The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | ALMEIDA João Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 30 | 15 | 4:09:29 |
2 | 25 | 10 | 0:15 0:15 | ||
3 | 20 | 7 | ,, 0:15 | ||
4 | SCHELLING Ide SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 15 | 4 | 0:29 0:29 |
5 | HIRSCHI Marc Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 10 | 2 | ,, 0:29 |
6 | 5 | 1 | ,, 0:29 | ||
7 | 3 | ,, 0:29 | |||
8 | 1 | ,, 0:29 | |||
9 | WILLIAMS Stephen SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 1 | ,, 0:29 | |
10 | 1 | ,, 0:29 | |||
11 | ,, 0:29 | ||||
12 | ,, 0:29 | ||||
13 | ,, 0:29 | ||||
14 | BROWN Jonny Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:29 | ||
15 | DONOVAN Mark Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:29 | ||
16 | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:29 | ||
17 | ARENSMAN Thymen SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:29 | ||
18 | 0:40 0:40 | ||||
19 | MAAS Jan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:40 | ||
20 | OLIVEIRA Ivo Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:40 | ||
21 | ,, 0:40 | ||||
22 | MOLLY Kenny AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:40 | ||
23 | ,, 0:40 | ||||
24 | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:40 | ||
25 | ,, 0:40 | ||||
26 | ARCHIBOLD Franklin UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 0:40 | ||
27 | KRON Andreas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:40 | ||
28 | ,, 0:40 | ||||
29 | TASSET Marvin AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:40 | ||
30 | TEGGART Matthew Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:40 | ||
31 | ,, 0:40 | ||||
32 | ,, 0:40 | ||||
33 | 1:10 1:10 | ||||
34 | 1:11 1:11 | ||||
35 | ,, 1:11 | ||||
36 | PAROZ Justin Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 1:11 | ||
37 | PEÁK Barnabás UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 1:11 | ||
38 | ,, 1:11 | ||||
39 | ,, 1:11 | ||||
40 | ,, 1:11 | ||||
41 | BANZER Gordian Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 1:11 | ||
42 | ,, 1:11 | ||||
43 | ,, 1:11 | ||||
44 | RUDLAND Hans Kristian Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 1:11 | ||
45 | BUSTAMANTE Adrián UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 1:11 | ||
46 | 1:22 1:22 | ||||
47 | 1:32 1:32 | ||||
48 | ,, 1:32 | ||||
49 | MOBACH Jarno Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 1:44 1:44 | ||
50 | ,, 1:44 | ||||
51 | PESTIAUX Yann AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 1:44 | ||
52 | 2:51 2:51 | ||||
53 | ,, 2:51 | ||||
54 | ,, 2:51 | ||||
55 | SLEEN Torjus Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 2:51 | ||
56 | BATSAIKHAN Tegsh-bayar UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | 3:01 3:01 | ||
57 | WALKER Joey Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 3:01 | ||
58 | ,, 3:01 | ||||
59 | ,, 3:01 | ||||
60 | PETIT Tomas T.Palm - Pole Continental Wallon | T.Palm - Pole Continental Wallon | ,, 3:01 | ||
61 | ,, 3:01 | ||||
62 | 3:03 3:03 | ||||
63 | PETELIN Jan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 3:03 | ||
64 | ,, 3:03 | ||||
65 | PHILIPSEN Jasper Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 3:03 | ||
66 | BARTA Will Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 3:08 3:08 | ||
67 | NORSGAARD Mathias Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | 4:47 4:47 | ||
68 | RESELL Erik Nordsæter Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | 5:34 5:34 | ||
69 | 8:16 8:16 | ||||
70 | 8:18 8:18 | ||||
71 | 8:50 8:50 | ||||
72 | ,, 8:50 | ||||
73 | BARAĆ Antonio UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 8:50 | ||
74 | HOOLE Daan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 8:56 8:56 | ||
75 | FOUCHÉ James Team Wiggins | Team Wiggins | 9:43 9:43 | ||
76 | MOSTOV Zeke Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 10:03 10:03 | ||
77 | ,, 10:03 | ||||
78 | KONGSTAD Tobias Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 10:03 | ||
79 | 10:05 10:05 | ||||
80 | ,, 10:05 | ||||
81 | ,, 10:05 | ||||
82 | ,, 10:05 | ||||
83 | DÖRING Jonas Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 10:05 | ||
84 | ,, 10:05 | ||||
85 | ,, 10:05 | ||||
86 | ,, 10:05 | ||||
87 | ,, 10:05 | ||||
88 | ,, 10:05 | ||||
89 | ,, 10:05 | ||||
90 | ,, 10:05 | ||||
91 | ,, 10:05 | ||||
92 | ,, 10:05 | ||||
93 | ,, 10:05 | ||||
94 | GOEBEERT Pierre AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 10:05 | ||
95 | ,, 10:05 | ||||
96 | ,, 10:05 | ||||
97 | ,, 10:05 | ||||
98 | ,, 10:05 | ||||
99 | VOISARD Yannis Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 10:05 | ||
100 | GEORGI Etienne Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 10:05 | ||
101 | ,, 10:05 | ||||
102 | ,, 10:05 | ||||
103 | ,, 10:05 | ||||
104 | SKAARSETH Iver Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 10:05 | ||
105 | ,, 10:05 | ||||
106 | SALMON Martin Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 10:05 | ||
107 | ,, 10:05 | ||||
108 | 10:14 10:14 | ||||
109 | VAN DEN BERG Julius SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 10:24 10:24 | ||
110 | ,, 10:24 | ||||
111 | KULSET Sindre Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 10:24 | ||
112 | 10:50 10:50 | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | D' ANGELO Ugo T.Palm - Pole Continental Wallon | T.Palm - Pole Continental Wallon | - | ||
DNF | GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | - | ||
DNF | SIGGAARD Søren Malling Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | - | ||
DNF | HASLUND Peter Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | - | ||
DNF | KOCKELMANN Raphael Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | - | ||
DNF | DA SILVA Tiago Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | - | ||
DNF | WINTER Laurin Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | - | ||
DNF | STEMPER Rick Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | - | ||
DNF | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | - | ||
DNF | DUFAUX Lois Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | - | ||
DNF | SUTER Joel Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | - | ||
DNF | STORK Florian Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | TU Sergio Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNS | VALVASORI Larry Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:14 April 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.7 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:173.4 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:139
- Vert. meters:2394
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:5 km solo
- Avg. temperature: