The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | HIRSCHI Marc Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 7 | 5 | 3:45:36 | |
2 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | HAGEN Krister Team Coop | Team Coop | 1 | 1 | 0:01 0:01 | |
4 | ORAM James One Pro Cycling | One Pro Cycling | 0:03 0:03 | |||
5 | ASGREEN Kasper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:03 | |||
6 | ,, 0:03 | |||||
7 | BENNETT Sean Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:03 | |||
8 | BARTA Will Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 0:05 0:05 | |||
9 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:05 | |||
10 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:05 | |||
11 | SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:05 | |||
12 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:05 | |||
13 | LAVERACK Edward JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:05 | |||
14 | BADILATTI Matteo Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:05 | |||
15 | DOMAGALSKI Karol One Pro Cycling | One Pro Cycling | 0:10 0:10 | |||
16 | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:10 | |||
17 | POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:10 | |||
18 | AASVOLD Kristian Team Coop | Team Coop | ,, 0:10 | |||
19 | HONORÉ Mikkel Frølich Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:10 | |||
20 | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 0:13 0:13 | |||
21 | ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 0:22 0:22 | |||
22 | VALTER Attila Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 0:30 0:30 | |||
23 | ,, 0:30 | |||||
24 | STEWART Thomas JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:30 | |||
25 | BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:30 | |||
26 | PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:30 | |||
27 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:30 | |||
28 | SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:30 | |||
29 | RUMAC Josip Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 0:39 0:39 | |||
30 | ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:39 | |||
31 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 0:42 0:42 | |||
32 | MUGERLI Matej My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 0:42 | |||
33 | DINA Márton Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 0:42 | |||
34 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 0:53 0:53 | |||
35 | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 0:59 0:59 | |||
36 | MCCORMICK Hayden One Pro Cycling | One Pro Cycling | 1:01 1:01 | |||
37 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 1:01 | |||
38 | SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 1:01 | |||
39 | ,, 1:01 | |||||
40 | MOBACH Jarno Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 1:01 | |||
41 | TASSET Marvin AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 1:01 | |||
42 | 1:12 1:12 | |||||
43 | 1:15 1:15 | |||||
44 | LUDVIGSSON Fredrik Team Coop | Team Coop | ,, 1:15 | |||
45 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | ,, 1:15 | |||
46 | LUKKEDAHL Øivind Team Coop | Team Coop | ,, 1:15 | |||
47 | PÖLL Stefan WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 1:15 | |||
48 | TRETTWER Helmut WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 1:15 | |||
49 | ,, 1:15 | |||||
50 | 1:20 1:20 | |||||
51 | 1:32 1:32 | |||||
52 | SIMON Peter Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 1:34 1:34 | |||
53 | RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 1:36 1:36 | |||
54 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 1:36 | |||
55 | ,, 1:36 | |||||
56 | AALRUST Håkon Team Coop | Team Coop | ,, 1:36 | |||
57 | BOUBAL Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 1:36 | |||
58 | ,, 1:36 | |||||
59 | MEILER Lukas Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 1:36 | |||
60 | KOROŠEC Rok My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | 1:59 1:59 | |||
61 | 2:03 2:03 | |||||
62 | FILUTÁS Viktor Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 2:12 2:12 | |||
63 | BROWN Jonny Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 2:12 | |||
64 | 2:20 2:20 | |||||
65 | ,, 2:20 | |||||
66 | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 2:20 | |||
67 | ,, 2:20 | |||||
68 | 2:23 2:23 | |||||
69 | RUDYS Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 2:26 2:26 | |||
70 | 2:55 2:55 | |||||
71 | BAYER Tobias Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 2:55 | |||
72 | ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 2:55 | |||
73 | ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 2:55 | |||
74 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 2:55 | |||
75 | KNAPP Daniel Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 2:55 | |||
76 | 3:05 3:05 | |||||
77 | ZAHÁLKA Matěj Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 3:05 | |||
78 | ,, 3:05 | |||||
79 | KONWA Piotr Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 3:05 | |||
80 | FORTIN Filippo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 3:05 | |||
81 | KIERNER Florian Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 3:05 | |||
82 | 3:20 3:20 | |||||
83 | BAJC Andi My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | 3:24 3:24 | |||
84 | 3:27 3:27 | |||||
85 | ,, 3:27 | |||||
86 | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 3:29 3:29 | |||
87 | GARRISON Ian Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 3:35 3:35 | |||
88 | FREHEN Jeremy AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 3:53 3:53 | |||
89 | PESTIAUX Yann AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 3:53 | |||
90 | ,, 3:53 | |||||
91 | MALIK Robert CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 3:53 | |||
92 | 4:10 4:10 | |||||
93 | 4:13 4:13 | |||||
94 | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 4:30 4:30 | |||
95 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 4:30 | |||
96 | ,, 4:30 | |||||
97 | ,, 4:30 | |||||
98 | 4:52 4:52 | |||||
99 | ,, 4:52 | |||||
100 | ,, 4:52 | |||||
101 | ,, 4:52 | |||||
102 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 5:28 5:28 | |||
103 | VERGAERDE Otto WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 5:28 | |||
104 | TAMINIAUX Lionel AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 5:28 | |||
105 | 5:33 5:33 | |||||
106 | APPELT Leo LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 5:39 5:39 | |||
107 | BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 5:39 | |||
108 | BOKELOH Jonas LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 5:39 | |||
109 | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 5:41 5:41 | |||
110 | 5:59 5:59 | |||||
111 | KUEN Maximilian My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 5:59 | |||
112 | AUER Daniel WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | 6:22 6:22 | |||
113 | FIDLER Gerd My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 6:22 | |||
114 | DINA Daniel Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 6:40 6:40 | |||
115 | ,, 6:40 | |||||
116 | MOSES Thomas JLT Condor | JLT Condor | 7:23 7:23 | |||
117 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | 7:34 7:34 | |||
118 | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 7:34 | |||
119 | ,, 7:34 | |||||
120 | SALZMANN Jodok WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 7:34 | |||
121 | ,, 7:34 | |||||
122 | LIEPIŅŠ Emīls One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 7:34 | |||
123 | KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 7:34 | |||
124 | 8:12 8:12 | |||||
125 | ,, 8:12 | |||||
126 | DIETEREN Jan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 8:38 8:38 | |||
127 | DAVIS Cole Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 8:38 | |||
128 | HERNANDEZ Michael Aevolo | Aevolo | ,, 8:38 | |||
129 | 9:30 9:30 | |||||
130 | ,, 9:30 | |||||
131 | ,, 9:30 | |||||
132 | JABUKA David Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 9:30 | |||
133 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 9:30 | |||
134 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 9:30 | |||
135 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 9:30 | |||
136 | JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 9:30 | |||
137 | ,, 9:30 | |||||
138 | ,, 9:30 | |||||
139 | MALTAR Bruno Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 9:30 | |||
140 | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 9:30 | |||
141 | STALLAERT Joeri Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 9:30 | |||
142 | WILLIAMS Peter One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 9:30 | |||
143 | LATHAM Christopher One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 9:30 | |||
144 | FLØTTEN Audun Brekke Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 9:59 9:59 | |||
145 | SALMON Martin Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 10:51 10:51 | |||
146 | KUSZTOR Péter My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 10:51 | |||
147 | ,, 10:51 | |||||
148 | MCCARTHY Robert-Jon JLT Condor | JLT Condor | ,, 10:51 | |||
149 | BIBBY Ian JLT Condor | JLT Condor | ,, 10:51 | |||
150 | ,, 10:51 | |||||
151 | ,, 10:51 | |||||
152 | KAMP Alexander Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 16:03 16:03 | |||
153 | MODLITBA Vojtěch CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | 21:16 21:16 | |||
154 | 22:24 22:24 | |||||
OTL | 23:20 23:20 | |||||
OTL | 23:49 23:49 | |||||
OTL | 25:14 25:14 | |||||
OTL | 25:32 25:32 | |||||
OTL | 26:32 26:32 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | PUGLIESE Antonino Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | - | |||
DNF | KUBA Karel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | - | |||
DNF | KOVÁCS Máté Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 March 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.82 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:161 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:101
- Vert. meters:2104
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: