Search:  
topLogin

2008»2nd Les 3 Jours de Vaucluse (2.2)

2008  General classification

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPnt
1 Kritskiy TimofeyKatyusha 21Katyusha5
2 Aaen Jørgensen Jonas Team GLS - Pakke Shop  21Team GLS - Pakke Shop 2
3 Han David 1
4 Fuglsang JakobTeam Designa Kokken 22Team Designa Kokken
5 Wachnik PawelCR 4 Chemins Roanne 22CR 4 Chemins Roanne
6 Markov AlexeiKatyusha 28Katyusha
7 Bille GaetanFC Wallonie-Bruxelles Espoirs 19FC Wallonie-Bruxelles Espoirs
8 van Winden DennisRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team
9 Richeze Roberto AntonioKatay Cycling Team 26Katay Cycling Team
10 van Poppel BoyRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team
11 Giraud BenjaminAVC Aix-en-Provence  22AVC Aix-en-Provence
12 Galland JérémieAuber 93 24Auber 93
13 Drancourt PierreGroupe Gobert.com.ct 25Groupe Gobert.com.ct
14 Vogondy NicolasAgritubel 30Agritubel
15 Inaudi NicolasTeam Differdange Apiflo Vacances 30Team Differdange Apiflo Vacances
16 Jeannesson ArnoldAuber 93 22Auber 93
17 Arashiro Yukiya 23
18 Derangere Jeremie 
19 Hollenstein RetoAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei
20 Buividas Andrius 22
21 Firsanov SergeyRietumu Bank - Riga 25Rietumu Bank - Riga
22 Hurel Tony 20
23 Dijkxhoorn RikkeVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 22Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
24 Derepas DavidGroupe Gobert.com.ct 29Groupe Gobert.com.ct
25 Godet ArnaudCC Etupes Le Doubs 21CC Etupes Le Doubs
26 Mespoulède JeanAuber 93 27Auber 93
27 Bodo ThomasTeam Differdange Apiflo Vacances 27Team Differdange Apiflo Vacances
28 Menc Molina Colin 23
29 Grammaire Olivier 
30 Torosantucci DavideKatay Cycling Team 26Katay Cycling Team
31 Devillers GillesFC Wallonie-Bruxelles Espoirs 23FC Wallonie-Bruxelles Espoirs
32 Mironov AlexanderRietumu Bank - Riga 24Rietumu Bank - Riga
33 Guay Julien 21
34 Andersen Peter RiisTeam GLS - Pakke Shop  27Team GLS - Pakke Shop
35 Fritsch NicolasAVC Aix-en-Provence  29AVC Aix-en-Provence
36 Ivanov Vladimir 
37 Luminet BenoitCR 4 Chemins Roanne 34CR 4 Chemins Roanne
38 Smukulis Gatis 20
39 Balbuena JonathanVC La Pomme Marseille 21VC La Pomme Marseille
40 Bouet MaximeAgritubel 21Agritubel
41 Gonzalo EduardoAgritubel 24Agritubel
42 Saramotins AleksejsRietumu Bank - Riga 25Rietumu Bank - Riga
43 Cammaerts EdwigLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon
44 Mainard JérômeCR 4 Chemins Roanne 21CR 4 Chemins Roanne
45 Quadranti AntonioKatay Cycling Team 27Katay Cycling Team
46 Wyss MarcelAtlas - Romer's Hausbäckerei  21Atlas - Romer's Hausbäckerei
47 Gastauer Ben 20
48 Gredy Sebastien 28
49 Rosenbrier Jonathan 
50 Prin Nicolas 24
51 Hoogerland JohnnyVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 24Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
52 Samokhvalov Dmitrii 21
53 Vandborg Brian BachTeam GLS - Pakke Shop  26Team GLS - Pakke Shop
54 Stehly Aurelien 21
55 Solomennikov AndreiKatyusha 20Katyusha
56 Castiglioni Renaud 
57 Kruijswijk StevenRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team
58 Exertier Wilfried 
59 Morizot FlorianAuber 93 22Auber 93
60 Vierbergen LarsVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 19Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
61 Finot FrédéricTeam Differdange Apiflo Vacances 30Team Differdange Apiflo Vacances
62 Naibo CarlTeam Differdange Apiflo Vacances 25Team Differdange Apiflo Vacances
63 Stevenson ChristoferTeam GLS - Pakke Shop  25Team GLS - Pakke Shop
64 Rabou ThomasRabobank Continental Team 24Rabobank Continental Team
65 Salmon BenoîtAgritubel 33Agritubel
66 Fortin Léo 22
67 Butterfield Tyler 25
68 Bessy CyrilCR 4 Chemins Roanne 21CR 4 Chemins Roanne
69 Zampilli RinoKatay Cycling Team 23Katay Cycling Team
70 Kosyakov DmitriyKatyusha 22Katyusha
71 Samokhvalov Anton 21
72 Harbonnier SebastienTeam Differdange Apiflo Vacances 23Team Differdange Apiflo Vacances
73 Montanari Matteo 
74 Klein PhilippThüringer Energie Team 19Thüringer Energie Team
75 Pedersen MartinTeam GLS - Pakke Shop  24Team GLS - Pakke Shop
76 Rostollan Thomas 21
77 Okazaki KazuyaMeitan Hompo GDR 35Meitan Hompo GDR
78 Nakajima YasuharuMeitan Hompo GDR 23Meitan Hompo GDR
79 Porsev AlexanderKatyusha 22Katyusha
80 Van Staeyen MichaelRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team
81 Keizer MartijnRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team
82 Czajkowski Konrad 20
83 Antomarchi JulienVC La Pomme Marseille 23VC La Pomme Marseille
84 Brun Xavier 23
85 Pioline RenaudVC La Pomme Marseille 23VC La Pomme Marseille
86 Mróz MateuszCCC - Polsat - Polkowice 28CCC - Polsat - Polkowice
87 Bichot FreddyAgritubel 28Agritubel
88 Brouzes NielsAuber 93 27Auber 93
89 Lebas Thomas 22
90 Illingworth Adam 
91 Jeżowski KrzysztofCCC - Polsat - Polkowice 32CCC - Polsat - Polkowice
92 Frisch AndreasTeam Designa Kokken 21Team Designa Kokken
93 Deschenaux MathieuAtlas - Romer's Hausbäckerei  23Atlas - Romer's Hausbäckerei
94 Wisler JanickAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei
95 Frohn FlorianThüringer Energie Team 20Thüringer Energie Team
96 Rinero ChristopheAgritubel 34Agritubel
97 Moe Rasmussen JacobTeam GLS - Pakke Shop  33Team GLS - Pakke Shop
98 Smith David 22
99 Converset MatthieuCC Etupes Le Doubs 20CC Etupes Le Doubs
100 Jeannin MickaelCC Etupes Le Doubs 21CC Etupes Le Doubs
101 Brunel JonathanVC La Pomme Marseille 20VC La Pomme Marseille
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkRiderAgeTeamPnt
1 Vogondy NicolasAgritubel 30Agritubel25
2 Fuglsang JakobTeam Designa Kokken 22Team Designa Kokken18
3 Firsanov SergeyRietumu Bank - Riga 25Rietumu Bank - Riga14
4 Fritsch NicolasAVC Aix-en-Provence  29AVC Aix-en-Provence 11
5 Luminet BenoitCR 4 Chemins Roanne 34CR 4 Chemins Roanne8
6 Derangere Jeremie 6
7 Arashiro Yukiya 234
8 Buividas Andrius 223
9 Mespoulède JeanAuber 93 27Auber 932
10 Mironov AlexanderRietumu Bank - Riga 24Rietumu Bank - Riga1
11 Gonzalo EduardoAgritubel 24Agritubel
12 Exertier Wilfried 
13 Galland JérémieAuber 93 24Auber 93
14 Han David 
15 Jeannesson ArnoldAuber 93 22Auber 93
16 Devillers GillesFC Wallonie-Bruxelles Espoirs 23FC Wallonie-Bruxelles Espoirs
17 Bouet MaximeAgritubel 21Agritubel
18 Drancourt PierreGroupe Gobert.com.ct 25Groupe Gobert.com.ct
19 Grammaire Olivier 
20 Guay Julien 21
21 Quadranti AntonioKatay Cycling Team 27Katay Cycling Team
22 Giraud BenjaminAVC Aix-en-Provence  22AVC Aix-en-Provence
23 Balbuena JonathanVC La Pomme Marseille 21VC La Pomme Marseille
24 Smukulis Gatis 20
25 Vandborg Brian BachTeam GLS - Pakke Shop  26Team GLS - Pakke Shop
26 Gredy Sebastien 28
27 Rosenbrier Jonathan 
28 Gastauer Ben 20
29 Solomennikov AndreiKatyusha 20Katyusha
30 Salmon BenoîtAgritubel 33Agritubel
31 Naibo CarlTeam Differdange Apiflo Vacances 25Team Differdange Apiflo Vacances
32 Kosyakov DmitriyKatyusha 22Katyusha
33 Bodo ThomasTeam Differdange Apiflo Vacances 27Team Differdange Apiflo Vacances
34 Finot FrédéricTeam Differdange Apiflo Vacances 30Team Differdange Apiflo Vacances
35 Keizer MartijnRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team
36 Illingworth Adam 
37 Okazaki KazuyaMeitan Hompo GDR 35Meitan Hompo GDR
38 Inaudi NicolasTeam Differdange Apiflo Vacances 30Team Differdange Apiflo Vacances
39 Butterfield Tyler 25
40 van Winden DennisRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team
41 Hurel Tony 20
42 Kruijswijk StevenRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team
43 Bille GaetanFC Wallonie-Bruxelles Espoirs 19FC Wallonie-Bruxelles Espoirs
44 Kritskiy TimofeyKatyusha 21Katyusha
45 Markov AlexeiKatyusha 28Katyusha
46 Wachnik PawelCR 4 Chemins Roanne 22CR 4 Chemins Roanne
47 Hollenstein RetoAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei
48 Wyss MarcelAtlas - Romer's Hausbäckerei  21Atlas - Romer's Hausbäckerei
49 Prin Nicolas 24
50 Mainard JérômeCR 4 Chemins Roanne 21CR 4 Chemins Roanne
51 Andersen Peter RiisTeam GLS - Pakke Shop  27Team GLS - Pakke Shop
52 Castiglioni Renaud 
53 Vierbergen LarsVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 19Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
54 Samokhvalov Dmitrii 21
55 Saramotins AleksejsRietumu Bank - Riga 25Rietumu Bank - Riga
56 Fortin Léo 22
57 Torosantucci DavideKatay Cycling Team 26Katay Cycling Team
58 Stehly Aurelien 21
59 Morizot FlorianAuber 93 22Auber 93
60 Bessy CyrilCR 4 Chemins Roanne 21CR 4 Chemins Roanne
61 Richeze Roberto AntonioKatay Cycling Team 26Katay Cycling Team
62 Rabou ThomasRabobank Continental Team 24Rabobank Continental Team
63 Samokhvalov Anton 21
64 Aaen Jørgensen Jonas Team GLS - Pakke Shop  21Team GLS - Pakke Shop
65 Pedersen MartinTeam GLS - Pakke Shop  24Team GLS - Pakke Shop
66 Antomarchi JulienVC La Pomme Marseille 23VC La Pomme Marseille
67 Bichot FreddyAgritubel 28Agritubel
68 van Poppel BoyRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team
69 Ivanov Vladimir 
70 Cammaerts EdwigLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon
71 Derepas DavidGroupe Gobert.com.ct 29Groupe Gobert.com.ct
72 Dijkxhoorn RikkeVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 22Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
73 Menc Molina Colin 23
74 Stevenson ChristoferTeam GLS - Pakke Shop  25Team GLS - Pakke Shop
75 Godet ArnaudCC Etupes Le Doubs 21CC Etupes Le Doubs
76 Hoogerland JohnnyVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 24Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
77 Lebas Thomas 22
78 Brouzes NielsAuber 93 27Auber 93
79 Frisch AndreasTeam Designa Kokken 21Team Designa Kokken
80 Zampilli RinoKatay Cycling Team 23Katay Cycling Team
81 Montanari Matteo 
82 Rinero ChristopheAgritubel 34Agritubel
83 Klein PhilippThüringer Energie Team 19Thüringer Energie Team
84 Porsev AlexanderKatyusha 22Katyusha
85 Czajkowski Konrad 20
86 Pioline RenaudVC La Pomme Marseille 23VC La Pomme Marseille
87 Mróz MateuszCCC - Polsat - Polkowice 28CCC - Polsat - Polkowice
88 Deschenaux MathieuAtlas - Romer's Hausbäckerei  23Atlas - Romer's Hausbäckerei
89 Wisler JanickAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei
90 Frohn FlorianThüringer Energie Team 20Thüringer Energie Team
91 Harbonnier SebastienTeam Differdange Apiflo Vacances 23Team Differdange Apiflo Vacances
92 Brunel JonathanVC La Pomme Marseille 20VC La Pomme Marseille
93 Converset MatthieuCC Etupes Le Doubs 20CC Etupes Le Doubs
94 Smith David 22
95 Brun Xavier 23
96 Nakajima YasuharuMeitan Hompo GDR 23Meitan Hompo GDR
97 Moe Rasmussen JacobTeam GLS - Pakke Shop  33Team GLS - Pakke Shop
98 Jeannin MickaelCC Etupes Le Doubs 21CC Etupes Le Doubs
99 Rostollan Thomas 21
100 Van Staeyen MichaelRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team
101 Jeżowski KrzysztofCCC - Polsat - Polkowice 32CCC - Polsat - Polkowice
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Date: 2nd March 2008
Race category: Men Elite
PCS point scale: 2.2/U23

Links
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.06161 sec.