The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | BOUET Maxime Agritubel | Agritubel | 5 | 4:18:07 | ||
2 | LELAY David Agritubel | Agritubel | 2 | ,, 0:00 | ||
3 | PEDERSEN Martin Team Capinordic | Team Capinordic | 1 | 1:12 1:12 | ||
4 | MOMBAERTS Johan Auber 93 | Auber 93 | ,, 1:12 | |||
5 | ,, 1:12 | |||||
6 | VOGONDY Nicolas Agritubel | Agritubel | ,, 1:12 | |||
7 | MAZET Julien Auber 93 | Auber 93 | ,, 1:12 | |||
8 | SARAMOTINS Aleksejs Team Designa Køkken | Team Designa Køkken | 1:27 1:27 | |||
9 | RABOU Thomas Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 1:30 1:30 | |||
10 | 1:34 1:34 | |||||
11 | JØRGENSEN René Team Designa Køkken | Team Designa Køkken | ,, 1:34 | |||
12 | ,, 1:34 | |||||
13 | ,, 1:34 | |||||
14 | GILING Bas Team Designa Køkken | Team Designa Køkken | ,, 1:34 | |||
15 | ENGOULVENT Jimmy Besson Chaussures - Sojasun | Besson Chaussures - Sojasun | ,, 1:34 | |||
16 | ,, 1:34 | |||||
17 | ,, 1:34 | |||||
18 | ,, 1:34 | |||||
19 | ,, 1:34 | |||||
20 | ,, 1:34 | |||||
21 | LE BOULCH Dimitri Auber 93 | Auber 93 | ,, 1:34 | |||
22 | ,, 1:34 | |||||
23 | BROUZES Niels Auber 93 | Auber 93 | ,, 1:34 | |||
24 | ,, 1:34 | |||||
25 | DIDIER Laurent Team Designa Køkken | Team Designa Køkken | ,, 1:34 | |||
26 | ,, 1:34 | |||||
27 | ,, 1:34 | |||||
28 | DE BAAT Arjen Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 1:34 | |||
29 | ØSTERGAARD Niki Team Capinordic | Team Capinordic | ,, 1:34 | |||
30 | OREDSSON Thomas Team Designa Køkken | Team Designa Køkken | ,, 1:34 | |||
31 | TRONBORG KRISTENSEN Michael Team Designa Køkken | Team Designa Køkken | ,, 1:34 | |||
32 | HRISTOV Stefan Koychev Cycling Club Bourgas | Cycling Club Bourgas | ,, 1:34 | |||
33 | ,, 1:34 | |||||
34 | ,, 1:34 | |||||
35 | ,, 1:34 | |||||
36 | GONZALO Eduardo Agritubel | Agritubel | ,, 1:34 | |||
37 | ,, 1:34 | |||||
38 | TALABARDON Yannick Besson Chaussures - Sojasun | Besson Chaussures - Sojasun | ,, 1:34 | |||
39 | ,, 1:34 | |||||
40 | CALZATI Sylvain Agritubel | Agritubel | ,, 1:34 | |||
41 | ,, 1:34 | |||||
42 | ,, 1:34 | |||||
43 | COUTOULY Cédric Besson Chaussures - Sojasun | Besson Chaussures - Sojasun | ,, 1:34 | |||
44 | MANGEL Laurent Besson Chaussures - Sojasun | Besson Chaussures - Sojasun | ,, 1:34 | |||
45 | MÍNGUEZ Miguel Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 1:34 | |||
46 | ,, 1:34 | |||||
47 | KOEV Vladimir Cycling Club Bourgas | Cycling Club Bourgas | ,, 1:34 | |||
48 | MÉDEREL Maxime Auber 93 | Auber 93 | ,, 1:34 | |||
49 | 2:24 2:24 | |||||
50 | SERRI Eddy Meridiana - Kalev Chocolate Team | Meridiana - Kalev Chocolate Team | ,, 2:24 | |||
51 | BERNATONIS Marius Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 2:24 | |||
52 | ,, 2:24 | |||||
53 | GAZVODA Gregor Eqa - Meitan Hompo - Graphite Design | Eqa - Meitan Hompo - Graphite Design | ,, 2:24 | |||
54 | ,, 2:24 | |||||
55 | SICARD Romain Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 2:24 | |||
56 | 2:32 2:32 | |||||
57 | ,, 2:32 | |||||
58 | BILLE Gaëtan Willems Verandas | Willems Verandas | ,, 2:32 | |||
59 | GMELICH MEIJLING Jarno Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 2:32 | |||
60 | DAMIENS Mickael Eqa - Meitan Hompo - Graphite Design | Eqa - Meitan Hompo - Graphite Design | ,, 2:32 | |||
61 | ,, 2:32 | |||||
62 | SCHNEIDER Nico Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 2:32 | |||
63 | MIRONOV Alexander Katyusha | Katyusha | ,, 2:32 | |||
64 | ,, 2:32 | |||||
65 | HUGUET Yann Agritubel | Agritubel | ,, 2:32 | |||
66 | CAMMAERTS Edwig Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 4:00 4:00 | |||
67 | ,, 4:00 | |||||
68 | ,, 4:00 | |||||
69 | ,, 4:00 | |||||
70 | ,, 4:00 | |||||
71 | ,, 4:00 | |||||
72 | PERSSON Lucas Team Capinordic | Team Capinordic | ,, 4:00 | |||
73 | PIVA David Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | ,, 4:00 | |||
74 | ,, 4:00 | |||||
75 | ,, 4:00 | |||||
76 | ,, 4:00 | |||||
77 | RÖSCH David Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 4:00 | |||
78 | ,, 4:00 | |||||
79 | VIERBERGEN Lars Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 4:00 | |||
80 | ADAMS Joeri Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 4:00 | |||
81 | MEĻEHS Oļegs Meridiana - Kalev Chocolate Team | Meridiana - Kalev Chocolate Team | ,, 4:00 | |||
82 | MASUDA Nariyuki Eqa - Meitan Hompo - Graphite Design | Eqa - Meitan Hompo - Graphite Design | ,, 4:00 | |||
83 | ,, 4:00 | |||||
84 | ZINGLE Romain Willems Verandas | Willems Verandas | ,, 4:00 | |||
85 | BESSY Cyril Besson Chaussures - Sojasun | Besson Chaussures - Sojasun | ,, 4:00 | |||
86 | ,, 4:00 | |||||
87 | ERICSSON Fredrik Team Capinordic | Team Capinordic | ,, 4:00 | |||
88 | PONT Guillaume Eqa - Meitan Hompo - Graphite Design | Eqa - Meitan Hompo - Graphite Design | ,, 4:00 | |||
89 | ,, 4:00 | |||||
90 | ,, 4:00 | |||||
91 | 4:10 4:10 | |||||
92 | KLIMOV Roman Katyusha | Katyusha | 5:48 5:48 | |||
93 | GALLOPIN Tony Auber 93 | Auber 93 | 5:54 5:54 | |||
94 | ,, 5:54 | |||||
95 | 10:53 10:53 | |||||
96 | WOLF Fabien Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 12:40 12:40 | |||
97 | SHIMIZU Miyataka Eqa - Meitan Hompo - Graphite Design | Eqa - Meitan Hompo - Graphite Design | 13:23 13:23 | |||
98 | D'ANDREA Nicola Meridiana - Kalev Chocolate Team | Meridiana - Kalev Chocolate Team | 13:28 13:28 | |||
99 | CASPER Jimmy Besson Chaussures - Sojasun | Besson Chaussures - Sojasun | 16:00 16:00 | |||
100 | ,, 16:00 | |||||
101 | AGOSTA Domenico Meridiana - Kalev Chocolate Team | Meridiana - Kalev Chocolate Team | ,, 16:00 | |||
102 | ,, 16:00 | |||||
103 | ,, 16:00 | |||||
104 | PLÖTNER Nils Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | ,, 16:00 | |||
105 | GULDHAMMER Rasmus Team Capinordic | Team Capinordic | ,, 16:00 | |||
106 | AAEN JØRGENSEN Jonas Team Capinordic | Team Capinordic | ,, 16:00 | |||
107 | ,, 16:00 | |||||
108 | ,, 16:00 | |||||
109 | OLANA Aitor Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 16:00 | |||
110 | URAIN Benat Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 16:00 | |||
111 | KEIZER Martijn Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 16:00 | |||
112 | OKAZAKI Kazuya Eqa - Meitan Hompo - Graphite Design | Eqa - Meitan Hompo - Graphite Design | ,, 16:00 | |||
113 | ,, 16:00 | |||||
114 | MARTIKAINEN Tommi Meridiana - Kalev Chocolate Team | Meridiana - Kalev Chocolate Team | ,, 16:00 | |||
115 | PETROV Danail Andonov Madeinox-Boavista | Madeinox-Boavista | ,, 16:00 | |||
116 | STAMSNIJDER Bas Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | 23:24 23:24 | |||
117 | VAN POPPEL Boy Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 23:24 | |||
118 | ,, 23:24 | |||||
119 | KIRILOV TCHANLIEV Svetoslav Cycling Club Bourgas | Cycling Club Bourgas | ,, 23:24 | |||
120 | VREUGDENHIL Stefan Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 23:24 | |||
121 | GERGANOV Evgeni Cycling Club Bourgas | Cycling Club Bourgas | ,, 23:24 | |||
122 | VAN GEFFEN Niek Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 23:24 | |||
123 | RUIZ DE ERENTXUN Eriz Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 23:24 | |||
124 | KOSYAKOV Dmitriy Katyusha | Katyusha | ,, 23:24 | |||
125 | LAVIN Ibon Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 23:24 | |||
126 | ,, 23:24 | |||||
127 | 29:43 29:43 | |||||
128 | RESHETKO Evgeny Katyusha | Katyusha | ,, 29:43 | |||
129 | 29:45 29:45 | |||||
130 | JANORSCHKE Grischa Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | 34:38 34:38 | |||
131 | ,, 34:38 | |||||
132 | RUSEV Rusen Tenev Cycling Club Bourgas | Cycling Club Bourgas | ,, 34:38 | |||
133 | ,, 34:38 | |||||
134 | ,, 34:38 | |||||
135 | OCKELOEN Jasper Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 35:27 35:27 | |||
136 | 36:07 36:07 | |||||
137 | 38:42 38:42 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:27 February 2009
- Start time:-
- Avg. speed winner:38.29 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:164.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: