The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | ZOIDL Riccardo RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | 25 | 24:00:19 | |
2 | 2 | - | VAN DER LIJKE Nick Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 18 | 0:50 0:50 | |
3 | 3 | - | SÜTTERLIN Jasha Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | 14 | 0:56 0:56 | |
4 | 4 | - | VAN BAARLE Dylan Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 11 | 0:58 0:58 | |
5 | 9 | ▲4 | ALAPHILIPPE Julian Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | 8 | 1:10 1:10 | |
6 | 5 | ▼1 | NAULEAU Bryan Vendée U | Vendée U | 6 | 1:23 1:23 | |
7 | 14 | ▲7 | PÉRICHON Pierre-Luc Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 4 | 1:29 1:29 | |
8 | 6 | ▼2 | BREEN Vegard Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | 3 | 1:42 1:42 | |
9 | 7 | ▼2 | MAS Lluís Burgos BH - Castilla y León | Burgos BH - Castilla y León | 2 | 1:44 1:44 | |
10 | 13 | ▲3 | VILLEGAS Juan Pablo 4-72 - Colombia | 4-72 - Colombia | 1 | 1:47 1:47 | |
11 | 12 | ▲1 | JEANDESBOZ Fabrice Sojasun | Sojasun | 1:48 1:48 | ||
12 | 8 | ▼4 | TEUNISSEN Mike Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 1:52 1:52 | ||
13 | 10 | ▼3 | LEPLA Jeroen Ventilair - Steria | Ventilair - Steria | 1:55 1:55 | ||
14 | 11 | ▼3 | SEPÚLVEDA Eduardo Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 1:57 1:57 | ||
15 | 16 | ▲1 | BERTHOU Eric Team Raleigh | Team Raleigh | 2:03 2:03 | ||
16 | 15 | ▼1 | DUPONT Timothy Ventilair - Steria | Ventilair - Steria | 2:04 2:04 | ||
17 | 18 | ▲1 | ALAFACI Eugenio Leopard - Trek Continental Team | Leopard - Trek Continental Team | 2:05 2:05 | ||
18 | 20 | ▲2 | VUILLERMOZ Alexis Sojasun | Sojasun | 2:10 2:10 | ||
19 | 22 | ▲3 | RENEV Sergey Continental Team Astana | Continental Team Astana | 2:15 2:15 | ||
20 | 23 | ▲3 | TURGIS Jimmy CC Nogent-sur-Oise | CC Nogent-sur-Oise | 2:17 2:17 | ||
21 | 19 | ▼2 | LAENGEN Vegard Stake Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 2:17 | ||
22 | 21 | ▼1 | GUILLEMOIS Romain Vendée U | Vendée U | 2:20 2:20 | ||
23 | 25 | ▲2 | BOTREL Yann Selection Bretagne | Selection Bretagne | 2:25 2:25 | ||
24 | 26 | ▲2 | TEUNS Dylan Ventilair - Steria | Ventilair - Steria | ,, 2:25 | ||
25 | 17 | ▼8 | ZEPUNTKE Ruben Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 2:30 2:30 | ||
26 | 27 | ▲1 | REMME Stian Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | 2:42 2:42 | ||
27 | 32 | ▲5 | YATES Adam CC Étupes | CC Étupes | 2:47 2:47 | ||
28 | 29 | ▲1 | VAKOČ Petr Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | 2:50 2:50 | ||
29 | 34 | ▲5 | LABORIE Christophe Sojasun | Sojasun | 2:51 2:51 | ||
30 | 24 | ▼6 | TUSVELD Martijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 2:52 2:52 | ||
31 | 37 | ▲6 | GUAY Julien Selection Bretagne | Selection Bretagne | 2:53 2:53 | ||
32 | 39 | ▲7 | DUEÑAS Moisés Burgos BH - Castilla y León | Burgos BH - Castilla y León | 3:02 3:02 | ||
33 | 33 | - | RENAULT Maxime Selection Bretagne | Selection Bretagne | ,, 3:02 | ||
34 | 41 | ▲7 | CHAMORRO Juan Ernesto 4-72 - Colombia | 4-72 - Colombia | 3:13 3:13 | ||
35 | 30 | ▼5 | CORBEL Erwann Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 3:25 3:25 | ||
36 | 42 | ▲6 | SÉNÉCHAL Florian Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | 3:29 3:29 | ||
37 | 44 | ▲7 | TEGUEL Erwan Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | 3:31 3:31 | ||
38 | 45 | ▲7 | BEKAERT Steve Burgos BH - Castilla y León | Burgos BH - Castilla y León | 3:35 3:35 | ||
39 | 50 | ▲11 | CALDERON Edson 4-72 - Colombia | 4-72 - Colombia | 3:41 3:41 | ||
40 | 46 | ▲6 | COMBAUD Romain Armée de Terre | Armée de Terre | 3:43 3:43 | ||
41 | 49 | ▲8 | TELLIER Luc Selection Bretagne | Selection Bretagne | 3:45 3:45 | ||
42 | 53 | ▲11 | PACHER Quentin Entente Sud Gascogne | Entente Sud Gascogne | 3:51 3:51 | ||
43 | 48 | ▲5 | GODOY Yonder Venezuela | Venezuela | 4:04 4:04 | ||
44 | 54 | ▲10 | MANZIN Lorrenzo Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | 4:05 4:05 | ||
45 | 43 | ▼2 | KVASINA Matija RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | 4:21 4:21 | ||
46 | 51 | ▲5 | GUYOT Yann Armée de Terre | Armée de Terre | 4:32 4:32 | ||
47 | 55 | ▲8 | TEYCHENNE Mathieu Armée de Terre | Armée de Terre | 4:48 4:48 | ||
48 | 36 | ▼12 | HOLLER Nikodemus Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | 7:07 7:07 | ||
49 | 38 | ▼11 | VANSPEYBROECK Tim Ventilair - Steria | Ventilair - Steria | 7:43 7:43 | ||
50 | 47 | ▼3 | HACECKY Martin ASC Dukla Praha | ASC Dukla Praha | 7:45 7:45 | ||
51 | 56 | ▲5 | TORRES Pablo Burgos BH - Castilla y León | Burgos BH - Castilla y León | 7:57 7:57 | ||
52 | 57 | ▲5 | LE GAC Olivier Brest Iroise Cyclisme | Brest Iroise Cyclisme | 11:11 11:11 | ||
53 | 40 | ▼13 | VANDEWIELE Frederik Ventilair - Steria | Ventilair - Steria | 13:17 13:17 | ||
54 | 67 | ▲13 | FOMINYKH Daniil Continental Team Astana | Continental Team Astana | 20:06 20:06 | ||
55 | 68 | ▲13 | LECUISINIER Pierre-Henri Vendée U | Vendée U | 21:27 21:27 | ||
56 | 70 | ▲14 | LANG Richard Team Raleigh | Team Raleigh | 21:32 21:32 | ||
57 | 71 | ▲14 | BODIOT Alexis Armée de Terre | Armée de Terre | 21:56 21:56 | ||
58 | 74 | ▲16 | ROBERT Maxime CC Étupes | CC Étupes | 22:08 22:08 | ||
59 | 78 | ▲19 | GUEZENNEC Vincent Brest Iroise Cyclisme | Brest Iroise Cyclisme | 22:43 22:43 | ||
60 | 80 | ▲20 | SCHMIDT Fabien Sojasun | Sojasun | 22:46 22:46 | ||
61 | 79 | ▲18 | NEPOMNYACHSHIY Yevgeniy Continental Team Astana | Continental Team Astana | 22:58 22:58 | ||
62 | 61 | ▼1 | SOKOL Jan RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | 23:19 23:19 | ||
63 | 69 | ▲6 | SCHLECHTER Pit Leopard - Trek Continental Team | Leopard - Trek Continental Team | 23:30 23:30 | ||
64 | 83 | ▲19 | BUGGE Vegard Robinson Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | 23:48 23:48 | ||
65 | 82 | ▲17 | KIRSCH Alex Leopard - Trek Continental Team | Leopard - Trek Continental Team | 24:35 24:35 | ||
66 | 75 | ▲9 | SALAZAR Hugo Sebastián 4-72 - Colombia | 4-72 - Colombia | 26:07 26:07 | ||
67 | 88 | ▲21 | SAUX Anthony Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | 26:47 26:47 | ||
68 | 81 | ▲13 | FRANCO Jose Venezuela | Venezuela | 27:51 27:51 | ||
69 | 87 | ▲18 | ROUSSEAU Nicolas Entente Sud Gascogne | Entente Sud Gascogne | 30:25 30:25 | ||
70 | 92 | ▲22 | MORICE Julien Vendée U | Vendée U | 31:20 31:20 | ||
71 | 73 | ▲2 | CARDIS Romain Vendée U | Vendée U | 31:24 31:24 | ||
72 | 77 | ▲5 | SUAREZ Camilo Andres 4-72 - Colombia | 4-72 - Colombia | 31:50 31:50 | ||
73 | 94 | ▲21 | BOUTEILLE Tomas CC Étupes | CC Étupes | 33:10 33:10 | ||
74 | 84 | ▲10 | MALBERT Mathieu Entente Sud Gascogne | Entente Sud Gascogne | 34:32 34:32 | ||
75 | 89 | ▲14 | POUILLY Félix CC Nogent-sur-Oise | CC Nogent-sur-Oise | 36:39 36:39 | ||
76 | 90 | ▲14 | ANAYA Sebastian Giannini Venezuela | Venezuela | 36:50 36:50 | ||
77 | 98 | ▲21 | DELPECH Jean-Luc Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 38:16 38:16 | ||
78 | 91 | ▲13 | JUMABEKOV Nazar Continental Team Astana | Continental Team Astana | 38:31 38:31 | ||
79 | 93 | ▲14 | HOCHMANN Jiří ASC Dukla Praha | ASC Dukla Praha | 41:12 41:12 | ||
80 | 97 | ▲17 | RABITSCH Stephan RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | 42:29 42:29 | ||
81 | 100 | ▲19 | GONNET Julien Armée de Terre | Armée de Terre | 43:19 43:19 | ||
82 | 101 | ▲19 | DIAZ Luis Enrique Venezuela | Venezuela | 43:59 43:59 | ||
83 | 103 | ▲20 | RUGOVAC Denis ASC Dukla Praha | ASC Dukla Praha | 45:50 45:50 | ||
84 | 104 | ▲20 | BUTTO Federico Burgos BH - Castilla y León | Burgos BH - Castilla y León | 47:05 47:05 | ||
85 | 105 | ▲20 | MOSES Thomas Team Raleigh | Team Raleigh | 49:00 49:00 | ||
86 | 111 | ▲25 | CAMPOS Roniel Venezuela | Venezuela | 50:55 50:55 | ||
87 | 113 | ▲26 | SKJERPING Kristoffer Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | 54:54 54:54 | ||
88 | 114 | ▲26 | GUERIN Alexis Entente Sud Gascogne | Entente Sud Gascogne | 55:28 55:28 | ||
89 | 112 | ▲23 | GJOLBERG Adrian Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | 59:36 59:36 | ||
90 | 115 | ▲25 | FROLOV Igor Itera - Katusha | Itera - Katusha | 1:03:01 1:03:01 | ||
91 | 117 | ▲26 | WITMITZ Sam Team Raleigh | Team Raleigh | 1:22:23 1:22:23 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:01 May 2013
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.86 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:141.3 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature:
Youtube