Search:  
topLogin

2008»2nd Les 3 Jours de Vaucluse (2.2)

2008  Stage 2  »  Rognes  ›  Rognes   (165k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPnt
1 Antomarchi JulienVC La Pomme Marseille 23VC La Pomme Marseille5
2 Bichot FreddyAgritubel 28Agritubel2
3 Bodo ThomasTeam Differdange Apiflo Vacances 27Team Differdange Apiflo Vacances1
4 Markov AlexeiKatyusha 28Katyusha
5 Pedersen MartinTeam GLS - Pakke Shop  24Team GLS - Pakke Shop
6 Kritskiy TimofeyKatyusha 21Katyusha
7 Derangere Jeremie 
8 Vogondy NicolasAgritubel 30Agritubel
9 van Poppel BoyRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team
10 Saramotins AleksejsRietumu Bank - Riga 25Rietumu Bank - Riga
11 Galland JérémieAuber 93 24Auber 93
12 Buividas Andrius 22
13 Wachnik PawelCR 4 Chemins Roanne 22CR 4 Chemins Roanne
14 Inaudi NicolasTeam Differdange Apiflo Vacances 30Team Differdange Apiflo Vacances
15 Arashiro Yukiya 23
16 Wyss MarcelAtlas - Romer's Hausbäckerei  21Atlas - Romer's Hausbäckerei
17 Han David 
18 Bouet MaximeAgritubel 21Agritubel
19 Porsev AlexanderKatyusha 22Katyusha
20 Zampilli RinoKatay Cycling Team 23Katay Cycling Team
21 Devillers GillesFC Wallonie-Bruxelles Espoirs 23FC Wallonie-Bruxelles Espoirs
22 Fuglsang JakobTeam Designa Kokken 22Team Designa Kokken
23 Jeannesson ArnoldAuber 93 22Auber 93
24 Czajkowski Konrad 20
25 Pioline RenaudVC La Pomme Marseille 23VC La Pomme Marseille
26 Dijkxhoorn RikkeVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 22Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
27 Gonzalo EduardoAgritubel 24Agritubel
28 Grammaire Olivier 
29 Hoogerland JohnnyVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 24Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
30 Mespoulède JeanAuber 93 27Auber 93
31 Bille GaetanFC Wallonie-Bruxelles Espoirs 19FC Wallonie-Bruxelles Espoirs
32 Mironov AlexanderRietumu Bank - Riga 24Rietumu Bank - Riga
33 Ivanov Vladimir 
34 Mróz MateuszCCC - Polsat - Polkowice 28CCC - Polsat - Polkowice
35 Hollenstein RetoAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei
36 Cammaerts EdwigLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon
37 Hurel Tony 20
38 van Winden DennisRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team
39 Vandborg Brian BachTeam GLS - Pakke Shop  26Team GLS - Pakke Shop
40 Zingle RomainGroupe Gobert.com.ct 21Groupe Gobert.com.ct
41 Quadranti AntonioKatay Cycling Team 27Katay Cycling Team
42 Prin Nicolas 24
43 Arguelyes Arkimedes 19
44 Mainard JérômeCR 4 Chemins Roanne 21CR 4 Chemins Roanne
45 Stevenson ChristoferTeam GLS - Pakke Shop  25Team GLS - Pakke Shop
46 Balbuena JonathanVC La Pomme Marseille 21VC La Pomme Marseille
47 Castiglioni Renaud 
48 Lebas Thomas 22
49 Jeandesboz Fabrice 23
50 Okazaki KazuyaMeitan Hompo GDR 35Meitan Hompo GDR
51 Derepas DavidGroupe Gobert.com.ct 29Groupe Gobert.com.ct
52 Drancourt PierreGroupe Gobert.com.ct 25Groupe Gobert.com.ct
53 Smukulis Gatis 20
54 Guay Julien 21
55 Gredy Sebastien 28
56 Fritsch NicolasAVC Aix-en-Provence  29AVC Aix-en-Provence
57 Exertier Wilfried 
58 Firsanov SergeyRietumu Bank - Riga 25Rietumu Bank - Riga
59 Luminet BenoitCR 4 Chemins Roanne 34CR 4 Chemins Roanne
60 Salmon BenoîtAgritubel 33Agritubel
61 Fortin Léo 22
62 Rosenbrier Jonathan 
63 Vierbergen LarsVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 19Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
64 Solomennikov AndreiKatyusha 20Katyusha
65 Gastauer Ben 20
66 Godet ArnaudCC Etupes Le Doubs 21CC Etupes Le Doubs
67 Kosyakov DmitriyKatyusha 22Katyusha
68 Bret Ludovic 
69 Menc Molina Colin 23
70 Kruijswijk StevenRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team
71 Seledkov IvanRietumu Bank - Riga 25Rietumu Bank - Riga
72 Illingworth Adam 
73 Montanari Matteo 
74 Finot FrédéricTeam Differdange Apiflo Vacances 30Team Differdange Apiflo Vacances
75 Samokhvalov Anton 21
76 Frisch AndreasTeam Designa Kokken 21Team Designa Kokken
77 Converset MatthieuCC Etupes Le Doubs 20CC Etupes Le Doubs
78 Samokhvalov Dmitrii 21
79 Smith David 22
80 Torosantucci DavideKatay Cycling Team 26Katay Cycling Team
81 Andersen Peter RiisTeam GLS - Pakke Shop  27Team GLS - Pakke Shop
82 Klein PhilippThüringer Energie Team 19Thüringer Energie Team
83 Giraud BenjaminAVC Aix-en-Provence  22AVC Aix-en-Provence
84 Stehly Aurelien 21
85 Keizer MartijnRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team
86 Mouchel Jonathan 
87 Bessy CyrilCR 4 Chemins Roanne 21CR 4 Chemins Roanne
88 Pessey Jean-francois 
89 Bouteille TomasCC Etupes Le Doubs 27CC Etupes Le Doubs
90 Morizot FlorianAuber 93 22Auber 93
91 Naibo CarlTeam Differdange Apiflo Vacances 25Team Differdange Apiflo Vacances
92 Fourrier Julien 
93 Wiersma JeffreyVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 21Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
94 Schneider NicoAtlas - Romer's Hausbäckerei  20Atlas - Romer's Hausbäckerei
95 Richeze Roberto AntonioKatay Cycling Team 26Katay Cycling Team
96 Baiolet NicolasGroupe Gobert.com.ct 24Groupe Gobert.com.ct
97 Pardini OlivierGroupe Gobert.com.ct 22Groupe Gobert.com.ct
98 Rębiewski JarosławCCC - Polsat - Polkowice 34CCC - Polsat - Polkowice
99 Bering JakobTeam Designa Kokken 19Team Designa Kokken
100 Brouzes NielsAuber 93 27Auber 93
101 Fabry Mathieu 22
102 Rabou ThomasRabobank Continental Team 24Rabobank Continental Team
103 Deschenaux MathieuAtlas - Romer's Hausbäckerei  23Atlas - Romer's Hausbäckerei
104 Leonovich IgorAtlas - Romer's Hausbäckerei  23Atlas - Romer's Hausbäckerei
105 Brun Xavier 23
106 Frohn FlorianThüringer Energie Team 20Thüringer Energie Team
107 Van Staeyen MichaelRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team
108 Moe Rasmussen JacobTeam GLS - Pakke Shop  33Team GLS - Pakke Shop
109 Reza Kévin 19
110 Harbonnier SebastienTeam Differdange Apiflo Vacances 23Team Differdange Apiflo Vacances
111 Nakajima YasuharuMeitan Hompo GDR 23Meitan Hompo GDR
112 Rinero ChristopheAgritubel 34Agritubel
113 Wisler JanickAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei
114 Jeannin MickaelCC Etupes Le Doubs 21CC Etupes Le Doubs
115 Loria DomenicoKatay Cycling Team 27Katay Cycling Team
116 Aaen Jørgensen Jonas Team GLS - Pakke Shop  21Team GLS - Pakke Shop
117 Butterfield Tyler 25
118 Egelmeers RoelVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 28Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
119 Brunel JonathanVC La Pomme Marseille 20VC La Pomme Marseille
120 Jeżowski KrzysztofCCC - Polsat - Polkowice 32CCC - Polsat - Polkowice
121 Bragano Dominiek 20
122 Colombo Daniele 
123 Mercier Yves 20
124 Marycz JarosławTinkoff Credit Systems 20Tinkoff Credit Systems
125 Rostollan Thomas 21
126 Kikuchi MasaakiMeitan Hompo GDR 21Meitan Hompo GDR
127 Polazzi FabioLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 22Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon
128 Mazur Piotr 25
129 Giesecke OliverThüringer Energie Team 19Thüringer Energie Team
130 Kittel MarcelThüringer Energie Team 19Thüringer Energie Team
131 Baertsch Steven 
132 Fondard RomainGroupe Gobert.com.ct 24Groupe Gobert.com.ct
133 Capelle LudovicRietumu Bank - Riga 32Rietumu Bank - Riga
134 Eisaks KalvisRietumu Bank - Riga 24Rietumu Bank - Riga
135 Cieślik Paweł 21
136 Jollant Simon 
NQ Wesoły MarekCCC - Polsat - Polkowice 30CCC - Polsat - Polkowice
NQ Andrenacci DaniloHadimec - Nazionale Elettronica 30Hadimec - Nazionale Elettronica
NQ Schadlich LucasThüringer Energie Team 19Thüringer Energie Team
NQ Rouet RudyLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 23Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon
NQ Camelo ArmandoHadimec - Nazionale Elettronica 27Hadimec - Nazionale Elettronica
NQ Żołędziowski GrzegorzCCC - Polsat - Polkowice 28CCC - Polsat - Polkowice
NQ Cusin Rémi 22
NQ van Zandbeek RonanVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 19Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
NQ Eggli TobiasHadimec - Nazionale Elettronica 21Hadimec - Nazionale Elettronica
NQ Klimov RomanKatyusha 23Katyusha
NQ Hess KarstenThüringer Energie Team 20Thüringer Energie Team
NQ Shimizu Miyataka 26
NQ Di Nizio SanteHadimec - Nazionale Elettronica 25Hadimec - Nazionale Elettronica
NQ Brigaud Thomas 
NQ Reihs MichaelTeam Designa Kokken 28Team Designa Kokken
NQ Machado Honorio RafaelKatay Cycling Team 25Katay Cycling Team
NQ Ng Yong LiMeitan Hompo GDR 22Meitan Hompo GDR
NQ Iachini PasqualeHadimec - Nazionale Elettronica 23Hadimec - Nazionale Elettronica
NQ Rigault Anthony 
NQ Chedhomme MorganAuber 93 22Auber 93
NQ Baer MichaelHadimec - Nazionale Elettronica 19Hadimec - Nazionale Elettronica
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Date: 1st March 2008
Race category: Men Elite
Start/finish: Rognes › Rognes
PCS point scale: 2.2.Stage

Links
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.09312 sec.