2020
2018
»
«

2019»59th Itzulia Basque Country (2.UWT)

2019  General classification

Youngest stage winners

Menu
  • After season:
  • Active riders:
NrRiderAgeSeasonStage
1 Bartali Gino21y + 21d1935Stage 2 - Vitoria › Pamplona
2 Gorospe Julián22y + 20d1982Stage 5b (ITT) - Lazkao › Lazkao
3 Gorospe Julián22y + 20d1982Stage 5a - Llodio › Lazkao
4 Leali Bruno22y + 37d1980Stage 5a - Zornotza › Azkoitia
5 Leali Bruno22y + 37d1980Stage 5b (ITT) - Azkoitia › Elosua
6 Contador Alberto22y + 124d2005Stage 5a - Altsasu › Oñati
7 Contador Alberto22y + 124d2005Stage 5b (ITT)
8 Vilamajo Jaime22y + 135d1982Stage 4 - Ondárroa › Llodio
9 Claes Ronny22y + 180d1980Stage 1 - Urretxu › Logroño
10 Baronchelli Gianbattista22y + 209d1976Stage 1b - Ayegui › Calahorra
11 Baronchelli Gianbattista22y + 209d1976Stage 1a (ITT) - Ayegui › Ayegui
12 Delbecque Julien22y + 219d1926Stage 3 - Pamplona › San Sebastián
13 Valverde Alejandro22y + 349d2003Stage 3 - Plencia › Vitoria
14 Emonds Nico23y + 2d1984Stage 5a - Bera de Bidasoa ( › Orio
15 Emonds Nico23y + 2d1984Stage 5b (ITT) - Orio › Zarautz
16 Coll Antonio23y + 2d1982Stage 2 - Azpeitia › Ibardin
17 Quintana Nairo23y + 59d2013Stage 4 - Trapagaran › Eibar/Arrate
18 Figueras Giuliano23y + 72d1999Stage 2 - Tolosa › Zalla
19 Contini Silvano23y + 83d1981Stage 3 - Amurrio › Bermeo
20 Ferreira Fernando23y + 84d1975Stage 3 - Logroño › Llodio
21 Bontempi Guido23y + 84d1983Stage 1 - Legorreta › Legorreta
22 Mas Enric23y + 90d2018Stage 6 - Eibar › Arrate
23 Juarez Isidro23y + 98d1979Stage 5a - Bermeo › Oñate
24 Juarez Isidro23y + 98d1979Stage 5b (ITT) - Oñate › Aranzazu
25 Rossi Maurizio23y + 107d1986Stage 1
26 Lasa Miguel María23y + 154d1971Stage 1 - Eibar › Bilbao
27 Leducq André23y + 164d1927Stage 1 - Bilbao › Vitoria
28 Verdyck August23y + 181d1925Stage 3 - San Sebastián › Bilbao
29 Sagasti Agustin23y + 193d1994Stage 5b (ITT)
30 Sagasti Agustin23y + 193d1994Stage 5a - Bera de Bidasoa › Azpeitia
31 Matthews Michael23y + 195d2014Stage 3 - Urdazubi › Vitoria-Gasteiz
32 Planckaert Eddy23y + 199d1982Stage 3 - Bera de Bidasoa › Ondárroa
33 Dekker Erik23y + 229d1994Stage 1 - Arrasate › Arrasate
34 Zárate Carlos23y + 262d2004Stage 3 - Zalla › Vitoria
35 Cima José Enrique23y + 294d1976Stage 5b (ITT)
36 Cima José Enrique23y + 294d1976Stage 5a - Aretxabaleta › Irún
37 Earley Martin23y + 296d1986Stage 2 - Anzuola › Ibardin
38 Ocaña Luis23y + 303d1969Stage 3 - Azkoitia › Hondarribia
39 Cuevas Julián23y + 326d1972Stage 2 - Bilbao › Pamplona
40 Egli Paul23y + 354d1935Stage 1 - Bilbao › Vitoria
41 Breukink Erik24y + 7d1988Stage 5a - Salvatierra › Zegama
42 Breukink Erik24y + 7d1988Stage 5b (ITT)
43 Leanizbarrutia Alberto24y + 9d1987Stage 5a - Oyón › Oñate
44 Leanizbarrutia Alberto24y + 9d1987Stage 5b (ITT) - Oñate › Aranzazu
45 Suykerbuyk Luc24y + 54d1988Stage 3
46 Cañardo Mariano24y + 59d1930Stage 4 - Donostia/San Sebastián › Las Arenas
47 Mantovani Giovanni24y + 60d1979Stage 1
48 Fuerte Anselmo24y + 72d1986Stage 4 - Oyón › Bilbao
49 Muller Jörg24y + 72d1985Stage 5a - Amurrio › Beasain
50 Muller Jörg24y + 72d1985Stage 5b (ITT)
51 Guimard Cyrille24y + 79d1971Stage 5 - Donostia/San Sebastián › Eibar
52 Pellizotti Franco24y + 86d2002Stage 4 - Alasua › Villabona
53 Fernández Juan24y + 91d1981Stage 1 - Lazcano › Lazcano
54 Di Luca Danilo24y + 93d2000Stage 2 - Onati › Trapagaran
55 Walton Brian24y + 112d1990Stage 5b (ITT)
56 Walton Brian24y + 112d1990Stage 5a - Salvatierra › Legazpia
57 Domínguez Manuel Jorge24y + 119d1987Stage 1 - Zarauz › Zarauz
58 Dumoulin Tom24y + 151d2015Stage 6 (ITT) - Aia › Aia
59 Gölz Rolf24y + 189d1987Stage 2 - Zarauz › Munguía
60 Cabrero José Antonio24y + 231d1983Stage 4 - Munguía › Vitoria
61 Labourdette Bernard24y + 237d1971Stage 3 - Logroño › Pamplona
62 Ducazeaux Jean-Baptiste Sauveur24y + 245d1935Stage 4 - Bayonne › Donostia/San Sebastián
63 Wellens Paul24y + 275d1977Stage 2 - Alsasua › Salvatierra
64 Urien Jon24y + 287d1984Stage 2 - Munguía › Vitoria
65 Klöden Andreas24y + 290d2000Stage 5a - Doneztebe › Azkoitia
66 Klöden Andreas24y + 290d2000Stage 5b (ITT) - Azkoitia › Madaritza
67 Felline Fabio25y + 9d2015Stage 2 - Bilbao › Vitoria-Gasteiz
68 Suárez Jesús25y + 30d1980Stage 2 - Logroño › Elizondo
69 Berland Roland25y + 48d1970Stage 1 - Eibar › Munguia
70 Moyá Roque25y + 55d1978Stage 4 - Placencia de las Armas › Vitoria
71 Van Calster Guido25y + 64d1981Stage 5a - Vera de Bidasoa › Cizurquil
72 Van Calster Guido25y + 64d1981Stage 5b (ITT)
73 Martinez Enrique25y + 68d1978Stage 3 - Lekeitio › Placencia de las Armas
74 Järmann Rolf25y + 68d1991Stage 4 - Vera de Bidasoa › Ataun
75 Trofimov Yuri25y + 72d2009Stage 2 - Ataun › Villatuerta
76 Fernández Alberto25y + 87d1980Stage 5a - Zornotza › Azkoitia
77 Fernández Alberto25y + 87d1980Stage 5b (ITT) - Azkoitia › Elosua
78 Schachmann Maximilian25y + 89d2019Stage 1 (ITT) - Zumarraga › Zumarraga
79 Kappes Andreas25y + 105d1991Stage 2 - Andoain › Vitoria
80 Henao Sergio25y + 115d2013Stage 3 - Vitoria/Gasteiz › Trapagaran/La Lejana
81 Perurena Domingo25y + 117d1969Stage 5a - Bermeo › Oñate
82 Perurena Domingo25y + 117d1969Stage 5b (ITT) - Oñate › Aranzazu
83 Landa Mikel25y + 118d2015Stage 5 - Eibar › Aia
84 Elorriaga Javier Francisco25y + 128d1973Stage 4b (ITT) - Lecumberri › Tolosa
85 Elorriaga Javier Francisco25y + 128d1973Stage 4a - Pamplona › Lecumberri
86 Jalabert Laurent25y + 129d1994Stage 2 - Mondragon › Vitoria
87 Sánchez Luis León25y + 134d2009Stage 1 - Ataun › Ataun
88 Moerenhout Koos25y + 154d1999Stage 4 - Vitoria › Lecumberri
89 Laguia Jose Luis25y + 184d1985Stage 1 - Bera de Bidasoa › Ibardin
90 McCarthy Jay25y + 208d2018Stage 3 - Bermeo › Valdegovía
91 Casagrande Francesco25y + 208d1996Stage 2 - Lasarte › Galdako
92 Mayo Iban25y + 231d2003Stage 1 - Legazpia › Legazpia
93 Bolts Udo25y + 242d1992Stage 3
94 Gavazzi Francesco25y + 249d2010Stage 3 - Viana › Amurrio
95 Garzelli Stefano25y + 265d1999Stage 3 - Zalla › Vitoria
96 Indurain Miguel25y + 267d1990Stage 5b (ITT)
97 Indurain Miguel25y + 267d1990Stage 5a - Salvatierra › Legazpia
98 Montero Ricardo25y + 267d1928Stage 1 - Bilbao › Vitoria
99 Tequi Simon25y + 273d1924Stage 3 - San Sebastián › Bilbao
100 Alaphilippe Julian25y + 295d2018Stage 1 - Zarautz › Zarautz
101 Gómez José Ángel25y + 313d2006Stage 6 (ITT) - Zalla › Zalla
102 Mazuela Custodio25y + 348d1977Stage 5b (ITT) - Durango › Durana
103 Mazuela Custodio25y + 348d1977Stage 5a - Plasencia › Durango
104 Martin Tony25y + 351d2011Stage 6 (ITT) - Zalla › Zalla
105 Vicioso Ángel25y + 360d2003Stage 2 - Legazpia › Plencia
106 González José Antonio26y + 42d1972Stage 1 - Eibar › Bilbao
107 Magne Antonin26y + 47d1930Stage 1 - Bilbao › Vitoria
108 Cobo Juan José26y + 57d2007Stage 1 - Urretxu › Urretxu
109 Menchov Denis26y + 74d2004Stage 4 - Vitoria › Lekunberri
110 Bidot Marcel26y + 115d1929Stage 1 - Bilbao › Vitoria
111 Buchmann Emanuel26y + 145d2019Stage 5 - Arrigorriaga › Arrate
112 Muñoz Pedro26y + 150d1985Stage 4 - Getxo › Amurrio
113 Frantz Nicolas26y + 151d1926Stage 1 - Bilbao › Vitoria
114 Swift Ben26y + 158d2014Stage 5 - Eibar › Markina-Xemein
115 Moreda Casimiro26y + 161d1989Stage 5a - Vitoria › Zumaya
116 Moreda Casimiro26y + 161d1989Stage 5b (ITT)
117 Poels Wout26y + 192d2014Stage 4 - Vitoria-Gasteiz › Eibar (Arrate)
118 Cunego Damiano26y + 205d2008Stage 5
119 Voigt Jens26y + 206d1998Stage 5b (ITT) - Hernani › Hernani
120 Voigt Jens26y + 206d1998Stage 5a - Vitoria › Hernani
121 Bruyneel Johan26y + 230d1991Stage 5b (ITT) - Elgueta › Elgueta
122 Bruyneel Johan26y + 230d1991Stage 5a - Ataun › Elorrio