The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 7 | 5 | 3:49:18 | |
2 | MUGERLI Matej Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 3 | 2 | 0:03 0:03 | |
3 | GARCÍA CORTINA Iván Klein Constantia | Klein Constantia | 1 | 1 | ,, 0:03 | |
4 | TUSVELD Martijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 0:06 0:06 | |||
5 | SCHLEGEL Michal Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:06 | |||
6 | KIRSCH Alex Stölting Service Group | Stölting Service Group | ,, 0:06 | |||
7 | ,, 0:06 | |||||
8 | SISR František Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:06 | |||
9 | FINETTO Mauro Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | 0:09 0:09 | |||
10 | LEBAS Thomas Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:09 | |||
11 | MUCELLI Davide Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:09 | |||
12 | PARDINI Olivier Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 0:09 | |||
13 | FANKHAUSER Clemens Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:09 | |||
14 | BAJC Andi Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:09 | |||
15 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:09 | |||
16 | MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:09 | |||
17 | SCHELLING Patrick Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:09 | |||
18 | SOUSA Sérgio Ferreira Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:09 | |||
19 | ANTHONY Jesse Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 0:09 | |||
20 | MOSES Thomas JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:09 | |||
21 | ČANECKÝ Marek Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:09 | |||
22 | LEHKY Roman Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:09 | |||
23 | HUFFMAN Evan Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 0:09 | |||
24 | MALTAR Bruno Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:09 | |||
25 | TRATNIK Jan Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:09 | |||
26 | BRITTON Rob Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 0:09 | |||
27 | SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:09 | |||
28 | WACHTER Alexander Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:09 | |||
29 | BOSMAN Patrick Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:09 | |||
30 | PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:09 | |||
31 | KANTER Max LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:09 | |||
32 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:09 | |||
33 | KLIMIANKOU Kanstantsin Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:09 | |||
34 | BUTS Vitaliy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:09 | |||
35 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:09 | |||
36 | STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:09 | |||
37 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:09 | |||
38 | KOROŠEC Rok Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:09 | |||
39 | NISHIZONO Ryota Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:09 | |||
40 | ,, 0:09 | |||||
41 | DE VOS Adam Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 0:09 | |||
42 | DELFOSSE Sébastien Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 0:09 | |||
43 | TAMOURIDIS Ioannis Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:09 | |||
44 | POZDNYAKOV Kirill Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:09 | |||
45 | ,, 0:09 | |||||
46 | NIKOLAEV Sergey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 0:09 | |||
47 | KVASINA Matija Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:09 | |||
48 | TURRIN Alex Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | ,, 0:09 | |||
49 | MALAGUTI Alessandro Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | ,, 0:09 | |||
50 | SPREAFICO Matteo Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:09 | |||
51 | MAAS Jan Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:09 | |||
52 | BUTLER Chris Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:09 | |||
53 | 0:31 0:31 | |||||
54 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:31 | |||
55 | 0:34 0:34 | |||||
56 | SANTORO Antonio Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:34 | |||
57 | ,, 0:34 | |||||
58 | TRETTWER Helmut WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:34 | |||
59 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:34 | |||
60 | HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:34 | |||
61 | MAGER Christian Stölting Service Group | Stölting Service Group | ,, 0:34 | |||
62 | NOVAK Domen Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:34 | |||
63 | TENBROCK Jonas Stölting Service Group | Stölting Service Group | ,, 0:34 | |||
64 | RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 0:34 | |||
65 | TUREK Daniel Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:34 | |||
66 | WARCHOŁ Bartosz Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:34 | |||
67 | ,, 0:34 | |||||
68 | KUSZTOR Péter Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:34 | |||
69 | KUEN Maximilian Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:34 | |||
70 | TACIAK Mateusz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:34 | |||
71 | BOIVIN Guillaume Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:34 | |||
72 | OLIESLAGERS Bob Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:34 | |||
73 | HABEAUX Grégory Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 0:34 | |||
74 | BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:34 | |||
75 | ROTONDI Matteo GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:34 | |||
76 | LAVERACK Edward JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:34 | |||
77 | KÄMNA Lennard Stölting Service Group | Stölting Service Group | ,, 0:34 | |||
78 | ,, 0:34 | |||||
79 | MARQUEZ José GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:34 | |||
80 | ZAHÁLKA Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 0:34 | |||
81 | ,, 0:34 | |||||
82 | FRANZ Marcel LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 0:50 0:50 | |||
83 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:50 | |||
84 | DI SANTE Antonio GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:50 | |||
85 | KONONENKO Mykhaylo Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:50 | |||
86 | RUČIGAJ Žiga Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:50 | |||
87 | BRIGGS Graham JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:50 | |||
88 | PER David Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:50 | |||
89 | WARNIER Antoine Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 0:50 | |||
90 | FORTIN Filippo GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:50 | |||
91 | BALYKIN Ivan GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:50 | |||
92 | BROŻYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:50 | |||
93 | ,, 0:50 | |||||
94 | JENKO Robert Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:50 | |||
95 | NECHITA Andrei Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:50 | |||
96 | PÖLL Stefan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:50 | |||
97 | SCHIPFLINGER Florian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 1:03 1:03 | |||
98 | VINJEBO Emil Mielke Team Giant Scatto U23 | Team Giant Scatto U23 | ,, 1:03 | |||
99 | BUCHÁČEK Tomáš Whirlpool Author | Whirlpool Author | 1:07 1:07 | |||
100 | KUKRLE Michael Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 1:07 | |||
101 | PLEBANI Davide Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | ,, 1:07 | |||
102 | AVERIN Maksym Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 1:07 | |||
103 | HATSUYAMA Sho Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 1:07 | |||
104 | CAMRDA Pavel Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 1:07 | |||
105 | FRANKOVIC Mateo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 1:13 1:13 | |||
106 | REPŠE Uroš Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 1:13 | |||
107 | KASPERKIEWICZ Przemysław Klein Constantia | Klein Constantia | 1:21 1:21 | |||
108 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 1:23 1:23 | |||
109 | THERKILDSEN Marius Team Giant Scatto U23 | Team Giant Scatto U23 | ,, 1:23 | |||
110 | KHRIPTA Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 1:28 1:28 | |||
111 | VIOLA Michele Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 1:33 1:33 | |||
112 | 1:35 1:35 | |||||
113 | MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 1:39 1:39 | |||
114 | MONIER Damien Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 1:42 1:42 | |||
115 | JÄGER Patrick Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 1:52 1:52 | |||
116 | DOBRE Vlad-Nicolae Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 1:52 | |||
117 | PAPOK Siarhei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 1:52 | |||
118 | ZURITA Francesc Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 1:52 | |||
119 | REUTTER Sven Stölting Service Group | Stölting Service Group | ,, 1:52 | |||
120 | AUER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 1:52 | |||
121 | PACCHIARDO Davide GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 1:52 | |||
122 | BOKELOH Jonas Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 1:52 | |||
123 | ,, 1:52 | |||||
124 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 1:52 | |||
125 | BØJE Nicklas Team Giant Scatto U23 | Team Giant Scatto U23 | ,, 1:52 | |||
126 | ,, 1:52 | |||||
127 | SCHORMAIR Fabian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:52 | |||
128 | SCHINNAGEL Johannes Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 1:52 | |||
129 | PAVLIČ Marko Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 1:52 | |||
130 | JABRAYILOV Samir Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 1:52 | |||
131 | PIASHKUN Andrei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 1:52 | |||
132 | MOULD Jon JLT Condor | JLT Condor | ,, 1:52 | |||
133 | NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 1:52 | |||
134 | CORELL Mads Team Giant Scatto U23 | Team Giant Scatto U23 | ,, 1:52 | |||
135 | GAÁL Simon Team Giant Scatto U23 | Team Giant Scatto U23 | ,, 1:52 | |||
136 | BOUWMANS Dylan Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 1:52 | |||
137 | 2:08 2:08 | |||||
138 | KOUDELA Tomas SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 2:08 | |||
139 | SIPOS Marek SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 2:08 | |||
140 | BIEDERMANN Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 2:13 2:13 | |||
141 | MATULA Lukas SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 2:20 2:20 | |||
142 | 2:25 2:25 | |||||
143 | HUNAL Martin Whirlpool Author | Whirlpool Author | 2:34 2:34 | |||
144 | GABAY Guy Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | 2:39 2:39 | |||
145 | 2:46 2:46 | |||||
146 | ,, 2:46 | |||||
147 | IVASHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 2:46 | |||
148 | AHIYEVICH Aleh Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 2:46 | |||
149 | INOUE Kazuo Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 2:46 | |||
150 | VIEL Mattia Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | ,, 2:46 | |||
151 | ,, 2:46 | |||||
152 | ,, 2:46 | |||||
153 | RÄIM Mihkel Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 2:46 | |||
154 | SEBESTYÉN Szabolcs Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 2:46 | |||
155 | 3:05 3:05 | |||||
FAJT Kristjan Adria Mobil | Adria Mobil | 3:09 3:09 | ||||
156 | KORETZKY Clément Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 3:09 | |||
157 | SCHOIBL Mario Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 3:09 | |||
158 | DERNIES Tom Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | 3:38 3:38 | |||
159 | BANASZEK Alan CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 3:48 3:48 | |||
160 | SCHREIBER Manuel Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 3:51 3:51 | |||
161 | ,, 3:51 | |||||
162 | 4:00 4:00 | |||||
163 | TAFERNER Michael WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 4:00 | |||
164 | POLIVODA Oleksandr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 4:00 | |||
165 | LAGKUTI Sergiy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 4:00 | |||
166 | UCHIMA Kohei Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 4:00 | |||
167 | SZABO Norbert Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 4:00 | |||
168 | JERKIC Zan Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 4:00 | |||
169 | ,, 4:00 | |||||
170 | ZIRBEL Tom Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 4:00 | |||
171 | LAWLESS Chris JLT Condor | JLT Condor | ,, 4:00 | |||
172 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 4:00 | |||
173 | MEDEK Tomáš SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 4:00 | |||
174 | KAŇKOVSKÝ Alois Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 4:00 | |||
175 | 4:14 4:14 | |||||
176 | 5:00 5:00 | |||||
177 | STEIMLE Jannik Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 5:16 5:16 | |||
178 | MALUCELLI Matteo Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | 5:18 5:18 | |||
179 | SOKOL Jan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 5:18 | |||
180 | 5:34 5:34 | |||||
181 | YOUNG Eric Rally Cycling | Rally Cycling | 5:49 5:49 | |||
182 | BUKDAL Joakim Team Giant Scatto U23 | Team Giant Scatto U23 | ,, 5:49 | |||
183 | CRISTA Daniel Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 6:23 6:23 | |||
184 | ,, 6:23 | |||||
185 | 6:56 6:56 | |||||
186 | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 6:56 | |||
187 | LICHNOVSKÝ Ludek SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 7:07 7:07 | |||
188 | 8:15 8:15 | |||||
189 | ,, 8:15 | |||||
190 | 8:22 8:22 | |||||
191 | WERTZ Thomas Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | 11:21 11:21 | |||
DNF | PENKO Izidor Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | - | |||
DNF | MUZYCHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | - | |||
DNS | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:11 March 2016
- Start time:12:00
- Avg. speed winner:41.34 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:158 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: