The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 70 | 15 | 4:39:44 |
2 | 55 | 10 | ,, 0:00 | ||
3 | 40 | 7 | ,, 0:00 | ||
4 | KRON Andreas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | 30 | 4 | ,, 0:00 |
5 | HONORÉ Mikkel Frølich Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 25 | 2 | ,, 0:00 |
6 | AALRUST Håkon Team Coop | Team Coop | 20 | 1 | ,, 0:00 |
7 | BENNETT Sean Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 15 | ,, 0:00 | |
8 | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 10 | ,, 0:00 | |
9 | CULLAIGH Gabriel Team Wiggins | Team Wiggins | 5 | ,, 0:00 | |
10 | SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 3 | ,, 0:00 | |
11 | PHILIPSEN Jasper Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:00 | ||
12 | BARBIER Pierre Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:00 | ||
13 | HIRSCHI Marc Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | ||
14 | MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | ||
15 | KURIANOV Stepan Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 0:00 | ||
16 | ,, 0:00 | ||||
17 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||
18 | STOKBRO Andreas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | ||
19 | ,, 0:00 | ||||
20 | ,, 0:00 | ||||
21 | ,, 0:00 | ||||
22 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | ||
23 | ,, 0:00 | ||||
24 | ,, 0:00 | ||||
25 | WIRTGEN Luc Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | ||
26 | STOCKMAN Abram Tarteletto - Isorex | Tarteletto - Isorex | ,, 0:00 | ||
27 | TEGGART Matthew Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:00 | ||
28 | GARRISON Ian Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:00 | ||
29 | JORGENSON Matteo Jelly Belly p/b Maxxis | Jelly Belly p/b Maxxis | ,, 0:00 | ||
30 | IDJOUADIENE Pierre Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:00 | ||
31 | MACIEJUK Filip Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | ||
32 | WÆRSTED Syver Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:00 | ||
33 | SCHELLING Ide SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:00 | ||
34 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||
35 | ,, 0:00 | ||||
36 | ,, 0:00 | ||||
37 | ,, 0:00 | ||||
38 | ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | ||
39 | ULYSBAYEV Dinmukhammed Astana City | Astana City | ,, 0:00 | ||
40 | ,, 0:00 | ||||
41 | FOUCHÉ James Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:00 | ||
42 | ALONSO Mikel Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | ,, 0:00 | ||
43 | PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | ||
44 | ,, 0:00 | ||||
45 | TILLER Rasmus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:00 | ||
46 | PRONSKIY Vadim Astana City | Astana City | ,, 0:00 | ||
47 | NATAROV Yuriy Astana City | Astana City | ,, 0:00 | ||
48 | ,, 0:00 | ||||
49 | ,, 0:00 | ||||
50 | NORSGAARD Mathias Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | ||
51 | RIES Michel Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 0:00 | ||
52 | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | ||
53 | EGHOLM Jakob Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | ||
54 | ,, 0:00 | ||||
55 | 0:18 0:18 | ||||
56 | ,, 0:18 | ||||
57 | MCDUNPHY Conn Holdsworth Pro Racing | Holdsworth Pro Racing | 1:56 1:56 | ||
58 | ,, 1:56 | ||||
59 | 2:26 2:26 | ||||
60 | PETELIN Jan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | 2:59 2:59 | ||
61 | CANTÓN Isaac Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 2:59 | ||
62 | 3:41 3:41 | ||||
63 | ,, 3:41 | ||||
64 | ,, 3:41 | ||||
65 | MÜLLER Patrick Vital Concept Cycling Club | Vital Concept Cycling Club | ,, 3:41 | ||
66 | ERIKSSON Jacob DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 3:41 | ||
67 | ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 3:41 | ||
68 | 6:59 6:59 | ||||
69 | FROIDEVAUX Robin Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 6:59 | ||
70 | ,, 6:59 | ||||
71 | ,, 6:59 | ||||
72 | 7:06 7:06 | ||||
73 | 7:08 7:08 | ||||
74 | SAUGSTAD Lars Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 7:08 | ||
75 | ,, 7:08 | ||||
76 | NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 8:10 8:10 | ||
77 | TRULOCK Dermot Holdsworth Pro Racing | Holdsworth Pro Racing | ,, 8:10 | ||
78 | LEYDER Pit Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 8:10 | ||
79 | DAVIS Cole Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 8:10 | ||
80 | ,, 8:10 | ||||
81 | ,, 8:10 | ||||
82 | ,, 8:10 | ||||
83 | ,, 8:10 | ||||
84 | WILDAUER Markus Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 8:10 | ||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | BLUMMEL Robin DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | - | ||
DNF | ANDERSSON Andreas T.Palm - Pole Continental Wallon | T.Palm - Pole Continental Wallon | - | ||
DNF | WALLIN Rasmus Bøgh Team ColoQuick | Team ColoQuick | - | ||
DNF | SLEEN Torjus Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | - | ||
DNF | RUDLAND Hans Kristian Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | - | ||
DNF | BROWN Jonny Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | - | ||
DNF | FRIEDRICH Marco Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - | ||
DNF | SHTEIN Grigoriy Astana City | Astana City | - | ||
DNF | MARUKHIN Daniil Astana City | Astana City | - | ||
DNF | BANASZEK Norbert Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | - | ||
DNF | BISSEGGER Stefan Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | - | ||
DNF | HENN Luca Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | RUTSCH Jonas Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | KOOISTRA Marten SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | - | ||
DNF | AFFINI Edoardo SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | - | ||
DNF | HOOLE Daan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | - | ||
DNF | YAMAMOTO Masaki Kinan Cycling Team | Kinan Cycling Team | - | ||
DNF | TRACZ Szymon One Pro Cycling | One Pro Cycling | - | ||
DNF | LAŠINIS Venantas Staki - Technorama | Staki - Technorama | - | ||
DNF | GEMBECKAS Tomas Staki - Technorama | Staki - Technorama | - | ||
DNF | JONES Ollie Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | - | ||
DNF | REDDISH Nicholas Oliver's Real Food | Oliver's Real Food | - | ||
DNF | MÄRKL Niklas Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | HEIDERSCHEID Colin Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | HERNANDEZ Michael Aevolo | Aevolo | - | ||
DNF | BUADES Marc Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | - | ||
DNF | ERRAZKIN Xuban Vito-Feirense-BlackJack | Vito-Feirense-BlackJack | - | ||
DNF | CHZHAN Igor UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | - | ||
DNF | KOPFAUF Markus WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:25 March 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.11 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:187 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:40
- Vert. meters:1062
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: