The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | STANNARD Robert Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 7 | 5 | 3:19:51 | |
2 | ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | 3 | 2 | 0:04 0:04 | |
3 | 1 | 1 | ,, 0:04 | |||
4 | ,, 0:04 | |||||
5 | OLIVEIRA Rui Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 0:28 0:28 | |||
6 | BARAĆ Antonio UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | 0:30 0:30 | |||
7 | BOL Cees SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:30 | |||
8 | 0:38 0:38 | |||||
9 | BOUET Maxime Team Fortuneo - Samsic | Team Fortuneo - Samsic | 1:02 1:02 | |||
10 | DE BOD Stefan Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | ,, 1:02 | |||
11 | WILLIAMS Stephen SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 1:02 | |||
12 | TURGIS Tanguy Vital Concept Cycling Club | Vital Concept Cycling Club | ,, 1:02 | |||
13 | ,, 1:02 | |||||
14 | ,, 1:02 | |||||
15 | FOUCHÉ James Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 1:02 | |||
16 | 1:04 1:04 | |||||
17 | BROWN Jonny Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 1:06 1:06 | |||
18 | BONUSI Raffaello Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 1:06 | |||
19 | ,, 1:06 | |||||
20 | LUKKEDAHL Øivind Team Coop | Team Coop | ,, 1:06 | |||
21 | DERNIES Tom Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | 1:07 1:07 | |||
22 | RIES Michel Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 1:07 | |||
23 | LE BON Johan Vital Concept Cycling Club | Vital Concept Cycling Club | ,, 1:07 | |||
24 | SKJERPING Kristoffer Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 1:07 | |||
25 | PAILLOT Yoann St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | ,, 1:07 | |||
26 | MOBACH Jarno Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 1:07 | |||
27 | VAN DEN BERG Julius SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 1:07 | |||
28 | AALRUST Håkon Team Coop | Team Coop | ,, 1:07 | |||
29 | ,, 1:07 | |||||
30 | DAHL Herman Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 1:07 | |||
31 | ,, 1:07 | |||||
32 | THOMINET Camille St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | ,, 1:07 | |||
33 | HOELGAARD Markus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 1:07 | |||
34 | ALMEIDA João Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 1:14 1:14 | |||
35 | NIKITIN Matvey Astana City | Astana City | 1:21 1:21 | |||
36 | MAISON Jérémy Team Fortuneo - Samsic | Team Fortuneo - Samsic | 1:27 1:27 | |||
37 | DONOVAN Mark Team Wiggins | Team Wiggins | 1:48 1:48 | |||
38 | GOUAULT Pierre Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | 2:44 2:44 | |||
39 | TRONET Steven Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | 3:10 3:10 | |||
40 | FREIBERG Michael Bennelong SwissWellness Cycling Team | Bennelong SwissWellness Cycling Team | 3:16 3:16 | |||
41 | GEORGI Etienne Team Wiggins | Team Wiggins | 3:18 3:18 | |||
42 | ROE Timothy Bennelong SwissWellness Cycling Team | Bennelong SwissWellness Cycling Team | 3:26 3:26 | |||
43 | TSOY Vladimir Astana City | Astana City | ,, 3:26 | |||
44 | JENNER Samuel Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 3:27 3:27 | |||
45 | 3:30 3:30 | |||||
46 | 3:35 3:35 | |||||
47 | ,, 3:35 | |||||
48 | AFFINI Edoardo SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 3:39 3:39 | |||
49 | GAREL Adrien Vital Concept Cycling Club | Vital Concept Cycling Club | 3:58 3:58 | |||
50 | GAMPER Patrick Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | 4:01 4:01 | |||
51 | 6:19 6:19 | |||||
52 | CARBEL Michael Team Fortuneo - Samsic | Team Fortuneo - Samsic | 7:32 7:32 | |||
53 | SHTEIN Grigoriy Astana City | Astana City | ,, 7:32 | |||
54 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 7:32 | |||
55 | WELTEN Bram Team Fortuneo - Samsic | Team Fortuneo - Samsic | ,, 7:32 | |||
56 | VON HOFF Steele Bennelong SwissWellness Cycling Team | Bennelong SwissWellness Cycling Team | ,, 7:32 | |||
57 | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 7:32 | |||
58 | NAVARRO Corentin Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 7:32 | |||
59 | LEA Jason Bennelong SwissWellness Cycling Team | Bennelong SwissWellness Cycling Team | 7:34 7:34 | |||
60 | FOURNIER Marc Vital Concept Cycling Club | Vital Concept Cycling Club | ,, 7:34 | |||
61 | SEVILLA Diego Pablo Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 7:34 | |||
62 | BALLESTEROS Miguel Ángel Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 7:34 | |||
63 | BENFATTO Marco Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 7:34 | |||
64 | ROSA Massimo Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | ,, 7:34 | |||
65 | HOOLE Daan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 7:34 | |||
66 | VERMEULEN Emiel Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 7:34 | |||
67 | ,, 7:34 | |||||
68 | SCHELLING Ide SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 7:38 7:38 | |||
69 | KALABA Dušan UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | 7:40 7:40 | |||
70 | MAIN Kent Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | 8:53 8:53 | |||
71 | 9:02 9:02 | |||||
72 | MOZZATO Luca Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | 10:36 10:36 | |||
73 | MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 10:36 | |||
74 | LUCHSHENKO Sergey Astana City | Astana City | ,, 10:36 | |||
75 | KUZMIN Anton Astana City | Astana City | ,, 10:36 | |||
76 | TOOVEY Ayden Bennelong SwissWellness Cycling Team | Bennelong SwissWellness Cycling Team | ,, 10:36 | |||
77 | ,, 10:36 | |||||
78 | ZAITSEV Ivan Astana City | Astana City | ,, 10:36 | |||
79 | HAGEN Krister Team Coop | Team Coop | ,, 10:36 | |||
80 | JONES Ollie Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | ,, 10:36 | |||
81 | STORK Florian Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 10:36 | |||
82 | ,, 10:36 | |||||
83 | 12:19 12:19 | |||||
84 | BEVILACQUA Simone Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | 12:40 12:40 | |||
85 | 12:48 12:48 | |||||
86 | 12:56 12:56 | |||||
87 | ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 13:06 13:06 | |||
88 | 14:02 14:02 | |||||
89 | 14:09 14:09 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | LEVARLET Guillaume St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | - | |||
DNF | MALDONADO Anthony St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | - | |||
DNF | BALDO Nicolas St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | - | |||
DNF | MAURELET Flavien St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | - | |||
DNF | LE ROUX Romain Team Fortuneo - Samsic | Team Fortuneo - Samsic | - | |||
DNF | CABOT Jérémy Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | - | |||
DNF | FORFANG Ole Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | - | |||
DNF | EVENSEN Henrik Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | - | |||
DNF | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | |||
DNF | MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | - | |||
DNF | CAMACHO Juan Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | - | |||
DNS | JARRIER Benoît Team Fortuneo - Samsic | Team Fortuneo - Samsic | - | |||
DNS | BEKKEN Jon-Anders Team Coop | Team Coop | - | |||
DNS | TILLER Rasmus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | - | |||
DNS | MOSTOV Zeke Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | - | |||
DNS | SPREAFICO Matteo Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:01 May 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.53 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:145 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:60
- Vert. meters:1403
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: