2020
«
»
2021»55th

Le Tour de Bretagne Cycliste

(2.2)
2021»Stage 6»QuédillacFougères(166km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
155+15:5543
WOLF JustinBike Aid
28Bike Aid753:52:48
238+8:2363
ANDRESEN Tobias LundDevelopment Team DSM
19Development Team DSM320:55
0:55
331+4:38183
COSTIOU EwenCôtes d'Armor-Marie Morin-U
18Côtes d'Armor-Marie Morin-U110:58
0:58
413+2:08203
FRETIN MilanLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U231:01
1:01
55+0:09194
LE BON JohanDinan Sport Cycling
30Dinan Sport Cycling1:02
1:02
63+0:04122
VAN DER LIJKE NickRiwal Cycling Team
30Riwal Cycling Team,,
1:02
74+0:09232
LE NY Jean-LouisWB-Fybolia Locminé
23WB-Fybolia Locminé,,
1:02
87+0:12135
RUEGG LukasSwiss Racing Academy
25Swiss Racing Academy,,
1:02
91+0:003
FERASSE ThibaultB&B Hotels p/b KTM
27B&B Hotels p/b KTM,,
1:02
109+0:31142
DINHAM MatthewTeam BridgeLane
21Team BridgeLane,,
1:02
112+0:02173
RETAILLEAU ValentinAG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team,,
1:02
126+0:1111
DELAPLACE AnthonyTeam Arkéa Samsic
32Team Arkéa Samsic,,
1:02
1315+2:17172
LAPEIRA PaulAG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team,,
1:02
1439+8:4451
GATE AaronBlack Spoke Pro Cycling Academy
30Black Spoke Pro Cycling Academy1:09
1:09
1532+5:17214
MAINGUENAUD TomSojasun espoir - ACNC
21Sojasun espoir - ACNC,,
1:09
1617+2:2164
NABERMAN TimDevelopment Team DSM
22Development Team DSM,,
1:09
1740+8:5034
JAIME ÁlexEquipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma,,
1:09
188+0:19192
DANES LéoDinan Sport Cycling
24Dinan Sport Cycling,,
1:09
1920+2:24191
BOULO MatthieuDinan Sport Cycling
32Dinan Sport Cycling,,
1:09
2018+2:2495
GOLDSTEIN EdoIsrael Cycling Academy
21Israel Cycling Academy,,
1:09
2119+2:24143
JENNER SamuelTeam BridgeLane
24Team BridgeLane,,
1:09
2242+9:22152
BONALDO KevinTeam Qhubeka
21Team Qhubeka,,
1:09
2353+15:34175
TRONCHON BastienAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team,,
1:09
2423+2:32106
MOBACH JarnoLeopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling,,
1:09
2514+2:1471
PELEGRÍ ÓscarElectro Hiper Europa
27Electro Hiper Europa,,
1:09
2693+39:2123
TAGLIANI FilippoAndroni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:09
2716+2:20205
SLOCK LiamLotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23,,
1:09
2821+2:2436
RUIZ IbonEquipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma,,
1:09
2996+43:1575
ARMSTRONG ThomasElectro Hiper Europa
27Electro Hiper Europa,,
1:09
3010+1:30171
LABROSSE JordanAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team,,
1:09
3122+2:2431
MARQUEZ MartiEquipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma,,
1:09
3241+8:5972
BALLESTEROS Miguel ÁngelElectro Hiper Europa
25Electro Hiper Europa1:18
1:18
3327+3:11225
MARIAULT AxelTeam U Nantes Atlantique
23Team U Nantes Atlantique1:19
1:19
3480+30:38213
LAVENANT ThibaultSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC,,
1:19
3511+1:4461
HAYTER LeoDevelopment Team DSM
20Development Team DSM,,
1:19
3645+9:45151
DLAMINI NicTeam Qhubeka
26Team Qhubeka,,
1:19
3765+21:34195
CHANDEMERLE HugoDinan Sport Cycling
23Dinan Sport Cycling,,
1:19
3833+5:46202
VAN RYCKEGHEM LarsLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U23,,
1:19
3977+28:04102
HALLER PatrickLeopard Pro Cycling
24Leopard Pro Cycling,,
1:19
4024+2:34132
FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy,,
1:19
4112+1:4515
LE BERRE MathisTeam Arkéa Samsic
20Team Arkéa Samsic1:24
1:24
4249+13:09163
MENUT DavidCross Team Legendre
29Cross Team Legendre,,
1:24
4350+14:33224
KASPERKIEWICZ PrzemysławTeam U Nantes Atlantique
27Team U Nantes Atlantique,,
1:24
4434+6:0635
GARCÍA PIERNA CarlosEquipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma,,
1:24
4588+35:32216
ROME AxelSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC,,
1:24
4647+12:06182
GUENNEUGUES ErwannCôtes d'Armor-Marie Morin-U
22Côtes d'Armor-Marie Morin-U,,
1:24
4792+38:1693
DAVIDZON LahavIsrael Cycling Academy
21Israel Cycling Academy,,
1:24
4844+9:3616
VOISARD YannisTeam Arkéa Samsic
23Team Arkéa Samsic,,
1:24
4937+7:43153
GUASCO MattiaTeam Qhubeka
21Team Qhubeka1:29
1:29
5030+4:0141
LINO JulianBike Aid
25Bike Aid,,
1:29
5191+37:234428Bike Aid,,
1:29
5226+2:482
BOILEAU AlanB&B Hotels p/b KTM
22B&B Hotels p/b KTM1:33
1:33
5364+21:15114
MUGISHA MoiseProTouch
24ProTouch,,
1:33
5454+15:51235
RENAULT MaximeWB-Fybolia Locminé
31WB-Fybolia Locminé1:39
1:39
5525+2:4613
RIOU AlanTeam Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic1:44
1:44
5629+3:234
DAUPHIN FlorianB&B Hotels p/b KTM
22B&B Hotels p/b KTM1:47
1:47
5771+25:41181
BOUTVILLE DavidCôtes d'Armor-Marie Morin-U
32Côtes d'Armor-Marie Morin-U2:01
2:01
5828+3:16121
HANSEN JesperRiwal Cycling Team
30Riwal Cycling Team,,
2:01
5936+7:3453
FOUCHÉ JamesBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy2:12
2:12
6035+6:105
LAGRÉE AdrienB&B Hotels p/b KTM
24B&B Hotels p/b KTM2:15
2:15
6181+30:4873
JURADO MarcosElectro Hiper Europa
30Electro Hiper Europa2:46
2:46
6248+12:29134
REUTIMANN MathiasSwiss Racing Academy
26Swiss Racing Academy3:03
3:03
6356+16:3194
PLAMONDON RobinIsrael Cycling Academy
21Israel Cycling Academy,,
3:03
6443+9:25131
BALFOUR StuartSwiss Racing Academy
24Swiss Racing Academy3:37
3:37
6583+31:15186
RIO MaximeCôtes d'Armor-Marie Morin-U
22Côtes d'Armor-Marie Morin-U4:09
4:09
6651+14:37234
POIRIER ClementWB-Fybolia Locminé
21WB-Fybolia Locminé4:13
4:13
6746+11:43161
CHAINEL SteveCross Team Legendre
38Cross Team Legendre4:32
4:32
6857+16:35123
SCHULTZ JesperRiwal Cycling Team
25Riwal Cycling Team4:58
4:58
6969+23:3126
ROCCHETTA CristianAndroni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec5:26
5:26
7097+45:06165
SCHNEIDER LilianCross Team Legendre
21Cross Team Legendre7:00
7:00
7174+27:22233
COTARD ThéoWB-Fybolia Locminé
22WB-Fybolia Locminé7:07
7:07
7259+18:5874
ESTELRICH MateuElectro Hiper Europa
20Electro Hiper Europa10:01
10:01
7375+27:22193
GACHIGNARD ThomasDinan Sport Cycling
21Dinan Sport Cycling,,
10:01
7479+30:16211
BODARD DamienSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC,,
10:01
75102+49:3632
SANZ EnriqueEquipo Kern Pharma
32Equipo Kern Pharma10:17
10:17
7658+17:5221
MARCHIORI LeonardoAndroni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec10:21
10:21
7773+27:131
BAGIOLI NicolaB&B Hotels p/b KTM
26B&B Hotels p/b KTM,,
10:21
7852+14:5062
LEIJNSE EnzoDevelopment Team DSM
20Development Team DSM,,
10:21
7982+31:0465
ONLEY OscarDevelopment Team DSM
18Development Team DSM,,
10:21
8084+31:16223
GUÉGAN MaëlTeam U Nantes Atlantique
23Team U Nantes Atlantique,,
10:21
8189+36:074535Bike Aid11:14
11:14
8294+41:1846
BOUVIER LéoBike Aid
23Bike Aid,,
11:14
8378+28:124227Bike Aid,,
11:14
8463+20:11196
RALLÉ AnthonyDinan Sport Cycling
28Dinan Sport Cycling12:09
12:09
8572+26:53125
KONGSTAD TobiasRiwal Cycling Team
25Riwal Cycling Team,,
12:09
8698+48:29103
LOVIDIUS EdvinLeopard Pro Cycling
19Leopard Pro Cycling,,
12:09
8760+19:09124
REINDERS ElmarRiwal Cycling Team
29Riwal Cycling Team,,
12:09
8861+19:5014
PAJUR MarkusTeam Arkéa Samsic
21Team Arkéa Samsic,,
12:09
8967+23:0112
FLÓREZ Miguel EduardoTeam Arkéa Samsic
25Team Arkéa Samsic,,
12:09
9066+22:50184
LE LAY AurelienCôtes d'Armor-Marie Morin-U
27Côtes d'Armor-Marie Morin-U,,
12:09
9185+32:24221
CONSTANTIN BaptisteTeam U Nantes Atlantique
27Team U Nantes Atlantique,,
12:09
9262+19:53231
LE CLEC'H LomigWB-Fybolia Locminé
24WB-Fybolia Locminé12:14
12:14
9395+41:31101
COQUERET LouisLeopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling,,
12:14
9486+32:35222
LABBE BenjaminTeam U Nantes Atlantique
20Team U Nantes Atlantique,,
12:14
95100+49:11236
CHUZEVILLE VolodiaWB-Fybolia Locminé
19WB-Fybolia Locminé,,
12:14
9699+48:4252
YATES JoelBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy12:15
12:15
9770+24:00111
MAIN KentProTouch
25ProTouch12:17
12:17
9868+23:1611221ProTouch,,
12:17
9990+37:04212
LAGNET GariSojasun espoir - ACNC
23Sojasun espoir - ACNC16:49
16:49
100108+1:12:0076
SANÒ SimoneElectro Hiper Europa
24Electro Hiper Europa16:51
16:51
101101+49:11215
JAMIN Leo PaulSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC16:56
16:56
102105+55:21176
LAWTON HenryAG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team,,
16:56
10376+27:28174
TRASTOUR LorisAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team,,
16:56
104103+50:2954
BATT EthanBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy,,
16:56
105106+1:00:40146
EDDY SamualTeam BridgeLane
20Team BridgeLane,,
16:56
106109+1:20:55144
SCHILT RyanTeam BridgeLane
23Team BridgeLane,,
16:56
107104+52:1611620ProTouch,,
16:56
10887+33:05185
LEWIS AdamCôtes d'Armor-Marie Morin-U
26Côtes d'Armor-Marie Morin-U,,
16:56
109107+1:05:36133
BLANC ArthurSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy18:50
18:50
DNF104
HEIDERSCHEID ColinLeopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling-
DNF11522ProTouch-
OTL136
THIÈRY CyrilleSwiss Racing Academy
30Swiss Racing Academy33:09
33:09
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-3
FERASSE ThibaultB&B Hotels p/b KTM
27B&B Hotels p/b KTM1 24:57:09..
22-173
RETAILLEAU ValentinAG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team0:02
0:02
..
33-122
VAN DER LIJKE NickRiwal Cycling Team
30Riwal Cycling Team0:04
0:04
..
44-232
LE NY Jean-LouisWB-Fybolia Locminé
23WB-Fybolia Locminé0:09
0:09
..
55-194
LE BON JohanDinan Sport Cycling
30Dinan Sport Cycling,,
0:09
..
66-11
DELAPLACE AnthonyTeam Arkéa Samsic
32Team Arkéa Samsic0:11
0:11
..
77-135
RUEGG LukasSwiss Racing Academy
25Swiss Racing Academy0:12
0:12
..
88-192
DANES LéoDinan Sport Cycling
24Dinan Sport Cycling0:19
0:19
..
99-142
DINHAM MatthewTeam BridgeLane
21Team BridgeLane0:31
0:31
..
1010-171
LABROSSE JordanAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team1:30
1:30
..
1112▲161
HAYTER LeoDevelopment Team DSM
20Development Team DSM1:44
1:44
..
1211▼115
LE BERRE MathisTeam Arkéa Samsic
20Team Arkéa Samsic1:45
1:45
..
1315▲2203
FRETIN MilanLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U232:08
2:08
..
1414-71
PELEGRÍ ÓscarElectro Hiper Europa
27Electro Hiper Europa2:14
2:14
..
1518▲3172
LAPEIRA PaulAG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team2:17
2:17
..
1616-205
SLOCK LiamLotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U232:20
2:20
..
1717-64
NABERMAN TimDevelopment Team DSM
22Development Team DSM2:21
2:21
..
1819▲195
GOLDSTEIN EdoIsrael Cycling Academy
21Israel Cycling Academy2:24
2:24
..
1920▲1143
JENNER SamuelTeam BridgeLane
24Team BridgeLane,,
2:24
..
2022▲2191
BOULO MatthieuDinan Sport Cycling
32Dinan Sport Cycling,,
2:24
..
2123▲236
RUIZ IbonEquipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma,,
2:24
..
2225▲331
MARQUEZ MartiEquipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma,,
2:24
..
2327▲4106
MOBACH JarnoLeopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling2:32
2:32
..
2421▼3132
FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy2:34
2:34
..
2513▼1213
RIOU AlanTeam Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic2:46
2:46
..
2624▼22
BOILEAU AlanB&B Hotels p/b KTM
22B&B Hotels p/b KTM2:48
2:48
..
2729▲2225
MARIAULT AxelTeam U Nantes Atlantique
23Team U Nantes Atlantique3:11
3:11
..
2826▼2121
HANSEN JesperRiwal Cycling Team
30Riwal Cycling Team3:16
3:16
..
2928▼14
DAUPHIN FlorianB&B Hotels p/b KTM
22B&B Hotels p/b KTM3:23
3:23
..
3030-41
LINO JulianBike Aid
25Bike Aid4:01
4:01
..
3131-183
COSTIOU EwenCôtes d'Armor-Marie Morin-U
18Côtes d'Armor-Marie Morin-U4:38
4:38
..
3233▲1214
MAINGUENAUD TomSojasun espoir - ACNC
21Sojasun espoir - ACNC5:17
5:17
..
3334▲1202
VAN RYCKEGHEM LarsLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U235:46
5:46
..
3436▲235
GARCÍA PIERNA CarlosEquipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma6:06
6:06
..
3532▼35
LAGRÉE AdrienB&B Hotels p/b KTM
24B&B Hotels p/b KTM6:10
6:10
..
3637▲153
FOUCHÉ JamesBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy7:34
7:34
..
3739▲2153
GUASCO MattiaTeam Qhubeka
21Team Qhubeka7:43
7:43
..
3843▲563
ANDRESEN Tobias LundDevelopment Team DSM
19Development Team DSM8:23
8:23
..
3944▲551
GATE AaronBlack Spoke Pro Cycling Academy
30Black Spoke Pro Cycling Academy8:44
8:44
..
4046▲634
JAIME ÁlexEquipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma8:50
8:50
..
4148▲772
BALLESTEROS Miguel ÁngelElectro Hiper Europa
25Electro Hiper Europa8:59
8:59
..
4251▲9152
BONALDO KevinTeam Qhubeka
21Team Qhubeka9:22
9:22
..
4338▼5131
BALFOUR StuartSwiss Racing Academy
24Swiss Racing Academy9:25
9:25
..
4450▲616
VOISARD YannisTeam Arkéa Samsic
23Team Arkéa Samsic9:36
9:36
..
4552▲7151
DLAMINI NicTeam Qhubeka
26Team Qhubeka9:45
9:45
..
4641▼5161
CHAINEL SteveCross Team Legendre
38Cross Team Legendre11:43
11:43
..
4758▲11182
GUENNEUGUES ErwannCôtes d'Armor-Marie Morin-U
22Côtes d'Armor-Marie Morin-U12:06
12:06
..
4854▲6134
REUTIMANN MathiasSwiss Racing Academy
26Swiss Racing Academy12:29
12:29
..
4963▲14163
MENUT DavidCross Team Legendre
29Cross Team Legendre13:09
13:09
..
5064▲14224
KASPERKIEWICZ PrzemysławTeam U Nantes Atlantique
27Team U Nantes Atlantique14:33
14:33
..
5155▲4234
POIRIER ClementWB-Fybolia Locminé
21WB-Fybolia Locminé14:37
14:37
..
5235▼1762
LEIJNSE EnzoDevelopment Team DSM
20Development Team DSM14:50
14:50
..
5367▲14175
TRONCHON BastienAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team15:34
15:34
..
5466▲12235
RENAULT MaximeWB-Fybolia Locminé
31WB-Fybolia Locminé15:51
15:51
..
5569▲1443
WOLF JustinBike Aid
28Bike Aid15:55
15:55
..
5665▲994
PLAMONDON RobinIsrael Cycling Academy
21Israel Cycling Academy16:31
16:31
..
5761▲4123
SCHULTZ JesperRiwal Cycling Team
25Riwal Cycling Team16:35
16:35
..
5842▼1621
MARCHIORI LeonardoAndroni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec17:52
17:52
..
5953▼674
ESTELRICH MateuElectro Hiper Europa
20Electro Hiper Europa18:58
18:58
..
6040▼20124
REINDERS ElmarRiwal Cycling Team
29Riwal Cycling Team19:09
19:09
..
6147▼1414
PAJUR MarkusTeam Arkéa Samsic
21Team Arkéa Samsic19:50
19:50
..
6245▼17231
LE CLEC'H LomigWB-Fybolia Locminé
24WB-Fybolia Locminé19:53
19:53
..
6349▼14196
RALLÉ AnthonyDinan Sport Cycling
28Dinan Sport Cycling20:11
20:11
..
6475▲11114
MUGISHA MoiseProTouch
24ProTouch21:15
21:15
..
6577▲12195
CHANDEMERLE HugoDinan Sport Cycling
23Dinan Sport Cycling21:34
21:34
..
6657▼9184
LE LAY AurelienCôtes d'Armor-Marie Morin-U
27Côtes d'Armor-Marie Morin-U22:50
22:50
..
6759▼812
FLÓREZ Miguel EduardoTeam Arkéa Samsic
25Team Arkéa Samsic23:01
23:01
..
6860▼811221ProTouch23:16
23:16
..
6974▲526
ROCCHETTA CristianAndroni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec23:31
23:31
..
7062▼8111
MAIN KentProTouch
25ProTouch24:00
24:00
..
7184▲13181
BOUTVILLE DavidCôtes d'Armor-Marie Morin-U
32Côtes d'Armor-Marie Morin-U25:41
25:41
..
7268▼4125
KONGSTAD TobiasRiwal Cycling Team
25Riwal Cycling Team26:53
26:53
..
7371▼21
BAGIOLI NicolaB&B Hotels p/b KTM
26B&B Hotels p/b KTM27:13
27:13
..
7481▲7233
COTARD ThéoWB-Fybolia Locminé
22WB-Fybolia Locminé27:22
27:22
..
7573▼2193
GACHIGNARD ThomasDinan Sport Cycling
21Dinan Sport Cycling,,
27:22
..
7656▼20174
TRASTOUR LorisAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team27:28
27:28
..
7786▲9102
HALLER PatrickLeopard Pro Cycling
24Leopard Pro Cycling28:04
28:04
..
7872▼64227Bike Aid28:12
28:12
..
7978▼1211
BODARD DamienSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC30:16
30:16
..
8091▲11213
LAVENANT ThibaultSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC30:38
30:38
..
8188▲773
JURADO MarcosElectro Hiper Europa
30Electro Hiper Europa30:48
30:48
..
8282-65
ONLEY OscarDevelopment Team DSM
18Development Team DSM31:04
31:04
..
8387▲4186
RIO MaximeCôtes d'Armor-Marie Morin-U
22Côtes d'Armor-Marie Morin-U31:15
31:15
..
8483▼1223
GUÉGAN MaëlTeam U Nantes Atlantique
23Team U Nantes Atlantique31:16
31:16
..
8579▼6221
CONSTANTIN BaptisteTeam U Nantes Atlantique
27Team U Nantes Atlantique32:24
32:24
..
8680▼6222
LABBE BenjaminTeam U Nantes Atlantique
20Team U Nantes Atlantique32:35
32:35
..
8770▼17185
LEWIS AdamCôtes d'Armor-Marie Morin-U
26Côtes d'Armor-Marie Morin-U33:05
33:05
..
8895▲7216
ROME AxelSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC35:32
35:32
..
8985▼44535Bike Aid36:07
36:07
..
9076▼14212
LAGNET GariSojasun espoir - ACNC
23Sojasun espoir - ACNC37:04
37:04
..
9197▲64428Bike Aid37:23
37:23
..
92100▲893
DAVIDZON LahavIsrael Cycling Academy
21Israel Cycling Academy38:16
38:16
..
93103▲1023
TAGLIANI FilippoAndroni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec39:21
39:21
..
9492▼246
BOUVIER LéoBike Aid
23Bike Aid41:18
41:18
..
9590▼5101
COQUERET LouisLeopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling41:31
41:31
..
96106▲1075
ARMSTRONG ThomasElectro Hiper Europa
27Electro Hiper Europa43:15
43:15
..
97102▲5165
SCHNEIDER LilianCross Team Legendre
21Cross Team Legendre45:06
45:06
..
9898-103
LOVIDIUS EdvinLeopard Pro Cycling
19Leopard Pro Cycling48:29
48:29
..
9999-52
YATES JoelBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy48:42
48:42
..
100101▲1236
CHUZEVILLE VolodiaWB-Fybolia Locminé
19WB-Fybolia Locminé49:11
49:11
..
10193▼8215
JAMIN Leo PaulSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC,,
49:11
..
102105▲332
SANZ EnriqueEquipo Kern Pharma
32Equipo Kern Pharma49:36
49:36
..
10394▼954
BATT EthanBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy50:29
50:29
..
10496▼811620ProTouch52:16
52:16
..
105104▼1176
LAWTON HenryAG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team55:21
55:21
..
106107▲1146
EDDY SamualTeam BridgeLane
20Team BridgeLane1:00:40
1:00:40
..
107108▲1133
BLANC ArthurSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy1:05:36
1:05:36
..
108110▲276
SANÒ SimoneElectro Hiper Europa
24Electro Hiper Europa1:12:00
1:12:00
..
109111▲2144
SCHILT RyanTeam BridgeLane
23Team BridgeLane1:20:55
1:20:55
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
12▲1203
FRETIN MilanLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U2387+18
21▼1122
VAN DER LIJKE NickRiwal Cycling Team
30Riwal Cycling Team84+15
33-3
FERASSE ThibaultB&B Hotels p/b KTM
27B&B Hotels p/b KTM79+12
48▲463
ANDRESEN Tobias LundDevelopment Team DSM
19Development Team DSM69+23
56▲1232
LE NY Jean-LouisWB-Fybolia Locminé
23WB-Fybolia Locminé68+14
64▼271
PELEGRÍ ÓscarElectro Hiper Europa
27Electro Hiper Europa66-
75▼213
RIOU AlanTeam Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic55-
87▼121
MARCHIORI LeonardoAndroni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec52-
99-11
DELAPLACE AnthonyTeam Arkéa Samsic
32Team Arkéa Samsic49+9
1011▲1233
COTARD ThéoWB-Fybolia Locminé
22WB-Fybolia Locminé47+8
1116▲5194
LE BON JohanDinan Sport Cycling
30Dinan Sport Cycling47+16
1210▼251
GATE AaronBlack Spoke Pro Cycling Academy
30Black Spoke Pro Cycling Academy47+7
1312▼1173
RETAILLEAU ValentinAG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team44+10
1419▲5135
RUEGG LukasSwiss Racing Academy
25Swiss Racing Academy39+13
1514▼1214
MAINGUENAUD TomSojasun espoir - ACNC
21Sojasun espoir - ACNC39+6
1613▼361
HAYTER LeoDevelopment Team DSM
20Development Team DSM34-
1717-95
GOLDSTEIN EdoIsrael Cycling Academy
21Israel Cycling Academy32+1
1815▼3124
REINDERS ElmarRiwal Cycling Team
29Riwal Cycling Team31-
19-43
WOLF JustinBike Aid
28Bike Aid28+28
2024▲4172
LAPEIRA PaulAG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team25+8
2140▲19183
COSTIOU EwenCôtes d'Armor-Marie Morin-U
18Côtes d'Armor-Marie Morin-U25+20
2226▲4142
DINHAM MatthewTeam BridgeLane
21Team BridgeLane24+11
2320▼3185
LEWIS AdamCôtes d'Armor-Marie Morin-U
26Côtes d'Armor-Marie Morin-U24-
2421▼3174
TRASTOUR LorisAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team20-
2522▼3161
CHAINEL SteveCross Team Legendre
38Cross Team Legendre19-
2623▼314
PAJUR MarkusTeam Arkéa Samsic
21Team Arkéa Samsic18-
2727-192
DANES LéoDinan Sport Cycling
24Dinan Sport Cycling15+3
2825▼3223
GUÉGAN MaëlTeam U Nantes Atlantique
23Team U Nantes Atlantique13-
2928▼1132
FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy12-
3037▲7193
GACHIGNARD ThomasDinan Sport Cycling
21Dinan Sport Cycling11+4
3129▼2225
MARIAULT AxelTeam U Nantes Atlantique
23Team U Nantes Atlantique10-
3230▼2171
LABROSSE JordanAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team9-
3331▼24
DAUPHIN FlorianB&B Hotels p/b KTM
22B&B Hotels p/b KTM9-
3432▼215
LE BERRE MathisTeam Arkéa Samsic
20Team Arkéa Samsic8-
3548▲1364
NABERMAN TimDevelopment Team DSM
22Development Team DSM8+5
3633▼3212
LAGNET GariSojasun espoir - ACNC
23Sojasun espoir - ACNC8-
3734▼336
RUIZ IbonEquipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma7-
3835▼3106
MOBACH JarnoLeopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling7-
3936▼3123
SCHULTZ JesperRiwal Cycling Team
25Riwal Cycling Team7-
4038▼265
ONLEY OscarDevelopment Team DSM
18Development Team DSM6-
4139▼21
BAGIOLI NicolaB&B Hotels p/b KTM
26B&B Hotels p/b KTM6-
4241▼153
FOUCHÉ JamesBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy5-
4342▼172
BALLESTEROS Miguel ÁngelElectro Hiper Europa
25Electro Hiper Europa5-
4443▼1152
BONALDO KevinTeam Qhubeka
21Team Qhubeka5-
4544▼1205
SLOCK LiamLotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U234-
46-34
JAIME ÁlexEquipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma4+4
4745▼2163
MENUT DavidCross Team Legendre
29Cross Team Legendre4-
4846▼2222
LABBE BenjaminTeam U Nantes Atlantique
20Team U Nantes Atlantique4-
4947▼2176
LAWTON HenryAG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team4-
5049▼162
LEIJNSE EnzoDevelopment Team DSM
20Development Team DSM3-
5153▲2101
COQUERET LouisLeopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling3+1
5250▼2143
JENNER SamuelTeam BridgeLane
24Team BridgeLane2-
53-191
BOULO MatthieuDinan Sport Cycling
32Dinan Sport Cycling2+2
5451▼32
BOILEAU AlanB&B Hotels p/b KTM
22B&B Hotels p/b KTM2-
5552▼3231
LE CLEC'H LomigWB-Fybolia Locminé
24WB-Fybolia Locminé2-
56-74
ESTELRICH MateuElectro Hiper Europa
20Electro Hiper Europa1+1
5754▼3184
LE LAY AurelienCôtes d'Armor-Marie Morin-U
27Côtes d'Armor-Marie Morin-U1-
5855▼354
BATT EthanBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-101
COQUERET LouisLeopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling100+40
22-193
GACHIGNARD ThomasDinan Sport Cycling
21Dinan Sport Cycling80+32
35▲2233
COTARD ThéoWB-Fybolia Locminé
22WB-Fybolia Locminé46+22
43▼1223
GUÉGAN MaëlTeam U Nantes Atlantique
23Team U Nantes Atlantique38-
54▼1231
LE CLEC'H LomigWB-Fybolia Locminé
24WB-Fybolia Locminé33-
66-222
LABBE BenjaminTeam U Nantes Atlantique
20Team U Nantes Atlantique22-
77-106
MOBACH JarnoLeopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling16-
88-53
FOUCHÉ JamesBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy13-
9-74
ESTELRICH MateuElectro Hiper Europa
20Electro Hiper Europa12+12
109▼165
ONLEY OscarDevelopment Team DSM
18Development Team DSM12-
1110▼1194
LE BON JohanDinan Sport Cycling
30Dinan Sport Cycling10-
1211▼1184
LE LAY AurelienCôtes d'Armor-Marie Morin-U
27Côtes d'Armor-Marie Morin-U10-
1312▼14428Bike Aid8-
1413▼164
NABERMAN TimDevelopment Team DSM
22Development Team DSM7-
15-43
WOLF JustinBike Aid
28Bike Aid7+7
1614▼2131
BALFOUR StuartSwiss Racing Academy
24Swiss Racing Academy6-
17-26
ROCCHETTA CristianAndroni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec6+6
1815▼354
BATT EthanBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy6-
1916▼3123
SCHULTZ JesperRiwal Cycling Team
25Riwal Cycling Team3-
2017▼3232
LE NY Jean-LouisWB-Fybolia Locminé
23WB-Fybolia Locminé2-
2118▼3135
RUEGG LukasSwiss Racing Academy
25Swiss Racing Academy2-
2219▼331
MARQUEZ MartiEquipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma2-
23-63
ANDRESEN Tobias LundDevelopment Team DSM
19Development Team DSM2+2
2420▼4175
TRONCHON BastienAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team2-
25-211
BODARD DamienSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC2+2
2621▼5215
JAMIN Leo PaulSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC2-
2722▼511
DELAPLACE AnthonyTeam Arkéa Samsic
32Team Arkéa Samsic1-
2823▼5171
LABROSSE JordanAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team1-
2924▼52
BOILEAU AlanB&B Hotels p/b KTM
22B&B Hotels p/b KTM1-
30-62
LEIJNSE EnzoDevelopment Team DSM
20Development Team DSM1+1
3125▼675
ARMSTRONG ThomasElectro Hiper Europa
27Electro Hiper Europa1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-173
RETAILLEAU ValentinAG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team 24:57:11..
22-142
DINHAM MatthewTeam BridgeLane
21Team BridgeLane0:29
0:29
..
33-171
LABROSSE JordanAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team1:28
1:28
..
45▲161
HAYTER LeoDevelopment Team DSM
20Development Team DSM1:42
1:42
..
54▼115
LE BERRE MathisTeam Arkéa Samsic
20Team Arkéa Samsic1:43
1:43
..
66-203
FRETIN MilanLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U232:06
2:06
..
79▲2172
LAPEIRA PaulAG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team2:15
2:15
..
87▼1205
SLOCK LiamLotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U232:18
2:18
..
98▼164
NABERMAN TimDevelopment Team DSM
22Development Team DSM2:19
2:19
..
1010-95
GOLDSTEIN EdoIsrael Cycling Academy
21Israel Cycling Academy2:22
2:22
..
1111-36
RUIZ IbonEquipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma,,
2:22
..
1212-2
BOILEAU AlanB&B Hotels p/b KTM
22B&B Hotels p/b KTM2:46
2:46
..
1313-4
DAUPHIN FlorianB&B Hotels p/b KTM
22B&B Hotels p/b KTM3:21
3:21
..
1414-183
COSTIOU EwenCôtes d'Armor-Marie Morin-U
18Côtes d'Armor-Marie Morin-U4:36
4:36
..
1515-214
MAINGUENAUD TomSojasun espoir - ACNC
21Sojasun espoir - ACNC5:15
5:15
..
1616-202
VAN RYCKEGHEM LarsLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U235:44
5:44
..
1718▲135
GARCÍA PIERNA CarlosEquipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma6:04
6:04
..
1819▲1153
GUASCO MattiaTeam Qhubeka
21Team Qhubeka7:41
7:41
..
1920▲163
ANDRESEN Tobias LundDevelopment Team DSM
19Development Team DSM8:21
8:21
..
2022▲2152
BONALDO KevinTeam Qhubeka
21Team Qhubeka9:20
9:20
..
2126▲5182
GUENNEUGUES ErwannCôtes d'Armor-Marie Morin-U
22Côtes d'Armor-Marie Morin-U12:04
12:04
..
2224▲2234
POIRIER ClementWB-Fybolia Locminé
21WB-Fybolia Locminé14:35
14:35
..
2317▼662
LEIJNSE EnzoDevelopment Team DSM
20Development Team DSM14:48
14:48
..
2429▲5175
TRONCHON BastienAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team15:32
15:32
..
2528▲394
PLAMONDON RobinIsrael Cycling Academy
21Israel Cycling Academy16:29
16:29
..
2623▼374
ESTELRICH MateuElectro Hiper Europa
20Electro Hiper Europa18:56
18:56
..
2721▼614
PAJUR MarkusTeam Arkéa Samsic
21Team Arkéa Samsic19:48
19:48
..
2827▼111221ProTouch23:14
23:14
..
2933▲4233
COTARD ThéoWB-Fybolia Locminé
22WB-Fybolia Locminé27:20
27:20
..
3030-193
GACHIGNARD ThomasDinan Sport Cycling
21Dinan Sport Cycling,,
27:20
..
3125▼6174
TRASTOUR LorisAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team27:26
27:26
..
3231▼1211
BODARD DamienSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC30:14
30:14
..
3337▲4213
LAVENANT ThibaultSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC30:36
30:36
..
3434-65
ONLEY OscarDevelopment Team DSM
18Development Team DSM31:02
31:02
..
3535-186
RIO MaximeCôtes d'Armor-Marie Morin-U
22Côtes d'Armor-Marie Morin-U31:13
31:13
..
3632▼4222
LABBE BenjaminTeam U Nantes Atlantique
20Team U Nantes Atlantique32:33
32:33
..
3739▲2216
ROME AxelSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC35:30
35:30
..
3842▲493
DAVIDZON LahavIsrael Cycling Academy
21Israel Cycling Academy38:14
38:14
..
3936▼3101
COQUERET LouisLeopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling41:29
41:29
..
4044▲4165
SCHNEIDER LilianCross Team Legendre
21Cross Team Legendre45:04
45:04
..
4141-103
LOVIDIUS EdvinLeopard Pro Cycling
19Leopard Pro Cycling48:27
48:27
..
4243▲1236
CHUZEVILLE VolodiaWB-Fybolia Locminé
19WB-Fybolia Locminé49:09
49:09
..
4338▼5215
JAMIN Leo PaulSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC,,
49:09
..
4440▼411620ProTouch52:14
52:14
..
4545-176
LAWTON HenryAG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team55:19
55:19
..
4646-146
EDDY SamualTeam BridgeLane
20Team BridgeLane1:00:38
1:00:38
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Dinan Sport CyclingCLUB 74:54:22..
23▲1 AG2R Citroën U23 Team0:40
0:40
..
32▼1 Team Arkéa SamsicPRT1:13
1:13
..
44- B&B Hotels p/b KTMPRT2:38
2:38
..
55- Development Team DSMCT4:25
4:25
..
67▲1 Lotto - Soudal U23CLUB7:27
7:27
..
78▲1 Equipo Kern PharmaPRT7:29
7:29
..
86▼2 Swiss Racing AcademyCT7:58
7:58
..
99- Riwal Cycling TeamCT12:40
12:40
..
1010- Electro Hiper EuropaCT14:04
14:04
..
1111- WB-Fybolia Locminé18:31
18:31
..
1216▲4 Bike AidCT20:58
20:58
..
1317▲4 Côtes d'Armor-Marie Morin-UDN223:15
23:15
..
1418▲4 Team QhubekaCT23:55
23:55
..
1513▼2 Team U Nantes AtlantiqueDN127:23
27:23
..
1612▼4 Leopard Pro CyclingCT27:29
27:29
..
1714▼3 Cross Team LegendreP-CRO28:06
28:06
..
1815▼3 Androni Giocattoli - SidermecPRT33:17
33:17
..
1919- Sojasun espoir - ACNCCLUB33:25
33:25
..
2022▲2 Israel Cycling AcademyCT48:13
48:13
..
2121- Team BridgeLaneCT56:38
56:38
..
2223▲1 Black Spoke Pro Cycling AcademyCT59:06
59:06
..
2320▼3 ProTouchCT1:02:23
1:02:23
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    25 September 2021
  • Avg. speed winner:
    42.784 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    166 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    60
  • Vert. meters:
    1842
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    158
  • Won how:
    63 km solo

Race profile