2019»

Liège - Bastogne - Liège U23

(1.2U)
2019»One day race»BastogneBlegny(171.4km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
1-
Hills
VERMAERKE Kevin Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon30154:12:03
2-
Climber
202510,,
0:00
3-
TT
FOSS Tobias Uno-X Norwegian Development Team
21Uno-X Norwegian Development Team2070:01
0:01
4-
Sprint
NONNEZ Théo Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ1540:07
0:07
5-
Classic
CARVALHO Andre Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon1020:15
0:15
6-
Hills
2051,,
0:15
7-
Hills
213,,
0:15
8-
Hills
GROVES Kaden SEG Racing Academy
20SEG Racing Academy1,,
0:15
9-
Classic
201,,
0:15
10-
Classic
191,,
0:15
11-
GC
HINDSGAUL Jacob Team ColoQuick
18Team ColoQuick,,
0:15
12-
Hills
SCARONI Christian Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:15
13-
Climber
19,,
0:15
14-
GC
180:17
0:17
15-
Hills
FROIDEVAUX Robin AKROS - Thömus
20AKROS - Thömus,,
0:17
16-
Sprint
20,,
0:17
17-
GC
20,,
0:17
18-
Classic
21,,
0:17
19-
TT
GARRISON Ian Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
0:17
20-
Climber
ALMEIDA João Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon,,
0:17
21-
GC
21,,
0:17
22-
GC
MONIQUET Sylvain Wallonie-Bruxelles Development Team
21Wallonie-Bruxelles Development Team,,
0:17
23-
Climber
GALL Felix Development Team Sunweb
21Development Team Sunweb,,
0:17
24-
Climber
21,,
0:17
25-
Climber
20,,
0:17
26-
Classic
PIDCOCK Thomas Team Wiggins Le Col
19Team Wiggins Le Col,,
0:17
27-
Climber
VACEK Karel Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon,,
0:17
28-
GC
LEKNESSUND Andreas Uno-X Norwegian Development Team
19Uno-X Norwegian Development Team,,
0:17
29-
TT
HEINSCHKE Leon Development Team Sunweb
19Development Team Sunweb,,
0:17
30-
GC
21,,
0:17
31-
Hills
AASKOV PALLESEN Jeppe Team ColoQuick
21Team ColoQuick0:47
0:47
32-
Classic
REYNDERS Jens Wallonie-Bruxelles Development Team
20Wallonie-Bruxelles Development Team0:56
0:56
33-
TT
SUTER Joel AKROS - Thömus
20AKROS - Thömus1:43
1:43
34-
Classic
192:49
2:49
35-
Hills
SCHELLING Ide SEG Racing Academy
21SEG Racing Academy3:06
3:06
36-
GC
ARENSMAN Thymen SEG Racing Academy
19SEG Racing Academy,,
3:06
37-
Hills
STEWART Jake Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ3:22
3:22
38-
GC
193:38
3:38
39-
Classic
203:52
3:52
40-
19,,
3:52
41-
Hills
183:54
3:54
42-
193:55
3:55
43-
Sprint
MOL Wesley Team Differdange - GeBa
20Team Differdange - GeBa4:03
4:03
44-
GC
INKELAAR Kevin Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ4:17
4:17
45-
Hills
MAYRHOFER Marius Development Team Sunweb
18Development Team Sunweb4:28
4:28
46-
GC
224:43
4:43
47-
Climber
HARTLEY Adam SEG Racing Academy
20SEG Racing Academy6:31
6:31
48-
Classic
PEÁK Barnabás SEG Racing Academy
20SEG Racing Academy6:45
6:45
49-
1810:47
10:47
50-
TT
BRUNEL Alexys Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ11:46
11:46
51-
TT
SLEEN Torjus Uno-X Norwegian Development Team
22Uno-X Norwegian Development Team,,
11:46
52-
Climber
ANDERSON Edward Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
11:46
53-
Classic
HVIDEBERG Jonas Iversby Uno-X Norwegian Development Team
20Uno-X Norwegian Development Team,,
11:46
54-
Classic
KULSET Sindre Uno-X Norwegian Development Team
20Uno-X Norwegian Development Team,,
11:46
55-
GC
1913:20
13:20
56-
Sprint
2213:28
13:28
57-
GC
21,,
13:28
58-
Sprint
FREHEN Jeremy Wallonie-Bruxelles Development Team
19Wallonie-Bruxelles Development Team,,
13:28
59-
20,,
13:28
60-
GC
THIÉBAUD Valère AKROS - Thömus
20AKROS - Thömus,,
13:28
61-
21,,
13:28
62-
Sprint
SAUVAGNARGUES Jacques Team Wiggins Le Col
19Team Wiggins Le Col,,
13:28
63-
TT
KATERBERG Ben Development Team Sunweb
18Development Team Sunweb,,
13:28
64-
Sprint
PESTIAUX Yann Wallonie-Bruxelles Development Team
20Wallonie-Bruxelles Development Team,,
13:28
65-
GC
19,,
13:28
66-
Sprint
VENNER Quentin Wallonie-Bruxelles Development Team
20Wallonie-Bruxelles Development Team,,
13:28
67-
Classic
20,,
13:28
68-
19,,
13:28
69-
Hills
19,,
13:28
70-
Sprint
20,,
13:28
71-
Sprint
21,,
13:28
72-
Hills
19,,
13:28
73-
18,,
13:28
74-
Classic
20,,
13:28
75-
20,,
13:28
76-
Sprint
1813:32
13:32
77-
Classic
ANDERSEN Idar Uno-X Norwegian Development Team
19Uno-X Norwegian Development Team,,
13:32
78-
GC
DONOVAN Mark Team Wiggins Le Col
20Team Wiggins Le Col13:59
13:59
DNF-
TT
20-
DNF-
Sprint
21-
DNF-
Sprint
19-
DNF-
Sprint
22-
DNF-
18-
DNF-
18-
DNF-
Sprint
20-
DNF-
21-
DNF-
Classic
19-
DNF-
Sprint
18-
DNF-
19-
DNF-
18-
DNF-
Classic
19-
DNF-
19-
DNF-
Hills
19-
DNF-
19-
DNF-
TT
PRICE-PEJTERSEN Johan Team ColoQuick
19Team ColoQuick-
DNF-
TT
KOCKELMANN Raphael Team Differdange - GeBa
19Team Differdange - GeBa-
DNF-
TT
TULETT Daniel Team Wiggins Le Col
19Team Wiggins Le Col-
DNF-
GC
PEDERSEN Rasmus Lund Team ColoQuick
20Team ColoQuick-
DNF-
Sprint
SALBY Alexander Team ColoQuick
20Team ColoQuick-
DNF-
GC
VAN ELZAKKER Wout Team Differdange - GeBa
20Team Differdange - GeBa-
DNF-
GC
VOISARD Yannis AKROS - Thömus
20AKROS - Thömus-
DNF-
TT
AEBI Antoine AKROS - Thömus
20AKROS - Thömus-
DNF-
TT
SCOTT Robert Team Wiggins Le Col
20Team Wiggins Le Col-
DNF-
Sprint
MOBACH Jarno Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb-
DNF-
Sprint
22-
DNF-
21-
DNF-
Sprint
21-
DNF-
Sprint
22-
DNF-
Sprint
21-
DNF-
22-
DNF-
Sprint
OMAE Kakeru Aisan Racing Team
21Aisan Racing Team-
DNF-
Sprint
FRANZ Toni Team Differdange - GeBa
22Team Differdange - GeBa-
DNF-
TT
DA SILVA Tiago Team Differdange - GeBa
22Team Differdange - GeBa-
DNF-
Sprint
CASTRIQUE Jonas Wallonie-Bruxelles Development Team
22Wallonie-Bruxelles Development Team-
DNF-
TT
ZOBRIST Manuel AKROS - Thömus
22AKROS - Thömus-
DNF-
TT
ANTUNES Tiago SEG Racing Academy
22SEG Racing Academy-
DNF-
TT
JENNER Samuel Team Wiggins Le Col
22Team Wiggins Le Col-
DNF-
Sprint
SALMON Martin Development Team Sunweb
21Development Team Sunweb-
DNF-
Climber
GUGLIELMI Simon Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNF-
Classic
22-
DNF-
Sprint
22-
DNF-
Sprint
18-
DNF-
Hills
21-
DNF-
19-
DNF-
18-
DNF-
18-
DNF-
Sprint
21-
DNF-
Sprint
19-
DNF-
19-
DNF-
Sprint
19-
DNF-
GC
19-
DNF-
Climber
18-
DNF-
19-
DNF-
GC
19-
DNF-
Classic
18-
DNF-
TT
20-
DNF-
Sprint
20-
DNF-
20-
DNF-
19-
DNF-
21-
DNF-
21-
DNF-
20-
DNF-
19-
DNF-
Classic
19-
DNF-
18-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    20 April 2019
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    40.801 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Distance:
    171.4 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    104
  • Vertical meters:
    2436
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature: