Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2015
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2017
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Memoriał Romana Siemińskiego
»
2016
»
Startlist
menu
2016
»
17th
Memoriał Romana Siemińskiego
(1.2)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BĒCIS Armands
Rietumu - Delfin
2
-
BOGDANOVIČS Māris
Rietumu - Delfin
3
-
KANEPEJS Deins
Rietumu - Delfin
4
-
LIEPIŅŠ Emīls
Rietumu - Delfin
5
-
VOSEKALNS Andris
Rietumu - Delfin
6
-
ZHYHUNOU Dzmitry
Lizarte
7
-
BOUBAL Martin
CK Pribram Fany Gastro
8
-
BRONIŠ Roman
CK Pribram Fany Gastro
9
-
HEBÍK Martin
CK Pribram Fany Gastro
10
-
MALIK Robert
CK Pribram Fany Gastro
11
-
STÖHR Ján
CK Pribram Fany Gastro
12
-
STÖHR Pavel
CK Pribram Fany Gastro
13
-
FORSBY Hannes
Team Bliz-Merida
14
-
JANSSEN Yannick
Team Bliz-Merida
15
-
PÖLDER Robert
Team Bliz-Merida
16
-
TEFRE LUNDER Mikkel
Team Bliz-Merida
17
-
AHIYEVICH Aleh
Minsk Cycling Club
18
-
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
19
-
MUZYCHKIN Anton
Minsk Cycling Club
20
-
PAPOK Siarhei
Minsk Cycling Club
21
-
PIASHKUN Andrei
Minsk Cycling Club
22
-
RAMANAU Raman
Minsk Cycling Club
23
-
BANASZEK Norbert
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
24
-
CHYTIL Daniel
SKC TUFO Prostějov
25
-
HAMPL Petr
SKC TUFO Prostějov
26
-
LICHNOVSKÝ Ludek
SKC TUFO Prostějov
27
-
MATULA Lukas
SKC TUFO Prostějov
28
-
MEDEK Tomáš
SKC TUFO Prostějov
29
-
PSZCZOLARSKI Wojciech
SKC TUFO Prostějov
30
-
SPUDIL Martin
SKC TUFO Prostějov
31
-
TEKLIńSKI Adrian
SKC TUFO Prostějov
32
-
DETKO Artur
Dare 2B
33
-
KOMAR Mateusz
Dare 2B
34
-
NOWAK Mateusz
Dare 2B
35
-
OBORSKI Dominik
Dare 2B
36
-
RĘBIEWSKI Jarosław
Dare 2B
37
-
WITECKI Mariusz
Dare 2B
38
-
ZIELIńSKI Kamil
Dare 2B
39
-
BARTKIEWICZ Andrzej
Wibatech Fuji
40
-
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
41
-
JANIACZYK Błażej
Wibatech Fuji
42
-
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
43
-
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
44
-
RUTKIEWICZ Marek
Wibatech Fuji
45
-
SOBIERAJ Przemyslaw
Wibatech Fuji
46
-
BRAZDA Michal
Whirlpool Author
47
-
BUCHÁČEK Tomáš
Whirlpool Author
48
-
HAČECKÝ Vojtěch
Whirlpool Author
49
-
HUNAL Martin
Whirlpool Author
50
-
KAŇKOVSKÝ Alois
Whirlpool Author
51
-
KOVAR Jan
Whirlpool Author
52
-
WARCHOŁ Bartosz
Whirlpool Author
53
-
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
54
-
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
55
-
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
56
-
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
57
-
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
58
-
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
59
-
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
60
-
VASILYEV Maksym
Kolss BDC Team
61
-
BOROWSKI Jedrzej
62
-
BRAULIŃSKI Michal
63
-
CARR Adam
64
-
CYGAN Karol
65
-
DUBOVSKI Vladzislau
66
-
DUDZIAK Tomasz
67
-
FADEEV Alexander
68
-
FILIPCHYK Petr
69
-
FRANCZAK Wojciech
70
-
GRANIGAN Noah
71
-
GRONKIEWICZ Kacper
72
-
HERNANDEZ Michael
73
-
IKANOVICH Arseni
74
-
JAROMIN Piotr
75
-
KARGUL Wojciech
76
-
KARPIUK Adrien
77
-
KOLAKOWSKI Dariusz
78
-
KORYCZAN Adam
79
-
KOTT Konrad
80
-
KRASNODEBSKI Artur
81
-
KRUPA Adrian
82
-
KUCHAREK Adrian
83
-
KUCIĘBA Karol
84
-
LEDUCHOWSKI Aleksander
85
-
LEWANDOWSKI Kamil
86
-
MAJ Kamil
87
-
MALECKI Lukasz
88
-
MATUSIAK Sebastian
89
-
MCCORMACK Brendan
90
-
MIAZGA Jerzy
91
-
MITCHELL Tim
92
-
MORAWSKI Piotr
93
-
NOWACZEK Mateusz
94
-
OLESZCZUK Piotr
95
-
PACHUCKI Mateusz
96
-
PARMA Krzysztof
97
-
PAWLAK Grzegorz
98
-
PILIS Bartosz
99
-
PIWOWSKI Kamil
100
-
RAGUS Krystian
101
-
RZEZNICKI Michal
102
-
SHNYRKO Alexei
103
-
SKARZYNSKI Piotr
104
-
SKRZYNIARZ Karol
105
-
STASZCZAK Paweł
106
-
STROKAU Vasili
107
-
SZCZEPANSKI Karol
108
-
SZMYTKA Rafal
109
-
TOMASZEWSKI Krzysztof
110
-
TROSZOK Robert
111
-
WALECKI Kamil
112
-
WIATR Chris Alan
113
-
YANACHKIN Uladzislau
114
-
ZALESNY Pawel
115
-
ZIÓŁKOWSKI Wojciech
116
-
ZIULEK Michal
6m
Indicates the time the rider was added to the startlist. (e.g. 6m = 6 minutes ago, 11h = 11 hours ago)
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Race ranking
Peloton averages
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)