The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | BAUDIN Alex Tudor Pro Cycling Team | Tudor Pro Cycling Team | 27:05:43 |
2 | 4 | ▲2 | LE BERRE Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin-U | Côtes d'Armor-Marie Morin-U | 0:28 0:28 |
3 | 8 | ▲5 | ALLENO Clément Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 0:40 0:40 |
4 | 7 | ▲3 | GACHIGNARD Thomas Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | ,, 0:40 |
5 | 10 | ▲5 | VAN BELLE Loe Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 0:49 0:49 |
6 | 19 | ▲13 | LAURANCE Axel B&B Hotels - KTM | B&B Hotels - KTM | 1:06 1:06 |
7 | 2 | ▼5 | BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | ,, 1:06 |
8 | 3 | ▼5 | GRONDIN Donavan Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 1:07 1:07 |
9 | 5 | ▼4 | COSTIOU Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin-U | Côtes d'Armor-Marie Morin-U | 1:31 1:31 |
10 | 9 | ▼1 | PENHOËT Paul Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 1:34 1:34 |
11 | 14 | ▲3 | DE POOTER Dries Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 1:52 1:52 |
12 | 15 | ▲3 | KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | ,, 1:52 |
13 | 16 | ▲3 | KOLZE CHANGIZI Sebastian Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 1:52 |
14 | 17 | ▲3 | LAMPERTI Luke Trinity Racing | Trinity Racing | ,, 1:52 |
15 | 11 | ▼4 | ISASA Xabier Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 3:52 3:52 |
16 | 18 | ▲2 | PALENI Enzo Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 3:54 3:54 |
17 | 27 | ▲10 | GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 4:06 4:06 |
18 | 20 | ▲2 | MILLET Hugo Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | ,, 4:06 |
19 | 28 | ▲9 | HARTEEL Jelle Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 4:07 4:07 |
20 | 22 | ▲2 | GEßNER Jakob Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 4:38 4:38 |
21 | 6 | ▼15 | FLYNN Sean Tudor Pro Cycling Team | Tudor Pro Cycling Team | 4:53 4:53 |
22 | 31 | ▲9 | PARISINI Nicolò Team Qhubeka | Team Qhubeka | 4:54 4:54 |
23 | 12 | ▼11 | CANAL Carlos Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | ,, 4:54 |
24 | 21 | ▼3 | FRIGO Marco Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 5:30 5:30 |
25 | 25 | - | GUASCO Mattia Team Qhubeka | Team Qhubeka | 6:25 6:25 |
26 | 26 | - | D'HERVEZ Thibault Côtes d'Armor-Marie Morin-U | Côtes d'Armor-Marie Morin-U | 6:27 6:27 |
27 | 35 | ▲8 | PLOWRIGHT Jensen Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 6:29 6:29 |
28 | 29 | ▲1 | LE PIOUFFE Nathan Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 6:38 6:38 |
29 | 30 | ▲1 | PIDCOCK Joseph Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 6:44 6:44 |
30 | 24 | ▼6 | KLUCKERS Arthur Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 6:51 6:51 |
31 | 39 | ▲8 | CULVERWELL Sam Trinity Racing | Trinity Racing | 7:59 7:59 |
32 | 37 | ▲5 | VAN UDEN Casper Development Team DSM | Development Team DSM | 8:04 8:04 |
33 | 33 | - | ÄRM Rait Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 8:22 8:22 |
34 | 40 | ▲6 | LECERF William Junior Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 8:33 8:33 |
35 | 32 | ▼3 | LE HUITOUZE Eddy Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 9:03 9:03 |
36 | 34 | ▼2 | MIKUTIS Aivaras Team Ampler - Tartu2024 | Team Ampler - Tartu2024 | 9:45 9:45 |
37 | 36 | ▼1 | PRIES Cedric Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 9:54 9:54 |
38 | 41 | ▲3 | PAULUS Milan Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 11:41 11:41 |
39 | 42 | ▲3 | KRASTS Alekss Team Ampler - Tartu2024 | Team Ampler - Tartu2024 | 13:46 13:46 |
40 | 43 | ▲3 | GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 18:33 18:33 |
41 | 44 | ▲3 | QUICK Blake Trinity Racing | Trinity Racing | 19:57 19:57 |
42 | 23 | ▼19 | RUBENIS Pauls Team Ampler - Tartu2024 | Team Ampler - Tartu2024 | 20:08 20:08 |
43 | 48 | ▲5 | LAVERICK Joseph Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 25:38 25:38 |
44 | 52 | ▲8 | PICKRELL Riley Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 25:40 25:40 |
45 | 50 | ▲5 | SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 25:46 25:46 |
46 | 56 | ▲10 | MILESI Lorenzo Development Team DSM | Development Team DSM | 28:32 28:32 |
47 | 54 | ▲7 | KELEMEN Petr Tudor Pro Cycling Team | Tudor Pro Cycling Team | 29:06 29:06 |
48 | 49 | ▲1 | WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team | Tudor Pro Cycling Team | 30:55 30:55 |
49 | 51 | ▲2 | DEBRUYNE Ramses Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 31:27 31:27 |
50 | 45 | ▼5 | VAN RAEMDONCK Cédric Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 31:52 31:52 |
51 | 57 | ▲6 | WILKSCH Hannes Development Team DSM | Development Team DSM | 33:11 33:11 |
52 | 46 | ▼6 | BAK Simon Team ColoQuick | Team ColoQuick | 36:26 36:26 |
53 | 53 | - | HAYTER Leo Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 36:42 36:42 |
54 | 47 | ▼7 | BETTENDORFF Loïc Riwal Cycling Team | Riwal Cycling Team | 37:21 37:21 |
55 | 58 | ▲3 | JOLLY Maxime WB - Fybolia Morbihan | WB - Fybolia Morbihan | 38:13 38:13 |
56 | 63 | ▲7 | POLLEFLIET Gianluca Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 39:35 39:35 |
57 | 64 | ▲7 | ABT Cedric Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 41:15 41:15 |
58 | 55 | ▼3 | BRENNSÆTER Trym EF Education-NIPPO Development Team | EF Education-NIPPO Development Team | 44:41 44:41 |
59 | 66 | ▲7 | GHEBREHIWET Ephrem Team Qhubeka | Team Qhubeka | 46:32 46:32 |
60 | 68 | ▲8 | KÄRSTEN Moritz Development Team DSM | Development Team DSM | 47:25 47:25 |
61 | 62 | ▲1 | CHARRIN Aloïs Tudor Pro Cycling Team | Tudor Pro Cycling Team | 48:09 48:09 |
62 | 61 | ▼1 | VOSGERAU Søren Riwal Cycling Team | Riwal Cycling Team | 54:37 54:37 |
63 | 65 | ▲2 | TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team | Tudor Pro Cycling Team | 56:47 56:47 |
64 | 70 | ▲6 | ROESEMS Siebe Trinity Racing | Trinity Racing | 1:03:56 1:03:56 |
65 | 69 | ▲4 | ANDERSEN Mads Team ColoQuick | Team ColoQuick | 1:04:58 1:04:58 |
66 | 71 | ▲5 | KÖSTER Artjom Team Ampler - Tartu2024 | Team Ampler - Tartu2024 | 1:10:31 1:10:31 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:01 May 2022
- Start time:13:00
- Avg. speed winner:44.337 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:158.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:70
- Vert. meters:1768
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:16.5 km solo
- Avg. temperature: