The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|
1 | KOREN Kristijan Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | 15 | 3:52:00 |
2 | CLARKE Simon Team UniSA-Australia | Team UniSA-Australia | 10 | ,, 0:00 |
3 | KEINATH Nico Team Ista | Team Ista | 7 | ,, 0:00 |
4 | 4 | 0:03 0:03 | ||
5 | 2 | 0:06 0:06 | ||
6 | VANMARCKE Sep Davitamon Lotto Jong Vlaanderen | Davitamon Lotto Jong Vlaanderen | 1 | 0:10 0:10 |
7 | ,, 0:10 | |||
8 | CHTIOUI Rafaâ Doha Team | Doha Team | ,, 0:10 | |
9 | ,, 0:10 | |||
10 | ,, 0:10 | |||
11 | VAN STAEYEN Michael Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 0:15 0:15 | |
12 | KRISTOFF Alexander Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 0:15 | |
13 | ,, 0:15 | |||
14 | ,, 0:15 | |||
15 | ,, 0:15 | |||
16 | ,, 0:15 | |||
17 | ,, 0:15 | |||
18 | ,, 0:15 | |||
19 | ,, 0:15 | |||
20 | SENEKOVIČ Jože Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:15 | |
21 | ,, 0:15 | |||
22 | ,, 0:15 | |||
23 | BILLE Gaëtan FC Wallonie-Bruxelles Espoirs | FC Wallonie-Bruxelles Espoirs | ,, 0:15 | |
24 | ,, 0:15 | |||
25 | ,, 0:15 | |||
26 | ,, 0:15 | |||
27 | KLEMME Dominic Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 0:15 | |
28 | RIBER-SELLEBJERG Thomas Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 0:15 | |
29 | ,, 0:15 | |||
30 | WALKER Johnnie Southaustralia.com-AIS | Southaustralia.com-AIS | ,, 0:15 | |
31 | ,, 0:15 | |||
32 | ,, 0:15 | |||
33 | ,, 0:15 | |||
34 | ,, 0:15 | |||
35 | ,, 0:15 | |||
36 | VINTHER Troels Rønning Cycle Collstrop | Cycle Collstrop | ,, 0:15 | |
37 | ,, 0:15 | |||
38 | ,, 0:15 | |||
39 | GRUZDEV Dmitriy Ulan | Ulan | ,, 0:15 | |
40 | SHUSHEMOIN Alexandr Ulan | Ulan | ,, 0:15 | |
41 | BAJC Andi Radenska KD Financial Point | Radenska KD Financial Point | ,, 0:15 | |
43 | ,, 0:15 | |||
44 | ROSSETTO Stéphane CC Nogent-sur-Oise | CC Nogent-sur-Oise | ,, 0:15 | |
45 | ,, 0:15 | |||
46 | ,, 0:15 | |||
47 | SØRTVEIT Sondre Gjerdevik Team Sparebanken Vest | Team Sparebanken Vest | ,, 0:15 | |
48 | SIMON Mathieu UV Aube | UV Aube | ,, 0:15 | |
49 | ,, 0:15 | |||
50 | ,, 0:15 | |||
51 | ,, 0:15 | |||
52 | GALIMZYANOV Denis Katyusha | Katyusha | ,, 0:15 | |
53 | JUMABEKOV Nazar Ulan | Ulan | ,, 0:15 | |
54 | DEGENKOLB John Thüringer Energie Team | Thüringer Energie Team | ,, 0:15 | |
55 | SULZBERGER Wesley Team UniSA-Australia | Team UniSA-Australia | ,, 0:15 | |
56 | ,, 0:15 | |||
57 | VIERBERGEN Lars Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:15 | |
58 | KING Matt Southaustralia.com-AIS | Southaustralia.com-AIS | ,, 0:15 | |
59 | ,, 0:15 | |||
60 | SAGAN Juraj Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:15 | |
61 | LE BOULCH Dimitri VC La Pomme Marseille | VC La Pomme Marseille | 0:24 0:24 | |
62 | MEYER Cameron Southaustralia.com-AIS | Southaustralia.com-AIS | ,, 0:24 | |
63 | 2:49 2:49 | |||
64 | VAN GARDEREN Tejay Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 2:49 | |
65 | 3:39 3:39 | |||
66 | SCHÄFER Stefan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 3:39 | |
67 | ,, 3:39 | |||
68 | CHARUCKI Pawel Legia | Legia | ,, 3:39 | |
69 | ,, 3:39 | |||
70 | ,, 3:39 | |||
71 | 4:13 4:13 | |||
72 | KUSTERS Yvo Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 4:13 | |
73 | RAKE Christer Team Sparebanken Vest | Team Sparebanken Vest | ,, 4:13 | |
74 | BAJT Dejan Sava | Sava | ,, 4:13 | |
75 | ,, 4:13 | |||
76 | ,, 4:13 | |||
77 | 6:05 6:05 | |||
78 | ,, 6:05 | |||
79 | ,, 6:05 | |||
80 | SPEIRS Isaac An Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team | An Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team | ,, 6:05 | |
81 | ,, 6:05 | |||
82 | ,, 6:05 | |||
83 | ,, 6:05 | |||
84 | 9:31 9:31 | |||
85 | ,, 9:31 | |||
86 | JOSEFSKI Hayden Southaustralia.com-AIS | Southaustralia.com-AIS | ,, 9:31 | |
87 | GULDHAMMER Thomas Team Designa Køkken | Team Designa Køkken | ,, 9:31 | |
88 | ,, 9:31 | |||
89 | ,, 9:31 | |||
90 | BURKE Derek Pezula Racing | Pezula Racing | ,, 9:31 | |
91 | BERNATONIS Marius Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 9:31 | |
92 | ,, 9:31 | |||
93 | KITTEL Marcel Thüringer Energie Team | Thüringer Energie Team | ,, 9:31 | |
94 | ,, 9:31 | |||
95 | BEKMANIS Indulis Rietumu Bank - Riga | Rietumu Bank - Riga | ,, 9:31 | |
96 | BRUS Marco Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 9:31 | |
97 | MALENDERS Arturs Dynatek - Latvia | Dynatek - Latvia | ,, 9:31 | |
98 | ,, 9:31 | |||
99 | VRIJMOED Maurice Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 9:31 | |
100 | PUDÄNS Herberts Dynatek - Latvia | Dynatek - Latvia | ,, 9:31 | |
101 | ,, 9:31 | |||
102 | ,, 9:31 | |||
103 | KUMP Marko Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 9:31 | |
104 | LUND Anders CSC ProTeam | CSC ProTeam | ,, 9:31 | |
105 | ,, 9:31 | |||
106 | VAN POPPEL Boy Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 9:31 | |
107 | ,, 9:31 | |||
108 | HEYMANS Cyrille Team Differdange Apiflo Vacances | Team Differdange Apiflo Vacances | ,, 9:31 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:16 April 2008
- Start time:-
- Avg. speed winner:44.224 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:171 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: