2005»GP Citta' di Misano-Adriatico (1.1)

2005  One day race (192.4k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Bongiorno Guillermo RubenCeramica Panaria - Navigare 27Ceramica Panaria - Navigare754:40:004:40:00
2 Grillo ParideCeramica Panaria - Navigare 23Ceramica Panaria - Navigare55,,0:00
3 Lancaster BrettCeramica Panaria - Navigare 25Ceramica Panaria - Navigare40,,0:00
4 Fischer Murilo AntonioNaturino - Sapore Di Mare 26Naturino - Sapore Di Mare32,,0:00
5 Degano EnricoTeam Barloworld - Valsir 29Team Barloworld - Valsir28,,0:00
6 Gasparotto EnricoLiquigas 23Liquigas24,,0:00
7 Marcato MarcoTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 21Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi20,,0:00
8 Fanelli IvanLPR - Nava 26LPR - Nava18,,0:00
9 Marzoli RuggeroAcqua & Sapone - Adria Mobil 29Acqua & Sapone - Adria Mobil16,,0:00
10 Palumbo GiuseppeAcqua & Sapone - Adria Mobil 30Acqua & Sapone - Adria Mobil14,,0:00
11 Jebjerg KasperTeam GLS 20Team GLS12,,0:00
12 Borrajo Alejandro AlbertoCeramica Panaria - Navigare 25Ceramica Panaria - Navigare10,,0:00
13 Moe Rasmussen JacobTeam GLS 30Team GLS8,,0:00
14 Szczawiński KrzysztofCeramica Flaminia 26Ceramica Flaminia7,,0:00
15 Flecha Juan AntonioFassa Bortolo 28Fassa Bortolo6,,0:00
16 McPartland DavidTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 25Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano5,,0:00
17 Pedersen MartinTeam GLS 22Team GLS4,,0:00
18 Dessel CyrilAG2R Prévoyance 30AG2R Prévoyance3,,0:00
19 Božič BorutPerutnina Ptuj 25Perutnina Ptuj2,,0:00
20 Rucker StefanELK Haus-Simplon 25ELK Haus-Simplon1,,0:00
21 Gili MarcoColombia - Selle Italia 31Colombia - Selle Italia,,0:00
22 Napolitano DaniloLPR - Nava 24LPR - Nava,,0:00
23 Burrow JamieAmore & Vita - Beretta 28Amore & Vita - Beretta,,0:00
24 Cunego DamianoLampre-Caffita 23Lampre-Caffita,,0:00
25 Crake PaulCorratec - Graz - Cyl 28Corratec - Graz - Cyl,,0:00
26 Cardellini LorenzoTeam Universal Caffe' - Styloffice 26Team Universal Caffe' - Styloffice,,0:00
27 Tonti AndreaLampre-Caffita 33Lampre-Caffita,,0:00
28 Matveyev SergiyCeramica Panaria - Navigare 30Ceramica Panaria - Navigare,,0:00
29 Kobzarenko ValeryAcqua & Sapone - Adria Mobil 28Acqua & Sapone - Adria Mobil,,0:00
30 Solari LucaDomina Vacanze 25Domina Vacanze,,0:00
31 Sella EmanueleCeramica Panaria - Navigare 24Ceramica Panaria - Navigare,,0:00
32 Contrini DanieleLPR - Nava 31LPR - Nava,,0:00
33 Goubert StéphaneAG2R Prévoyance 35AG2R Prévoyance,,0:00
34 Codol MassimoFassa Bortolo 32Fassa Bortolo,,0:00
35 Mahorič MitjaPerutnina Ptuj 29Perutnina Ptuj,,0:00
36 Chaurreau ÍñigoAG2R Prévoyance 32AG2R Prévoyance,,0:00
37 Totschnig HaraldELK Haus-Simplon 31ELK Haus-Simplon,,0:00
38 Magallanes Juan PabloTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 23Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi,,0:00
39 Mori MassimilianoNaturino - Sapore Di Mare 31Naturino - Sapore Di Mare,,0:00
40 Astarloza MikelAG2R Prévoyance 25AG2R Prévoyance,,0:00
41 Carlström KjellLiquigas 28Liquigas,,0:00
42 Allegrini MirkoCeramica Panaria - Navigare 23Ceramica Panaria - Navigare,,0:00
43 Mangel LaurentAG2R Prévoyance 24AG2R Prévoyance,,0:00
44 Sonnery BlaiseAG2R Prévoyance 20AG2R Prévoyance,,0:00
45 Hansen JimmyTeam GLS 27Team GLS,,0:00
46 Mazzanti LucaCeramica Panaria - Navigare 31Ceramica Panaria - Navigare,,0:00
47 Bossoni PaoloFassa Bortolo 29Fassa Bortolo,,0:00
48 Belohvoščiks RaivisTeam Universal Caffe' - Styloffice 29Team Universal Caffe' - Styloffice,,0:00
49 Boccialoni FabioCeramica Flaminia 26Ceramica Flaminia,,0:00
50 Quagliarello DomenicoCeramica Flaminia 25Ceramica Flaminia,,0:00
51 Pierfelici LucaNaturino - Sapore Di Mare 22Naturino - Sapore Di Mare,,0:00
52 Dančulović TomislavPerutnina Ptuj 25Perutnina Ptuj,,0:00
53 Rovaletti GianmarioCeramica Flaminia 26Ceramica Flaminia,,0:00
54 Lund AndersTeam GLS 20Team GLS,,0:00
55 Bruseghin MarzioFassa Bortolo 31Fassa Bortolo,,0:00
56 Ludewig JörgDomina Vacanze 30Domina Vacanze,,0:00
57 Miholjević HrvojePerutnina Ptuj 26Perutnina Ptuj,,0:00
58 Giunti MassimoFassa Bortolo 31Fassa Bortolo,,0:00
59 Serri EddyTeam Barloworld - Valsir 30Team Barloworld - Valsir,,0:00
60 Sironi GianlucaLiquigas 31Liquigas,,0:00
61 Longo Borghini PaoloTeam Barloworld - Valsir 24Team Barloworld - Valsir,,0:00
62 Mazzoleni EddyLampre-Caffita 32Lampre-Caffita,,0:00
63 Boggia StefanoCeramica Flaminia 24Ceramica Flaminia,,0:00
64 Bailetti PaoloTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 25Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi,,0:00
65 Cavallari StefanoTeam Barloworld - Valsir 27Team Barloworld - Valsir0:480:48
66 Moser LeonardoAcqua & Sapone - Adria Mobil 20Acqua & Sapone - Adria Mobil0:550:55
67 Pugaci IgorTeam Universal Caffe' - Styloffice 30Team Universal Caffe' - Styloffice,,0:55
68 Simeoni FilippoNaturino - Sapore Di Mare 34Naturino - Sapore Di Mare1:031:03
69 Gasperoni CristianNaturino - Sapore Di Mare 34Naturino - Sapore Di Mare,,1:03
70 Quadranti AntonioNaturino - Sapore Di Mare 25Naturino - Sapore Di Mare,,1:03
71 Bertoletti SimoneTeam Universal Caffe' - Styloffice 31Team Universal Caffe' - Styloffice,,1:03
72 Bárta JanELK Haus-Simplon 20ELK Haus-Simplon,,1:03
73 Tomi GiulioTeam Barloworld - Valsir 27Team Barloworld - Valsir,,1:03
74 Nikandrov DmitriTeam Universal Caffe' - Styloffice 26Team Universal Caffe' - Styloffice,,1:03
75 Efimkin VladimirTeam Barloworld - Valsir 23Team Barloworld - Valsir,,1:03
76 Green Rodney JockTeam Barloworld - Valsir 31Team Barloworld - Valsir,,1:03
77 Mazzanti MassimoTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 23Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi,,1:03
78 Krzeszowiec ArturAmore & Vita - Beretta 33Amore & Vita - Beretta,,1:03
79 Osella MarcoTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 24Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi,,1:03
80 Cioni Dario DavidLiquigas 30Liquigas,,1:03
81 Scattolin NicolaTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 23Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi,,1:03
82 Hansen Anders BerendtTeam GLS 19Team GLS,,1:03
83 Tiberio AlbertoLPR - Nava 23LPR - Nava,,1:03
84 Goloubev KirillCeramica Flaminia 26Ceramica Flaminia,,1:03
85 Kuschynski AleksandrAmore & Vita - Beretta 25Amore & Vita - Beretta,,1:03
86 Ginestri GiancarloTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 27Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano,,1:03
87 Bertuola AlessandroNaturino - Sapore Di Mare 26Naturino - Sapore Di Mare,,1:03
88 Trombetta GuidoCeramica Flaminia 34Ceramica Flaminia,,1:03
89 Cipolletta FrancescoCeramica Flaminia 27Ceramica Flaminia,,1:03
90 Missaglia GabrieleTeam Universal Caffe' - Styloffice 35Team Universal Caffe' - Styloffice,,1:03
91 Illiano RaffaeleColombia - Selle Italia 28Colombia - Selle Italia,,1:03
92 Frattini CristianoTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 32Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano,,1:03
93 Fajt KristjanTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 23Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano,,1:03
94 Bertolini DenisAcqua & Sapone - Adria Mobil 27Acqua & Sapone - Adria Mobil,,1:03
95 Davis ScottTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 26Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano,,1:03
96 Kvasina MatijaPerutnina Ptuj 23Perutnina Ptuj,,1:03
97 Commesso SalvatoreLampre-Caffita 30Lampre-Caffita,,1:03
98 Ferrara RaffaeleTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 28Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi,,1:03
99 Gründlinger HannesELK Haus-Simplon 28ELK Haus-Simplon,,1:03
100 Tonetti GianlucaTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 38Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano,,1:03
101 Degasperi IvanLPR - Nava 24LPR - Nava,,1:03
102 Kananen KimmoAmore & Vita - Beretta 24Amore & Vita - Beretta,,1:03
103 Deignan PhilipAG2R Prévoyance 22AG2R Prévoyance3:123:12
104 Duma VladimirTeam Universal Caffe' - Styloffice 33Team Universal Caffe' - Styloffice3:203:20
105 Kairelis DainiusAmore & Vita - Beretta 25Amore & Vita - Beretta,,3:20
106 Astolfi ClaudioAcqua & Sapone - Adria Mobil 27Acqua & Sapone - Adria Mobil,,3:20
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 17th September 2005
Avg. speed winner: 41.229 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 1.1