2020»17th

Memorial Marco Pantani

(1.1)
2020»One day race»Castrocaro Terme e Terra del SoleCesenatico(199.8km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
13
Classic
FELLINE Fabio Astana Pro Team
30Astana Pro Team125755:05:25
252
Hills
HAYTER Ethan INEOS Grenadiers
21INEOS Grenadiers8555,,
0:00
336
Classic
RIABUSHENKO Alexandr UAE Team Emirates
24UAE Team Emirates7040,,
0:00
444
Hills
MOSCA Jacopo Trek - Segafredo
27Trek - Segafredo6032,,
0:00
5145
Classic
PASQUALON Andrea Circus - Wanty Gobert
32Circus - Wanty Gobert5028,,
0:00
621
Sprint
BARBERO Carlos NTT Pro Cycling
29NTT Pro Cycling4024,,
0:00
796
Classic
VELASCO Simone Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo3520,,
0:00
8112
Classic
FEDELI Alessandro NIPPO DELKO One Provence
24NIPPO DELKO One Provence3018,,
0:00
9184
Hills
RADICE Raffaele Sangemini Trevigiani Mg.k Vis
24Sangemini Trevigiani Mg.k Vis2516,,
0:00
1066
GC
ZANA Filippo Bardiani-CSF-Faizanè
21Bardiani-CSF-Faizanè2014,,
0:00
11256
Classic
TIZZA Marco Amore & Vita - Prodir
28Amore & Vita - Prodir1512,,
0:00
12182
Sprint
DI SANTE Antonio Sangemini Trevigiani Mg.k Vis
26Sangemini Trevigiani Mg.k Vis1010,,
0:00
13221
Sprint
CAÑAVERAL Johnatan Giotti Victoria
23Giotti Victoria58,,
0:00
1484
GC
FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec57,,
0:00
15156
Classic
DOPCHIE Felix Bingoal - Wallonie Bruxelles
20Bingoal - Wallonie Bruxelles56,,
0:00
16151
GC
LIETAER Eliot Bingoal - Wallonie Bruxelles
30Bingoal - Wallonie Bruxelles35,,
0:00
1783
Sprint
CHIRICO Luca Androni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec34,,
0:00
18131
GC
AMEZQUETA Julen Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA33,,
0:00
1993
Classic
ROVNY Ivan Gazprom - RusVelo
32Gazprom - RusVelo32,,
0:00
20154
Classic
PEYSKENS Dimitri Bingoal - Wallonie Bruxelles
28Bingoal - Wallonie Bruxelles31,,
0:00
21232
GC
ATAPUMA Darwin Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
32Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas3,,
0:00
22113
GC
FERNÁNDEZ Delio NIPPO DELKO One Provence
34NIPPO DELKO One Provence3,,
0:00
2373
Classic
ROTA Lorenzo Vini Zabù - KTM
25Vini Zabù - KTM3,,
0:00
244
GC
KUDUS Merhawi Astana Pro Team
26Astana Pro Team3,,
0:00
2582
GC
BAIS Mattia Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec3,,
0:00
2671
Classic
VISCONTI Giovanni Vini Zabù - KTM
37Vini Zabù - KTM,,
0:00
27114
Classic
FINETTO Mauro NIPPO DELKO One Provence
35NIPPO DELKO One Provence,,
0:00
28141
GC
BAKELANTS Jan Circus - Wanty Gobert
34Circus - Wanty Gobert,,
0:00
2954
Hills
NARVÁEZ Jhonatan INEOS Grenadiers
23INEOS Grenadiers,,
0:00
3032
GC
CONTI Valerio UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates,,
0:00
31133
GC
CEPEDA Jefferson Alexander Caja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
3223
Climber
KING Ben NTT Pro Cycling
31NTT Pro Cycling,,
0:00
3314
GC
NOVAK Domen Bahrain - McLaren
25Bahrain - McLaren,,
0:00
3456
GC
RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers0:16
0:16
356
GC
STALNOV Nikita Astana Pro Team
28Astana Pro Team0:26
0:26
3686
Climber
RAVANELLI Simone Androni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec0:27
0:27
3741
GC
CONCI Nicola Trek - Segafredo
23Trek - Segafredo0:43
0:43
381
TT
BOARO Manuele Astana Pro Team
33Astana Pro Team0:49
0:49
3935
GC
RAVASI Edward UAE Team Emirates
26UAE Team Emirates0:50
0:50
4033
Classic
COVI Alessandro UAE Team Emirates
21UAE Team Emirates1:58
1:58
4176
Sprint
WACKERMANN Luca Vini Zabù - KTM
28Vini Zabù - KTM,,
1:58
DNF163
GC
CABEDO Óscar Burgos - BH
25Burgos - BH-
DNF164
Hills
EZQUERRA Jesús Burgos - BH
29Burgos - BH-
DNF161
GC
CUBERO Jorge Burgos - BH
27Burgos - BH-
DNF165
GC
OSORIO Juan Felipe Burgos - BH
25Burgos - BH-
DNF162
Classic
MADRAZO Ángel Burgos - BH
32Burgos - BH-
DNF166
GC
RUBIO Diego Burgos - BH
29Burgos - BH-
DNF132
GC
LASTRA Jonathan Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA-
DNF134
Climber
CUADROS Álvaro Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA-
DNF135
Hills
GONZÁLEZ David Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA-
DNF136
Hills
SERRANO Gonzalo Caja Rural - Seguros RGA
26Caja Rural - Seguros RGA-
DNF74
GC
ZARDINI Edoardo Vini Zabù - KTM
30Vini Zabù - KTM-
DNF75
GC
DI RENZO Andrea Vini Zabù - KTM
25Vini Zabù - KTM-
DNF72
Sprint
FRAPPORTI Marco Vini Zabù - KTM
35Vini Zabù - KTM-
DNF101
GC
BROWN Nathan Rally Cycling
29Rally Cycling-
DNF105
Sprint
ORONTE Emerson Rally Cycling
30Rally Cycling-
DNF102
TT
DAL-CIN Matteo Rally Cycling
29Rally Cycling-
DNF106
Classic
ZUKOWSKY Nickolas Rally Cycling
22Rally Cycling-
DNF103
TT
ELLSAY Nigel Rally Cycling
26Rally Cycling-
DNF104
GC
MANNION Gavin Rally Cycling
29Rally Cycling-
DNF31
Classic
BYSTRØM Sven Erik UAE Team Emirates
28UAE Team Emirates-
DNF34
Sprint
MOLANO Juan Sebastián UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates-
DNF43
GC
SKJELMOSE Mattias Trek - Segafredo
19Trek - Segafredo-
DNF45
Sprint
REIJNEN Kiel Trek - Segafredo
34Trek - Segafredo-
DNF46
GC
RIES Michel Trek - Segafredo
22Trek - Segafredo-
DNF42
Hills
KAMP Alexander Trek - Segafredo
26Trek - Segafredo-
DNF26
Sprint
IRIBE Shotaro NTT Pro Cycling
31NTT Pro Cycling-
DNF22
Hills
BATTISTELLA Samuele NTT Pro Cycling
21NTT Pro Cycling-
DNF24
GC
GHEBREIGZABHIER Amanuel NTT Pro Cycling
26NTT Pro Cycling-
DNF25
Sprint
WYSS Danilo NTT Pro Cycling
35NTT Pro Cycling-
DNF2
TT
CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team
26Astana Pro Team-
DNF5
GC
PRONSKIY Vadim Astana Pro Team
22Astana Pro Team-
DNF53
GC
HENAO Sebastián INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers-
DNF55
GC
SOSA Iván Ramiro INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers-
DNF51
Classic
DOULL Owain INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers-
DNF153
Classic
MOLLY Kenny Bingoal - Wallonie Bruxelles
23Bingoal - Wallonie Bruxelles-
DNF155
Classic
VANENDERT Jelle Bingoal - Wallonie Bruxelles
35Bingoal - Wallonie Bruxelles-
DNF152
Classic
LIVYNS Arjen Bingoal - Wallonie Bruxelles
25Bingoal - Wallonie Bruxelles-
DNF143
GC
EIKING Odd Christian Circus - Wanty Gobert
25Circus - Wanty Gobert-
DNF144
Climber
EVANS Alexander Circus - Wanty Gobert
23Circus - Wanty Gobert-
DNF146
Climber
PETILLI Simone Circus - Wanty Gobert
27Circus - Wanty Gobert-
DNF91
Classic
CANOLA Marco Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo-
DNF92
GC
KUZMIN Anton Gazprom - RusVelo
23Gazprom - RusVelo-
DNF94
Hills
SCARONI Christian Gazprom - RusVelo
22Gazprom - RusVelo-
DNF95
Classic
SHALUNOV Evgeny Gazprom - RusVelo
28Gazprom - RusVelo-
DNF213
Sprint
MASOTTO Giulio Team Colpack Ballan
21Team Colpack Ballan-
DNF214
Sprint
MINALI Michael Team Colpack Ballan
21Team Colpack Ballan-
DNF211
Climber
CAIATI Aldo Team Colpack Ballan
21Team Colpack Ballan-
DNF215
Sprint
RIGATTI Tommaso Team Colpack Ballan
21Team Colpack Ballan-
DNF212
Sprint
GOMEZ Nicolas David Team Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan-
DNF216
Sprint
PERSICO Davide Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan-
DNF244
Sprint
AMADIO Emanuele D'Amico - UM Tools
21D'Amico - UM Tools-
DNF241
GC
MARTINELLI Ivan D'Amico - UM Tools
30D'Amico - UM Tools-
DNF245
TT
GHIGINO Valter D'Amico - UM Tools
19D'Amico - UM Tools-
DNF242
Hills
NESI Nicolas D'Amico - UM Tools
22D'Amico - UM Tools-
DNF246
PITZANTI Orlando D'Amico - UM Tools
20D'Amico - UM Tools-
DNF243
GC
RAGGIO Luca D'Amico - UM Tools
25D'Amico - UM Tools-
DNF185
Sprint
SALVIETTI Niccolò Sangemini Trevigiani Mg.k Vis
26Sangemini Trevigiani Mg.k Vis-
DNF186
Climber
SOWINSKI Artur Sangemini Trevigiani Mg.k Vis
23Sangemini Trevigiani Mg.k Vis-
DNF181
Sprint
DI FELICE Francesco Sangemini Trevigiani Mg.k Vis
23Sangemini Trevigiani Mg.k Vis-
DNF183
Sprint
LEONE Davide Sangemini Trevigiani Mg.k Vis
23Sangemini Trevigiani Mg.k Vis-
DNF81
Classic
GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli - Sidermec
36Androni Giocattoli - Sidermec-
DNF85
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec-
DNF252
Sprint
LUKŠEVICS Viesturs Amore & Vita - Prodir
33Amore & Vita - Prodir-
DNF254
Sprint
MARTINEZ Miguel Amore & Vita - Prodir
44Amore & Vita - Prodir-
DNF255
TT
PETELIN Charly Amore & Vita - Prodir
26Amore & Vita - Prodir-
DNF251
Sprint
APPOLLONIO Davide Amore & Vita - Prodir
31Amore & Vita - Prodir-
DNF63
Classic
SAVINI Daniel Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè-
DNF64
Climber
TONELLI Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè
28Bardiani-CSF-Faizanè-
DNF61
GC
SENNI Manuel Bardiani-CSF-Faizanè
28Bardiani-CSF-Faizanè-
DNF65
GC
ZACCANTI Filippo Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè-
DNF62
Hills
FIORELLI Filippo Bardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè-
DNF171
Hills
CRETTI Luca Beltrami TSA Marchiol
19Beltrami TSA Marchiol-
DNF175
Hills
PESENTI Thomas Beltrami TSA Marchiol
20Beltrami TSA Marchiol-
DNF172
DALLA COSTA Leonardo Beltrami TSA Marchiol
18Beltrami TSA Marchiol-
DNF176
Sprint
ŠTOČEK Matúš Beltrami TSA Marchiol
21Beltrami TSA Marchiol-
DNF173
Hills
FERRI Gregorio Beltrami TSA Marchiol
23Beltrami TSA Marchiol-
DNF174
Hills
PARISINI Nicolò Beltrami TSA Marchiol
20Beltrami TSA Marchiol-
DNF11
GC
CAPECCHI Eros Bahrain - McLaren
34Bahrain - McLaren-
DNF16
Climber
TEUNS Dylan Bahrain - McLaren
28Bahrain - McLaren-
DNF12
GC
DAVIES Scott Bahrain - McLaren
25Bahrain - McLaren-
DNF13
TT
FENG Chun Kai Bahrain - McLaren
31Bahrain - McLaren-
DNF15
Sprint
SIEBERG Marcel Bahrain - McLaren
38Bahrain - McLaren-
DNF111
Climber
DÍAZ José Manuel NIPPO DELKO One Provence
25NIPPO DELKO One Provence-
DNF116
Climber
CARR Simon NIPPO DELKO One Provence
22NIPPO DELKO One Provence-
DNF222
GAIDO Matteo Giotti Victoria
25Giotti Victoria-
DNF223
Hills
ONESTI Emanuele Giotti Victoria
25Giotti Victoria-
DNF224
Sprint
ZURLO Federico Giotti Victoria
26Giotti Victoria-
DNF225
Sprint
BROGI Adriano Giotti Victoria
29Giotti Victoria-
DNF201
Sprint
ZAHIRI Abderrahim General Store - Essegibi - F.Lli Curia
24General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF205
Sprint
SMARZARO Daniel General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF202
Sprint
CASAROTTO Davide General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF206
Sprint
TASCA Flavio General Store - Essegibi - F.Lli Curia
26General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF203
Hills
LUCCA Riccardo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
23General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF204
POZZA Ettore General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF231
Sprint
MUÑOZ William David Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
26Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-
DNF236
Sprint
QUIROZ Óscar Adalberto Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
26Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-
DNF233
TT
HERNÁNDEZ Brayan Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
23Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-
DNF234
TT
MENDOZA Omar Alberto Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
30Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-
DNF235
Classic
SOTO Nelson Andrés Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
26Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-
DNF193
Sprint
PUCCIONI Dario Work Service Dynatek Vega
23Work Service Dynatek Vega-
DNF194
TT
ROTONDI Matteo Work Service Dynatek Vega
23Work Service Dynatek Vega-
DNF191
Sprint
BURCHIO Federico Work Service Dynatek Vega
24Work Service Dynatek Vega-
DNF195
Classic
TOTÒ Paolo Work Service Dynatek Vega
29Work Service Dynatek Vega-
DNF192
Hills
COLOMBO Raul Work Service Dynatek Vega
24Work Service Dynatek Vega-
DNF196
Sprint
ZANDRI Francesco Work Service Dynatek Vega
14Work Service Dynatek Vega-
DNS253
GC
ZULLO Antonio Amore & Vita - Prodir
26Amore & Vita - Prodir-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    30 August 2020
  • Start time:
    11:30
  • Avg. speed winner:
    39.25 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    199.8 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    86
  • Vertical meters:
    2928
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of large group
  • Avg. temperature:

    Race profile

    Sites