The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | LIEPIŅŠ Emīls One Pro Cycling | One Pro Cycling | 7 | 5 | 3:39:50 | |
2 | FORTIN Filippo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | |||
5 | KOROŠEC Rok My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 0:00 | |||
6 | HAGEN Krister Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
7 | AUER Daniel WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 0:00 | |||
8 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
9 | TAMINIAUX Lionel AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
10 | STALLAERT Joeri Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
11 | ASGREEN Kasper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
12 | MOBACH Jarno Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | |||
13 | AASVOLD Kristian Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
14 | BIBBY Ian JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | |||
15 | DOMAGALSKI Karol One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
16 | JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | AALRUST Håkon Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
19 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
20 | ,, 0:00 | |||||
21 | HONORÉ Mikkel Frølich Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
22 | BENNETT Sean Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:00 | |||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | SALZMANN Jodok WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 0:00 | |||
25 | ,, 0:00 | |||||
26 | SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |||
27 | KNAPP Daniel Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |||
28 | PESTIAUX Yann AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
29 | MALTAR Bruno Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | |||
30 | KUEN Maximilian My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 0:00 | |||
31 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
32 | DINA Márton Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 0:00 | |||
33 | DINA Daniel Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 0:00 | |||
34 | ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
35 | HERNANDEZ Michael Aevolo | Aevolo | ,, 0:00 | |||
36 | VALTER Attila Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 0:00 | |||
37 | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
38 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
39 | BOUBAL Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
40 | TASSET Marvin AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
41 | ,, 0:00 | |||||
42 | ,, 0:00 | |||||
43 | KONWA Piotr Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
44 | RUMAC Josip Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | |||
45 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | |||
46 | ,, 0:00 | |||||
47 | ,, 0:00 | |||||
48 | ,, 0:00 | |||||
49 | PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
50 | SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
51 | BAYER Tobias Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |||
52 | ,, 0:00 | |||||
53 | ,, 0:00 | |||||
54 | WILLIAMS Peter One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
55 | ,, 0:00 | |||||
56 | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
57 | ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |||
58 | ,, 0:00 | |||||
59 | BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
60 | BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
61 | ,, 0:00 | |||||
62 | ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
63 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | |||
64 | BARTA Will Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:00 | |||
65 | ,, 0:00 | |||||
66 | ,, 0:00 | |||||
67 | BAJC Andi My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 0:00 | |||
68 | ,, 0:00 | |||||
69 | ,, 0:00 | |||||
70 | ZAHÁLKA Matěj Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
71 | MCCARTHY Robert-Jon JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | |||
72 | MCCORMICK Hayden One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
73 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 0:00 | |||
74 | SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
75 | LUKKEDAHL Øivind Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
76 | APPELT Leo LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
77 | KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
78 | BROWN Jonny Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:00 | |||
79 | TRETTWER Helmut WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 0:00 | |||
80 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | |||
81 | LATHAM Christopher One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
82 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | |||
83 | ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |||
84 | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
85 | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
86 | 1:10 1:10 | |||||
87 | ,, 1:10 | |||||
88 | 0:00 0:00 | |||||
89 | 1:10 1:10 | |||||
90 | JABUKA David Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 0:00 0:00 | |||
91 | ,, 0:00 | |||||
92 | ,, 0:00 | |||||
93 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
94 | BADILATTI Matteo Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
95 | 1:10 1:10 | |||||
96 | 0:00 0:00 | |||||
97 | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | |||
98 | 1:10 1:10 | |||||
99 | FIDLER Gerd My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 1:10 | |||
100 | SIMON Peter Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 0:00 0:00 | |||
101 | VERGAERDE Otto WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 0:00 | |||
102 | ,, 0:00 | |||||
103 | LUDVIGSSON Fredrik Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
104 | ,, 0:00 | |||||
105 | POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
106 | ,, 0:00 | |||||
107 | ORAM James One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
108 | MALIK Robert CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | 1:45 1:45 | |||
109 | 0:00 0:00 | |||||
110 | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
111 | STEWART Thomas JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | |||
112 | MOSES Thomas JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | |||
113 | FLØTTEN Audun Brekke Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
114 | SALMON Martin Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | |||
115 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
116 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
117 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | |||
118 | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | |||
119 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | |||
120 | 3:50 3:50 | |||||
121 | 0:00 0:00 | |||||
122 | BOKELOH Jonas LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
123 | DIETEREN Jan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
124 | MEILER Lukas Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 4:04 4:04 | |||
125 | HIRSCHI Marc Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 0:00 0:00 | |||
126 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | 4:04 4:04 | |||
127 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 4:04 | |||
128 | FREHEN Jeremy AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 4:04 | |||
129 | GARRISON Ian Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 4:04 | |||
130 | DAVIS Cole Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 4:04 | |||
131 | ,, 4:04 | |||||
132 | ,, 4:04 | |||||
133 | ,, 4:04 | |||||
134 | RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 4:04 | |||
135 | ,, 4:04 | |||||
136 | LAVERACK Edward JLT Condor | JLT Condor | ,, 4:04 | |||
137 | MODLITBA Vojtěch CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 4:04 | |||
138 | RUDYS Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 4:04 | |||
139 | FILUTÁS Viktor Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 4:04 | |||
140 | MUGERLI Matej My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 4:04 | |||
141 | 0:00 0:00 | |||||
142 | ,, 0:00 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | - | |||
DNF | KIERNER Florian Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | - | |||
DNF | KAMP Alexander Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | - | |||
DNF | PÖLL Stefan WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | - | |||
DNS | KUSZTOR Péter My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:11 March 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.58 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:156 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:23
- Vert. meters:1379
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: