Search:  
topLogin
2004
2002

2003»49th Klasika Primavera (1.3)

2003  One day race (182.7k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Valverde AlejandroKelme - Costa Blanca 22Kelme - Costa Blanca754:25:264:25:26
2 Sánchez SamuelEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi55,,,,
3 Sørensen NickiTeam CSC 27Team CSC40,,,,
4 Osa AitoriBanesto.com 29iBanesto.com32,,,,
 5  Bertagnolli LeonardoSaeco 25Saeco--
6 Zaballa ConstantinoKelme - Costa Blanca 24Kelme - Costa Blanca240:200:20
7 Gadeo DarioPaternina - Costa de Almería 27Paternina - Costa de Almería200:500:50
8 Cabello FranciscoKelme - Costa Blanca 33Kelme - Costa Blanca181:151:15
9 Bru JonL.A. Aluminios - Pecol 25L.A. Aluminios - Pecol161:351:35
10 Vicioso ÁngelO.N.C.E. - Eroski 26O.N.C.E. - Eroski14,,1:35
11 Silloniz JosuEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi123:113:11
12 Artetxe MikelEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi10,,3:11
13 Garrido José AntonioPaternina - Costa de Almería 27Paternina - Costa de Almería84:284:28
14 Pasamontes LuisRelax - Fuenlabrada 23Relax - Fuenlabrada74:444:44
15 Landaluze IñigoEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi6,,4:44
16 Guerra HéctorRelax - Fuenlabrada 24Relax - Fuenlabrada5,,4:44
17 García MarcelinoLabarca-2-Café Baqué 32Labarca-2-Café Baqué46:416:41
18 Oarbeaskoa RubénL.A. Aluminios - Pecol 27L.A. Aluminios - Pecol3,,6:41
19 Silloniz AitorEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi2,,6:41
20 Jiménez EladioiBanesto.com 27iBanesto.com19:159:15
21 Pascual JavieriBanesto.com 31iBanesto.com,,9:15
22 Mercado Juan MigueliBanesto.com 24iBanesto.com,,9:15
23 García CarlosKelme - Costa Blanca 24Kelme - Costa Blanca,,9:15
24 Yus Unai EmillioCantanhede - Marques de Marialva  29Cantanhede - Marques de Marialva 11:4211:42
25 Conti RobertoMercatone Uno - Scanavino 38Mercatone Uno - Scanavino11:5211:52
26 Clavero DanielMercatone Uno - Scanavino 34Mercatone Uno - Scanavino,,11:52
27 Kuznetsov AlexeiLokomotiv 27Lokomotiv,,11:52
28 Zintchenko AndreiL.A. Aluminios - Pecol 31L.A. Aluminios - Pecol,,11:52
29 Codol MassimoMercatone Uno - Scanavino 30Mercatone Uno - Scanavino,,11:52
30 Herrero DavidEuskaltel - Euskadi 23Euskaltel - Euskadi,,11:52
31 Eskov NikitaLokomotiv 20Lokomotiv,,11:52
32 Markov AlexeiLokomotiv 23Lokomotiv,,11:52
33 Peron AndreaTeam CSC 31Team CSC,,11:52
34 Torrent CarlosPaternina - Costa de Almería 28Paternina - Costa de Almería,,11:52
35 Calvente ManuelTeam CSC 26Team CSC,,11:52
36 Perez SergioRelax - Fuenlabrada 24Relax - Fuenlabrada,,11:52
37 Brutt PavelLokomotiv 21Lokomotiv,,11:52
38 Fernandez JulenEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi,,11:52
39 Elorriaga UnaiLabarca-2-Café Baqué 22Labarca-2-Café Baqué,,11:52
40 Riera Valls JordiKelme - Costa Blanca 25Kelme - Costa Blanca,,11:52
41 Fuentes Juan ManuelSaeco 26Saeco,,11:52
42 Pantani MarcoMercatone Uno - Scanavino 33Mercatone Uno - Scanavino,,11:52
43 Gonzalez JonathanO.N.C.E. - Eroski 22O.N.C.E. - Eroski,,11:52
44 Gutierrez FranciscoLabarca-2-Café Baqué 22Labarca-2-Café Baqué,,11:52
45 Golbano Carlos RamónPaternina - Costa de Almería 26Paternina - Costa de Almería,,11:52
46 Jaksche JörgO.N.C.E. - Eroski 26O.N.C.E. - Eroski,,11:52
47 Cunego DamianoSaeco 21Saeco,,11:52
48 Contador AlbertoO.N.C.E. - Eroski 20O.N.C.E. - Eroski,,11:52
49 Osa UnaiiBanesto.com 27iBanesto.com,,11:52
50 Smyslov DenisLokomotiv 32Lokomotiv,,11:52
51 Spezialetti AlessandroSaeco 28Saeco,,11:52
52 Sabaliauskas MariusSaeco 24Saeco,,11:52
53 Gómis JuanL.A. Aluminios - Pecol 25L.A. Aluminios - Pecol,,11:52
54 Otero Gustavo MiguelLabarca-2-Café Baqué 29Labarca-2-Café Baqué,,11:52
55 Klimov SergeyLokomotiv 22Lokomotiv,,11:52
56 Astarloa IgorSaeco 27Saeco,,11:52
57 Kintana AitorLabarca-2-Café Baqué 27Labarca-2-Café Baqué,,11:52
58 Nozal IsidroO.N.C.E. - Eroski 25O.N.C.E. - Eroski,,11:52
59 Mancebo FranciscoiBanesto.com 27iBanesto.com,,11:52
60 Azevedo José BentoO.N.C.E. - Eroski 29O.N.C.E. - Eroski,,11:52
61 Karpets VladimiriBanesto.com 22iBanesto.com,,11:52
62 Shefer AlexandreSaeco 31Saeco,,11:52
63 Tonti AndreaSaeco 31Saeco,,11:52
64 Albizu JosebaMercatone Uno - Scanavino 24Mercatone Uno - Scanavino,,11:52
DNF Blaudzun MichaelTeam CSC 29Team CSC--
DNF Zarrabeitia MikelO.N.C.E. - Eroski 32O.N.C.E. - Eroski,,-
DNF Toledo Gustavo MarioPaternina - Costa de Almería 27Paternina - Costa de Almería,,-
DNF Usano JulianKelme - Costa Blanca 26Kelme - Costa Blanca,,-
DNF Bellotti FrancescoMercatone Uno - Scanavino 23Mercatone Uno - Scanavino,,-
DNF Gritsun EduardLokomotiv 27Lokomotiv,,-
DNF Menchov DenisiBanesto.com 25iBanesto.com,,-
DNF Hamilton TylerTeam CSC 32Team CSC,,-
DNF Colom AntonioRelax - Fuenlabrada 24Relax - Fuenlabrada,,-
DNF Valdes RicardoPaternina - Costa de Almería 26Paternina - Costa de Almería,,-
DNF Gutiérrez IgnacioKelme - Costa Blanca 25Kelme - Costa Blanca,,-
DNF Borghi RuggeroMercatone Uno - Scanavino 32Mercatone Uno - Scanavino,,-
DNF Bucciero AntonioSaeco 20Saeco,,-
DNF Ferrío JorgePaternina - Costa de Almería 26Paternina - Costa de Almería,,-
DNF Gerrikagoitia GorkaEuskaltel - Euskadi 29Euskaltel - Euskadi,,-
DNF Sastre CarlosTeam CSC 27Team CSC,,-
DNF Navas DavidRelax - Fuenlabrada 28Relax - Fuenlabrada,,-
DNF Pinheiro LuísL.A. Aluminios - Pecol 22L.A. Aluminios - Pecol,,-
DNF Serov AlexanderLokomotiv 20Lokomotiv,,-
DNF Gasperoni CristianMercatone Uno - Scanavino 32Mercatone Uno - Scanavino,,-
DNF Rodríguez JoaquimO.N.C.E. - Eroski 23O.N.C.E. - Eroski,,-
DNF Lopez JoaquinPaternina - Costa de Almería 26Paternina - Costa de Almería,,-
DNF Gomez Jose JavierLabarca-2-Café Baqué 29Labarca-2-Café Baqué,,-
DNF Laiseka RobertoEuskaltel - Euskadi 33Euskaltel - Euskadi,,-
DNF Nieto GermánRelax - Fuenlabrada 30Relax - Fuenlabrada,,-
DNF Reynés VicenteL.A. Aluminios - Pecol 21L.A. Aluminios - Pecol,,-
DNF Rodionov OlegLokomotiv 19Lokomotiv,,-
DNF Szmyd SylwesterMercatone Uno - Scanavino 25Mercatone Uno - Scanavino,,-
DNF Serrano Marcos AntonioO.N.C.E. - Eroski 30O.N.C.E. - Eroski,,-
DNF Nally DermotPaternina - Costa de Almería 22Paternina - Costa de Almería,,-
DNF González de Galdeano IgorO.N.C.E. - Eroski 29O.N.C.E. - Eroski,,-
DNF Etxebarria DavidEuskaltel - Euskadi 29Euskaltel - Euskadi,,-
DNF Noval BenjamínRelax - Fuenlabrada 24Relax - Fuenlabrada,,-
DNF Kovtun LeonidLokomotiv 20Lokomotiv,,-
DNF Petrov EvgeniiBanesto.com 24iBanesto.com,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Date: 13th April 2003
Avg. speed winner: 41.3 km/h
Race category: Men Elite
PCS point scale: 1.1Klasika Primavera logo

Links
Websites:
twitter.com/scamorebieta
www.scamorebieta.com/klasika/
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.08578 sec.