The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 60 | ▲59 | ZOIDL Riccardo RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | 7:53:31 | |
2 | 8 | ▲6 | VAN DER LIJKE Nick Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 0:06 0:06 | |
3 | 1 | ▼2 | VERHELST Louis Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | 0:55 0:55 | |
4 | 2 | ▼2 | SOKOL Jan RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | 0:59 0:59 | |
5 | 93 | ▲88 | BOTREL Yann Selection Bretagne | Selection Bretagne | 1:00 1:00 | |
6 | 3 | ▼3 | DUPONT Timothy Ventilair - Steria | Ventilair - Steria | 1:01 1:01 | |
7 | 16 | ▲9 | BENFATTO Marco Continental Team Astana | Continental Team Astana | ,, 1:01 | |
8 | 4 | ▼4 | DAENINCK Benoît CC Nogent-sur-Oise | CC Nogent-sur-Oise | ,, 1:01 | |
9 | 5 | ▼4 | MAS Lluís Burgos BH - Castilla y León | Burgos BH - Castilla y León | 1:02 1:02 | |
10 | 44 | ▲34 | SCHMIDT Fabien Sojasun | Sojasun | ,, 1:02 | |
11 | 6 | ▼5 | GONNET Julien Armée de Terre | Armée de Terre | ,, 1:02 | |
12 | 9 | ▼3 | LEPLA Jeroen Ventilair - Steria | Ventilair - Steria | 1:03 1:03 | |
13 | 7 | ▼6 | THIRÉ Jonathan Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | ,, 1:03 | |
14 | 76 | ▲62 | GUAY Julien Selection Bretagne | Selection Bretagne | ,, 1:03 | |
15 | 114 | ▲99 | MORICE Julien Vendée U | Vendée U | ,, 1:03 | |
16 | 11 | ▼5 | SALAZAR Hugo Sebastián 4-72 - Colombia | 4-72 - Colombia | 1:04 1:04 | |
17 | 10 | ▼7 | TURGIS Jimmy CC Nogent-sur-Oise | CC Nogent-sur-Oise | ,, 1:04 | |
18 | 112 | ▲94 | SCHLECHTER Pit Leopard - Trek Continental Team | Leopard - Trek Continental Team | ,, 1:04 | |
19 | 18 | ▼1 | MANZIN Lorrenzo Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | 1:05 1:05 | |
20 | 14 | ▼6 | TORRES Pablo Burgos BH - Castilla y León | Burgos BH - Castilla y León | ,, 1:05 | |
21 | 20 | ▼1 | BALANNEC Christophe Brest Iroise Cyclisme | Brest Iroise Cyclisme | ,, 1:05 | |
22 | 15 | ▼7 | ALAFACI Eugenio Leopard - Trek Continental Team | Leopard - Trek Continental Team | ,, 1:05 | |
23 | 33 | ▲10 | CARDIS Romain Vendée U | Vendée U | ,, 1:05 | |
24 | 29 | ▲5 | BODIOT Alexis Armée de Terre | Armée de Terre | ,, 1:05 | |
25 | 25 | - | ALAPHILIPPE Julian Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 1:05 | |
26 | 13 | ▼13 | LABORIE Christophe Sojasun | Sojasun | ,, 1:05 | |
27 | 22 | ▼5 | LANG Richard Team Raleigh | Team Raleigh | ,, 1:05 | |
28 | 37 | ▲9 | SÜTTERLIN Jasha Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 1:05 | |
29 | 36 | ▲7 | JEANDESBOZ Fabrice Sojasun | Sojasun | ,, 1:05 | |
30 | 24 | ▼6 | TEUNISSEN Mike Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 1:05 | |
31 | 12 | ▼19 | VILLEGAS Juan Pablo 4-72 - Colombia | 4-72 - Colombia | ,, 1:05 | |
32 | 40 | ▲8 | LE GAC Olivier Brest Iroise Cyclisme | Brest Iroise Cyclisme | ,, 1:05 | |
33 | 48 | ▲15 | TUSVELD Martijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 1:05 | |
34 | 28 | ▼6 | EIBEGGER Markus RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | ,, 1:05 | |
35 | 56 | ▲21 | BOUTEILLE Tomas CC Étupes | CC Étupes | ,, 1:05 | |
36 | 19 | ▼17 | TEGUEL Erwan Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | ,, 1:05 | |
37 | 53 | ▲16 | DUEÑAS Moisés Burgos BH - Castilla y León | Burgos BH - Castilla y León | ,, 1:05 | |
38 | 51 | ▲13 | HOLLER Nikodemus Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 1:05 | |
39 | 46 | ▲7 | SÉNÉCHAL Florian Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 1:05 | |
40 | 52 | ▲12 | YATES Adam CC Étupes | CC Étupes | ,, 1:05 | |
41 | 38 | ▼3 | TEYCHENNE Mathieu Armée de Terre | Armée de Terre | ,, 1:05 | |
42 | 49 | ▲7 | BUTTO Federico Burgos BH - Castilla y León | Burgos BH - Castilla y León | ,, 1:05 | |
43 | 58 | ▲15 | FOMINYKH Daniil Continental Team Astana | Continental Team Astana | ,, 1:05 | |
44 | 26 | ▼18 | BEKAERT Steve Burgos BH - Castilla y León | Burgos BH - Castilla y León | ,, 1:05 | |
45 | 78 | ▲33 | VERARDO Yoan Entente Sud Gascogne | Entente Sud Gascogne | ,, 1:05 | |
46 | 80 | ▲34 | SEIGNEUR Fabrice Selection Bretagne | Selection Bretagne | ,, 1:05 | |
47 | 65 | ▲18 | SEPÚLVEDA Eduardo Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 1:05 | |
48 | 63 | ▲15 | ZEPUNTKE Ruben Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 1:05 | |
49 | 73 | ▲24 | VANDEWIELE Frederik Ventilair - Steria | Ventilair - Steria | ,, 1:05 | |
50 | 57 | ▲7 | PÉRICHON Pierre-Luc Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 1:05 | |
51 | 41 | ▼10 | GODOY Yonder Venezuela | Venezuela | ,, 1:05 | |
52 | 21 | ▼31 | BUGGE Vegard Robinson Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | ,, 1:05 | |
53 | 43 | ▼10 | VANSPEYBROECK Tim Ventilair - Steria | Ventilair - Steria | ,, 1:05 | |
54 | 69 | ▲15 | BREEN Vegard Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | ,, 1:05 | |
55 | 35 | ▼20 | VUILLERMOZ Alexis Sojasun | Sojasun | ,, 1:05 | |
56 | 81 | ▲25 | POITEVIN Benoit Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | ,, 1:05 | |
57 | 55 | ▼2 | KVASINA Matija RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | ,, 1:05 | |
58 | 67 | ▲9 | CHAMORRO Juan Ernesto 4-72 - Colombia | 4-72 - Colombia | ,, 1:05 | |
59 | 47 | ▼12 | COMBAUD Romain Armée de Terre | Armée de Terre | ,, 1:05 | |
60 | 39 | ▼21 | MILLOUR Geoffrey Brest Iroise Cyclisme | Brest Iroise Cyclisme | ,, 1:05 | |
61 | 102 | ▲41 | CORBEL Erwann Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 1:05 | |
62 | 68 | ▲6 | TEUNS Dylan Ventilair - Steria | Ventilair - Steria | ,, 1:05 | |
63 | 71 | ▲8 | NAULEAU Bryan Vendée U | Vendée U | ,, 1:05 | |
64 | 87 | ▲23 | THILL Tom Leopard - Trek Continental Team | Leopard - Trek Continental Team | ,, 1:05 | |
65 | 59 | ▼6 | LAENGEN Vegard Stake Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 1:05 | |
66 | 74 | ▲8 | MAURELET Flavien CC Nogent-sur-Oise | CC Nogent-sur-Oise | ,, 1:05 | |
67 | 83 | ▲16 | HERNANDEZ Dario Burgos BH - Castilla y León | Burgos BH - Castilla y León | ,, 1:05 | |
68 | 66 | ▼2 | REMME Stian Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | ,, 1:05 | |
69 | 79 | ▲10 | BERTHOU Eric Team Raleigh | Team Raleigh | ,, 1:05 | |
70 | 91 | ▲21 | CALLEEUW Joeri Ventilair - Steria | Ventilair - Steria | ,, 1:05 | |
71 | 72 | ▲1 | ROBERT Maxime CC Étupes | CC Étupes | ,, 1:05 | |
72 | 85 | ▲13 | VAKOČ Petr Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 1:05 | |
73 | 89 | ▲16 | HACECKY Martin ASC Dukla Praha | ASC Dukla Praha | ,, 1:05 | |
74 | 64 | ▼10 | TELLIER Luc Selection Bretagne | Selection Bretagne | ,, 1:05 | |
75 | 103 | ▲28 | GUILLEMOIS Romain Vendée U | Vendée U | ,, 1:05 | |
76 | 77 | ▲1 | POUX Paul Sojasun | Sojasun | ,, 1:05 | |
77 | 99 | ▲22 | LECUISINIER Pierre-Henri Vendée U | Vendée U | ,, 1:05 | |
78 | 86 | ▲8 | RENEV Sergey Continental Team Astana | Continental Team Astana | ,, 1:05 | |
79 | 75 | ▼4 | PACHER Quentin Entente Sud Gascogne | Entente Sud Gascogne | ,, 1:05 | |
80 | 98 | ▲18 | VAN BAARLE Dylan Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 1:05 | |
81 | 92 | ▲11 | PARDO Ion Entente Sud Gascogne | Entente Sud Gascogne | ,, 1:05 | |
82 | 90 | ▲8 | GUEZENNEC Vincent Brest Iroise Cyclisme | Brest Iroise Cyclisme | ,, 1:05 | |
83 | 109 | ▲26 | RENAULT Maxime Selection Bretagne | Selection Bretagne | ,, 1:05 | |
84 | 106 | ▲22 | GUYOT Yann Armée de Terre | Armée de Terre | ,, 1:05 | |
85 | 113 | ▲28 | NEPOMNYACHSHIY Yevgeniy Continental Team Astana | Continental Team Astana | ,, 1:05 | |
86 | 94 | ▲8 | RABITSCH Stephan RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | ,, 1:05 | |
87 | 100 | ▲13 | FLØTTEN Audun Brekke Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | ,, 1:05 | |
88 | 110 | ▲22 | DAVID Nicolas Brest Iroise Cyclisme | Brest Iroise Cyclisme | ,, 1:05 | |
89 | 116 | ▲27 | RAZUMOV Maxim Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 1:05 | |
90 | 31 | ▼59 | HOCHMANN Jiří ASC Dukla Praha | ASC Dukla Praha | 1:18 1:18 | |
91 | 54 | ▼37 | SUAREZ Camilo Andres 4-72 - Colombia | 4-72 - Colombia | ,, 1:18 | |
92 | 50 | ▼42 | HALLEGUEN Mathieu Brest Iroise Cyclisme | Brest Iroise Cyclisme | ,, 1:18 | |
93 | 61 | ▼32 | DIAZ Luis Enrique Venezuela | Venezuela | ,, 1:18 | |
94 | 95 | ▲1 | FRANCO Jose Venezuela | Venezuela | ,, 1:18 | |
95 | 96 | ▲1 | NIKOLAEV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 1:18 | |
96 | 118 | ▲22 | SPOKES Samuel Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | 1:23 1:23 | |
97 | 62 | ▼35 | CALDERON Edson 4-72 - Colombia | 4-72 - Colombia | 1:32 1:32 | |
98 | 120 | ▲22 | KIRSCH Alex Leopard - Trek Continental Team | Leopard - Trek Continental Team | 1:38 1:38 | |
99 | 122 | ▲23 | O'BRIEN Mark Team Raleigh | Team Raleigh | ,, 1:38 | |
100 | 127 | ▲27 | MALBERT Mathieu Entente Sud Gascogne | Entente Sud Gascogne | 1:49 1:49 | |
101 | 129 | ▲28 | LE MONTAGNER Benjamin Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 2:00 2:00 | |
102 | 105 | ▲3 | DAVIDENOK Ilya Continental Team Astana | Continental Team Astana | ,, 2:00 | |
103 | 108 | ▲5 | ROUSSEAU Nicolas Entente Sud Gascogne | Entente Sud Gascogne | 2:17 2:17 | |
104 | 121 | ▲17 | LOUYEST Edouard Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | 2:21 2:21 | |
105 | 126 | ▲21 | PÖSTLBERGER Lukas RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | 2:39 2:39 | |
106 | 70 | ▼36 | BOUCHEVREAU Jacques Selection Bretagne | Selection Bretagne | 2:40 2:40 | |
107 | 131 | ▲24 | ANAYA Sebastian Giannini Venezuela | Venezuela | 2:41 2:41 | |
108 | 17 | ▼91 | ZABEL Rick Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 5:16 5:16 | |
109 | 42 | ▼67 | LE ROUX Romain Armée de Terre | Armée de Terre | ,, 5:16 | |
110 | 45 | ▼65 | BERGERET Sébastien CC Étupes | CC Étupes | ,, 5:16 | |
111 | 82 | ▼29 | SAUX Anthony Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | ,, 5:16 | |
112 | 101 | ▼11 | RUGOVAC Denis ASC Dukla Praha | ASC Dukla Praha | ,, 5:16 | |
113 | 104 | ▼9 | JUMABEKOV Nazar Continental Team Astana | Continental Team Astana | ,, 5:16 | |
114 | 117 | ▲3 | CORNU Jérémy Vendée U | Vendée U | 5:33 5:33 | |
115 | 119 | ▲4 | MOSES Thomas Team Raleigh | Team Raleigh | 5:36 5:36 | |
116 | 124 | ▲8 | CUMMINGS Jack Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | 5:47 5:47 | |
117 | 97 | ▼20 | BEREZKIN Alexandr Itera - Katusha | Itera - Katusha | 6:58 6:58 | |
118 | 128 | ▲10 | GJOLBERG Adrian Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | 7:47 7:47 | |
119 | 134 | ▲15 | MARCHE Nicolas CC Étupes | CC Étupes | 10:51 10:51 | |
120 | 23 | ▼97 | URAN Carlos Alberto 4-72 - Colombia | 4-72 - Colombia | 13:12 13:12 | |
121 | 30 | ▼91 | POUILLY Félix CC Nogent-sur-Oise | CC Nogent-sur-Oise | ,, 13:12 | |
122 | 27 | ▼95 | VILLAIN Alexis CC Étupes | CC Étupes | ,, 13:12 | |
123 | 34 | ▼89 | SKJERPING Kristoffer Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | ,, 13:12 | |
124 | 32 | ▼92 | DELPECH Jean-Luc Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 13:12 | |
125 | 84 | ▼41 | TORTELIER Etienne Sojasun | Sojasun | ,, 13:12 | |
126 | 115 | ▼11 | BARTH Marcel Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 13:12 | |
127 | 123 | ▼4 | GUERIN Alexis Entente Sud Gascogne | Entente Sud Gascogne | 13:39 13:39 | |
128 | 135 | ▲7 | FÜRST Roman ASC Dukla Praha | ASC Dukla Praha | 13:43 13:43 | |
129 | 132 | ▲3 | MOLINA Carlos Eduardo Venezuela | Venezuela | 22:36 22:36 | |
130 | 133 | ▲3 | CAMPOS Roniel Venezuela | Venezuela | 23:24 23:24 | |
131 | 137 | ▲6 | FROLOV Igor Itera - Katusha | Itera - Katusha | 24:35 24:35 | |
132 | 138 | ▲6 | WITMITZ Sam Team Raleigh | Team Raleigh | 26:26 26:26 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:26 April 2013
- Start time:-
- Avg. speed winner:45.4 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:174.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: