2020
2022
2021»85th

La Flèche Wallonne

(1.UWT)
2021»One day race»CharleroiMur de Huy(193.6km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
151
Climber
ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick Step
28Deceuninck - Quick Step4002254:36:25
2181
Climber
ROGLIČ Primož Team Jumbo-Visma
31Team Jumbo-Visma320150,,
0:00
3191
Climber
VALVERDE Alejandro Movistar Team
40Movistar Team2601100:06
0:06
421
Climber
WOODS Michael Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation220900:08
0:08
531
Climber
BARGUIL Warren Team Arkéa Samsic
29Team Arkéa Samsic180800:11
0:11
661
Climber
PIDCOCK Thomas INEOS Grenadiers
21INEOS Grenadiers14070,,
0:11
7101
Climber
GAUDU David Groupama - FDJ
24Groupama - FDJ12060,,
0:11
8133
Climber
CHAVES Esteban Team BikeExchange
31Team BikeExchange10050,,
0:11
962
Climber
CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers8046,,
0:11
1071
Climber
SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe68420:16
0:16
1181
Climber
MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo
34Trek - Segafredo5638,,
0:16
12166
GC
TULETT Ben Alpecin - Fenix
19Alpecin - Fenix4834,,
0:16
13142
Climber
ARANBURU Alex Astana - Premier Tech
25Astana - Premier Tech4030,,
0:16
14203
Climber
HERMANS Quinten Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
25Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux3226,,
0:16
1574
Climber
KONRAD Patrick BORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe2822,,
0:16
1691
Climber
27Cofidis2420,,
0:16
17141
Climber
FUGLSANG Jakob Astana - Premier Tech
36Astana - Premier Tech24180:19
0:19
1811
Classic
COSNEFROY Benoît AG2R Citroën Team
25AG2R Citroën Team24170:21
0:21
19123
Climber
HAIG Jack Bahrain - Victorious
27Bahrain - Victorious2416,,
0:21
2067
Climber
YATES Adam INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers24150:27
0:27
21131
Climber
MATTHEWS Michael Team BikeExchange
30Team BikeExchange16140:28
0:28
22125
Climber
POELS Wout Bahrain - Victorious
33Bahrain - Victorious16130:32
0:32
2365
Climber
KWIATKOWSKI Michał INEOS Grenadiers
30INEOS Grenadiers1612,,
0:32
24213
Climber
BRENNER Marco Team DSM
18Team DSM16110:36
0:36
25165
Classic
SBARAGLI Kristian Alpecin - Fenix
30Alpecin - Fenix1610,,
0:36
26245
Classic
35DELKO169,,
0:36
2757
Climber
VANSEVENANT Mauri Deceuninck - Quick Step
21Deceuninck - Quick Step168,,
0:36
28175
Climber
HENAO Sergio Team Qhubeka ASSOS
33Team Qhubeka ASSOS167,,
0:36
2995
Climber
HERRADA Jesús Cofidis
30Cofidis1660:40
0:40
3083
Climber
CONCI Nicola Trek - Segafredo
24Trek - Segafredo165,,
0:40
3125
Classic
NEILANDS Krists Israel Start-Up Nation
26Israel Start-Up Nation850:42
0:42
32121
Climber
TEUNS Dylan Bahrain - Victorious
29Bahrain - Victorious85,,
0:42
3316
Climber
PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team
25AG2R Citroën Team85,,
0:42
3492
Climber
25Cofidis85,,
0:42
3543
Climber
CARR Simon EF Education - Nippo
22EF Education - Nippo850:46
0:46
36151
Climber
WELLENS Tim Lotto Soudal
29Lotto Soudal85,,
0:46
37185
GC
OOMEN Sam Team Jumbo-Visma
25Team Jumbo-Visma85,,
0:46
38182
Climber
GESINK Robert Team Jumbo-Visma
34Team Jumbo-Visma85,,
0:46
39205
Climber
ROTA Lorenzo Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
25Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux850:51
0:51
4082
GC
BERNARD Julien Trek - Segafredo
29Trek - Segafredo850:54
0:54
41171
Climber
ARU Fabio Team Qhubeka ASSOS
30Team Qhubeka ASSOS850:57
0:57
4255
Climber
HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck - Quick Step
24Deceuninck - Quick Step851:00
1:00
43111
Classic
VANENDERT Jelle Bingoal Pauwels Sauces WB
36Bingoal Pauwels Sauces WB85,,
1:00
44106
Climber
MOLARD Rudy Groupama - FDJ
31Groupama - FDJ85,,
1:00
4512
Climber
CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team
22AG2R Citroën Team851:05
1:05
4646
Classic
VALGREN Michael EF Education - Nippo
29EF Education - Nippo851:06
1:06
47221
Climber
KREUZIGER Roman Gazprom - RusVelo
34Gazprom - RusVelo851:07
1:07
48137
Climber
STANNARD Robert Team BikeExchange
22Team BikeExchange851:11
1:11
4987
Classic
SKUJIŅŠ Toms Trek - Segafredo
29Trek - Segafredo851:15
1:15
50212
Climber
ARENSMAN Thymen Team DSM
21Team DSM851:18
1:18
51162
Climber
DE TIER Floris Alpecin - Fenix
29Alpecin - Fenix451:28
1:28
5224
Climber
IMPEY Daryl Israel Start-Up Nation
36Israel Start-Up Nation451:30
1:30
53211
GC
21Team DSM45,,
1:30
54214
GC
DONOVAN Mark Team DSM
22Team DSM451:35
1:35
5542
Climber
CAICEDO Jonathan Klever EF Education - Nippo
27EF Education - Nippo45,,
1:35
56126
TT
TRATNIK Jan Bahrain - Victorious
31Bahrain - Victorious251:37
1:37
57124
Climber
MOHORIČ Matej Bahrain - Victorious
26Bahrain - Victorious25,,
1:37
58145
Climber
FRAILE Omar Astana - Premier Tech
30Astana - Premier Tech25,,
1:37
5914
Classic
GODON Dorian AG2R Citroën Team
24AG2R Citroën Team251:47
1:47
6093
GC
30Cofidis251:56
1:56
61217
Climber
VAN WILDER Ilan Team DSM
20Team DSM51:59
1:59
6264
GC
GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers
26INEOS Grenadiers52:12
2:12
6356
GC
KNOX James Deceuninck - Quick Step
25Deceuninck - Quick Step52:13
2:13
64161
GC
VERVAEKE Louis Alpecin - Fenix
27Alpecin - Fenix5,,
2:13
65174
Climber
CLARKE Simon Team Qhubeka ASSOS
34Team Qhubeka ASSOS5,,
2:13
66197
GC
VERONA Carlos Movistar Team
28Movistar Team52:17
2:17
67201
Climber
BAKELANTS Jan Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
35Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux52:35
2:35
68216
GC
TUSVELD Martijn Team DSM
27Team DSM5,,
2:35
69223
GC
CHERNETSKI Sergei Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo5,,
2:35
70152
Classic
GILBERT Philippe Lotto Soudal
38Lotto Soudal52:39
2:39
7152
TT
CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick Step
30Deceuninck - Quick Step52:44
2:44
72147
Climber
LUTSENKO Alexey Astana - Premier Tech
28Astana - Premier Tech52:51
2:51
73144
TT
DE BOD Stefan Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech5,,
2:51
74132
GC
BOOKWALTER Brent Team BikeExchange
37Team BikeExchange5,,
2:51
7534
GC
OWSIAN Łukasz Team Arkéa Samsic
31Team Arkéa Samsic5,,
2:51
7694
Climber
GESCHKE Simon Cofidis
35Cofidis5,,
2:51
77195
Climber
MAS Enric Movistar Team
26Movistar Team53:01
3:01
7897
Climber
PEREZ Anthony Cofidis
29Cofidis5,,
3:01
79204
Classic
LAMMERTINK Maurits Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
30Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux53:06
3:06
8054
GC
DEVENYNS Dries Deceuninck - Quick Step
37Deceuninck - Quick Step53:11
3:11
81172
GC
ARMÉE Sander Team Qhubeka ASSOS
35Team Qhubeka ASSOS53:17
3:17
82155
Climber
MONIQUET Sylvain Lotto Soudal
23Lotto Soudal53:41
3:41
83183
GC
HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma
26Team Jumbo-Visma53:53
3:53
84187
Climber
VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma
24Team Jumbo-Visma54:05
4:05
8576
Climber
SCHELLING Ide BORA - hansgrohe
23BORA - hansgrohe54:45
4:45
86105
Classic
MADOUAS Valentin Groupama - FDJ
24Groupama - FDJ54:54
4:54
87163
Classic
JANSSENS Jimmy Alpecin - Fenix
31Alpecin - Fenix55:48
5:48
88157
Climber
VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal
30Lotto Soudal56:22
6:22
8985
Climber
KAMP Alexander Trek - Segafredo
27Trek - Segafredo5,,
6:22
90177
Classic
POWER Robert Team Qhubeka ASSOS
25Team Qhubeka ASSOS5,,
6:22
91194
Climber
JORGENSON Matteo Movistar Team
21Movistar Team5,,
6:22
9272
GC
BENEDETTI Cesare BORA - hansgrohe
33BORA - hansgrohe5,,
6:22
93134
GC
GRMAY Tsgabu Team BikeExchange
29Team BikeExchange5,,
6:22
94107
GC
SEIGLE Romain Groupama - FDJ
26Groupama - FDJ56:32
6:32
95236
Classic
SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen - Baloise
31Sport Vlaanderen - Baloise56:57
6:57
96102
TT
ARMIRAIL Bruno Groupama - FDJ
27Groupama - FDJ57:33
7:33
9735
Classic
PICHON Laurent Team Arkéa Samsic
34Team Arkéa Samsic5,,
7:33
9844
TT
CRADDOCK Lawson EF Education - Nippo
29EF Education - Nippo57:35
7:35
9945
GC
HOWES Alex EF Education - Nippo
33EF Education - Nippo58:15
8:15
100227
Classic
VELASCO Simone Gazprom - RusVelo
25Gazprom - RusVelo58:23
8:23
101241
Classic
21DELKO58:45
8:45
102104
Sprint
LADAGNOUS Matthieu Groupama - FDJ
36Groupama - FDJ5,,
8:45
103235
Climber
MERTENS Julian Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise58:59
8:59
104112
Climber
HUYS Laurens Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB5,,
8:59
105244
GC
35DELKO59:11
9:11
10637
Climber
ROSA Diego Team Arkéa Samsic
32Team Arkéa Samsic510:09
10:09
107173
Climber
BENNETT Sean Team Qhubeka ASSOS
25Team Qhubeka ASSOS511:06
11:06
108167
Sprint
WALSLEBEN Philipp Alpecin - Fenix
33Alpecin - Fenix511:18
11:18
109233
Classic
HERREGODTS Rune Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise512:01
12:01
11047
Sprint
NAKANE Hideto EF Education - Nippo
30EF Education - Nippo5,,
12:01
111164
Climber
MEURISSE Xandro Alpecin - Fenix
29Alpecin - Fenix5,,
12:01
112113
Classic
MERTZ Rémy Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB5,,
12:01
11315
Classic
NAESEN Lawrence AG2R Citroën Team
28AG2R Citroën Team5,,
12:01
11423
GC
HOLLENSTEIN Reto Israel Start-Up Nation
35Israel Start-Up Nation5,,
12:01
115153
Classic
GRIGNARD Sébastien Lotto Soudal
21Lotto Soudal5,,
12:01
11684
GC
EG Niklas Trek - Segafredo
26Trek - Segafredo5,,
12:01
117202
Classic
DE GENDT Aimé Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
26Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux512:05
12:05
118206
Classic
VAN MELSEN Kévin Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
34Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux5,,
12:05
119117
GC
WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB512:16
12:16
120226
GC
STRAKHOV Dmitry Gazprom - RusVelo
25Gazprom - RusVelo5,,
12:16
121192
GC
ARCAS Jorge Movistar Team
28Movistar Team512:17
12:17
12236
Classic
RIOU Alan Team Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic5,,
12:17
12317
GC
SCHÄR Michael AG2R Citroën Team
34AG2R Citroën Team5,,
12:17
12432
Classic
LEDANOIS Kévin Team Arkéa Samsic
27Team Arkéa Samsic5,,
12:17
125184
Classic
MARTENS Paul Team Jumbo-Visma
37Team Jumbo-Visma5,,
12:17
126135
GC
JUUL-JENSEN Christopher Team BikeExchange
31Team BikeExchange5,,
12:17
127146
GC
HOULE Hugo Astana - Premier Tech
30Astana - Premier Tech5,,
12:17
128222
Classic
CANOLA Marco Gazprom - RusVelo
32Gazprom - RusVelo512:26
12:26
129186
GC
PFINGSTEN Christoph Team Jumbo-Visma
33Team Jumbo-Visma5,,
12:26
13066
Classic
ROWE Luke INEOS Grenadiers
31INEOS Grenadiers5,,
12:26
131115
Classic
PAASSCHENS Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB5,,
12:26
132122
GC
CAPECCHI Eros Bahrain - Victorious
34Bahrain - Victorious5,,
12:26
13326
GC
PICCOLI James Israel Start-Up Nation
29Israel Start-Up Nation5,,
12:26
134232
Classic
COLMAN Alex Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise513:21
13:21
135154
GC
MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal
37Lotto Soudal513:30
13:30
13673
Classic
GAMPER Patrick BORA - hansgrohe
24BORA - hansgrohe5,,
13:30
13722
Sprint
BOIVIN Guillaume Israel Start-Up Nation
31Israel Start-Up Nation513:52
13:52
138246
Sprint
29DELKO5,,
13:52
139136
Classic
PEÁK Barnabás Team BikeExchange
22Team BikeExchange5,,
13:52
DNF13
Classic
DEWULF Stan AG2R Citroën Team
23AG2R Citroën Team-
DNF33
Classic
LOUVEL Matis Team Arkéa Samsic
21Team Arkéa Samsic-
DNF96
Climber
LAFAY Victor Cofidis
25Cofidis-
DNF103
Sprint
BONNET William Groupama - FDJ
38Groupama - FDJ-
DNF86
GC
LÓPEZ Juan Pedro Trek - Segafredo
23Trek - Segafredo-
DNF176
Sprint
LINDEMAN Bert-Jan Team Qhubeka ASSOS
31Team Qhubeka ASSOS-
DNF53
TT
ČERNÝ Josef Deceuninck - Quick Step
27Deceuninck - Quick Step-
DNF215
TT
HAGA Chad Team DSM
32Team DSM-
DNF143
Climber
BATTISTELLA Samuele Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech-
DNF77
Sprint
SCHILLINGER Andreas BORA - hansgrohe
37BORA - hansgrohe-
DNF75
Classic
MEEUS Jordi BORA - hansgrohe
22BORA - hansgrohe-
DNF63
GC
DUNBAR Eddie INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers-
DNF237
Classic
VERWILST Aaron Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise-
DNF234
Classic
MARIT Arne Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise-
DNF231
GC
VAN POUCKE Aaron Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise-
DNF114
Classic
MOLLY Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB
24Bingoal Pauwels Sauces WB-
DNF116
Classic
PAQUOT Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB-
DNF207
Classic
VLIEGEN Loïc Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
27Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux-
DNF224
TT
RIKUNOV Petr Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo-
DNF225
Classic
ROVNY Ivan Gazprom - RusVelo
33Gazprom - RusVelo-
DNF193
Classic
GARCÍA CORTINA Iván Movistar Team
25Movistar Team-
DNF196
Climber
SERRANO Gonzalo Movistar Team
26Movistar Team-
DNF156
Climber
OLDANI Stefano Lotto Soudal
23Lotto Soudal-
DNF27
Classic
SAGIV Guy Israel Start-Up Nation
26Israel Start-Up Nation-
DNF127
GC
WILLIAMS Stephen Bahrain - Victorious
24Bahrain - Victorious-
DNF41
Climber
HIGUITA Sergio EF Education - Nippo
23EF Education - Nippo-
DNF242
GC
29DELKO-
DNF247
GC
26DELKO-
DNF243
Climber
25DELKO-
DNS2
Climber
POGAČAR Tadej UAE Team Emirates
22UAE Team Emirates-
DNS6
Climber
POLANC Jan UAE Team Emirates
28UAE Team Emirates-
DNS3
Climber
COSTA Rui UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates-
DNS7
Climber
ULISSI Diego UAE Team Emirates
31UAE Team Emirates-
DNS4
Climber
FORMOLO Davide UAE Team Emirates
28UAE Team Emirates-
DNS1
Classic
HIRSCHI Marc UAE Team Emirates
22UAE Team Emirates-
DNS5
GC
LAENGEN Vegard Stake UAE Team Emirates
32UAE Team Emirates-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    21 April 2021
  • Start time:
    11:35
  • Avg. speed winner:
    42.024 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    193.6 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    158
  • Vert. meters:
    2981
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint à deux
  • Avg. temperature:

Race profile