The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | LIENHARD Fabian IAM Excelsior | IAM Excelsior | 1 | 23:34:19 | |
2 | 2 | - | DANÈS Léo Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | 0:03 0:03 | ||
3 | 3 | - | MANZIN Lorrenzo Vital Concept - B&B Hotels | Vital Concept - B&B Hotels | 0:04 0:04 | ||
4 | 4 | - | BRUNEL Alexys Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 0:05 0:05 | ||
5 | 41 | ▲36 | DAINESE Alberto SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 0:08 0:08 | ||
6 | 9 | ▲3 | JARRIER Benoît Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 0:10 0:10 | ||
7 | 5 | ▼2 | RUSSO Clément Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | ,, 0:10 | ||
8 | 7 | ▼1 | MERTENS Julian Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:10 | ||
9 | 26 | ▲17 | FORFANG Ole Joker Fuel of Norway | Joker Fuel of Norway | 0:12 0:12 | ||
10 | 8 | ▼2 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 0:13 0:13 | ||
11 | 17 | ▲6 | MOZZATO Luca Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | ,, 0:13 | ||
12 | 10 | ▼2 | KOOISTRA Marten SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:13 | ||
13 | 14 | ▲1 | JOUSSEAUME Alan Vendee U Pays De La Loire | Vendee U Pays De La Loire | 0:14 0:14 | ||
14 | 15 | ▲1 | LECAMUS-LAMBERT Florentin Bretagne | Bretagne | ,, 0:14 | ||
15 | 16 | ▲1 | HUYS Laurens Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 0:16 0:16 | ||
16 | 18 | ▲2 | KOROŠEC Rok Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 0:17 0:17 | ||
17 | 20 | ▲3 | VERMEULEN Emiel Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole | Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole | ,, 0:17 | ||
18 | 22 | ▲4 | BERNARD Enzo Vendee U Pays De La Loire | Vendee U Pays De La Loire | ,, 0:17 | ||
19 | 21 | ▲2 | HOEM Bjørn Tore Joker Fuel of Norway | Joker Fuel of Norway | ,, 0:17 | ||
20 | 23 | ▲3 | GUGLIELMI Simon Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | ,, 0:17 | ||
21 | 24 | ▲3 | OIEN Justin Arapahoe - Hincapie p/b BMC | Arapahoe - Hincapie p/b BMC | ,, 0:17 | ||
22 | 25 | ▲3 | HILL Benjamin Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:17 | ||
23 | 32 | ▲9 | MARIT Arne Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:17 | ||
24 | 27 | ▲3 | RUMAC Josip Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 0:17 | ||
25 | 33 | ▲8 | FERASSE Thibault Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole | Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole | ,, 0:17 | ||
26 | 30 | ▲4 | GRIDCHIN Maxim Astana City | Astana City | ,, 0:17 | ||
27 | 28 | ▲1 | CHRÉTIEN Charles-Étienne Interpro Cycling Academy | Interpro Cycling Academy | ,, 0:17 | ||
28 | 29 | ▲1 | BARRÉ Louis Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | ,, 0:17 | ||
29 | 36 | ▲7 | BENOIST Antoine Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | ,, 0:17 | ||
30 | 35 | ▲5 | MALLE Nicolas Bretagne | Bretagne | ,, 0:17 | ||
31 | 31 | - | ARTUS Willy Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | ,, 0:17 | ||
32 | 39 | ▲7 | BALFOUR Stuart Côtes Armor cyclisme | Côtes Armor cyclisme | ,, 0:17 | ||
33 | 37 | ▲4 | FARANTAKIS Stylianos Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | ,, 0:17 | ||
34 | 38 | ▲4 | SCHÄPPI Martin IAM Excelsior | IAM Excelsior | ,, 0:17 | ||
35 | 40 | ▲5 | CORNU Jérémy Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | ,, 0:17 | ||
36 | 44 | ▲8 | VERMEERSCH Florian Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 0:27 0:27 | ||
37 | 43 | ▲6 | ANTOMARCHI Julien Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole | Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole | 0:28 0:28 | ||
38 | 45 | ▲7 | DAHL Herman Joker Fuel of Norway | Joker Fuel of Norway | 0:30 0:30 | ||
39 | 46 | ▲7 | MOTTIER Justin Vital Concept - B&B Hotels | Vital Concept - B&B Hotels | ,, 0:30 | ||
40 | 47 | ▲7 | JACOBS Johan Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 0:31 0:31 | ||
41 | 48 | ▲7 | MÄRKL Niklas Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 0:32 0:32 | ||
