Search:  
› English
English
Nederlands
Français
Español
Italiano
Türk
Login/Sign-up
2019
2017

 2018   »   99th Milano-Torino (1.HC)

One Day Race  »  Magenta  ›  Torino   (200k)

 

Race editions palmares

Type:
show filter
SeasonWinner2nd3rd
2018 PINOT Thibaut
LÓPEZ Miguel Ángel
VALVERDE Alejandro
2017 URÁN Rigoberto
YATES Adam
ARU Fabio
2016 LÓPEZ Miguel Ángel
WOODS Michael
URÁN Rigoberto
2015 ROSA Diego
MAJKA Rafał
ARU Fabio
2014 CARUSO Giampaolo
NOCENTINI Rinaldo
MORENO Daniel
2013 ULISSI Diego
MAJKA Rafał
MORENO Daniel
2012 CONTADOR Alberto
ULISSI Diego
KESSIAKOFF Fredrik
2007 DI LUCA Danilo
SOLER Juan Mauricio
KIRCHEN Kim
2006 ASTARLOA Igor
PELLIZOTTI Franco
CELESTINO Mirko
2005 SACCHI Fabio
CELESTINO Mirko
TIRALONGO Paolo
2004 SERRANO Marcos Antonio
MAZZOLENI Eddy
CASAGRANDE Francesco
2003 CELESTINO Mirko
REBELLIN Davide
MARTÍN Miguel Ángel
2002 BARTOLI Michele
CAMENZIND Oscar
MISSAGLIA Gabriele
2001 CELESTINO Mirko
AEBERSOLD Niki
MAZZOLENI Eddy
1999 ZBERG Markus
BETTINI Paolo
ULLRICH Jan
1998 AEBERSOLD Niki
CAMENZIND Oscar
SERPELLINI Marco
1997 JALABERT Laurent
ZÜLLE Alex
LANFRANCHI Paolo
1996 NARDELLO Daniele
ZANINI Stefano
JALABERT Laurent
1995 ZANINI Stefano
SØRENSEN Rolf
CASAGRANDE Francesco
1994 CASAGRANDE Francesco
GIANETTI Mauro
JASKULA Zenon
1993 SØRENSEN Rolf
FORNACIARI Paolo
FRATTINI Francesco
1992 BUGNO Gianni
ALDAG Rolf
ROMINGER Tony
1991 CASSANI Davide
ROMINGER Tony
MOREELS Sammie
1990 GIANETTI Mauro
LECLERCQ Jean-claude
DELION Gilles
1989 GÖLZ Rolf
PEDERSEN Dag Erik
ROMINGER Tony
1988 GÖLZ Rolf
ANDERSON Phil
ROOSEN Luc
1987 ANDERSON Phil
GIUPPONI Flavio
ROMINGER Tony
1985 CAROLI Daniele
MUTTER Stefan
MORANDI Dante
1984 ROSOLA Paolo
BONTEMPI Guido
DE VLAEMINCK Roger
1983 MOSER Francesco
MILANI Silvestro
KEHL Peter
1982 SARONNI Giuseppe
DEJONCKHEERE Noel
VAN LINDEN Rik
1981 MARTINELLI Giuseppe
RENOSTO Giovanni
BERTO Nazzareno
1980 BATTAGLIN Giovanni
MOSER Francesco
CERUTI Roberto
1979 VANDI Alfio
CRIQUIELION Claude
PANIZZA Wladimiro
1978 GAVAZZI Pierino
ALGERI Vittorio
BITOSSI Franco
1977 VAN LINDEN Rik
GODEFROOT Walter
DE BAL Alfons
1976 PAOLINI Enrico
BITOSSI Franco
VERSTRAETEN Eddy
1975 PANIZZA Wladimiro
PAOLINI Enrico
DE VLAEMINCK Roger
1974 DE VLAEMINCK Roger
BERGAMO Marcello
ZILIOLI Italo
1973 BERGAMO Marcello
BITOSSI Franco
DE VLAEMINCK Roger
1972 DE VLAEMINCK Roger
BITOSSI Franco
MOTTA Gianni
1971 PINTENS Georges
PAOLINI Enrico
WAGTMANS Rini
1970 ARMANI Luciano
REYBROUCK Guido
BOIFAVA Davide
1969 MICHELOTTO Claudio
VANDENBOSSCHE Martin
BITOSSI Franco
1968 BITOSSI Franco
ZILIOLI Italo
DANCELLI Michele
1967 MOTTA Gianni
BITOSSI Franco
ADORNI Vittorio
1966 VIGNA Marino
DANCELLI Michele
ZANDEGU Dino
1965 TACCONE Vito
VIGNA Marino
VENTURELLI Romeo
1964 URIONA Valentin
ZILIOLI Italo
CRIBIORI Franco
1963 CRIBIORI Franco
CHIAPPANO Carlo
BETTINELLI Giovanni
1962 BALMAMION Franco
ADORNI Vittorio
BRUNI Dino
1961 MARTIN Walter
CONTERNO Angelo
FANTINI Alessandro
1960 PAMBIANCO Arnaldo
CARLESI Guido
NENCINI Gastone
1959 FABBRI Nello
CARLESI Guido
COLETTO Agostino
1958 COLETTO Agostino
POBLET Miguel
PELLEGRINI Armando
1957 POBLET Miguel
DE BRUYNE Alfred
MESSINA Guido
1956 KÜBLER Ferdinand
DERYCKE Germain
FALASCHI Roberto
1955 MAULE Cleto
MOSER Aldo
ALBANI Giorgio
1954 COLETTO Agostino
MAGNI Fiorenzo
MAGGINI Luciano
1953 MAGGINI Luciano
PETRUCCI Loretto
ZAMPINI Donato
1952 BINI Aldo
CONTE Oreste
FERRARI Alfo
1951 MAGNI Fiorenzo
ALBANI Giorgio
MARTINI Alfredo
1950 GROSSO Adolfo
MARINI Fausto
ISOTTI Livio
1949 CASOLA Luigi
BINI Aldo
DE ZAN Italo
1948 MAGGINI Sergio
DE ZAN Italo
PEZZI Luciano
1947 DE ZAN Italo
PINARELLO Giovanni
FERUGLIO Egidio
1946 ORTELLI Vito
CONTE Oreste
LELLI Guido
1945 ORTELLI Vito
COPPINI Enzo
TOMMASONI Guerrino
1942 CHIAPPINI Piero
BAILO Osvaldo
CRIPPA Salvatore
1941 CHIAPPINI Piero
MORO Ruggero
RIMOLDI Pietro
1940 FAVALLI Pierino
CHIAPPINI Piero
ALBANI Francesco
1939 FAVALLI Pierino
BENENTE Michele
GOTTI Giovanni
1938 FAVALLI Pierino
OLMO Giuseppe
MONTESI Faustino
1937 MARTANO Giuseppe
DEL CANCIA Cesare
INTROZZI Augusto
1936 DEL CANCIA Cesare
BIZZI Olimpio
CIPRIANI Mario
1935 GOTTI Giovanni
MEALLI Aladino
BINI Aldo
1934 CIPRIANI Mario
TEANI Orlando
GRAGLIA Giuseppe
1933 GRAGLIA Giuseppe
MASARATI Attilio
FOLCO Antonio
1932 OLMO Giuseppe
GRAGLIA Giuseppe
MARTANO Giuseppe
1931 GRAGLIA Giuseppe
OLMO Giuseppe
FOLCO Antonio
1925 ZANAGA Adriano
PIEMONTESI Domenico
PANCERA Giuseppe
1924 GAY Federico
GORDINI Michele
GREMO Angelo
1923 GIRARDENGO Costante
BELLONI Gaetano
BRUNERO Giovanni
1922 ZANAGA Adriano
PETIVA Emilio
GAY Federico
1921 GAY Federico
BRUNERO Giovanni
AIMO Bartolomeo
1920 GIRARDENGO Costante
BELLONI Gaetano
TORRICELLI Leopoldo
1919 GIRARDENGO Costante
OLIVERI Giuseppe
AZZINI Giuseppe
1918 BELLONI Gaetano
SIVOCCI Alfredo
VAY Angelo
1917 EGG Oscar
TORRICELLI Leopoldo
LUCOTTI Luigi
1915 GIRARDENGO Costante
RONCON Giovanni
BORDIN Lauro
1914 GIRARDENGO Costante
AZZINI Giuseppe
DURANDO Carlo
1913 AZZINI Giuseppe
DURANDO Carlo
CORLAITA Ezio
1911 PÉLISSIER Henri
DURANDO Carlo
ALLASIA Domenico
1907 GANNA Luigi
GERBI Giovanni
PAVESI Eberardo
1905 ROSSIGNOLI Giovanni
CUNIOLO Giovanni
TAGLIAVINI Giulio
1903 GERBI Giovanni
ROSSIGNOLI Giovanni
COPPA Ferdinando
1896 MORO Giovanni
GOLL Federico
GILARDINI Francesco
1893 AIRALDI Luigi
CAPELLA Giacomo
MASETTI Luigi
 
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.
  0.19555 sec.