEN Mathias Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | 2:56 2:56 | ||
58 | KLYUEV Andrey Team Moscow | Team Moscow | 2:58 2:58 | ||
59 | SCHILLINGER Andreas Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | 3:01 3:01 | ||
60 | BELKA Mathias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 3:03 3:03 | ||
61 | ,, 3:03 | ||||
62 | ŠVAB Gašper Sava | Sava | 3:07 3:07 | ||
63 | 3:10 3:10 | ||||
64 | 3:21 3:21 | ||||
65 | GRUNDER Martin LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 3:24 3:24 | ||
66 | GIALLORENZO Mariano Meridiana - Kalev Chocolate Team | Meridiana - Kalev Chocolate Team | 3:26 3:26 | ||
67 | VYŠŇA Matej Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | 3:27 3:27 | ||
68 | 3:30 3:30 | ||||
69 | 3:31 3:31 | ||||
70 | NORDHAUG Lars Petter Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | 3:36 3:36 | ||
71 | RIES Philipp Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | 3:44 3:44 | ||
72 | WACKERNAGEL Lars Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | 3:47 3:47 | ||
73 | SCHÄFER Stefan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 3:48 3:48 | ||
74 | KRISTOFF Alexander Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | 3:53 3:53 | ||
75 | SIBL Jiri CK Windoor's Pribram | CK Windoor's Pribram | 3:54 3:54 | ||
76 | RABOU Thomas Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 4:05 4:05 | ||
77 | 4:06 4:06 | ||||
78 | DEMARIN Massimo Loborika | Loborika | 4:11 4:11 | ||
79 | HAAVARDSHOLM Ole Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | 4:19 4:19 | ||
80 | 4:33 4:33 | ||||
81 | 4:35 4:35 | ||||
82 | 4:36 4:36 | ||||
83 | 4:41 4:41 | ||||
84 | HANS Sebastian Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | 5:06 5:06 | ||
85 | EIKESET Otto Team Sparebanken Vest | Team Sparebanken Vest | 5:08 5:08 | ||
86 | 5:14 5:14 | ||||
87 | VAN STAEYEN Michael Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 5:33 5:33 | ||
88 | RINKER Felix Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | 5:37 5:37 | ||
89 | SCHLÜTER Jean-Mitja Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | 5:44 5:44 | ||
90 | FAJT Kristjan Adria Mobil | Adria Mobil | 5:45 5:45 | ||
91 | SIGNEGO Alessio Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 5:45 | ||
92 | HEGREBERG Roy Team Sparebanken Vest | Team Sparebanken Vest | 6:15 6:15 | ||
93 | 6:33 6:33 | ||||
94 | GNEZDA Matej Adria Mobil | Adria Mobil | 6:44 6:44 | ||
95 | DANČULOVIĆ Tomislav Loborika | Loborika | 6:45 6:45 | ||
96 | SHCHERBAKOV Sergey Team Moscow | Team Moscow | 6:57 6:57 | ||
97 | KOVÁČ Maroš Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | 7:10 7:10 | ||
98 | SERRI Eddy Meridiana - Kalev Chocolate Team | Meridiana - Kalev Chocolate Team | ,, 7:10 | ||
99 | KRATOCHVÍLA Jakub CK Windoor's Pribram | CK Windoor's Pribram | 7:21 7:21 | ||
100 | SAGAN Peter Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | 7:26 7:26 | ||
101 | 7:27 7:27 | ||||
102 | D'ANDREA Nicola Meridiana - Kalev Chocolate Team | Meridiana - Kalev Chocolate Team | 7:35 7:35 | ||
103 | COMMESSO Salvatore Meridiana - Kalev Chocolate Team | Meridiana - Kalev Chocolate Team | 7:41 7:41 | ||
104 | NORDHOFF Alexander Seven Stones | Seven Stones | 7:46 7:46 | ||
105 | RIEMER Benjamin LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 8:00 8:00 | ||
106 | 8:03 8:03 | ||||
107 | 8:05 8:05 | ||||
108 | NOVAK Jakub CK Windoor's Pribram | CK Windoor's Pribram | 8:26 8:26 | ||
109 | 8:36 8:36 | ||||
110 | DANAČÍK Tomas CK Windoor's Pribram | CK Windoor's Pribram | 8:38 8:38 | ||
111 | FISCHER Marcel Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | 8:44 8:44 | ||
112 | JØRGENSEN Kasper Linde Team Capinordic | Team Capinordic | 9:03 9:03 | ||
113 | 9:10 9:10 | ||||
114 | PROBST Stefan KTM - Junkers | KTM - Junkers | 9:17 9:17 | ||
115 | 9:24 9:24 | ||||
116 | AGOSTA Domenico Meridiana - Kalev Chocolate Team | Meridiana - Kalev Chocolate Team | 9:36 9:36 | ||
117 | KISS Gergely Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 9:42 9:42 | ||
118 | 9:53 9:53 | ||||
119 | LAH Gregor Motomat Delo Revije | Motomat Delo Revije | 9:59 9:59 | ||
120 | 10:02 10:02 | ||||
121 | WAGNER Frank-Daniel Seven Stones | Seven Stones | 10:05 10:05 | ||
122 | JUST-JERNOV Frederik Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | 10:26 10:26 | ||
123 | HÜMBERT Michael Seven Stones | Seven Stones | 10:53 10:53 | ||
124 | 11:08 11:08 | ||||
125 | KOVALEV Ivan Team Moscow | Team Moscow | 11:18 11:18 | ||
126 | 11:20 11:20 | ||||
127 | 11:21 11:21 | ||||
128 | OBST René Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | 11:47 11:47 | ||
129 | 12:10 12:10 | ||||
130 | 12:21 12:21 | ||||
131 | BRONIŠ Roman CK Windoor's Pribram | CK Windoor's Pribram | 13:01 13:01 | ||
132 | NYBØ Håvard Team Sparebanken Vest | Team Sparebanken Vest | 13:05 13:05 | ||
133 | PODGORNIK Dean Loborika | Loborika | 14:10 14:10 | ||
134 | KOVALEV Evgeny Team Moscow | Team Moscow | 14:25 14:25 | ||
135 | SCHACHTNER Patrick Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | 15:01 15:01 | ||
136 | 15:31 15:31 | ||||
137 | ŠIPEKY Ján Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | 15:42 15:42 | ||
138 | 16:44 16:44 | ||||
139 | 16:48 16:48 | ||||
140 | 17:51 17:51 | ||||
141 | TERNOVSEK Marcel Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 17:56 17:56 | ||
142 | 18:01 18:01 | ||||
143 | 18:59 18:59 | ||||
144 | 22:00 22:00 | ||||
145 | 22:09 22:09 | ||||
146 | NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 22:11 22:11 | ||
147 | 27:04 27:04 | ||||
148 | 29:58 29:58 | ||||
149 | 30:07 30:07 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:15 March 2009
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.353 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:154 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: