The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
Rnk | GC | Timelag | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | +0:00 | 122 | TT | MOORE Viggo LUX/CTS p/b Specialized | 18 | LUX/CTS p/b Specialized | 20 | 2:13:33 | |||
2 | 2 | +0:00 | 141 | TT | STORM Theodor NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 12 | ,, 0:00 | |||
3 | 3 | +0:00 | 5 | Sprint | PAJUR Romet Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 7 | ,, 0:00 | |||
4 | 4 | +0:00 | 157 | Sprint | VAN MECHELEN Vlad Cannibal Team | 18 | Cannibal Team | 5 | ,, 0:00 | |||
5 | 5 | +0:00 | 30 | Sprint | GEUDENS Robbe ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | 4 | ,, 0:00 | |||
6 | 6 | +0:00 | 93 | Sprint | GRISEL Matys AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | 3 | ,, 0:00 | |||
7 | 7 | +0:00 | 69 | Climber | ASKEY Ben Flanderscolor - Galloo Team | 18 | Flanderscolor - Galloo Team | 2 | ,, 0:00 | |||
8 | 8 | +0:00 | 92 | Climber | BARHOUMI Ilian Alexandre AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | 1 | ,, 0:00 | |||
9 | 9 | +0:00 | 140 | Climber | WULFF Noah NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | ||||
10 | 10 | +0:00 | 107 | Climber | LEIDERT Louis Germany | 17 | Germany | ,, 0:00 | ||||
11 | 11 | +0:00 | 162 | Climber | SHTIN Valery Cannibal Team | 18 | Cannibal Team | ,, 0:00 | ||||
12 | 12 | +0:00 | 97 | Climber | GRYGOWSKI Hubert Poland | 18 | Poland | ,, 0:00 | ||||
13 | 13 | +0:00 | 3 | Climber | KOCKELMANN Mathieu Team Auto Eder | 18 | Team Auto Eder | ,, 0:00 | ||||
14 | 14 | +0:00 | 57 | Climber | NUYENS Wies Bert Containers-Doltcini | 17 | Bert Containers-Doltcini | ,, 0:00 | ||||
15 | 15 | +0:00 | 112 | Climber | WALKER Zachary Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 0:00 | ||||
16 | 16 | +0:00 | 143 | Classic | PEDERSEN Henrik NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | ||||
17 | 17 | +0:00 | 47 | Climber | SOENENS Viktor Onder Ons Parike | 16 | Onder Ons Parike | ,, 0:00 | ||||
18 | 18 | +0:00 | 96 | Climber | VIARDOT Matteo AG2R Citroën U19 Team | 16 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | ||||
19 | 19 | +0:00 | 83 | Climber | PAUWELS Thibaut EFC-L&R-AGS Juniors | 17 | EFC-L&R-AGS Juniors | ,, 0:00 | ||||
20 | 20 | +0:00 | 12 | Climber | VANHAECKE Arno Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 17 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | ,, 0:00 | ||||
21 | 21 | +0:00 | 139 | Climber | FRYDKJÆR Patrick Boje NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | ||||
22 | 22 | +0:00 | 73 | Sprint | STIEN Sander Nistad Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
23 | 23 | +0:00 | 80 | Sprint | DE CLERCK Niels EFC-L&R-AGS Juniors | 18 | EFC-L&R-AGS Juniors | ,, 0:00 | ||||
24 | 24 | +0:00 | 151 | Classic | BELLETTA Dario Igor Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 18 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 0:00 | ||||
25 | 25 | +0:00 | 127 | Sprint | MORANG Mil Luxembourg | 17 | Luxembourg | ,, 0:00 | ||||
26 | 26 | +0:00 | 95 | Sprint | LOZOUET Léandre AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | ||||
27 | 27 | +0:00 | 106 | Sprint | WÜNSTEL Fabian Germany | 18 | Germany | ,, 0:00 | ||||
28 | 28 | +0:00 | 37 | Sprint | DOCKX Aaron WAC Team Hoboken | 18 | WAC Team Hoboken | ,, 0:00 | ||||
29 | 29 | +0:00 | 32 | Sprint | VAN DEN MEERSSCHE Warre AVIA - Rudyco Cycling Team | 18 | AVIA - Rudyco Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
30 | 30 | +0:00 | 105 | Sprint | RINKLEF Jan Germany | 18 | Germany | ,, 0:00 | ||||
31 | 31 | +0:00 | 56 | Sprint | VANDENBERGHE Viktor Bert Containers-Doltcini | 17 | Bert Containers-Doltcini | ,, 0:00 | ||||
32 | 32 | +0:00 | 58 | Sprint | DE BRUYCKERE Kay Bert Containers-Doltcini | 18 | Bert Containers-Doltcini | ,, 0:00 | ||||
33 | 33 | +0:00 | 153 | Sprint | FIORIN Matteo Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 17 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 0:00 | ||||
34 | 34 | +0:00 | 25 | Sprint | DRIESEN Niels ACROG-Tormans | 16 | ACROG-Tormans | ,, 0:00 | ||||
35 | 35 | +0:00 | 108 | Sprint | BANGERT Nick Germany | 17 | Germany | ,, 0:00 | ||||
36 | 36 | +0:00 | 137 | Climber | KOERDT Bjoern Holdsworth Zappi Team | 18 | Holdsworth Zappi Team | ,, 0:00 | ||||
37 | 37 | +0:00 | 53 | Climber | VAN HERCK Simon Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | ,, 0:00 | ||||
38 | 38 | +0:00 | 166 | Classic | VAN DER MEULEN Max Netherlands | 18 | Netherlands | ,, 0:00 | ||||
39 | 39 | +0:00 | 150 | Classic | ORRIÈRE Martin UC Nantes Atlantique Junior | 17 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 0:00 | ||||
40 | 40 | +0:00 | 27 | Classic | STAES Gibbe ACROG-Tormans | 16 | ACROG-Tormans | ,, 0:00 | ||||
41 | 41 | +0:00 | 168 | Climber | TOUSSAINT Wouter Netherlands | 18 | Netherlands | ,, 0:00 | ||||
42 | 42 | +0:00 | 98 | Climber | KACZOROWSKI Franciszek Poland | 18 | Poland | ,, 0:00 | ||||
43 | 43 | +0:00 | 156 | Climber | COLOMBO Tommaso Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 16 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 0:00 | ||||
44 | 44 | +0:00 | 84 | Climber | EVERTSEN-HEGREBERG Simen EFC-L&R-AGS Juniors | 18 | EFC-L&R-AGS Juniors | ,, 0:00 | ||||
45 | 45 | +0:00 | 21 | Sprint | PRESTIANNI Sacha Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 0:00 | ||||
46 | 46 | +0:00 | 38 | Sprint | CEULEMANS Jarne WAC Team Hoboken | 17 | WAC Team Hoboken | ,, 0:00 | ||||
47 | 47 | +0:00 | 85 | Climber | MARTÍ Pau Drone Hopper-Gsport-Teika | 17 | Drone Hopper-Gsport-Teika | ,, 0:00 | ||||
48 | 48 | +0:00 | 91 | Climber | PLACE Maxence AG2R Citroën U19 Team | 18 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | ||||
49 | 49 | +0:00 | 121 | Climber | MARIS Jesse LUX/CTS p/b Specialized | 18 | LUX/CTS p/b Specialized | ,, 0:00 | ||||
50 | 50 | +0:00 | 4 | Climber | MARIVOET Duarte Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | ,, 0:00 | ||||
51 | 51 | +0:00 | 23 | Climber | MODAFFERI Sacha Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 16 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 0:00 | ||||
52 | 52 | +0:00 | 8 | Climber | BOLLE Bert Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 18 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | ,, 0:00 | ||||
53 | 53 | +0:00 | 116 | Climber | HAUGLAND Kasper Norway | 17 | Norway | ,, 0:00 | ||||
54 | 54 | +0:00 | 144 | Sprint | EGHOLM Kristian NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 18 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | ||||
55 | 55 | +0:00 | 94 | Sprint | ISIDORE Noa AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | ||||
56 | 56 | +0:00 | 13 | Sprint | WERTZ Hugo Velo Club Ardennes | 17 | Velo Club Ardennes | ,, 0:00 | ||||
57 | 57 | +0:00 | 167 | Sprint | TIJSSEN Viego Netherlands | 17 | Netherlands | ,, 0:00 | ||||
58 | 58 | +0:00 | 159 | Sprint | ERMAKOV Roman Cannibal Team | 17 | Cannibal Team | ,, 0:00 | ||||
59 | 59 | +0:00 | 134 | Climber | SMITH William Holdsworth Zappi Team | 18 | Holdsworth Zappi Team | ,, 0:00 | ||||
60 | 60 | +0:00 | 81 | TT | DONIE Milan EFC-L&R-AGS Juniors | 17 | EFC-L&R-AGS Juniors | ,, 0:00 | ||||
61 | 61 | +0:00 | 103 | Climber | BRENNER Mauro Germany | 17 | Germany | ,, 0:00 | ||||
62 | 62 | +0:00 | 142 | Climber | SVARRE Tobias NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 18 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | ||||
63 | 63 | +0:00 | 68 | Climber | JOWETT Lucas Flanderscolor - Galloo Team | 17 | Flanderscolor - Galloo Team | ,, 0:00 | ||||
64 | 64 | +0:00 | 55 | Climber | CORSUS Yordi Bert Containers-Doltcini | 16 | Bert Containers-Doltcini | ,, 0:00 | ||||
65 | 65 | +0:00 | 54 | Climber | VAN LAER Keano Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | ,, 0:00 | ||||
66 | 66 | +0:00 | 67 | Climber | O'BRIEN Joseph Flanderscolor - Galloo Team | 17 | Flanderscolor - Galloo Team | ,, 0:00 | ||||
67 | 67 | +0:00 | 119 | Climber | SKRETTING Tobias Norway | 18 | Norway | ,, 0:00 | ||||
68 | 69 | +0:38 | 42 | Climber | VAN GOGH Xander WAC Team Hoboken | 18 | WAC Team Hoboken | 0:38 0:38 | ||||
69 | 70 | +0:38 | 114 | Climber | SMITHSON Jed Fensham Howes-MAS Design | 16 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 0:38 | ||||
70 | 71 | +0:42 | 158 | Climber | KIDA Antoni Cannibal Team | 18 | Cannibal Team | 0:42 0:42 | ||||
71 | 72 | +0:45 | 82 | Climber | DE MEIJTS Matis EFC-L&R-AGS Juniors | 18 | EFC-L&R-AGS Juniors | 0:45 0:45 | ||||
72 | 73 | +0:53 | 7 | Climber | SERVRANCKX Gauthier Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 17 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 0:53 0:53 | ||||
73 | 74 | +0:53 | 71 | Climber | WIKA-CZARNOWSKI Dawid Flanderscolor - Galloo Team | 16 | Flanderscolor - Galloo Team | ,, 0:53 | ||||
74 | 75 | +1:04 | 154 | Climber | BONALDA Alessandro Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 16 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 1:04 1:04 | ||||
75 | 76 | +1:19 | 26 | Sprint | SENTJENS Sente ACROG-Tormans | 16 | ACROG-Tormans | 1:19 1:19 | ||||
76 | 68 | +0:00 | 111 | Sprint | BRENNAN Matthew Fensham Howes-MAS Design | 16 | Fensham Howes-MAS Design | 0:00 0:00 | ||||
77 | 77 | +1:19 | 36 | Sprint | FJÆRLI Fredrik AVIA - Rudyco Cycling Team | 18 | AVIA - Rudyco Cycling Team | 1:19 1:19 | ||||
78 | 78 | +1:19 | 72 | Sprint | VORTKAMP Clemens Flanderscolor - Galloo Team | 18 | Flanderscolor - Galloo Team | ,, 1:19 | ||||
79 | 79 | +1:19 | 46 | Sprint | DE GEETER Jasper Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | ,, 1:19 | ||||
80 | 80 | +1:19 | 9 | Sprint | DE COSTER Jani Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 18 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | ,, 1:19 | ||||
81 | 81 | +1:19 | 29 | Sprint | HANNES Victor ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | ,, 1:19 | ||||
82 | 82 | +1:19 | 164 | Classic | HUISING Menno Netherlands | 18 | Netherlands | ,, 1:19 | ||||
83 | 83 | +1:19 | 11 | Classic | LEENKNEGT Yaurick Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 17 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | ,, 1:19 | ||||
84 | 84 | +1:19 | 44 | Classic | BROEKAERT Jelle Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | ,, 1:19 | ||||
85 | 85 | +1:19 | 147 | Classic | FOUCHER Esteban UC Nantes Atlantique Junior | 16 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 1:19 | ||||
86 | 86 | +1:19 | 174 | Sprint | HELLERUP Malte Team Mascot Workwear | 18 | Team Mascot Workwear | ,, 1:19 | ||||
87 | 87 | +1:19 | 14 | Sprint | SORLI Esteban Velo Club Ardennes | 17 | Velo Club Ardennes | ,, 1:19 | ||||
88 | 88 | +1:19 | 34 | Sprint | SLAETS Yorick AVIA - Rudyco Cycling Team | 18 | AVIA - Rudyco Cycling Team | ,, 1:19 | ||||
89 | 89 | +1:19 | 19 | Climber | WIDAR Jarno Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 16 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 1:19 | ||||
90 | 90 | +1:19 | 113 | Climber | HOLDEN Ralf Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 1:19 | ||||
91 | 91 | +1:19 | 145 | Climber | BRIAND Enzo UC Nantes Atlantique Junior | 18 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 1:19 | ||||
92 | 92 | +1:19 | 169 | Climber | PERTO Rasmus Team Mascot Workwear | 18 | Team Mascot Workwear | ,, 1:19 | ||||
93 | 93 | +1:19 | 33 | GC | VAN DAELE Sil AVIA - Rudyco Cycling Team | 18 | AVIA - Rudyco Cycling Team | ,, 1:19 | ||||
94 | 94 | +1:19 | 172 | GC | JENSEN Andreas Krogh Team Mascot Workwear | 17 | Team Mascot Workwear | ,, 1:19 | ||||
95 | 95 | +1:19 | 161 | Sprint | RAGILO Frank Aron Cannibal Team | 18 | Cannibal Team | ,, 1:19 | ||||
96 | 96 | +1:19 | 152 | Sprint | GRIMOD Etienne Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 16 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 1:19 | ||||
97 | 98 | +1:32 | 165 | Sprint | LUGTHART Sjors Netherlands | 17 | Netherlands | 1:32 1:32 | ||||
98 | 99 | +2:01 | 117 | Sprint | INGEBRIGTSEN Storm Norway | 17 | Norway | 2:01 2:01 | ||||
99 | 100 | +2:01 | 20 | Sprint | VANDEN HEEDE Lars Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 2:01 | ||||
100 | 101 | +2:15 | 104 | Climber | MÄRKL Max Germany | 18 | Germany | 2:15 2:15 | ||||
101 | 102 | +2:15 | 43 | Climber | BORREMANS Tyson Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | ,, 2:15 | ||||
102 | 103 | +2:15 | 76 | Sprint | KAPELA Marek Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | ,, 2:15 | ||||
103 | 104 | +2:15 | 101 | Sprint | HOPPA Kacper Poland | 18 | Poland | ,, 2:15 | ||||
104 | 105 | +2:15 | 22 | Sprint | CECCATO Maxime Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 2:15 | ||||
105 | 106 | +2:15 | 65 | Sprint | BRIESEN Milan Brain² Olympia Tienen | 16 | Brain² Olympia Tienen | ,, 2:15 | ||||
106 | 107 | +2:15 | 125 | Sprint | BURFORD Craig LUX/CTS p/b Specialized | 17 | LUX/CTS p/b Specialized | ,, 2:15 | ||||
107 | 108 | +2:15 | 130 | Sprint | VLAD Andru-George Luxembourg | 18 | Luxembourg | ,, 2:15 | ||||
108 | 109 | +2:15 | 64 | Sprint | MARY Zander Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | ,, 2:15 | ||||
109 | 110 | +2:15 | 129 | Sprint | KLEMAN Lenny Luxembourg | 17 | Luxembourg | ,, 2:15 | ||||
110 | 111 | +2:15 | 149 | Climber | LANGELLA Lenaic UC Nantes Atlantique Junior | 18 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 2:15 | ||||
111 | 112 | +2:15 | 148 | Climber | NOUGUE-DESSUS Aaron UC Nantes Atlantique Junior | 17 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 2:15 | ||||
112 | 113 | +2:15 | 28 | Climber | VERHAGEN Xander ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | ,, 2:15 | ||||
113 | 114 | +2:15 | 110 | Climber | GALPIN Alex Fensham Howes-MAS Design | 17 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 2:15 | ||||
114 | 115 | +2:15 | 10 | Climber | DELBARGE Victor Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 17 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | ,, 2:15 | ||||
115 | 116 | +2:15 | 124 | Climber | FETZER Luke LUX/CTS p/b Specialized | 16 | LUX/CTS p/b Specialized | ,, 2:15 | ||||
116 | 117 | +2:15 | 146 | Climber | LESUEUR Louka UC Nantes Atlantique Junior | 18 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 2:15 | ||||
117 | 118 | +2:15 | 50 | Climber | DEVRY Mats Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | ,, 2:15 | ||||
118 | 119 | +2:15 | 59 | Climber | CEULEMANS Niels Bert Containers-Doltcini | 17 | Bert Containers-Doltcini | ,, 2:15 | ||||
119 | 120 | +2:15 | 41 | Climber | VERHAEGEN Ruben WAC Team Hoboken | 17 | WAC Team Hoboken | ,, 2:15 | ||||
120 | 121 | +2:15 | 49 | Climber | DAS Rune Maes CT Glabbeek | 18 | Maes CT Glabbeek | ,, 2:15 | ||||
121 | 122 | +2:39 | 45 | Climber | CRAEYNEST Tibe Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | 2:39 2:39 | ||||
122 | 123 | +2:48 | 2 | Climber | BOCK Max Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 2:48 2:48 | ||||
123 | 124 | +2:50 | 123 | Climber | DORF McCharthy LUX/CTS p/b Specialized | 18 | LUX/CTS p/b Specialized | 2:50 2:50 | ||||
124 | 125 | +2:59 | 63 | Climber | TEUGELS Jef Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | 2:59 2:59 | ||||
125 | 126 | +2:59 | 102 | Climber | WALINIAK Konrad Poland | 17 | Poland | ,, 2:59 | ||||
126 | 127 | +3:09 | 1 | Climber | BÁRTA Martin Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 3:09 3:09 | ||||
127 | 97 | +1:19 | 15 | Climber | GRAFF William Velo Club Ardennes | 16 | Velo Club Ardennes | 1:19 1:19 | ||||
128 | 128 | +4:03 | 160 | Classic | ERŽEN Žak Cannibal Team | 16 | Cannibal Team | 4:03 4:03 | ||||
129 | 129 | +4:03 | 136 | Classic | AKERS Oliver Holdsworth Zappi Team | 16 | Holdsworth Zappi Team | ,, 4:03 | ||||
130 | 130 | +4:46 | 135 | Classic | CHAMBERLAIN Jude Holdsworth Zappi Team | 17 | Holdsworth Zappi Team | 4:46 4:46 | ||||
131 | 131 | +4:46 | 128 | Classic | KORVA Oliver Luxembourg | 17 | Luxembourg | ,, 4:46 | ||||
132 | 132 | +4:46 | 75 | Classic | SØRBØ Halvor Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | ,, 4:46 | ||||
133 | 133 | +4:46 | 115 | Classic | MARTINSEN Georg Rydningen Norway | 16 | Norway | ,, 4:46 | ||||
134 | 134 | +4:46 | 120 | Classic | KORSVOLLIEN Eirik Norway | 17 | Norway | ,, 4:46 | ||||
135 | 135 | +4:46 | 51 | Classic | VANDERBRUGGEN Arjen Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | ,, 4:46 | ||||
136 | 136 | +4:54 | 170 | Classic | SØRENSEN Anders Vos Team Mascot Workwear | 18 | Team Mascot Workwear | 4:54 4:54 | ||||
137 | 137 | +4:54 | 118 | Classic | VESLUM Sebastian Norway | 16 | Norway | ,, 4:54 | ||||
138 | 138 | +5:30 | 138 | Classic | MOIR Calum Holdsworth Zappi Team | 17 | Holdsworth Zappi Team | 5:30 5:30 | ||||
139 | 139 | +5:34 | 31 | TT | VERBRUGGHE Jens AVIA - Rudyco Cycling Team | 17 | AVIA - Rudyco Cycling Team | 5:34 5:34 | ||||
140 | 140 | +5:34 | 35 | TT | CUYLITS Mauro AVIA - Rudyco Cycling Team | 17 | AVIA - Rudyco Cycling Team | ,, 5:34 | ||||
141 | 141 | +5:34 | 100 | TT | ŁĄTKOWSKI Dawid Poland | 16 | Poland | ,, 5:34 | ||||
142 | 142 | +5:34 | 66 | TT | BAERT Basiel Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | ,, 5:34 | ||||
143 | 143 | +5:34 | 99 | TT | WIŚNIEWSKI Szymon Poland | 16 | Poland | ,, 5:34 | ||||
144 | 144 | +6:01 | 86 | TT | CHURCHILL Taylor Drone Hopper-Gsport-Teika | 16 | Drone Hopper-Gsport-Teika | 6:01 6:01 | ||||
145 | 145 | +6:22 | 79 | TT | DUCHI Natan EFC-L&R-AGS Juniors | 18 | EFC-L&R-AGS Juniors | 6:22 6:22 | ||||
146 | 146 | +6:53 | 24 | TT | VANEECKHOUTTE Victor Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 16 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 6:53 6:53 | ||||
147 | 147 | +7:21 | 39 | TT | GREIJUS Paul WAC Team Hoboken | 17 | WAC Team Hoboken | 7:21 7:21 | ||||
148 | 148 | +7:32 | 90 | TT | CALVO Pablo Drone Hopper-Gsport-Teika | 16 | Drone Hopper-Gsport-Teika | 7:32 7:32 | ||||
149 | 149 | +7:39 | 131 | TT | URY Fynn Luxembourg | 16 | Luxembourg | 7:39 7:39 | ||||
150 | 150 | +7:39 | 132 | TT | VAN LELYVELD Juan Luxembourg | 18 | Luxembourg | ,, 7:39 | ||||
151 | 151 | +7:39 | 48 | TT | VAN PETEGEM Maurits Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | ,, 7:39 | ||||
152 | 152 | +9:28 | 88 | TT | GRAU Alex Drone Hopper-Gsport-Teika | 17 | Drone Hopper-Gsport-Teika | 9:28 9:28 | ||||
153 | 153 | +9:56 | 17 | TT | COLLIGNON Yannis Velo Club Ardennes | 18 | Velo Club Ardennes | 9:56 9:56 | ||||
154 | 154 | +12:05 | 16 | TT | LAVERDEUR Johan Velo Club Ardennes | 18 | Velo Club Ardennes | 12:05 12:05 | ||||
155 | 155 | +12:05 | 61 | TT | LATIN Michael Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | ,, 12:05 | ||||
156 | 156 | +12:05 | 155 | TT | GRASSI Stefano Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 17 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 12:05 | ||||
157 | 157 | +12:05 | 87 | TT | DIAZ Ricardo Drone Hopper-Gsport-Teika | 17 | Drone Hopper-Gsport-Teika | ,, 12:05 | ||||
DNF | 18 | TT | SGARLATA Matheo Velo Club Ardennes | 16 | Velo Club Ardennes | - | ||||||
DNF | 40 | TT | GRÖNLUND Karl-Nicolas WAC Team Hoboken | 17 | WAC Team Hoboken | - | ||||||
DNF | 52 | TT | VAN DE SOMPEL Jori Maes CT Glabbeek | 18 | Maes CT Glabbeek | - | ||||||
DNF | 60 | TT | ROMMELAERE Iben Bert Containers-Doltcini | 17 | Bert Containers-Doltcini | - | ||||||
DNF | 66 | TT | DRESSELAERS Jaro Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | - | ||||||
DNF | 70 | TT | GOUSSAERT Simon Flanderscolor - Galloo Team | 17 | Flanderscolor - Galloo Team | - | ||||||
DNF | 74 | TT | MESSEL Kevin Andre Sandli Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | - | ||||||
DNF | 77 | TT | RØNNING Casper Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | - | ||||||
DNF | 78 | TT | VAN OUDENOVE Arthur Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 16 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | - | ||||||
DNF | 89 | TT | TORRELLA Roman Drone Hopper-Gsport-Teika | 17 | Drone Hopper-Gsport-Teika | - | ||||||
DNF | 109 | TT | BUSH Jacob Fensham Howes-MAS Design | 17 | Fensham Howes-MAS Design | - | ||||||
DNF | 126 | TT | MAKOHON Jack LUX/CTS p/b Specialized | 16 | LUX/CTS p/b Specialized | - | ||||||
DNF | 133 | TT | GRAY George Holdsworth Zappi Team | 18 | Holdsworth Zappi Team | - | ||||||
DNF | 163 | TT | BOONSTRA Jelle Netherlands | 18 | Netherlands | - | ||||||
DNF | 171 | TT | TOFTEGÅRD Morten Team Mascot Workwear | 17 | Team Mascot Workwear | - | ||||||
DNF | 173 | TT | SØNDERGAARD Sebastian B. Team Mascot Workwear | 17 | Team Mascot Workwear | - | ||||||
DNS | 6 | TT | VLOT Mees Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Time | Time won/lost | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 122 | TT | MOORE Viggo LUX/CTS p/b Specialized | 18 | LUX/CTS p/b Specialized | 2:13:33 | .. | ||
2 | 141 | TT | STORM Theodor NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | .. | ||
3 | 5 | Sprint | PAJUR Romet Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | ,, 0:00 | .. | ||
4 | 157 | Sprint | VAN MECHELEN Vlad Cannibal Team | 18 | Cannibal Team | ,, 0:00 | .. | ||
5 | 30 | Sprint | GEUDENS Robbe ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | ,, 0:00 | .. | ||
6 | 93 | Sprint | GRISEL Matys AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | .. | ||
7 | 69 | Climber | ASKEY Ben Flanderscolor - Galloo Team | 18 | Flanderscolor - Galloo Team | ,, 0:00 | .. | ||
8 | 92 | Climber | BARHOUMI Ilian Alexandre AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | .. | ||
9 | 140 | Climber | WULFF Noah NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | .. | ||
10 | 107 | Climber | LEIDERT Louis Germany | 17 | Germany | ,, 0:00 | .. | ||
11 | 162 | Climber | SHTIN Valery Cannibal Team | 18 | Cannibal Team | ,, 0:00 | .. | ||
12 | 97 | Climber | GRYGOWSKI Hubert Poland | 18 | Poland | ,, 0:00 | .. | ||
13 | 3 | Climber | KOCKELMANN Mathieu Team Auto Eder | 18 | Team Auto Eder | ,, 0:00 | .. | ||
14 | 57 | Climber | NUYENS Wies Bert Containers-Doltcini | 17 | Bert Containers-Doltcini | ,, 0:00 | .. | ||
15 | 112 | Climber | WALKER Zachary Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 0:00 | .. | ||
16 | 143 | Classic | PEDERSEN Henrik NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | .. | ||
17 | 47 | Climber | SOENENS Viktor Onder Ons Parike | 16 | Onder Ons Parike | ,, 0:00 | .. | ||
18 | 96 | Climber | VIARDOT Matteo AG2R Citroën U19 Team | 16 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | .. | ||
19 | 83 | Climber | PAUWELS Thibaut EFC-L&R-AGS Juniors | 17 | EFC-L&R-AGS Juniors | ,, 0:00 | .. | ||
20 | 12 | Climber | VANHAECKE Arno Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 17 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | ,, 0:00 | .. | ||
21 | 139 | Climber | FRYDKJÆR Patrick Boje NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | .. | ||
22 | 73 | Sprint | STIEN Sander Nistad Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | ,, 0:00 | .. | ||
23 | 80 | Sprint | DE CLERCK Niels EFC-L&R-AGS Juniors | 18 | EFC-L&R-AGS Juniors | ,, 0:00 | .. | ||
24 | 151 | Classic | BELLETTA Dario Igor Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 18 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 0:00 | .. | ||
25 | 127 | Sprint | MORANG Mil Luxembourg | 17 | Luxembourg | ,, 0:00 | .. | ||
26 | 95 | Sprint | LOZOUET Léandre AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | .. | ||
27 | 106 | Sprint | WÜNSTEL Fabian Germany | 18 | Germany | ,, 0:00 | .. | ||
28 | 37 | Sprint | DOCKX Aaron WAC Team Hoboken | 18 | WAC Team Hoboken | ,, 0:00 | .. | ||
29 | 32 | Sprint | VAN DEN MEERSSCHE Warre AVIA - Rudyco Cycling Team | 18 | AVIA - Rudyco Cycling Team | ,, 0:00 | .. | ||
30 | 105 | Sprint | RINKLEF Jan Germany | 18 | Germany | ,, 0:00 | .. | ||
31 | 56 | Sprint | VANDENBERGHE Viktor Bert Containers-Doltcini | 17 | Bert Containers-Doltcini | ,, 0:00 | .. | ||
32 | 58 | Sprint | DE BRUYCKERE Kay Bert Containers-Doltcini | 18 | Bert Containers-Doltcini | ,, 0:00 | .. | ||
33 | 153 | Sprint | FIORIN Matteo Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 17 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 0:00 | .. | ||
34 | 25 | Sprint | DRIESEN Niels ACROG-Tormans | 16 | ACROG-Tormans | ,, 0:00 | .. | ||
35 | 108 | Sprint | BANGERT Nick Germany | 17 | Germany | ,, 0:00 | .. | ||
36 | 137 | Climber | KOERDT Bjoern Holdsworth Zappi Team | 18 | Holdsworth Zappi Team | ,, 0:00 | .. | ||
37 | 53 | Climber | VAN HERCK Simon Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | ,, 0:00 | .. | ||
38 | 166 | Classic | VAN DER MEULEN Max Netherlands | 18 | Netherlands | ,, 0:00 | .. | ||
39 | 150 | Classic | ORRIÈRE Martin UC Nantes Atlantique Junior | 17 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 0:00 | .. | ||
40 | 27 | Classic | STAES Gibbe ACROG-Tormans | 16 | ACROG-Tormans | ,, 0:00 | .. | ||
41 | 168 | Climber | TOUSSAINT Wouter Netherlands | 18 | Netherlands | ,, 0:00 | .. | ||
42 | 98 | Climber | KACZOROWSKI Franciszek Poland | 18 | Poland | ,, 0:00 | .. | ||
43 | 156 | Climber | COLOMBO Tommaso Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 16 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 0:00 | .. | ||
44 | 84 | Climber | EVERTSEN-HEGREBERG Simen EFC-L&R-AGS Juniors | 18 | EFC-L&R-AGS Juniors | ,, 0:00 | .. | ||
45 | 21 | Sprint | PRESTIANNI Sacha Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 0:00 | .. | ||
46 | 38 | Sprint | CEULEMANS Jarne WAC Team Hoboken | 17 | WAC Team Hoboken | ,, 0:00 | .. | ||
47 | 85 | Climber | MARTÍ Pau Drone Hopper-Gsport-Teika | 17 | Drone Hopper-Gsport-Teika | ,, 0:00 | .. | ||
48 | 91 | Climber | PLACE Maxence AG2R Citroën U19 Team | 18 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | .. | ||
49 | 121 | Climber | MARIS Jesse LUX/CTS p/b Specialized | 18 | LUX/CTS p/b Specialized | ,, 0:00 | .. | ||
50 | 4 | Climber | MARIVOET Duarte Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | ,, 0:00 | .. | ||
51 | 23 | Climber | MODAFFERI Sacha Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 16 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 0:00 | .. | ||
52 | 8 | Climber | BOLLE Bert Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 18 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | ,, 0:00 | .. | ||
53 | 116 | Climber | HAUGLAND Kasper Norway | 17 | Norway | ,, 0:00 | .. | ||
54 | 144 | Sprint | EGHOLM Kristian NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 18 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | .. | ||
55 | 94 | Sprint | ISIDORE Noa AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | .. | ||
56 | 13 | Sprint | WERTZ Hugo Velo Club Ardennes | 17 | Velo Club Ardennes | ,, 0:00 | .. | ||
57 | 167 | Sprint | TIJSSEN Viego Netherlands | 17 | Netherlands | ,, 0:00 | .. | ||
58 | 159 | Sprint | ERMAKOV Roman Cannibal Team | 17 | Cannibal Team | ,, 0:00 | .. | ||
59 | 134 | Climber | SMITH William Holdsworth Zappi Team | 18 | Holdsworth Zappi Team | ,, 0:00 | .. | ||
60 | 81 | TT | DONIE Milan EFC-L&R-AGS Juniors | 17 | EFC-L&R-AGS Juniors | ,, 0:00 | .. | ||
61 | 103 | Climber | BRENNER Mauro Germany | 17 | Germany | ,, 0:00 | .. | ||
62 | 142 | Climber | SVARRE Tobias NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 18 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | .. | ||
63 | 68 | Climber | JOWETT Lucas Flanderscolor - Galloo Team | 17 | Flanderscolor - Galloo Team | ,, 0:00 | .. | ||
64 | 55 | Climber | CORSUS Yordi Bert Containers-Doltcini | 16 | Bert Containers-Doltcini | ,, 0:00 | .. | ||
65 | 54 | Climber | VAN LAER Keano Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | ,, 0:00 | .. | ||
66 | 67 | Climber | O'BRIEN Joseph Flanderscolor - Galloo Team | 17 | Flanderscolor - Galloo Team | ,, 0:00 | .. | ||
67 | 119 | Climber | SKRETTING Tobias Norway | 18 | Norway | ,, 0:00 | .. | ||
68 | 111 | Sprint | BRENNAN Matthew Fensham Howes-MAS Design | 16 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 0:00 | .. | ||
69 | 42 | Sprint | VAN GOGH Xander WAC Team Hoboken | 18 | WAC Team Hoboken | 0:38 0:38 | .. | ||
70 | 114 | Sprint | SMITHSON Jed Fensham Howes-MAS Design | 16 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 0:38 | .. | ||
71 | 158 | Sprint | KIDA Antoni Cannibal Team | 18 | Cannibal Team | 0:42 0:42 | .. | ||
72 | 82 | Sprint | DE MEIJTS Matis EFC-L&R-AGS Juniors | 18 | EFC-L&R-AGS Juniors | 0:45 0:45 | .. | ||
73 | 7 | Sprint | SERVRANCKX Gauthier Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 17 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 0:53 0:53 | .. | ||
74 | 71 | Sprint | WIKA-CZARNOWSKI Dawid Flanderscolor - Galloo Team | 16 | Flanderscolor - Galloo Team | ,, 0:53 | .. | ||
75 | 154 | Sprint | BONALDA Alessandro Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 16 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 1:04 1:04 | .. | ||
76 | 26 | Sprint | SENTJENS Sente ACROG-Tormans | 16 | ACROG-Tormans | 1:19 1:19 | .. | ||
77 | 36 | Sprint | FJÆRLI Fredrik AVIA - Rudyco Cycling Team | 18 | AVIA - Rudyco Cycling Team | ,, 1:19 | .. | ||
78 | 72 | Sprint | VORTKAMP Clemens Flanderscolor - Galloo Team | 18 | Flanderscolor - Galloo Team | ,, 1:19 | .. | ||
79 | 46 | Sprint | DE GEETER Jasper Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | ,, 1:19 | .. | ||
80 | 9 | Sprint | DE COSTER Jani Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 18 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | ,, 1:19 | .. | ||
81 | 29 | Sprint | HANNES Victor ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | ,, 1:19 | .. | ||
82 | 164 | Classic | HUISING Menno Netherlands | 18 | Netherlands | ,, 1:19 | .. | ||
83 | 11 | Classic | LEENKNEGT Yaurick Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 17 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | ,, 1:19 | .. | ||
84 | 44 | Classic | BROEKAERT Jelle Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | ,, 1:19 | .. | ||
85 | 147 | Classic | FOUCHER Esteban UC Nantes Atlantique Junior | 16 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 1:19 | .. | ||
86 | 174 | Sprint | HELLERUP Malte Team Mascot Workwear | 18 | Team Mascot Workwear | ,, 1:19 | .. | ||
87 | 14 | Sprint | SORLI Esteban Velo Club Ardennes | 17 | Velo Club Ardennes | ,, 1:19 | .. | ||
88 | 34 | Sprint | SLAETS Yorick AVIA - Rudyco Cycling Team | 18 | AVIA - Rudyco Cycling Team | ,, 1:19 | .. | ||
89 | 19 | Climber | WIDAR Jarno Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 16 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 1:19 | .. | ||
90 | 113 | Climber | HOLDEN Ralf Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 1:19 | .. | ||
91 | 145 | Climber | BRIAND Enzo UC Nantes Atlantique Junior | 18 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 1:19 | .. | ||
92 | 169 | Climber | PERTO Rasmus Team Mascot Workwear | 18 | Team Mascot Workwear | ,, 1:19 | .. | ||
93 | 33 | GC | VAN DAELE Sil AVIA - Rudyco Cycling Team | 18 | AVIA - Rudyco Cycling Team | ,, 1:19 | .. | ||
94 | 172 | GC | JENSEN Andreas Krogh Team Mascot Workwear | 17 | Team Mascot Workwear | ,, 1:19 | .. | ||
95 | 161 | Sprint | RAGILO Frank Aron Cannibal Team | 18 | Cannibal Team | ,, 1:19 | .. | ||
96 | 152 | Sprint | GRIMOD Etienne Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 16 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 1:19 | .. | ||
97 | 15 | Sprint | GRAFF William Velo Club Ardennes | 16 | Velo Club Ardennes | ,, 1:19 | .. | ||
98 | 165 | Sprint | LUGTHART Sjors Netherlands | 17 | Netherlands | 1:32 1:32 | .. | ||
99 | 117 | Sprint | INGEBRIGTSEN Storm Norway | 17 | Norway | 2:01 2:01 | .. | ||
100 | 20 | Sprint | VANDEN HEEDE Lars Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 2:01 | .. | ||
101 | 104 | Climber | MÄRKL Max Germany | 18 | Germany | 2:15 2:15 | .. | ||
102 | 43 | Climber | BORREMANS Tyson Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | ,, 2:15 | .. | ||
103 | 76 | Sprint | KAPELA Marek Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | ,, 2:15 | .. | ||
104 | 101 | Sprint | HOPPA Kacper Poland | 18 | Poland | ,, 2:15 | .. | ||
105 | 22 | Sprint | CECCATO Maxime Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 2:15 | .. | ||
106 | 65 | Sprint | BRIESEN Milan Brain² Olympia Tienen | 16 | Brain² Olympia Tienen | ,, 2:15 | .. | ||
107 | 125 | Sprint | BURFORD Craig LUX/CTS p/b Specialized | 17 | LUX/CTS p/b Specialized | ,, 2:15 | .. | ||
108 | 130 | Sprint | VLAD Andru-George Luxembourg | 18 | Luxembourg | ,, 2:15 | .. | ||
109 | 64 | Sprint | MARY Zander Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | ,, 2:15 | .. | ||
110 | 129 | Sprint | KLEMAN Lenny Luxembourg | 17 | Luxembourg | ,, 2:15 | .. | ||
111 | 149 | Climber | LANGELLA Lenaic UC Nantes Atlantique Junior | 18 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 2:15 | .. | ||
112 | 148 | Climber | NOUGUE-DESSUS Aaron UC Nantes Atlantique Junior | 17 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 2:15 | .. | ||
113 | 28 | Climber | VERHAGEN Xander ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | ,, 2:15 | .. | ||
114 | 110 | Climber | GALPIN Alex Fensham Howes-MAS Design | 17 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 2:15 | .. | ||
115 | 10 | Climber | DELBARGE Victor Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 17 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | ,, 2:15 | .. | ||
116 | 124 | Climber | FETZER Luke LUX/CTS p/b Specialized | 16 | LUX/CTS p/b Specialized | ,, 2:15 | .. | ||
117 | 146 | Climber | LESUEUR Louka UC Nantes Atlantique Junior | 18 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 2:15 | .. | ||
118 | 50 | Climber | DEVRY Mats Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | ,, 2:15 | .. | ||
119 | 59 | Climber | CEULEMANS Niels Bert Containers-Doltcini | 17 | Bert Containers-Doltcini | ,, 2:15 | .. | ||
120 | 41 | Climber | VERHAEGEN Ruben WAC Team Hoboken | 17 | WAC Team Hoboken | ,, 2:15 | .. | ||
121 | 49 | Climber | DAS Rune Maes CT Glabbeek | 18 | Maes CT Glabbeek | ,, 2:15 | .. | ||
122 | 45 | Climber | CRAEYNEST Tibe Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | 2:39 2:39 | .. | ||
123 | 2 | Climber | BOCK Max Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 2:48 2:48 | .. | ||
124 | 123 | Climber | DORF McCharthy LUX/CTS p/b Specialized | 18 | LUX/CTS p/b Specialized | 2:50 2:50 | .. | ||
125 | 63 | Climber | TEUGELS Jef Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | 2:59 2:59 | .. | ||
126 | 102 | Climber | WALINIAK Konrad Poland | 17 | Poland | ,, 2:59 | .. | ||
127 | 1 | Climber | BÁRTA Martin Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 3:09 3:09 | .. | ||
128 | 160 | Classic | ERŽEN Žak Cannibal Team | 16 | Cannibal Team | 4:03 4:03 | .. | ||
129 | 136 | Classic | AKERS Oliver Holdsworth Zappi Team | 16 | Holdsworth Zappi Team | ,, 4:03 | .. | ||
130 | 135 | Classic | CHAMBERLAIN Jude Holdsworth Zappi Team | 17 | Holdsworth Zappi Team | 4:46 4:46 | .. | ||
131 | 128 | Classic | KORVA Oliver Luxembourg | 17 | Luxembourg | ,, 4:46 | .. | ||
132 | 75 | Classic | SØRBØ Halvor Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | ,, 4:46 | .. | ||
133 | 115 | Classic | MARTINSEN Georg Rydningen Norway | 16 | Norway | ,, 4:46 | .. | ||
134 | 120 | Classic | KORSVOLLIEN Eirik Norway | 17 | Norway | ,, 4:46 | .. | ||
135 | 51 | Classic | VANDERBRUGGEN Arjen Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | ,, 4:46 | .. | ||
136 | 170 | Classic | SØRENSEN Anders Vos Team Mascot Workwear | 18 | Team Mascot Workwear | 4:54 4:54 | .. | ||
137 | 118 | Classic | VESLUM Sebastian Norway | 16 | Norway | ,, 4:54 | .. | ||
138 | 138 | Classic | MOIR Calum Holdsworth Zappi Team | 17 | Holdsworth Zappi Team | 5:30 5:30 | .. | ||
139 | 31 | TT | VERBRUGGHE Jens AVIA - Rudyco Cycling Team | 17 | AVIA - Rudyco Cycling Team | 5:34 5:34 | .. | ||
140 | 35 | TT | CUYLITS Mauro AVIA - Rudyco Cycling Team | 17 | AVIA - Rudyco Cycling Team | ,, 5:34 | .. | ||
141 | 100 | TT | ŁĄTKOWSKI Dawid Poland | 16 | Poland | ,, 5:34 | .. | ||
142 | 66 | TT | BAERT Basiel Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | ,, 5:34 | .. | ||
143 | 99 | TT | WIŚNIEWSKI Szymon Poland | 16 | Poland | ,, 5:34 | .. | ||
144 | 86 | TT | CHURCHILL Taylor Drone Hopper-Gsport-Teika | 16 | Drone Hopper-Gsport-Teika | 6:01 6:01 | .. | ||
145 | 79 | TT | DUCHI Natan EFC-L&R-AGS Juniors | 18 | EFC-L&R-AGS Juniors | 6:22 6:22 | .. | ||
146 | 24 | TT | VANEECKHOUTTE Victor Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 16 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 6:53 6:53 | .. | ||
147 | 39 | TT | GREIJUS Paul WAC Team Hoboken | 17 | WAC Team Hoboken | 7:21 7:21 | .. | ||
148 | 90 | TT | CALVO Pablo Drone Hopper-Gsport-Teika | 16 | Drone Hopper-Gsport-Teika | 7:32 7:32 | .. | ||
149 | 131 | TT | URY Fynn Luxembourg | 16 | Luxembourg | 7:39 7:39 | .. | ||
150 | 132 | TT | VAN LELYVELD Juan Luxembourg | 18 | Luxembourg | ,, 7:39 | .. | ||
151 | 48 | TT | VAN PETEGEM Maurits Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | ,, 7:39 | .. | ||
152 | 88 | TT | GRAU Alex Drone Hopper-Gsport-Teika | 17 | Drone Hopper-Gsport-Teika | 9:28 9:28 | .. | ||
153 | 17 | TT | COLLIGNON Yannis Velo Club Ardennes | 18 | Velo Club Ardennes | 9:56 9:56 | .. | ||
154 | 16 | TT | LAVERDEUR Johan Velo Club Ardennes | 18 | Velo Club Ardennes | 12:05 12:05 | .. | ||
155 | 61 | TT | LATIN Michael Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | ,, 12:05 | .. | ||
156 | 155 | TT | GRASSI Stefano Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 17 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 12:05 | .. | ||
157 | 87 | TT | DIAZ Ricardo Drone Hopper-Gsport-Teika | 17 | Drone Hopper-Gsport-Teika | ,, 12:05 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 122 | TT | MOORE Viggo LUX/CTS p/b Specialized | 18 | LUX/CTS p/b Specialized | 25 | +25 | |
2 | 141 | TT | STORM Theodor NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 20 | +20 | |
3 | 5 | Sprint | PAJUR Romet Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 16 | +16 | |
4 | 157 | Sprint | VAN MECHELEN Vlad Cannibal Team | 18 | Cannibal Team | 12 | +12 | |
5 | 30 | Sprint | GEUDENS Robbe ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | 10 | +10 | |
6 | 93 | Sprint | GRISEL Matys AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | 8 | +8 | |
7 | 69 | Climber | ASKEY Ben Flanderscolor - Galloo Team | 18 | Flanderscolor - Galloo Team | 6 | +6 | |
8 | 92 | Climber | BARHOUMI Ilian Alexandre AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | 5 | +5 | |
9 | 140 | Climber | WULFF Noah NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 4 | +4 | |
10 | 107 | Climber | LEIDERT Louis Germany | 17 | Germany | 3 | +3 | |
11 | 162 | Climber | SHTIN Valery Cannibal Team | 18 | Cannibal Team | 2 | +2 | |
12 | 97 | Climber | GRYGOWSKI Hubert Poland | 18 | Poland | 1 | +1 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Sprint | Aubel (30.6 km)
# | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | BRENNAN Matthew | Fensham Howes-MAS Design | 5 |
2 | PAJUR Romet | Team Auto Eder | 3 |
3 | PEDERSEN Henrik | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 1 |
Sprint | Aubel (69.5 km)
# | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | STORM Theodor | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 5 |
2 | WALKER Zachary | Fensham Howes-MAS Design | 3 |
3 | PAJUR Romet | Team Auto Eder | 1 |
Points at finish
Rnk | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 112 | Climber | WALKER Zachary Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | 25 | +25 | |
2 | 141 | Climber | STORM Theodor NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 20 | +20 | |
3 | 19 | Climber | WIDAR Jarno Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 16 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 14 | +14 | |
4 | 111 | Sprint | BRENNAN Matthew Fensham Howes-MAS Design | 16 | Fensham Howes-MAS Design | 10 | +10 | |
5 | 21 | Sprint | PRESTIANNI Sacha Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 9 | +9 | |
6 | 137 | Climber | KOERDT Bjoern Holdsworth Zappi Team | 18 | Holdsworth Zappi Team | 6 | +6 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
KOM Sprint | Côte de Hagelstein (27.8 km)
# | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | BRENNAN Matthew | Fensham Howes-MAS Design | 10 |
2 | WIDAR Jarno | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 8 |
3 | KOERDT Bjoern | Holdsworth Zappi Team | 6 |
KOM Sprint | Côte du Fort de Neufchâteau (62.8 km)
# | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | WALKER Zachary | Fensham Howes-MAS Design | 10 |
2 | STORM Theodor | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 8 |
3 | WIDAR Jarno | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 6 |
KOM Sprint | Côte de Saint-Jean Sart (78.5 km)
# | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | WALKER Zachary | Fensham Howes-MAS Design | 15 |
2 | STORM Theodor | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 12 |
3 | PRESTIANNI Sacha | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 9 |
Rnk | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Time | Time won/lost |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 141 | Climber | STORM Theodor NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 2:13:33 | .. | |
2 | 93 | Sprint | GRISEL Matys AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | .. | |
3 | 92 | Sprint | BARHOUMI Ilian Alexandre AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | .. | |
4 | 140 | Sprint | WULFF Noah NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | .. | |
5 | 107 | Sprint | LEIDERT Louis Germany | 17 | Germany | ,, 0:00 | .. | |
6 | 57 | Sprint | NUYENS Wies Bert Containers-Doltcini | 17 | Bert Containers-Doltcini | ,, 0:00 | .. | |
7 | 47 | Climber | SOENENS Viktor Onder Ons Parike | 16 | Onder Ons Parike | ,, 0:00 | .. | |
8 | 96 | Climber | VIARDOT Matteo AG2R Citroën U19 Team | 16 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 0:00 | .. | |
9 | 139 | Climber | FRYDKJÆR Patrick Boje NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 17 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | ,, 0:00 | .. | |
10 | 56 | Climber | VANDENBERGHE Viktor Bert Containers-Doltcini | 17 | Bert Containers-Doltcini | ,, 0:00 | .. | |
11 | 153 | Climber | FIORIN Matteo Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 17 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 0:00 | .. | |
12 | 25 | Sprint | DRIESEN Niels ACROG-Tormans | 16 | ACROG-Tormans | ,, 0:00 | .. | |
13 | 27 | Sprint | STAES Gibbe ACROG-Tormans | 16 | ACROG-Tormans | ,, 0:00 | .. | |
14 | 156 | Sprint | COLOMBO Tommaso Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 16 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 0:00 | .. | |
15 | 4 | Sprint | MARIVOET Duarte Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | ,, 0:00 | .. | |
16 | 23 | Sprint | MODAFFERI Sacha Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 16 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 0:00 | .. | |
17 | 116 | Sprint | HAUGLAND Kasper Norway | 17 | Norway | ,, 0:00 | .. | |
18 | 167 | Sprint | TIJSSEN Viego Netherlands | 17 | Netherlands | ,, 0:00 | .. | |
19 | 81 | TT | DONIE Milan EFC-L&R-AGS Juniors | 17 | EFC-L&R-AGS Juniors | ,, 0:00 | .. | |
20 | 55 | TT | CORSUS Yordi Bert Containers-Doltcini | 16 | Bert Containers-Doltcini | ,, 0:00 | .. | |
21 | 67 | TT | O'BRIEN Joseph Flanderscolor - Galloo Team | 17 | Flanderscolor - Galloo Team | ,, 0:00 | .. | |
22 | 111 | Sprint | BRENNAN Matthew Fensham Howes-MAS Design | 16 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 0:00 | .. | |
23 | 114 | Sprint | SMITHSON Jed Fensham Howes-MAS Design | 16 | Fensham Howes-MAS Design | 0:38 0:38 | .. | |
24 | 7 | Sprint | SERVRANCKX Gauthier Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 17 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 0:53 0:53 | .. | |
25 | 71 | Sprint | WIKA-CZARNOWSKI Dawid Flanderscolor - Galloo Team | 16 | Flanderscolor - Galloo Team | ,, 0:53 | .. | |
26 | 154 | Sprint | BONALDA Alessandro Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 16 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 1:04 1:04 | .. | |
27 | 26 | Sprint | SENTJENS Sente ACROG-Tormans | 16 | ACROG-Tormans | 1:19 1:19 | .. | |
28 | 147 | Sprint | FOUCHER Esteban UC Nantes Atlantique Junior | 16 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 1:19 | .. | |
29 | 19 | Climber | WIDAR Jarno Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 16 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 1:19 | .. | |
30 | 172 | Climber | JENSEN Andreas Krogh Team Mascot Workwear | 17 | Team Mascot Workwear | ,, 1:19 | .. | |
31 | 152 | Climber | GRIMOD Etienne Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 16 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 1:19 | .. | |
32 | 15 | Climber | GRAFF William Velo Club Ardennes | 16 | Velo Club Ardennes | ,, 1:19 | .. | |
33 | 165 | Climber | LUGTHART Sjors Netherlands | 17 | Netherlands | 1:32 1:32 | .. | |
34 | 117 | Sprint | INGEBRIGTSEN Storm Norway | 17 | Norway | 2:01 2:01 | .. | |
35 | 20 | Sprint | VANDEN HEEDE Lars Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 2:01 | .. | |
36 | 65 | Sprint | BRIESEN Milan Brain² Olympia Tienen | 16 | Brain² Olympia Tienen | 2:15 2:15 | .. | |
37 | 125 | Sprint | BURFORD Craig LUX/CTS p/b Specialized | 17 | LUX/CTS p/b Specialized | ,, 2:15 | .. | |
38 | 148 | Sprint | NOUGUE-DESSUS Aaron UC Nantes Atlantique Junior | 17 | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 2:15 | .. | |
39 | 124 | Sprint | FETZER Luke LUX/CTS p/b Specialized | 16 | LUX/CTS p/b Specialized | ,, 2:15 | .. | |
40 | 45 | Sprint | CRAEYNEST Tibe Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | 2:39 2:39 | .. | |
41 | 2 | Sprint | BOCK Max Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 2:48 2:48 | .. | |
42 | 1 | Sprint | BÁRTA Martin Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 3:09 3:09 | .. | |
43 | 160 | Classic | ERŽEN Žak Cannibal Team | 16 | Cannibal Team | 4:03 4:03 | .. | |
44 | 136 | Classic | AKERS Oliver Holdsworth Zappi Team | 16 | Holdsworth Zappi Team | ,, 4:03 | .. | |
45 | 128 | Classic | KORVA Oliver Luxembourg | 17 | Luxembourg | 4:46 4:46 | .. | |
46 | 115 | Classic | MARTINSEN Georg Rydningen Norway | 16 | Norway | ,, 4:46 | .. | |
47 | 118 | Classic | VESLUM Sebastian Norway | 16 | Norway | 4:54 4:54 | .. | |
48 | 138 | Classic | MOIR Calum Holdsworth Zappi Team | 17 | Holdsworth Zappi Team | 5:30 5:30 | .. | |
49 | 35 | Classic | CUYLITS Mauro AVIA - Rudyco Cycling Team | 17 | AVIA - Rudyco Cycling Team | 5:34 5:34 | .. | |
50 | 100 | Classic | ŁĄTKOWSKI Dawid Poland | 16 | Poland | ,, 5:34 | .. | |
51 | 66 | Classic | BAERT Basiel Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | ,, 5:34 | .. | |
52 | 99 | Classic | WIŚNIEWSKI Szymon Poland | 16 | Poland | ,, 5:34 | .. | |
53 | 86 | Classic | CHURCHILL Taylor Drone Hopper-Gsport-Teika | 16 | Drone Hopper-Gsport-Teika | 6:01 6:01 | .. | |
54 | 24 | Classic | VANEECKHOUTTE Victor Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 16 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 6:53 6:53 | .. | |
55 | 39 | Classic | GREIJUS Paul WAC Team Hoboken | 17 | WAC Team Hoboken | 7:21 7:21 | .. | |
56 | 90 | Classic | CALVO Pablo Drone Hopper-Gsport-Teika | 16 | Drone Hopper-Gsport-Teika | 7:32 7:32 | .. | |
57 | 131 | Classic | URY Fynn Luxembourg | 16 | Luxembourg | 7:39 7:39 | .. | |
58 | 88 | Classic | GRAU Alex Drone Hopper-Gsport-Teika | 17 | Drone Hopper-Gsport-Teika | 9:28 9:28 | .. | |
59 | 61 | Classic | LATIN Michael Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | 12:05 12:05 | .. | |
60 | 155 | Classic | GRASSI Stefano Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | 17 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, 12:05 | .. | |
61 | 87 | Classic | DIAZ Ricardo Drone Hopper-Gsport-Teika | 17 | Drone Hopper-Gsport-Teika | ,, 12:05 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Youth day classification
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Team day classification
# | Team | Time |
---|---|---|
1 | NPV-Carl Ras Roskilde Junior | 6:40:39 |
2 | AG2R Citroën U19 Team | ,, |
3 | Team Auto Eder | ,, |
4 | Germany | ,, |
5 | Cannibal Team | ,, |
6 | Bert Containers-Doltcini | ,, |
7 | ACROG-Tormans | ,, |
8 | ,, | |
9 | Pool Cantù 1999 - GB Junior Team | ,, |
10 | Flanderscolor - Galloo Team | ,, |
11 | Netherlands | ,, |
12 | WAC Team Hoboken | 0:38 |
13 | Fensham Howes-MAS Design | ,, |
14 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 0:53 |
15 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 1:19 |
16 | Norway | 2:01 |
17 | LUX/CTS p/b Specialized | 2:15 |
18 | Poland | ,, |
19 | Maes CT Glabbeek | ,, |
20 | Onder Ons Parike | 2:38 |
21 | AVIA - Rudyco Cycling Team | ,, |
22 | Team U Nantes Atlantique | ,, |
23 | Velo Club Ardennes | ,, |
24 | Team Mascot Workwear | 3:57 |
25 | Holdsworth Zappi Team | 4:03 |
26 | Luxembourg | 4:30 |
27 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 7:01 |
28 | Brain² Olympia Tienen | 7:29 |
29 | Drone Hopper-Gsport-Teika | 13:33 |
Race information
- Date:05 August 2022
- Start time:15:30
- Avg. speed winner:43.58 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:97 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:39
- Vert. meters:1146
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: