The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | ▲7 | TRONCHON Bastien Van Rysel-AG2R La Mondiale | Van Rysel-AG2R La Mondiale | 2:23:30 |
2 | 17 | ▲15 | ONLEY Oscar Van Rysel-AG2R La Mondiale | Van Rysel-AG2R La Mondiale | ,, 0:00 |
3 | 16 | ▲13 | CHROMY Kyle LUX/SIDESHOW | LUX/SIDESHOW | 0:01 0:01 |
4 | 22 | ▲18 | MCLAIN Logan LUX/SIDESHOW | LUX/SIDESHOW | ,, 0:01 |
5 | 29 | ▲24 | SCOTT Jared LUX/SIDESHOW | LUX/SIDESHOW | ,, 0:01 |
6 | 14 | ▲8 | PALENI Enzo Van Rysel-AG2R La Mondiale | Van Rysel-AG2R La Mondiale | 0:02 0:02 |
7 | 3 | ▼4 | DE POOTER Dries Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC | Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC | 0:12 0:12 |
8 | 7 | ▼1 | VAN OOSTEN Koert Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC | Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC | ,, 0:12 |
9 | 21 | ▲12 | DEBRUYNE Ramses Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC | Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC | ,, 0:12 |
10 | 2 | ▼8 | DEWEIRDT Siebe Maes CT Glabbeek | Maes CT Glabbeek | 0:17 0:17 |
11 | 28 | ▲17 | LADANG Miguel Brain² Olympia Tienen | Brain² Olympia Tienen | 0:18 0:18 |
12 | 19 | ▲7 | DECLERCK Jelle GAVERZICHT-BE-OKAY | GAVERZICHT-BE-OKAY | 0:29 0:29 |
13 | 13 | - | VANDENSTORME Dylan ZANNATA-GALLOO CYCLING TEAM | ZANNATA-GALLOO CYCLING TEAM | 0:30 0:30 |
14 | 27 | ▲13 | LECERF William Junior ZANNATA-GALLOO CYCLING TEAM | ZANNATA-GALLOO CYCLING TEAM | ,, 0:30 |
15 | 6 | ▼9 | DE GRAEF Noah Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 0:34 0:34 |
16 | 24 | ▲8 | JOCHEMS Jody WV De Jonge Renner | WV De Jonge Renner | ,, 0:34 |
17 | 4 | ▼13 | VAN BELLE Loe Streetjump-Forte Development Team | Streetjump-Forte Development Team | 0:36 0:36 |
18 | 26 | ▲8 | GELDERS Gil Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | ,, 0:36 |
19 | 12 | ▼7 | VAN DEN BORRE Dylan SPIDERKING - SOENENS U19 DEVELOPMENT TEAM | SPIDERKING - SOENENS U19 DEVELOPMENT TEAM | 0:40 0:40 |
20 | 15 | ▼5 | ROELEN Jaap WV De Jonge Renner | WV De Jonge Renner | 0:44 0:44 |
21 | 5 | ▼16 | MARTENS Daan Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC | Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC | 0:46 0:46 |
22 | 9 | ▼13 | POTTER James Selectie Zuid Oost Nederland | Selectie Zuid Oost Nederland | 0:50 0:50 |
23 | 11 | ▼12 | REX Konstantin Velo Club Ardennes | Velo Club Ardennes | 0:57 0:57 |
24 | 30 | ▲6 | THEILER Ole Nordrhein Westfalen | Nordrhein Westfalen | 1:08 1:08 |
25 | 23 | ▼2 | DE LEEUW Ward Maes CT Glabbeek | Maes CT Glabbeek | 1:15 1:15 |
26 | 25 | ▼1 | DAS Jitse Davo-United CT Juniors | Davo-United CT Juniors | 1:42 1:42 |
27 | 18 | ▼9 | SPIJKER Luuk Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | 1:43 1:43 |
28 | 10 | ▼18 | VAN HAMME Wout Brain² Olympia Tienen | Brain² Olympia Tienen | 1:45 1:45 |
29 | 31 | ▲2 | DE JAEGER Arthur Brain² Olympia Tienen | Brain² Olympia Tienen | 1:50 1:50 |
30 | 20 | ▼10 | VAN HOOF Manu AVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM | AVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM | 2:14 2:14 |
31 | 1 | ▼30 | ECCLI Cyrian Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 2:22 2:22 |
32 | 32 | - | VAN SCHIPSTAL Guus Selectie Zuid Oost Nederland | Selectie Zuid Oost Nederland | 2:39 2:39 |
33 | 33 | - | PIJNENBURG Sven WV De Jonge Renner | WV De Jonge Renner | 4:03 4:03 |
34 | 42 | ▲8 | ROGIERS Lucas VAN MOER LOGISTICS CYCLING TEAM | VAN MOER LOGISTICS CYCLING TEAM | 4:05 4:05 |
35 | 36 | ▲1 | HUENDERS Lance Streetjump-Forte Development Team | Streetjump-Forte Development Team | 4:10 4:10 |
36 | 43 | ▲7 | DEWACHTER Lucas ZANNATA-GALLOO CYCLING TEAM | ZANNATA-GALLOO CYCLING TEAM | 4:12 4:12 |
37 | 37 | - | DEMAN Brem VAN MOER LOGISTICS CYCLING TEAM | VAN MOER LOGISTICS CYCLING TEAM | 4:13 4:13 |
38 | 34 | ▼4 | VERHEYEN Nils SPIDERKING - SOENENS U19 DEVELOPMENT TEAM | SPIDERKING - SOENENS U19 DEVELOPMENT TEAM | 4:14 4:14 |
39 | 35 | ▼4 | VAN DE VELDE Senne Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | 4:15 4:15 |
40 | 39 | ▼1 | VAN HOUT Luca Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 4:16 4:16 |
41 | 38 | ▼3 | ARTZ Huub Selectie Zuid Oost Nederland | Selectie Zuid Oost Nederland | 4:24 4:24 |
42 | 41 | ▼1 | STEVENS Daan Davo-United CT Juniors | Davo-United CT Juniors | 4:26 4:26 |
43 | 40 | ▼3 | VAN KERCKHOVE Quinten VAN MOER LOGISTICS CYCLING TEAM | VAN MOER LOGISTICS CYCLING TEAM | 6:29 6:29 |
44 | 51 | ▲7 | VAN DER GRACHT Niels Streetjump-Forte Development Team | Streetjump-Forte Development Team | 8:14 8:14 |
45 | 44 | ▼1 | VERCOUILLIE Victor Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | 8:29 8:29 |
46 | 48 | ▲2 | VAN LOOVEREN Thijs WAC TEAM | WAC TEAM | 8:33 8:33 |
47 | 45 | ▼2 | MACLEOD Euan Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | 8:34 8:34 |
48 | 50 | ▲2 | VAN BEEK Thijs Selectie Zuid Oost Nederland | Selectie Zuid Oost Nederland | 8:39 8:39 |
49 | 46 | ▼3 | LUITEN Niels Davo-United CT Juniors | Davo-United CT Juniors | 9:12 9:12 |
50 | 49 | ▼1 | GELEIJN Tristan Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | 9:35 9:35 |
51 | 47 | ▼4 | MOURIS Wessel Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | 10:00 10:00 |
52 | 52 | - | DHONDT Jarno ZANNATA-GALLOO CYCLING TEAM | ZANNATA-GALLOO CYCLING TEAM | 10:54 10:54 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 August 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:49.017 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:9 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:13
- Vert. meters:129
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Avg. temperature: