The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 7 | 5 | 4:28:29 | |||
2 | DAHL Herman Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | AFFINI Edoardo SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | ,, 0:00 | |||||
5 | MOSTOV Zeke Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:00 | |||
6 | FOUCHÉ James Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:00 | |||
7 | PAILLOT Yoann St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | 0:03 0:03 | |||
8 | MOBACH Jarno Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:03 | |||
9 | 0:05 0:05 | |||||
10 | ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | 0:25 0:25 | |||
11 | BALDO Nicolas St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | ,, 0:25 | |||
12 | VAN DEN BERG Julius SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:25 | |||
13 | HOELGAARD Markus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | 0:33 0:33 | |||
14 | FRAPPORTI Mattia Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 0:44 0:44 | |||
15 | TURGIS Tanguy Vital Concept Cycling Club | Vital Concept Cycling Club | ,, 0:44 | |||
16 | 0:45 0:45 | |||||
17 | VERMEULEN Emiel Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:45 | |||
18 | DERNIES Tom Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:45 | |||
19 | THOMINET Camille St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | ,, 0:45 | |||
20 | TILLER Rasmus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | 0:55 0:55 | |||
21 | STANNARD Robert Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 0:55 | |||
22 | ,, 0:55 | |||||
23 | BOUET Maxime Team Fortuneo - Samsic | Team Fortuneo - Samsic | ,, 0:55 | |||
24 | ,, 0:55 | |||||
25 | LUKKEDAHL Øivind Team Coop | Team Coop | ,, 0:55 | |||
26 | SKJERPING Kristoffer Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:55 | |||
27 | PEÁK Barnabás UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 0:55 | |||
28 | 1:00 1:00 | |||||
29 | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 1:00 | |||
30 | MOZZATO Luca Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | ,, 1:00 | |||
31 | CARBEL Michael Team Fortuneo - Samsic | Team Fortuneo - Samsic | ,, 1:00 | |||
32 | MOTTIER Justin Vital Concept Cycling Club | Vital Concept Cycling Club | ,, 1:00 | |||
33 | HOOLE Daan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 1:00 | |||
34 | BOL Cees SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 1:00 | |||
35 | DE BOD Stefan Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | ,, 1:00 | |||
36 | OLIVEIRA Rui Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 1:00 | |||
37 | ,, 1:00 | |||||
38 | SHTEIN Grigoriy Astana City | Astana City | ,, 1:00 | |||
39 | SEVILLA Diego Pablo Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 1:00 | |||
40 | ,, 1:00 | |||||
41 | BJERG Mikkel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 1:00 | |||
42 | ,, 1:00 | |||||
43 | LE BON Johan Vital Concept Cycling Club | Vital Concept Cycling Club | ,, 1:00 | |||
44 | TOOVEY Ayden Bennelong SwissWellness Cycling Team | Bennelong SwissWellness Cycling Team | ,, 1:00 | |||
45 | ,, 1:00 | |||||
46 | GAMPER Patrick Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 1:00 | |||
47 | AALRUST Håkon Team Coop | Team Coop | ,, 1:00 | |||
48 | FORFANG Ole Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 1:00 | |||
49 | TRONDSEN Trond Team Coop | Team Coop | ,, 1:00 | |||
50 | GOUAULT Pierre Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 1:00 | |||
51 | ROSA Massimo Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | ,, 1:00 | |||
52 | RIES Michel Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 1:00 | |||
53 | ,, 1:00 | |||||
54 | ,, 1:00 | |||||
55 | TEGGART Matthew Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 1:00 | |||
56 | TRONET Steven Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 1:00 | |||
57 | MALDONADO Anthony St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | ,, 1:00 | |||
58 | ,, 1:00 | |||||
59 | LEVARLET Guillaume St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | ,, 1:00 | |||
60 | NIKITIN Matvey Astana City | Astana City | ,, 1:00 | |||
61 | WELTEN Bram Team Fortuneo - Samsic | Team Fortuneo - Samsic | ,, 1:00 | |||
62 | BARAĆ Antonio UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 1:00 | |||
63 | ,, 1:00 | |||||
64 | LUCHSHENKO Sergey Astana City | Astana City | ,, 1:00 | |||
65 | BROWN Jonny Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 1:00 | |||
66 | LEA Jason Bennelong SwissWellness Cycling Team | Bennelong SwissWellness Cycling Team | ,, 1:00 | |||
67 | CABOT Jérémy Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 1:00 | |||
68 | ZHUPA Eugert Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | ,, 1:00 | |||
69 | ,, 1:00 | |||||
70 | JENNER Samuel Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 1:00 | |||
71 | DONOVAN Mark Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 1:00 | |||
72 | SCHELLING Ide SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 1:00 | |||
73 | WILLIAMS Stephen SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 1:00 | |||
74 | GAREL Adrien Vital Concept Cycling Club | Vital Concept Cycling Club | ,, 1:00 | |||
75 | BALLESTEROS Miguel Ángel Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 1:00 | |||
76 | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 1:00 | |||
77 | ,, 1:00 | |||||
78 | ,, 1:00 | |||||
79 | JARRIER Benoît Team Fortuneo - Samsic | Team Fortuneo - Samsic | ,, 1:00 | |||
80 | MAIN Kent Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | 4:29 4:29 | |||
81 | HAGEN Krister Team Coop | Team Coop | ,, 4:29 | |||
82 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 7:25 7:25 | |||
83 | NAVARRO Corentin Team Wiggins | Team Wiggins | 11:19 11:19 | |||
84 | 16:18 16:18 | |||||
85 | LE ROUX Romain Team Fortuneo - Samsic | Team Fortuneo - Samsic | ,, 16:18 | |||
86 | JONES Ollie Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | ,, 16:18 | |||
87 | FREIBERG Michael Bennelong SwissWellness Cycling Team | Bennelong SwissWellness Cycling Team | ,, 16:18 | |||
88 | BEKKEN Jon-Anders Team Coop | Team Coop | ,, 16:18 | |||
89 | ,, 16:18 | |||||
90 | BENFATTO Marco Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 16:18 | |||
91 | ,, 16:18 | |||||
92 | ,, 16:18 | |||||
93 | TSOY Vladimir Astana City | Astana City | ,, 16:18 | |||
94 | ERMENAULT Corentin Vital Concept Cycling Club | Vital Concept Cycling Club | ,, 16:18 | |||
95 | SPREAFICO Matteo Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 16:18 | |||
96 | ALMEIDA João Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 16:18 | |||
97 | ,, 16:18 | |||||
98 | VON HOFF Steele Bennelong SwissWellness Cycling Team | Bennelong SwissWellness Cycling Team | ,, 16:18 | |||
99 | CAMACHO Juan Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 16:18 | |||
100 | ,, 16:18 | |||||
101 | BONUSI Raffaello Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 16:18 | |||
102 | FONZI Giuseppe Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | 20:19 20:19 | |||
103 | MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 20:19 | |||
104 | PACIONI Luca Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | ,, 20:19 | |||
105 | ROE Timothy Bennelong SwissWellness Cycling Team | Bennelong SwissWellness Cycling Team | ,, 20:19 | |||
106 | DAVIDS Brendon Bennelong SwissWellness Cycling Team | Bennelong SwissWellness Cycling Team | ,, 20:19 | |||
107 | MAISON Jérémy Team Fortuneo - Samsic | Team Fortuneo - Samsic | ,, 20:19 | |||
108 | ZAITSEV Ivan Astana City | Astana City | ,, 20:19 | |||
109 | KUZMIN Anton Astana City | Astana City | ,, 20:19 | |||
110 | GEORGI Etienne Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 20:19 | |||
111 | BEVILACQUA Simone Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | ,, 20:19 | |||
112 | MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 20:19 | |||
113 | STORK Florian Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 20:19 | |||
114 | FOURNIER Marc Vital Concept Cycling Club | Vital Concept Cycling Club | ,, 20:19 | |||
115 | CHAVES Brayan Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 20:19 | |||
116 | KALABA Dušan UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 20:19 | |||
117 | BATSAIKHAN Tegsh-bayar UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 20:19 | |||
118 | EVENSEN Henrik Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 20:19 | |||
119 | ,, 20:19 | |||||
120 | ,, 20:19 | |||||
121 | ,, 20:19 | |||||
122 | ,, 20:19 | |||||
123 | VISSER Louis Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | ,, 20:19 | |||
124 | MAURELET Flavien St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | ,, 20:19 | |||
125 | ARCHIBOLD Franklin UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 20:19 | |||
126 | ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 20:19 | |||
127 | ,, 20:19 | |||||
128 | ,, 20:19 | |||||
129 | ,, 20:19 | |||||
130 | MARECZKO Jakub Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | ,, 20:19 | |||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | LUDVIGSSON Fredrik Team Coop | Team Coop | - | |||
DNF | O'LOUGHLIN Michael Team Wiggins | Team Wiggins | - | |||
DNF | RIVERA Kevin Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | - | |||
DNF | CHOKRI El Mehdi Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | - | |||
DNF | MÄRKL Niklas Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | |||
DNF | SCOTSON Callum Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | - | |||
DNS | BUSTAMANTE Adrián UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:27 April 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.47 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:181.1 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:26
- Vert. meters:1792
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: