The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | ▲1 | LE BON Johan Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 40 | 25 | 27:04:40 | |
2 | 1 | ▼1 | BAUDIN Alex Tudor Pro Cycling Team | Tudor Pro Cycling Team | 30 | 18 | 1:03 1:03 | |
3 | 6 | ▲3 | LE BERRE Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin-U | Côtes d'Armor-Marie Morin-U | 25 | 14 | 1:31 1:31 | |
4 | 9 | ▲5 | LE NY Jean-Louis WB - Fybolia Morbihan | WB - Fybolia Morbihan | 20 | 11 | 1:34 1:34 | |
5 | 7 | ▲2 | ANGULO Antonio Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 15 | 8 | 1:35 1:35 | |
6 | 13 | ▲7 | ALLENO Clément Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 10 | 6 | 1:43 1:43 | |
7 | 11 | ▲4 | HARDY Romain Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 5 | 4 | ,, 1:43 | |
8 | 12 | ▲4 | GACHIGNARD Thomas Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 3 | 3 | ,, 1:43 | |
9 | 15 | ▲6 | VAN BELLE Loe Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 3 | 2 | 1:52 1:52 | |
10 | 26 | ▲16 | LAURANCE Axel B&B Hotels - KTM | B&B Hotels - KTM | 3 | 1 | 2:09 2:09 | |
11 | 4 | ▼7 | BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | ,, 2:09 | |||
12 | 5 | ▼7 | GRONDIN Donavan Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 2:10 2:10 | |||
13 | 8 | ▼5 | COSTIOU Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin-U | Côtes d'Armor-Marie Morin-U | 2:34 2:34 | |||
14 | 14 | - | PENHOËT Paul Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 2:37 2:37 | |||
15 | 19 | ▲4 | DE POOTER Dries Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 2:55 2:55 | |||
16 | 20 | ▲4 | KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | ,, 2:55 | |||
17 | 21 | ▲4 | KOLZE CHANGIZI Sebastian Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 2:55 | |||
18 | 22 | ▲4 | LAMPERTI Luke Trinity Racing | Trinity Racing | ,, 2:55 | |||
19 | 24 | ▲5 | BAGUELIN Jocelyn WB - Fybolia Morbihan | WB - Fybolia Morbihan | ,, 2:55 | |||
20 | 29 | ▲9 | MOBACH Jarno Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 3:08 3:08 | |||
21 | 31 | ▲10 | REINDERS Elmar Riwal Cycling Team | Riwal Cycling Team | 3:12 3:12 | |||
22 | 43 | ▲21 | FERASSE Thibault B&B Hotels - KTM | B&B Hotels - KTM | 3:32 3:32 | |||
23 | 16 | ▼7 | ISASA Xabier Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 4:55 4:55 | |||
24 | 23 | ▼1 | PALENI Enzo Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 4:57 4:57 | |||
25 | 33 | ▲8 | MOL Wesley BIKE AID | BIKE AID | ,, 4:57 | |||
26 | 25 | ▼1 | HEIDEMANN Miguel B&B Hotels - KTM | B&B Hotels - KTM | 4:59 4:59 | |||
27 | 27 | - | FLÓREZ Miguel Eduardo Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 5:06 5:06 | |||
28 | 44 | ▲16 | GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 5:09 5:09 | |||
29 | 28 | ▼1 | MILLET Hugo Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | ,, 5:09 | |||
30 | 45 | ▲15 | HARTEEL Jelle Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 5:10 5:10 | |||
31 | 35 | ▲4 | GEßNER Jakob Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 5:41 5:41 | |||
32 | 10 | ▼22 | FLYNN Sean Tudor Pro Cycling Team | Tudor Pro Cycling Team | 5:56 5:56 | |||
33 | 50 | ▲17 | PARISINI Nicolò Team Qhubeka | Team Qhubeka | 5:57 5:57 | |||
34 | 17 | ▼17 | CANAL Carlos Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | ,, 5:57 | |||
35 | 32 | ▼3 | KRISTENSEN Mads Østergaard Team ColoQuick | Team ColoQuick | 6:15 6:15 | |||
36 | 30 | ▼6 | FRIGO Marco Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 6:33 6:33 | |||
37 | 42 | ▲5 | CHAPMAN Tom Team BridgeLane | Team BridgeLane | 6:36 6:36 | |||
38 | 3 | ▼35 | PUPPIO Antonio Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 7:18 7:18 | |||
39 | 40 | ▲1 | GUASCO Mattia Team Qhubeka | Team Qhubeka | 7:28 7:28 | |||
40 | 41 | ▲1 | D'HERVEZ Thibault Côtes d'Armor-Marie Morin-U | Côtes d'Armor-Marie Morin-U | 7:30 7:30 | |||
41 | 55 | ▲14 | PLOWRIGHT Jensen Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 7:32 7:32 | |||
42 | 48 | ▲6 | LE PIOUFFE Nathan Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 7:41 7:41 | |||
43 | 47 | ▲4 | HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 7:45 7:45 | |||
44 | 49 | ▲5 | PIDCOCK Joseph Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 7:47 7:47 | |||
45 | 38 | ▼7 | KLUCKERS Arthur Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 7:54 7:54 | |||
46 | 37 | ▼9 | LISSON Christoffer Riwal Cycling Team | Riwal Cycling Team | 8:54 8:54 | |||
47 | 59 | ▲12 | CULVERWELL Sam Trinity Racing | Trinity Racing | 9:02 9:02 | |||
48 | 57 | ▲9 | VAN UDEN Casper Development Team DSM | Development Team DSM | 9:07 9:07 | |||
49 | 46 | ▼3 | HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 9:10 9:10 | |||
50 | 39 | ▼11 | CHANDEMERLE Hugo Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 9:15 9:15 | |||
51 | 53 | ▲2 | ÄRM Rait Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 9:25 9:25 | |||
52 | 60 | ▲8 | LECERF William Junior Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 9:36 9:36 | |||
53 | 51 | ▼2 | BEN MOSHE Yuval Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 9:39 9:39 | |||
54 | 52 | ▼2 | LE HUITOUZE Eddy Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 10:06 10:06 | |||
55 | 54 | ▼1 | MIKUTIS Aivaras Team Ampler - Tartu2024 | Team Ampler - Tartu2024 | 10:48 10:48 | |||
56 | 56 | - | PRIES Cedric Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 10:57 10:57 | |||
57 | 61 | ▲4 | PAULUS Milan Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 12:44 12:44 | |||
58 | 63 | ▲5 | JEANNÈS Matthieu Côtes d'Armor-Marie Morin-U | Côtes d'Armor-Marie Morin-U | 13:17 13:17 | |||
59 | 62 | ▲3 | IACCHI Alessandro Team Qhubeka | Team Qhubeka | 14:32 14:32 | |||
60 | 64 | ▲4 | KRASTS Alekss Team Ampler - Tartu2024 | Team Ampler - Tartu2024 | 14:49 14:49 | |||
61 | 66 | ▲5 | MARIS Elias Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 16:22 16:22 | |||
62 | 70 | ▲8 | DLAMINI Nic Team Qhubeka | Team Qhubeka | 16:32 16:32 | |||
63 | 68 | ▲5 | LAGRÉE Adrien B&B Hotels - KTM | B&B Hotels - KTM | 16:38 16:38 | |||
64 | 67 | ▲3 | OKA Atsushi EF Education-NIPPO Development Team | EF Education-NIPPO Development Team | 16:57 16:57 | |||
65 | 69 | ▲4 | GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 19:36 19:36 | |||
66 | 75 | ▲9 | LAGNET Gari Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 20:17 20:17 | |||
67 | 71 | ▲4 | QUICK Blake Trinity Racing | Trinity Racing | 21:00 21:00 | |||
68 | 36 | ▼32 | RUBENIS Pauls Team Ampler - Tartu2024 | Team Ampler - Tartu2024 | 21:11 21:11 | |||
69 | 77 | ▲8 | LAVERICK Joseph Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 26:41 26:41 | |||
70 | 84 | ▲14 | PICKRELL Riley Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 26:43 26:43 | |||
71 | 81 | ▲10 | SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 26:49 26:49 | |||
72 | 73 | ▲1 | ODA Hijiri EF Education-NIPPO Development Team | EF Education-NIPPO Development Team | 27:55 27:55 | |||
73 | 82 | ▲9 | BENNETT Stéfan WB - Fybolia Morbihan | WB - Fybolia Morbihan | 29:05 29:05 | |||
74 | 92 | ▲18 | MILESI Lorenzo Development Team DSM | Development Team DSM | 29:35 29:35 | |||
75 | 86 | ▲11 | KELEMEN Petr Tudor Pro Cycling Team | Tudor Pro Cycling Team | 30:09 30:09 | |||
76 | 80 | ▲4 | WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team | Tudor Pro Cycling Team | 31:58 31:58 | |||
77 | 83 | ▲6 | DEBRUYNE Ramses Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 32:30 32:30 | |||
78 | 72 | ▼6 | VAN RAEMDONCK Cédric Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 32:55 32:55 | |||
79 | 79 | - | HEIDERSCHEID Colin Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 33:49 33:49 | |||
80 | 93 | ▲13 | WILKSCH Hannes Development Team DSM | Development Team DSM | 34:14 34:14 | |||
81 | 74 | ▼7 | BAK Simon Team ColoQuick | Team ColoQuick | 37:29 37:29 | |||
82 | 96 | ▲14 | RALLÉ Anthony Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 37:44 37:44 | |||
83 | 85 | ▲2 | HAYTER Leo Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 37:45 37:45 | |||
84 | 76 | ▼8 | BETTENDORFF Loïc Riwal Cycling Team | Riwal Cycling Team | 38:24 38:24 | |||
85 | 88 | ▲3 | POIRIER Clément Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 38:50 38:50 | |||
86 | 94 | ▲8 | JOLLY Maxime WB - Fybolia Morbihan | WB - Fybolia Morbihan | 39:16 39:16 | |||
87 | 90 | ▲3 | PASTUREL Maxime Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 39:37 39:37 | |||
88 | 100 | ▲12 | POLLEFLIET Gianluca Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 40:38 40:38 | |||
89 | 78 | ▼11 | IRIZAR Julen Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 41:09 41:09 | |||
90 | 101 | ▲11 | ABT Cedric Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 42:18 42:18 | |||
91 | 89 | ▼2 | KOCH Christian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 44:32 44:32 | |||
92 | 87 | ▼5 | BRENNSÆTER Trym EF Education-NIPPO Development Team | EF Education-NIPPO Development Team | 45:44 45:44 | |||
93 | 105 | ▲12 | GHEBREHIWET Ephrem Team Qhubeka | Team Qhubeka | 47:35 47:35 | |||
94 | 91 | ▼3 | ISHIGAMI Masahiro EF Education-NIPPO Development Team | EF Education-NIPPO Development Team | 48:01 48:01 | |||
95 | 109 | ▲14 | KÄRSTEN Moritz Development Team DSM | Development Team DSM | 48:28 48:28 | |||
96 | 108 | ▲12 | KUHN Kevin EF Education-NIPPO Development Team | EF Education-NIPPO Development Team | 48:31 48:31 | |||
97 | 99 | ▲2 | CHARRIN Aloïs Tudor Pro Cycling Team | Tudor Pro Cycling Team | 49:12 49:12 | |||
98 | 112 | ▲14 | COATI Luca Team Qhubeka | Team Qhubeka | 53:15 53:15 | |||
99 | 106 | ▲7 | WOLF Justin Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 55:18 55:18 | |||
100 | 98 | ▼2 | VOSGERAU Søren Riwal Cycling Team | Riwal Cycling Team | 55:40 55:40 | |||
101 | 104 | ▲3 | NIEHUES Sebastian BIKE AID | BIKE AID | 57:25 57:25 | |||
102 | 102 | - | TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team | Tudor Pro Cycling Team | 57:50 57:50 | |||
103 | 103 | - | MUFF Frederik Team ColoQuick | Team ColoQuick | 59:50 59:50 | |||
104 | 113 | ▲9 | DE ROOIJ Jesse BIKE AID | BIKE AID | 1:03:58 1:03:58 | |||
105 | 111 | ▲6 | ROESEMS Siebe Trinity Racing | Trinity Racing | 1:04:59 1:04:59 | |||
106 | 110 | ▲4 | ANDERSEN Mads Team ColoQuick | Team ColoQuick | 1:06:01 1:06:01 | |||
107 | 115 | ▲8 | BAUER Dominik Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 1:10:55 1:10:55 | |||
108 | 114 | ▲6 | KÖSTER Artjom Team Ampler - Tartu2024 | Team Ampler - Tartu2024 | 1:11:34 1:11:34 | |||
109 | 116 | ▲7 | SALBY Alexander Riwal Cycling Team | Riwal Cycling Team | 1:17:33 1:17:33 | |||
110 | 118 | ▲8 | ARISTI Mikel Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 1:24:06 1:24:06 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:01 May 2022
- Start time:13:00
- Avg. speed winner:44.337 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:158.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:70
- Vert. meters:1768
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:16.5 km solo
- Avg. temperature: