2022»

Liège - Bastogne - Liège U23

(1.2U)
2022»One day race»BastogneBlegny(174.8km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
180
GRÉGOIRE RomainEquipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ30154:21:15
223
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U232510,,
0:00
395
LECLAINCHE GwenCC Étupes
22CC Étupes207,,
0:00
469
CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy
21Swiss Racing Academy154,,
0:00
5265
HOLLYMAN MasonIsrael Cycling Academy
21Israel Cycling Academy102,,
0:00
6140
STAUNE-MITTET JohannesJumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team510:02
0:02
719
LECERF William JuniorLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U233,,
0:02
841
ORINS RobinTeam Elevate p/b Home Solution Soenens
20Team Elevate p/b Home Solution Soenens10:08
0:08
9122
REES OliverTrinity Racing
21Trinity Racing1,,
0:08
1066
DE POOTER DriesHagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon1,,
0:08
11139
PLUIMERS RickJumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:08
1285
CRAPS LarsUrbano - Vulsteke Cycling Team
20Urbano - Vulsteke Cycling Team,,
0:08
136
GELDERS GilBingoal Pauwels Sauces WB Development Team
19Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team,,
0:08
14124
HAJEK AlexanderTrinity Racing
18Trinity Racing,,
0:08
1568
BRUN NilsSwiss Racing Academy
21Swiss Racing Academy,,
0:08
1667
BAUDIN AlexSwiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy,,
0:08
1737
CLYNHENS ToonTeam Elevate p/b Home Solution Soenens
21Team Elevate p/b Home Solution Soenens,,
0:08
188
VAN HAUTEGEM LeanderBingoal Pauwels Sauces WB Development Team
19Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team,,
0:08
19103
DEVANNE AntoineVendée U
21Vendée U ,,
0:08
20160
GLIVAR GalSlovenia
19Slovenia,,
0:08
21114
KEUP Pierre-PascalTeam Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus,,
0:08
22262
GOLDSTEIN EdoIsrael Cycling Academy
22Israel Cycling Academy,,
0:08
2379
GERMANI LorenzoEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:08
2484
WATSON SamuelEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:08
2516
FRIGO MarcoIsrael Cycling Academy
22Israel Cycling Academy,,
0:08
2678
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
20Development Team DSM,,
0:08
27144
BOVEN LarsJumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team,,
0:08
2864
RICCITELLO MatthewHagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon,,
0:08
2983
PALENI EnzoEquipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:08
3081
MARTINEZ LennyEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:08
31153
LØLAND Sakarias KollerUno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
0:08
32154
SANDER HANSEN MarcusUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team,,
0:08
3365
RAFFERTY DarrenHagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon0:12
0:12
3421
SEGAERT AlecLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U230:47
0:47
35141
VAN BEKKUM DarrenJumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team0:50
0:50
36117
DIAZ AlexBaqué Cycling Team
20Baqué Cycling Team0:58
0:58
37135
KLUCKERS ArthurLeopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling,,
0:58
3882
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ2:55
2:55
3925
NAUDTS ThomasEFC-L&R-AGS
21EFC-L&R-AGS3:51
3:51
40104
MARAIS BenjaminVendée U
19Vendée U 3:58
3:58
4144
VERMOOTE JelleACROG-Tormans
20ACROG-Tormans3:51
3:51
4220
PAULUS MilanLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U233:58
3:58
4397
VALOGNES ThibaultVC Rouen 76
22VC Rouen 76,,
3:58
4453
DE CLERCQ SeppeBasso Team Flanders
20Basso Team Flanders,,
3:58
4573
ANDRESEN Tobias LundDevelopment Team DSM
19Development Team DSM,,
3:58
46155
SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
3:58
47123
NERURKAR LukasTrinity Racing
18Trinity Racing,,
3:58
4870
FLYNN SeanSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy,,
3:58
49108
VERCHER MattéoVendée U
21Vendée U 9:56
9:56
503019EFC-L&R-AGS,,
9:56
5177
REINDERINK JorisDevelopment Team DSM
18Development Team DSM,,
9:56
52151
BRYNSRUD MagnusUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team10:21
10:21
5391
THOMAS ThéoCC Étupes
20CC Étupes10:26
10:26
54264
RAISBERG NadavIsrael Cycling Academy
21Israel Cycling Academy10:27
10:27
5510619Vendée U ,,
10:27
56266
MACKELLAR AlastairIsrael Cycling Academy
20Israel Cycling Academy,,
10:27
DNF146
MALMBERG MatiasTeam ColoQuick
21Team ColoQuick-
DNF15018Team ColoQuick-
DNF147
LUND SØRENSEN LukasTeam ColoQuick
19Team ColoQuick-
DNF14821Team ColoQuick-
DNF145
BAK SimonTeam ColoQuick
22Team ColoQuick-
DNF149
SØNDERGAARD OliverTeam ColoQuick
18Team ColoQuick-
DNF61
HAYTER LeoHagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon-
DNF62
BARBOSA DiogoHagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon-
DNF63
ROMEO IvánHagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon-
DNF137
WENZEL MatsLeopard Pro Cycling
19Leopard Pro Cycling-
DNF136
PRIES CedricLeopard Pro Cycling
21Leopard Pro Cycling-
DNF138
TEUTENBERG Tim TornLeopard Pro Cycling
19Leopard Pro Cycling-
DNF7
WILLEMS JagoBingoal Pauwels Sauces WB Development Team
20Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team-
DNF9
VERLEYEN GaëtanBingoal Pauwels Sauces WB Development Team
18Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team-
DNF10
DETALLE NoahBingoal Pauwels Sauces WB Development Team
18Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team-
DNF11
JACQUES LucasBingoal Pauwels Sauces WB Development Team
18Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team-
DNF92
HANNAY TylerCC Étupes
18CC Étupes-
DNF94
LE FUR MathéoCC Étupes
20CC Étupes-
DNF96
RICHARD MaximeCC Étupes
21CC Étupes-
DNF105
ROLLAND BrieucVendée U
18Vendée U -
DNF107
VADIC BaptisteVendée U
20Vendée U -
DNF27
LAURYSSEN YorbenEFC-L&R-AGS
20EFC-L&R-AGS-
DNF28
HASHIKAWA JoEFC-L&R-AGS
19EFC-L&R-AGS-
DNF29
VANDENSTORME DylanEFC-L&R-AGS
19EFC-L&R-AGS-
DNF26
THONNON SenneEFC-L&R-AGS
19EFC-L&R-AGS-
DNF22
VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23-
DNF24
VAN HEMELEN VincentLotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23-
DNF15821Slovenia-
DNF159
MURN BoštjanSlovenia
21Slovenia-
DNF161
COLNAR AljažSlovenia
20Slovenia-
DNF157
SKOK AnžeSlovenia
21Slovenia-
DNF110
DREßLER LucaTeam Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus-
DNF111
ABT CedricTeam Lotto - Kern Haus
18Team Lotto - Kern Haus-
DNF112
GEßNER JakobTeam Lotto - Kern Haus
22Team Lotto - Kern Haus-
DNF109
TARLTON AlexanderTeam Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus-
DNF113
KUHN JanTeam Lotto - Kern Haus
22Team Lotto - Kern Haus-
DNF98
JACQUEMIN ColinVC Rouen 76
21VC Rouen 76-
DNF102
DELARUE MaxVC Rouen 76
18VC Rouen 76-
DNF99
JACQUEMIN ThéoVC Rouen 76
19VC Rouen 76-
DNF100
CHATONNET TobyVC Rouen 76
19VC Rouen 76-
DNF101
BAUTRAIT CorentinVC Rouen 76
18VC Rouen 76-
DNF74
BRINKMAN JoostDevelopment Team DSM
18Development Team DSM-
DNF75
LEIJNSE EnzoDevelopment Team DSM
20Development Team DSM-
DNF76
URSELLA LorenzoDevelopment Team DSM
19Development Team DSM-
DNF39
DE JAEGER ArthurTeam Elevate p/b Home Solution Soenens
19Team Elevate p/b Home Solution Soenens-
DNF40
DEWEIRDT SiebeTeam Elevate p/b Home Solution Soenens
19Team Elevate p/b Home Solution Soenens-
DNF42
VERVENNE JonathanTeam Elevate p/b Home Solution Soenens
18Team Elevate p/b Home Solution Soenens-
DNF38
VAN DE WYNKELE LorenzTeam Elevate p/b Home Solution Soenens
20Team Elevate p/b Home Solution Soenens-
DNF164
TUKA SamuelSlovakia
18Slovakia-
DNF16518Slovakia-
DNF16621Slovakia-
DNF16321Slovakia-
DNF45
POELMANS BobACROG-Tormans
19ACROG-Tormans-
DNF46
VANHEEL EliasACROG-Tormans
21ACROG-Tormans-
DNF47
CLAEYS RobbeACROG-Tormans
21ACROG-Tormans-
DNF43
BROUWERS ArnoACROG-Tormans
21ACROG-Tormans-
DNF48
GROSEMANS DaanACROG-Tormans
20ACROG-Tormans-
DNF72
WEISS FabianSwiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy-
DNF142
VAN PETEGEM AxandreJumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team-
DNF143
GELEIJN OwenJumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team-
DNF13
VAN GESTEL KasperRB Zelfbouw UCT
18RB Zelfbouw UCT-
DNF18
DECOTTIGNIES JordyRB Zelfbouw UCT
20RB Zelfbouw UCT-
DNF14
ROGGEMAN SiebenRB Zelfbouw UCT
19RB Zelfbouw UCT-
DNF15
VAN DE VELDE SenneRB Zelfbouw UCT
19RB Zelfbouw UCT-
DNF17
DECAESTECKER KorneelRB Zelfbouw UCT
20RB Zelfbouw UCT-
DNF263
KESSLER ColeIsrael Cycling Academy
18Israel Cycling Academy-
DNF152
DALBY SimonUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team-
DNF156
FREDHEIM StianUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team-
DNF121
LAMPERTI LukeTrinity Racing
19Trinity Racing-
DNF125
ROESEMS SiebeTrinity Racing
20Trinity Racing-
DNF126
SCHRETTL MarcoTrinity Racing
18Trinity Racing-
DNF2
VANHEES BrentRC Pesant Club Liège
22RC Pesant Club Liège-
DNF3
ROBERT GuillaumeRC Pesant Club Liège
20RC Pesant Club Liège-
DNF4
POLET AlexandreRC Pesant Club Liège
20RC Pesant Club Liège-
DNF1
HAAS MartinRC Pesant Club Liège
22RC Pesant Club Liège-
DNF5
SURAHY AugustinRC Pesant Club Liège
19RC Pesant Club Liège-
DNF49
DE VET SanderBasso Team Flanders
21Basso Team Flanders-
DNF54
VANDENBULCKE AlexBasso Team Flanders
20Basso Team Flanders-
DNF50
DROOGMANS LarsBasso Team Flanders
21Basso Team Flanders-
DNF51
VAN ASBROECK MaartenBasso Team Flanders
20Basso Team Flanders-
DNF52
BROUWERS EmileBasso Team Flanders
20Basso Team Flanders-
DNF127
GEERINCKX WoutStageco Cycling Team
18Stageco Cycling Team-
DNF131
VAN ROOSBROECK JanStageco Cycling Team
20Stageco Cycling Team-
DNF128
BRUSSELEERS KianoStageco Cycling Team
21Stageco Cycling Team-
DNF132
BOECKX SenneStageco Cycling Team
19Stageco Cycling Team-
DNF129
VERHAEGEN LennieStageco Cycling Team
20Stageco Cycling Team-
DNF130
DE KINDER AxelStageco Cycling Team
19Stageco Cycling Team-
DNF86
DE WEERT RobbeUrbano - Vulsteke Cycling Team
21Urbano - Vulsteke Cycling Team-
DNF90
ERAUW ThiemoUrbano - Vulsteke Cycling Team
20Urbano - Vulsteke Cycling Team-
DNF87
LAURENT GiovanniUrbano - Vulsteke Cycling Team
21Urbano - Vulsteke Cycling Team-
DNF88
VAN TRICHT FlorisUrbano - Vulsteke Cycling Team
20Urbano - Vulsteke Cycling Team-
DNF89
VERBEECK DagUrbano - Vulsteke Cycling Team
19Urbano - Vulsteke Cycling Team-
DNF115
CASADO AxierBaqué Cycling Team
18Baqué Cycling Team-
DNF120
PALLARES MarcelBaqué Cycling Team
19Baqué Cycling Team-
DNF116
BALZA DE VALLEJO EndikaBaqué Cycling Team
22Baqué Cycling Team-
DNF118
AGIRREBEITIA MikelBaqué Cycling Team
20Baqué Cycling Team-
DNF119
EROSTARBE AimarBaqué Cycling Team
18Baqué Cycling Team-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
Timelimit 8%, or 4:42:09 (+20:54)

Race information

  • Date:
    16 April 2022
  • Start time:
    12:25
  • Avg. speed winner:
    40.145 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Distance:
    174.8 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    136
  • Vert. meters:
    2955
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of small group

Race profile