42 | 49 | ▲7 | ROTA Raúl Lizarte | Lizarte | ,, 0:32 | ||
43 | 51 | ▲8 | DAVY Clément Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | ,, 0:32 | ||
44 | 53 | ▲9 | FRAPPORTI Mattia Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 0:32 | ||
45 | 52 | ▲7 | SPREAFICO Matteo Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 0:32 | ||
46 | 54 | ▲8 | BOEV Igor Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 0:32 | ||
47 | 55 | ▲8 | ARENSMAN Thymen SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:32 | ||
48 | 56 | ▲8 | EISENHART Taylor Arapahoe - Hincapie p/b BMC | Arapahoe - Hincapie p/b BMC | ,, 0:32 | ||
49 | 57 | ▲8 | GALVÁN Francisco Lizarte | Lizarte | 0:34 0:34 | ||
50 | 58 | ▲8 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 0:37 0:37 | ||
51 | 59 | ▲8 | CHOKRI El Mehdi Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | 0:38 0:38 | ||
52 | 60 | ▲8 | DANIEL Maxime Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 0:43 0:43 | ||
53 | 62 | ▲9 | POISSON Damien Côtes Armor cyclisme | Côtes Armor cyclisme | 0:51 0:51 | ||
54 | 63 | ▲9 | JAMES Owen Côtes Armor cyclisme | Côtes Armor cyclisme | 0:58 0:58 | ||
55 | 64 | ▲9 | HUDRY Florian Interpro Cycling Academy | Interpro Cycling Academy | 1:11 1:11 | ||
56 | 66 | ▲10 | ELOSEGUI Iñigo Lizarte | Lizarte | 1:12 1:12 | ||
57 | 67 | ▲10 | BONNAMOUR Franck Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | ,, 1:12 | ||
58 | 65 | ▲7 | NAVARRO Gauthier Interpro Cycling Academy | Interpro Cycling Academy | ,, 1:12 | ||
59 | 69 | ▲10 | BAYEMBAYEV Olzhas Astana City | Astana City | ,, 1:12 | ||
60 | 70 | ▲10 | MONK Cyrus EvoPro Racing | EvoPro Racing | ,, 1:12 | ||
61 | 13 | ▼48 | KIBBLE Peter Wales Racing Academy | Wales Racing Academy | 1:14 1:14 | ||
62 | 72 | ▲10 | DELESTRE Alexis Vendee U Pays De La Loire | Vendee U Pays De La Loire | 1:22 1:22 | ||
63 | 73 | ▲10 | MASSON Christophe Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole | Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole | ,, 1:22 | ||
64 | 75 | ▲11 | HOLSTAD Ludvik Joker Fuel of Norway | Joker Fuel of Norway | 1:30 1:30 | ||
65 | 76 | ▲11 | RENAULT Maxime Bretagne | Bretagne | 1:32 1:32 | ||
66 | 19 | ▼47 | JERMAN Žiga Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 1:44 1:44 | ||
67 | 74 | ▲7 | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 1:44 | ||
68 | 77 | ▲9 | EVTUSHENKO Alexander Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 1:55 1:55 | ||
69 | 78 | ▲9 | THIJSSEN Gerben Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 1:58 1:58 | ||
70 | 68 | ▼2 | AKHMETOV Galym Astana City | Astana City | 2:00 2:00 | ||
71 | 80 | ▲9 | GUILLONNET Adrien Interpro Cycling Academy | Interpro Cycling Academy | 2:06 2:06 | ||
72 | 82 | ▲10 | LAGRÉE Adrien Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 2:13 2:13 | ||
73 | 85 | ▲12 | SÁNCHEZ Eugenio Lizarte | Lizarte | 2:38 2:38 | ||
74 | 86 | ▲12 | KULIKOV Vladislav Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 2:44 2:44 | ||
75 | 84 | ▲9 | TILLETT James Wales Racing Academy | Wales Racing Academy | 2:52 2:52 | ||
76 | 87 | ▲11 | MEEUS Jordi SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 2:52 | ||
77 | 89 | ▲12 | PASTUREL Maxime Vendee U Pays De La Loire | Vendee U Pays De La Loire | 3:32 3:32 | ||
78 | 91 | ▲13 | JAIME Álex Lizarte | Lizarte | 4:16 4:16 | ||
79 | 92 | ▲13 | MÁRQUEZ Martí Lizarte | Lizarte | 4:21 4:21 | ||
80 | 98 | ▲18 | KNEISKY Morgan Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 6:10 6:10 | ||
81 | 95 | ▲14 | RIOU Alan Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 6:25 6:25 | ||
82 | 100 | ▲18 | RENARD Alexis Côtes Armor cyclisme | Côtes Armor cyclisme | 6:31 6:31 | ||
83 | 101 | ▲18 | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 7:11 7:11 | ||
84 | 103 | ▲19 | TILLETT Samuel Wales Racing Academy | Wales Racing Academy | 7:28 7:28 | ||
85 | 99 | ▲14 | BOUTVILLE David Côtes Armor cyclisme | Côtes Armor cyclisme | 8:04 8:04 | ||
86 | 106 | ▲20 | BRYON Miguel Arapahoe - Hincapie p/b BMC | Arapahoe - Hincapie p/b BMC | 8:05 8:05 | ||
87 | 12 | ▼75 | DERNIES Tom Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole | Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole | ,, 8:05 | ||
88 | 34 | ▼54 | SALMON Martin Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 8:12 8:12 | ||
89 | 42 | ▼47 | FERRON Valentin Vendee U Pays De La Loire | Vendee U Pays De La Loire | 8:21 8:21 | ||
90 | 61 | ▼29 | DOWNEY Mark EvoPro Racing | EvoPro Racing | 8:46 8:46 | ||
91 | 71 | ▼20 | KUZMIN Anton Astana City | Astana City | 8:57 8:57 | ||
92 | 108 | ▲16 | ARDOUIN Tom Bretagne | Bretagne | 9:29 9:29 | ||
93 | 110 | ▲17 | FEELEY Daire EvoPro Racing | EvoPro Racing | 10:52 10:52 | ||
94 | 88 | ▼6 | RAPPO Anthony IAM Excelsior | IAM Excelsior | 10:58 10:58 | ||
95 | 79 | ▼16 | TESSON Jason Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 11:21 11:21 | ||
96 | 81 | ▼15 | LAUK Karl Patrick Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 11:31 11:31 | ||
97 | 112 | ▲15 | PUTT Tanner Arapahoe - Hincapie p/b BMC | Arapahoe - Hincapie p/b BMC | ,, 11:31 | ||
98 | 97 | ▼1 | SINSCHEK Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 12:36 12:36 | ||
99 | 115 | ▲16 | BILLON Alexandre Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | 12:39 12:39 | ||
100 | 94 | ▼6 | ERMENAULT Corentin Vital Concept - B&B Hotels | Vital Concept - B&B Hotels | 12:53 12:53 | ||
101 | 93 | ▼8 | LUCHSHENKO Sergey Astana City | Astana City | 12:54 12:54 | ||
102 | 118 | ▲16 | WIPPERT Wouter EvoPro Racing | EvoPro Racing | 13:16 13:16 | ||
103 | 96 | ▼7 | WOLFE Ben Arapahoe - Hincapie p/b BMC | Arapahoe - Hincapie p/b BMC | 13:27 13:27 | ||
104 | 114 | ▲10 | BRIDIER Sonny Bretagne | Bretagne | 13:43 13:43 | ||
105 | 83 | ▼22 | PAGE Dylan IAM Excelsior | IAM Excelsior | 14:23 14:23 | ||
106 | 119 | ▲13 | MUDGWAY Luke EvoPro Racing | EvoPro Racing | 14:30 14:30 | ||
107 | 120 | ▲13 | STASH Mamyr Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 14:51 14:51 | ||
108 | 104 | ▼4 | SWEENY Harry EvoPro Racing | EvoPro Racing | 15:27 15:27 | ||
109 | 105 | ▼4 | EVENSEN Henrik Joker Fuel of Norway | Joker Fuel of Norway | 15:34 15:34 | ||
110 | 102 | ▼8 | GUÉGAN Maël Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 16:42 16:42 | ||
111 | 107 | ▼4 | TESFATSION Natnael Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | 16:58 16:58 | ||
112 | 124 | ▲12 | BENFATTO Marco Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 17:05 17:05 | ||
113 | 111 | ▼2 | KONYCHEV Alexander Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | 18:34 18:34 | ||
114 | 117 | ▲3 | MUGISHA Samuel Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | 21:26 21:26 | ||
115 | 90 | ▼25 | SCHNEITER Joab IAM Excelsior | IAM Excelsior | 21:44 21:44 | ||
116 | 122 | ▲6 | HARTLEY Adam SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 22:43 22:43 | ||
117 | 123 | ▲6 | CAM Maxime Vital Concept - B&B Hotels | Vital Concept - B&B Hotels | 23:50 23:50 | ||
118 | 113 | ▼5 | LE NY Jean-Louis Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 24:10 24:10 | ||
119 | 125 | ▲6 | SCHELLING Ide SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 25:45 25:45 | ||
120 | 121 | ▲1 | GAREL Adrien Vital Concept - B&B Hotels | Vital Concept - B&B Hotels | 26:09 26:09 | ||
121 | 129 | ▲8 | VIEL Mattia Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 26:36 26:36 | ||
122 | 127 | ▲5 | RHIM Brendan Arapahoe - Hincapie p/b BMC | Arapahoe - Hincapie p/b BMC | 28:51 28:51 | ||
123 | 126 | ▲3 | MAAS Edo Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 29:40 29:40 | ||
124 | 132 | ▲8 | RIMASSON Adrien Bretagne | Bretagne | 32:01 32:01 | ||
125 | 130 | ▲5 | AMEZAWA Takeaki Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 33:31 33:31 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:30 April 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:45.36 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:171.6 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:39
- Vert. meters:1470
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint of large group
- Avg. temperature: