2018»4th La Classique Morbihan (1.1)

2018  One day race  »  Plumeliau  ›  Plumelec   (116k)

Clear filter
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
11 Moolman AshleighCervélo-Bigla Pro Cycling 32Cervélo-Bigla Pro Cycling125803:06:513:06:51
2111 Leleivytė RasaAromitalia Vaiano 29Aromitalia Vaiano85560:050:05
365 González AliciaMovistar Team 22Movistar Team7032,,0:05
451 Arzuffi Alice MariaBizkaia Durango - Euskadi Murias 23Bizkaia Durango - Euskadi Murias6024,,0:05
542 Duval EugénieFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 25FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope50200:110:11
696 Ensing JannekeAlé Cipollini  31Alé Cipollini 40161:031:03
7133 Chursina AnastasiiaBTC City Ljubljana 23BTC City Ljubljana3512,,1:03
864 Merino EiderMovistar Team 23Movistar Team3081:051:05
9153 Nguyễn Thị ThậtUCI WCC Womens team 25UCI WCC Womens team2571:171:17
1016 De Vuyst SofieDoltcini - Van Eyck Sport 31Doltcini - Van Eyck Sport206,,1:17
11174 Malkova DariaRussia 17Russia155,,1:17
12132 Pintar UršaBTC City Ljubljana 32BTC City Ljubljana1031:221:22
13104 Ragusa KatiaBepink  21Bepink 5,,1:22
1447 Demay CoralieFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 25FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope5,,1:22
1523 Dubau-Prévot AxelleExperza-Footlogix 21Experza-Footlogix5,,1:22
1673 Pilote-Fortin GabrielleWNT-Rotor Pro Cycling 25WNT-Rotor Pro Cycling3,,1:22
17123 van Veen EstherParkhotel Valkenburg Cycling Team 27Parkhotel Valkenburg Cycling Team3,,1:22
1846 Grossetête MaëlleFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 20FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope3,,1:22
19282 Cordon-Ragot AudreyFrance 28France31:291:29
20175 Kasenova KarinaRussia 19Russia31:371:37
2181 Potokina AnnaServetto - Stradalli Cycle - Alurecycling 30Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling31:391:39
2241 Bravard CharlotteFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 26FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope3,,1:39
2336 Van Der Meer JanineHealth Mate - Cyclelive Team 24Health Mate - Cyclelive Team3,,1:39
24182 Zambon FannyDN AUVERGNE-RHONE-ALPES 22DN AUVERGNE-RHONE-ALPES3,,1:39
25151 Espínola Agua MarinaUCI WCC Womens team 22UCI WCC Womens team31:511:51
26125 Hoeksma IlonaParkhotel Valkenburg Cycling Team 27Parkhotel Valkenburg Cycling Team,,1:51
27204 Quiniou MarineTeam Breizh Ladies 24Team Breizh Ladies1:551:55
28253 Strappazzon MarineVC MORTEAU-MONTBENOIT 23VC MORTEAU-MONTBENOIT1:591:59
2977 Maes EliseWNT-Rotor Pro Cycling 26WNT-Rotor Pro Cycling2:032:03
3034 Schweinberger KathrinHealth Mate - Cyclelive Team 21Health Mate - Cyclelive Team,,2:03
3191 Bastianelli MartaAlé Cipollini  31Alé Cipollini 2:082:08
323 Ludwig Cecilie UttrupCervélo-Bigla Pro Cycling 22Cervélo-Bigla Pro Cycling,,2:08
33201 Le Net MarieTeam Breizh Ladies 18Team Breizh Ladies2:302:30
345 Duyck Ann-SophieCervélo-Bigla Pro Cycling 30Cervélo-Bigla Pro Cycling2:422:42
352 Henttala LottaCervélo-Bigla Pro Cycling 28Cervélo-Bigla Pro Cycling,,2:42
36213 Larose-Gingras FrédériqueMACOGEP-ARGON 18 24MACOGEP-ARGON 18,,2:42
374 Koppenburg ClaraCervélo-Bigla Pro Cycling 22Cervélo-Bigla Pro Cycling2:572:57
38285 Midelet AlphanieFrance 22France2:582:58
39202 Galand MainaTeam Breizh Ladies 17Team Breizh Ladies3:073:07
40164 Devi CamilleDN BIOFRAIS-VC ST JULIEN 27DN BIOFRAIS-VC ST JULIEN,,3:07
4155 Colborne HenriettaBizkaia Durango - Euskadi Murias 20Bizkaia Durango - Euskadi Murias3:213:21
42145 Grangier IndiaDN 17 Nouvelle-Aquitaine 18DN 17 Nouvelle-Aquitaine3:263:26
4367 Biannic AudeMovistar Team 27Movistar Team3:443:44
4448 Fournier RoxaneFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 26FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope,,3:44
4575 Teutenberg Lea LinWNT-Rotor Pro Cycling 18WNT-Rotor Pro Cycling3:533:53
466 Hanselmann NicoleCervélo-Bigla Pro Cycling 27Cervélo-Bigla Pro Cycling4:174:17
4792 Trevisi AnnaAlé Cipollini  26Alé Cipollini ,,4:17
4831 Defour LaraHealth Mate - Cyclelive Team 20Health Mate - Cyclelive Team4:244:24
49166 Souyris ManonDN BIOFRAIS-VC ST JULIEN 24DN BIOFRAIS-VC ST JULIEN5:205:20
50283 Dreville AnabelleFrance 23France5:255:25
51121 Solovey AnnaParkhotel Valkenburg Cycling Team 26Parkhotel Valkenburg Cycling Team5:455:45
52235 Wright SophieTEAM TORELLI CYCLING CLUB 19TEAM TORELLI CYCLING CLUB5:535:53
53134 Žigart UrškaBTC City Ljubljana 21BTC City Ljubljana6:016:01
54231 Sharpe AliceTEAM TORELLI CYCLING CLUB 24TEAM TORELLI CYCLING CLUB,,6:01
5513 Riabchenko TetyanaDoltcini - Van Eyck Sport 28Doltcini - Van Eyck Sport,,6:01
5614 Reis DanielaDoltcini - Van Eyck Sport 25Doltcini - Van Eyck Sport,,6:01
57163 Coston MorganeDN BIOFRAIS-VC ST JULIEN 27DN BIOFRAIS-VC ST JULIEN,,6:01
58154 Patiño Paula AndreaUCI WCC Womens team 21UCI WCC Womens team,,6:01
59194 Kulynych OlhaYRPD Presented by Fred Whitton Challenge 18YRPD Presented by Fred Whitton Challenge,,6:01
6082 Dobrynina KseniyaServetto - Stradalli Cycle - Alurecycling 24Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling,,6:01
61233 Massey LauraTEAM TORELLI CYCLING CLUB 36TEAM TORELLI CYCLING CLUB,,6:01
62152 Gebru Eyeru Tesfoam UCI WCC Womens team 21UCI WCC Womens team6:066:06
63173 Zhurba IrinaRussia 22Russia,,6:06
6426 Druyts JessyExperza-Footlogix 24Experza-Footlogix6:096:09
6571 Badegruber AnnaWNT-Rotor Pro Cycling 21WNT-Rotor Pro Cycling,,6:09
66161 Ceyssat LorianeDN BIOFRAIS-VC ST JULIEN 23DN BIOFRAIS-VC ST JULIEN,,6:09
6722 Eraud SéverineExperza-Footlogix 23Experza-Footlogix,,6:09
68234 George JenniferTEAM TORELLI CYCLING CLUB 35TEAM TORELLI CYCLING CLUB,,6:09
69221 Verhulst GladysTEAM LEOPARD NORMANDIE 21TEAM LEOPARD NORMANDIE,,6:09
7012 Sicot MarionDoltcini - Van Eyck Sport 25Doltcini - Van Eyck Sport,,6:09
7124 Skalniak AgnieszkaExperza-Footlogix 21Experza-Footlogix,,6:09
7232 Perchtold ChristinaHealth Mate - Cyclelive Team 25Health Mate - Cyclelive Team,,6:09
73284 Gerault LenaFrance 23France,,6:09
7495 Ragazinskiene DaivaAlé Cipollini  31Alé Cipollini ,,6:09
75114 Laizane LijaAromitalia Vaiano 24Aromitalia Vaiano6:156:15
76126 De Gast BelleParkhotel Valkenburg Cycling Team 27Parkhotel Valkenburg Cycling Team6:436:43
77122 Raaijmakers MaritParkhotel Valkenburg Cycling Team 18Parkhotel Valkenburg Cycling Team6:536:53
78105 Pattaro FrancescaBepink  23Bepink 7:447:44
79162 Copponi ClaraDN BIOFRAIS-VC ST JULIEN 19DN BIOFRAIS-VC ST JULIEN,,7:44
80172 Deyko OlgaRussia 22Russia7:587:58
8144 Kitchen LaurenFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 27FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope7:597:59
82273 Girault LyseTEAM CENTRE-VAL DE LOIRE FEMININ 18TEAM CENTRE-VAL DE LOIRE FEMININ8:038:03
83262 Puskala ViiviFinland 19Finland8:138:13
84141 Allin PaulineDN 17 Nouvelle-Aquitaine 23DN 17 Nouvelle-Aquitaine8:428:42
85186 Hild AmelieDN AUVERGNE-RHONE-ALPES 24DN AUVERGNE-RHONE-ALPES8:598:59
86255 Devaux MarcelineVC MORTEAU-MONTBENOIT 19VC MORTEAU-MONTBENOIT9:069:06
87156 Campbell TenielUCI WCC Womens team 20UCI WCC Womens team9:579:57
88211 Coles-lyster MaggieMACOGEP-ARGON 18 19MACOGEP-ARGON 1811:4511:45
89101 Nosková NikolaBepink  20Bepink 12:3312:33
9093 Hagiwara MayukoAlé Cipollini  31Alé Cipollini 12:5512:55
91281 Berteau VictoireFrance 17France13:3913:39
92252 Eustache EmelineVC MORTEAU-MONTBENOIT 18VC MORTEAU-MONTBENOIT,,13:39
93251 Wiel JadeVC MORTEAU-MONTBENOIT 18VC MORTEAU-MONTBENOIT,,13:39
94212 Baril OliviaMACOGEP-ARGON 18 20MACOGEP-ARGON 18,,13:39
95143 Lahaye LucieDN 17 Nouvelle-Aquitaine 20DN 17 Nouvelle-Aquitaine,,13:39
96187 Miermont DilyxineDN AUVERGNE-RHONE-ALPES 18DN AUVERGNE-RHONE-ALPES14:1314:13
97155 Yapura FernandaUCI WCC Womens team 20UCI WCC Womens team14:1614:16
98171 Stepanova AlexandraRussia 19Russia14:2014:20
99266 Gröndahl AntoniaFinland 23Finland14:3614:36
OTL244 Rimasson GabrielleUS VERN CYCLISME 21US VERN CYCLISME--
OTL286 Norbert Riberolle MarionFrance 19France--
OTL254 Gielen MarieVC MORTEAU-MONTBENOIT 20VC MORTEAU-MONTBENOIT--
OTL191 Gardner IlliYRPD Presented by Fred Whitton Challenge 18YRPD Presented by Fred Whitton Challenge--
OTL223 Clouard PaulineTEAM LEOPARD NORMANDIE 20TEAM LEOPARD NORMANDIE--
OTL35 Turblin ChloëHealth Mate - Cyclelive Team 22Health Mate - Cyclelive Team--
OTL256 Charpentier ChloeVC MORTEAU-MONTBENOIT 24VC MORTEAU-MONTBENOIT--
OTL196 Turnbull FionaYRPD Presented by Fred Whitton Challenge 17YRPD Presented by Fred Whitton Challenge--
OTL272 Duchesne PascalineTEAM CENTRE-VAL DE LOIRE FEMININ 21TEAM CENTRE-VAL DE LOIRE FEMININ--
OTL165 Gascon Hernandez AudreyDN BIOFRAIS-VC ST JULIEN 26DN BIOFRAIS-VC ST JULIEN--
OTL185 Almeida SophieDN AUVERGNE-RHONE-ALPES 22DN AUVERGNE-RHONE-ALPES--
OTL103 Kelil EyerusalemBepink  26Bepink --
OTL224 Payen PaulineTEAM LEOPARD NORMANDIE 32TEAM LEOPARD NORMANDIE--
OTL222 Hoebanckx ThérésaTEAM LEOPARD NORMANDIE 39TEAM LEOPARD NORMANDIE--
OTL261 Saarelainen SariFinland 37Finland--
OTL142 Kormos Veronika AnnaDN 17 Nouvelle-Aquitaine 25DN 17 Nouvelle-Aquitaine--
OTL214 Gilligan DanaMACOGEP-ARGON 18 18MACOGEP-ARGON 18--
DNF11 Jeuland-Tranchant PascaleDoltcini - Van Eyck Sport 30Doltcini - Van Eyck Sport--
DNF33 Kern ŠpelaHealth Mate - Cyclelive Team 28Health Mate - Cyclelive Team,,-
DNF72 Grinczer NatalieWNT-Rotor Pro Cycling 24WNT-Rotor Pro Cycling,,-
DNF102 Borghesi LetiziaBepink  19Bepink ,,-
DNF116 Nesti NicoleAromitalia Vaiano 20Aromitalia Vaiano,,-
DNF147 Sachet IrisDN 17 Nouvelle-Aquitaine 23DN 17 Nouvelle-Aquitaine,,-
DNF193 Hine JayatiYRPD Presented by Fred Whitton Challenge 19YRPD Presented by Fred Whitton Challenge,,-
DNF206 Hinault MaryanneTeam Breizh Ladies 18Team Breizh Ladies,,-
DNF242 Jounier LucieUS VERN CYCLISME 19US VERN CYCLISME,,-
DNF271 Guedon MélanieTEAM CENTRE-VAL DE LOIRE FEMININ 23TEAM CENTRE-VAL DE LOIRE FEMININ,,-
DNF18 Vandenbroucke SaartjeDoltcini - Van Eyck Sport 22Doltcini - Van Eyck Sport,,-
DNF52 Lekuona LierniBizkaia Durango - Euskadi Murias 23Bizkaia Durango - Euskadi Murias,,-
DNF84 Jeretina KatjaServetto - Stradalli Cycle - Alurecycling 21Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling,,-
DNF112 Brogi AngelicaAromitalia Vaiano 19Aromitalia Vaiano,,-
DNF131 Nilsson HannaBTC City Ljubljana 26BTC City Ljubljana,,-
DNF181 Asencio LauraDN AUVERGNE-RHONE-ALPES 20DN AUVERGNE-RHONE-ALPES,,-
DNF195 Morgan SavannahYRPD Presented by Fred Whitton Challenge 18YRPD Presented by Fred Whitton Challenge,,-
DNF215 Verhoeven AuroreMACOGEP-ARGON 18 28MACOGEP-ARGON 18,,-
DNF243 Le Huitouze FannyUS VERN CYCLISME 24US VERN CYCLISME,,-
DNF274 Dufour MarieTEAM CENTRE-VAL DE LOIRE FEMININ 20TEAM CENTRE-VAL DE LOIRE FEMININ,,-
DNF21 Rijkes SarahExperza-Footlogix 27Experza-Footlogix,,-
DNF54 Christmas DaniBizkaia Durango - Euskadi Murias 30Bizkaia Durango - Euskadi Murias,,-
DNF86 Ortiz RosaliaServetto - Stradalli Cycle - Alurecycling 19Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling,,-
DNF113 Bulleri AlessiaAromitalia Vaiano 24Aromitalia Vaiano,,-
DNF137 Elsner TanjaBTC City Ljubljana 25BTC City Ljubljana,,-
DNF183 Bazin MarjolaineDN AUVERGNE-RHONE-ALPES 32DN AUVERGNE-RHONE-ALPES,,-
DNF203 Gerard HélèneTeam Breizh Ladies 23Team Breizh Ladies,,-
DNF216 Verhoeven PaulineMACOGEP-ARGON 18 21MACOGEP-ARGON 18,,-
DNF245 Leroyer AgatheUS VERN CYCLISME 18US VERN CYCLISME,,-
DNF25 Zorzi SusannaExperza-Footlogix 26Experza-Footlogix,,-
DNF63 Llamas LorenaMovistar Team 30Movistar Team,,-
DNF94 Santesteban AneAlé Cipollini  27Alé Cipollini ,,-
DNF115 Marchesini GiuliaAromitalia Vaiano 20Aromitalia Vaiano,,-
DNF144 Morichon AnaisDN 17 Nouvelle-Aquitaine 18DN 17 Nouvelle-Aquitaine,,-
DNF192 Gornall AmyYRPD Presented by Fred Whitton Challenge 21YRPD Presented by Fred Whitton Challenge,,-
DNF205 Laurance TyphaineTeam Breizh Ladies 19Team Breizh Ladies,,-
DNF241 Cadol MargauxUS VERN CYCLISME 19US VERN CYCLISME,,-
DNF265 Törmänen RosaFinland 25Finland,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

La Classique Morbihan logoDate: 25th May 2018
Avg. speed winner: 37.25 km/h
Race category: Woman Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: F-1.1
Start/finish: PlumeliauPlumelec

Race profile



Websites: