The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | NIKOLAEV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | 8 | 5 | 3:35:03 | |
2 | EIBEGGER Markus Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 5 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | GOGL Michael Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 2 | 1 | 0:07 0:07 | |
4 | HERKLOTZ Silvio Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:07 | |||
5 | KUMP Marko Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:07 | |||
6 | POLNICKÝ Jiří Whirlpool Author | Whirlpool Author | 0:16 0:16 | |||
7 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:16 | |||
8 | MÜHLBERGER Gregor Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:16 | |||
9 | VAN WINDEN Dennis Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:16 | |||
10 | SIMÓN Jordi Team Ecuador | Team Ecuador | ,, 0:16 | |||
11 | GROßSCHARTNER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:16 | |||
12 | REDA Francesco Team Idea 2010 ASD | Team Idea 2010 ASD | ,, 0:16 | |||
13 | SANTORO Antonio MG.Kvis Vega | MG.Kvis Vega | ,, 0:16 | |||
14 | OOMEN Sam Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:16 | |||
15 | MATYSIAK Bartłomiej CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:16 | |||
16 | GAFFURINI Nicola MG.Kvis Vega | MG.Kvis Vega | 0:29 0:29 | |||
17 | TIZZA Marco Team Idea 2010 ASD | Team Idea 2010 ASD | ,, 0:29 | |||
18 | BAJC Andi Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:29 | |||
19 | LEBAS Thomas Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:29 | |||
20 | D'URBANO Marco GM Cycling Team | GM Cycling Team | ,, 0:29 | |||
21 | PÖSTLBERGER Lukas Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:29 | |||
22 | TUSVELD Martijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:29 | |||
23 | SCHACHMANN Maximilian AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 0:29 | |||
24 | MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:29 | |||
25 | GUERIN Alexis AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 0:29 | |||
26 | TRATNIK Jan Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:29 | |||
27 | ČANECKÝ Marek Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:29 | |||
28 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:29 | |||
29 | FROLOV Igor Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:29 | |||
30 | TOLHOEK Antwan Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:29 | |||
31 | KOROŠEC Rok Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:29 | |||
32 | TAMOURIDIS Ioannis Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:29 | |||
33 | SAMOKHVALOV Anton Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:29 | |||
34 | ROGLIČ Primož Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:29 | |||
35 | WILMANN Frederik Team Ringeriks - Kraft | Team Ringeriks - Kraft | ,, 0:29 | |||
36 | PIASKOWY Emanuel Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:29 | |||
37 | SCHLEGEL Michal AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 0:29 | |||
38 | SCHORMAIR Fabian Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 0:29 | |||
39 | FANKHAUSER Clemens Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:29 | |||
40 | TAFERNER Michael WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:29 | |||
41 | POKIDOV Maxim Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:29 | |||
42 | VANGSTAD Andreas Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | ,, 0:29 | |||
43 | DI FRANCESCO Gian Marco MG.Kvis Vega | MG.Kvis Vega | ,, 0:29 | |||
44 | SAMOKHVALOV Dmitrii Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:29 | |||
45 | GOLČER Jure Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:29 | |||
46 | KACZMAREK Jakub CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:29 | |||
47 | BUCHÁČEK Tomáš Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:29 | |||
48 | PAVLIČ Marko Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:29 | |||
49 | PAULUS Dennis Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:29 | |||
50 | STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:29 | |||
51 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:29 | |||
52 | ,, 0:29 | |||||
53 | PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:29 | |||
54 | TUREK Daniel Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:29 | |||
55 | HUNAL Martin Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:29 | |||
56 | DOLEZEL Radovan SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 0:29 | |||
57 | ZANELLI Renzo Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | ,, 0:29 | |||
58 | KOUDELA Tomas SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 0:29 | |||
59 | MALTAR Bruno Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:29 | |||
60 | ,, 0:29 | |||||
61 | MAMYKIN Matvey Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:29 | |||
62 | RYBAKOV Alexander RusVelo | RusVelo | ,, 0:29 | |||
63 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:29 | |||
64 | SÜßEMILCH Eric MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 0:29 | |||
65 | HERNÁNDEZ José Tito GM Cycling Team | GM Cycling Team | ,, 0:29 | |||
66 | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:29 | |||
67 | MONIER Damien Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:29 | |||
68 | FAJT Kristjan Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:29 | |||
69 | TYBOR Patrik Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | ,, 0:29 | |||
70 | ESSERS Julien Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 0:29 | |||
71 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:29 | |||
72 | GASPAR João Team Ecuador | Team Ecuador | ,, 0:29 | |||
73 | MALOVEC Ľuboš Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:29 | |||
74 | MANDRYSCH John MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 0:29 | |||
75 | KVASINA Matija Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:29 | |||
76 | WORMSEN Kristoffer Team Ringeriks - Kraft | Team Ringeriks - Kraft | ,, 0:29 | |||
77 | NISHIZONO Ryota Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:29 | |||
78 | KUSZTOR Péter Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:29 | |||
79 | BROCKHOFF Jan AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 0:29 | |||
80 | KØRNER Max Emil Team Ringeriks - Kraft | Team Ringeriks - Kraft | ,, 0:29 | |||
81 | BROŻYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:29 | |||
82 | GAUGL Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:29 | |||
83 | BUGGE Vegard Robinson Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | ,, 0:29 | |||
84 | FERNANDEZ Higinio Team Ecuador | Team Ecuador | ,, 0:29 | |||
85 | ZWINGENBERGER Philipp Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 0:29 | |||
86 | HATSUYAMA Sho Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:29 | |||
87 | ,, 0:29 | |||||
88 | GAZZARA Michele MG.Kvis Vega | MG.Kvis Vega | ,, 0:29 | |||
89 | KOEP Thomas Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:29 | |||
90 | BERGER Leon LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:29 | |||
91 | AVERIN Maksym Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:29 | |||
92 | ZAHÁLKA Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 0:29 | |||
93 | ,, 0:29 | |||||
94 | EGGER Mike MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 0:29 | |||
95 | KALOJÍROS Tomáš Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:29 | |||
96 | BOUHANNI Rayane AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 0:29 | |||
97 | AASVOLD Kristian Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | ,, 0:29 | |||
98 | ERLAND Andreas Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | ,, 0:29 | |||
99 | ,, 0:29 | |||||
100 | CARBONELL Isaac Team Ecuador | Team Ecuador | ,, 0:29 | |||
101 | PARRA Jordan GM Cycling Team | GM Cycling Team | ,, 0:29 | |||
102 | SOKOL Jan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:29 | |||
103 | DAŠKO Mário Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:29 | |||
104 | ,, 0:29 | |||||
105 | BRÜNGGER Nico Roth - Skoda | Roth - Skoda | ,, 0:29 | |||
106 | FRANKOVIC Mateo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:29 | |||
107 | EGNER Arne Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:29 | |||
108 | MEIER Alexander Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:29 | |||
109 | ,, 0:29 | |||||
110 | ,, 0:29 | |||||
111 | FORTIN Filippo GM Cycling Team | GM Cycling Team | ,, 0:29 | |||
112 | ,, 0:29 | |||||
113 | LATOŃ Eryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:29 | |||
114 | HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:29 | |||
115 | CUADROS Álvaro AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 0:29 | |||
116 | ,, 0:29 | |||||
117 | KUEN Maximilian Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:29 | |||
118 | ,, 0:29 | |||||
119 | BALDAUF Sebastian Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:29 | |||
120 | JENKO Robert Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:29 | |||
121 | BENETSEDER Josef Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:29 | |||
122 | KOVÁČ Maroš Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | ,, 0:29 | |||
123 | JENSEN Christer Team Ringeriks - Kraft | Team Ringeriks - Kraft | ,, 0:29 | |||
124 | REPŠE Uroš Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:29 | |||
125 | REIMER Martin LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:29 | |||
126 | 1:25 1:25 | |||||
127 | CAMPAGNARO Simone Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 1:25 | |||
128 | TERASAKI Takero Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 1:25 | |||
129 | 1:33 1:33 | |||||
130 | JURČO Matej Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | ,, 1:33 | |||
131 | ,, 1:33 | |||||
132 | STASH Mamyr RusVelo | RusVelo | ,, 1:33 | |||
133 | MIGDAł Wojciech Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 1:33 | |||
134 | ,, 1:33 | |||||
135 | VIGANÒ Davide Team Idea 2010 ASD | Team Idea 2010 ASD | ,, 1:33 | |||
136 | CAMBIANICA Enea Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 1:36 1:36 | |||
137 | NOVAK Domen Adria Mobil | Adria Mobil | 1:40 1:40 | |||
138 | PETTITI Alessandro Team Idea 2010 ASD | Team Idea 2010 ASD | ,, 1:40 | |||
139 | TALAGA Patryk Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 1:40 | |||
140 | 2:22 2:22 | |||||
141 | MISKULIN Jure Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 2:27 2:27 | |||
142 | 2:33 2:33 | |||||
143 | FUßNEGGER Moritz MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | 2:40 2:40 | |||
144 | CAVASIN Daniele GM Cycling Team | GM Cycling Team | 2:47 2:47 | |||
145 | 2:52 2:52 | |||||
146 | ,, 2:52 | |||||
147 | ŠAFARIC Matic Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 2:52 | |||
148 | 2:59 2:59 | |||||
149 | ,, 2:59 | |||||
150 | PSZCZOLARSKI Wojciech SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 3:03 3:03 | |||
151 | REUTTER Sven Team Stölting | Team Stölting | 3:14 3:14 | |||
152 | BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 3:14 | |||
153 | BURKHARDT Holger Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 3:14 | |||
154 | RUSCETTA Andrea GM Cycling Team | GM Cycling Team | ,, 3:14 | |||
155 | EDMÜLLER Benjamin Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 3:14 | |||
156 | 3:19 3:19 | |||||
157 | ,, 3:19 | |||||
158 | AUER Daniel WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 3:37 3:37 | |||
159 | MALUCELLI Matteo Team Idea 2010 ASD | Team Idea 2010 ASD | 3:39 3:39 | |||
160 | WACHTER Alexander Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 3:39 | |||
161 | HAGEN Carl Fredrik Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | 3:46 3:46 | |||
162 | OTONICAR Martin Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 3:50 3:50 | |||
163 | DAMIANO Maurizio Team Idea 2010 ASD | Team Idea 2010 ASD | ,, 3:50 | |||
164 | 3:58 3:58 | |||||
165 | ,, 3:58 | |||||
166 | ,, 3:58 | |||||
167 | ,, 3:58 | |||||
168 | ILIASOV Ismail Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 4:05 4:05 | |||
169 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 4:05 | |||
170 | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 4:08 4:08 | |||
171 | WILLWOHL Willi LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 4:08 | |||
172 | ,, 4:08 | |||||
173 | ASGREEN Kasper MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | 4:29 4:29 | |||
174 | WALBRÜL Gero Team Heizomat | Team Heizomat | 4:54 4:54 | |||
175 | 4:56 4:56 | |||||
176 | BARNICK Jonas MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | 4:59 4:59 | |||
177 | 5:29 5:29 | |||||
178 | LICHNOVSKÝ Ludek SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 5:32 5:32 | |||
179 | DUBEN Martin Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | 5:40 5:40 | |||
180 | 5:45 5:45 | |||||
181 | LUKKEDAHL Øivind Team Ringeriks - Kraft | Team Ringeriks - Kraft | 7:04 7:04 | |||
182 | FLØTTEN Audun Brekke Team Ringeriks - Kraft | Team Ringeriks - Kraft | 7:21 7:21 | |||
183 | PER David Adria Mobil | Adria Mobil | 7:49 7:49 | |||
184 | RUMAC Josip Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 7:49 | |||
185 | 8:55 8:55 | |||||
186 | ,, 8:55 | |||||
187 | SCARTEZZINI Michele MG.Kvis Vega | MG.Kvis Vega | 9:00 9:00 | |||
188 | GIAMPAOLO Moreno MG.Kvis Vega | MG.Kvis Vega | ,, 9:00 | |||
189 | HOLOMEK Milan Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | ,, 9:00 | |||
190 | TSUBAKI Hiroshi Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 10:06 10:06 | |||
191 | 10:55 10:55 | |||||
192 | HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 11:51 11:51 | |||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | CORNELISSE Mitchell Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | - | |||
DNF | PORZNER Manuel Team Stölting | Team Stölting | - | |||
DNF | KÄMNA Lennard Team Stölting | Team Stölting | - | |||
DNF | WÖHRER David Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - | |||
DNF | SCHOIBL Mario Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - | |||
DNF | BOSMAN Patrick Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:13 March 2015
- Start time:-
- Avg. speed winner:44.08 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:158 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: