2018»13th

Sparkassen Münsterland Giro

(1.HC)
2018»One day race»CoesfeldMünster(210.8km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
117
WALSCHEID MaxTeam Sunweb
25Team Sunweb2001254:42:15
233
DEGENKOLB JohnTrek - Segafredo
29Trek - Segafredo15085,,
0:00
325
POLITT NilsTeam Katusha Alpecin
24Team Katusha Alpecin12560,,
0:00
444
GREIPEL AndréLotto Soudal
36Lotto Soudal10050,,
0:00
52
ACKERMANN PascalBORA - hansgrohe
24BORA - hansgrohe8545,,
0:00
667
SÉNÉCHAL FlorianQuick-Step Floors
25Quick-Step Floors7040,,
0:00
7223
KRIEGER AlexanderLeopard Pro Cycling
26Leopard Pro Cycling6035,,
0:00
8104
VAN GOMPEL MathiasSport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise5030,,
0:00
986
SAJNOK SzymonCCC Sprandi Polkowice
21CCC Sprandi Polkowice 4026,,
0:00
1016224Bike Aid3522,,
0:00
111
BENNETT SamBORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe3020,,
0:00
1297
MEIJERS JeroenRoompot - Nederlandse Loterij
25Roompot - Nederlandse Loterij2518,,
0:00
1394
RIESEBEEK OscarRoompot - Nederlandse Loterij
25Roompot - Nederlandse Loterij2016,,
0:00
1416
THEUNS EdwardTeam Sunweb
27Team Sunweb1514,,
0:00
1511
TEUNISSEN MikeTeam Sunweb
26Team Sunweb1012,,
0:00
1642
DEBUSSCHERE JensLotto Soudal
29Lotto Soudal510,,
0:00
1736
STUYVEN JasperTrek - Segafredo
26Trek - Segafredo590:05
0:05
1854
BOASSON HAGEN EdvaldTeam Dimension Data
31Team Dimension Data58,,
0:05
1932
DE KORT KoenTrek - Segafredo
36Trek - Segafredo570:17
0:17
2046
MAES NikolasLotto Soudal
32Lotto Soudal560:21
0:21
2141
BAK Lars YttingLotto Soudal
38Lotto Soudal550:31
0:31
227
SELIG RüdigerBORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe54,,
0:31
2393
REINDERS ElmarRoompot - Nederlandse Loterij
26Roompot - Nederlandse Loterij530:52
0:52
2463
GAVIRIA FernandoQuick-Step Floors
24Quick-Step Floors52,,
0:52
253
BAŠKA ErikBORA - hansgrohe
24BORA - hansgrohe51,,
0:52
2683
PALUTA MichałCCC Sprandi Polkowice
22CCC Sprandi Polkowice 5,,
0:52
275
SCHILLINGER AndreasBORA - hansgrohe
35BORA - hansgrohe5,,
0:52
2884
GRADEK KamilCCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice 51:17
1:17
294
PFINGSTEN ChristophBORA - hansgrohe
30BORA - hansgrohe5,,
1:17
306
SCHWARZMANN MichaelBORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe5,,
1:17
3114
KANTER MaxTeam Sunweb
20Team Sunweb31:43
1:43
3266
PEÁK BarnabásQuick-Step Floors
19Quick-Step Floors33:03
3:03
3375
PORSEV AlexanderGazprom-RusVelo
32Gazprom-RusVelo3,,
3:03
34195
MANDRYSCH JohnDauner D&DQ-Akkon
21Dauner D&DQ-Akkon3,,
3:03
3555
JANSE VAN RENSBURG ReinardtTeam Dimension Data
29Team Dimension Data3,,
3:03
36106
VAN ROOY KennethSport Vlaanderen - Baloise
24Sport Vlaanderen - Baloise3,,
3:03
37151
BACKAERT FrederikWanty - Groupe Gobert
28Wanty - Groupe Gobert3,,
3:03
38153
DE LAAT JasperWanty - Groupe Gobert
24Wanty - Groupe Gobert3,,
3:03
39202
HUPPERTZ JoshuaTeam Lotto - Kern Haus
23Team Lotto - Kern Haus3,,
3:03
40152
MINNAARD MarcoWanty - Groupe Gobert
29Wanty - Groupe Gobert3,,
3:03
4157
VERMOTE JulienTeam Dimension Data
29Team Dimension Data,,
3:03
4287
KUREK AdrianCCC Sprandi Polkowice
30CCC Sprandi Polkowice ,,
3:03
4395
INKELAAR KevinRoompot - Nederlandse Loterij
21Roompot - Nederlandse Loterij,,
3:03
44112
PLANET CharlesTeam Novo Nordisk
24Team Novo Nordisk,,
3:03
45142
DÍAZ José ManuelIsrael Cycling Academy
23Israel Cycling Academy,,
3:03
4681
BANASZEK AlanCCC Sprandi Polkowice
20CCC Sprandi Polkowice ,,
3:03
4737
VAN POPPEL BoyTrek - Segafredo
30Trek - Segafredo,,
3:03
4826
SMIT WillieTeam Katusha Alpecin
25Team Katusha Alpecin,,
3:03
4977
TRUSOV NikolayGazprom-RusVelo
33Gazprom-RusVelo,,
3:03
5074
BOEV IgorGazprom-RusVelo
28Gazprom-RusVelo,,
3:03
5156
THWAITES ScottTeam Dimension Data
28Team Dimension Data,,
3:03
5261
CAVAGNA RémiQuick-Step Floors
23Quick-Step Floors,,
3:03
53225
REKITA SzymonLeopard Pro Cycling
24Leopard Pro Cycling,,
3:03
5465
NARVÁEZ JhonatanQuick-Step Floors
21Quick-Step Floors,,
3:03
55105
VAN HECKE PrebenSport Vlaanderen - Baloise
36Sport Vlaanderen - Baloise,,
3:03
5627
ZABEL RickTeam Katusha Alpecin
24Team Katusha Alpecin,,
3:03
5713
KÄMNA LennardTeam Sunweb
22Team Sunweb,,
3:03
58144
NIV GuyIsrael Cycling Academy
24Israel Cycling Academy,,
3:03
5921
BIERMANS JentheTeam Katusha Alpecin
22Team Katusha Alpecin,,
3:03
6022
MARTIN TonyTeam Katusha Alpecin
33Team Katusha Alpecin3:09
3:09
61216
MÜNSTERMANN PerTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY13:15
13:15
62172
FRAHM JasperHeizomat Rad-Net
22Heizomat Rad-Net,,
13:15
63215
INTRA FelixTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
23Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,
13:15
64207
WESTMATTELMANN DanielTeam Lotto - Kern Haus
30Team Lotto - Kern Haus,,
13:15
65131
BOUHANNI NacerCofidis, Solutions Crédits
28Cofidis, Solutions Crédits,,
13:15
66111
PERON AndreaTeam Novo Nordisk
29Team Novo Nordisk,,
13:15
67212
HODAPP JohannesTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,
13:15
6871
KULIKOV VladislavGazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo,,
13:15
69226
REYNDERS JensLeopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling,,
13:15
70197
THURAU SvenDauner D&DQ-Akkon
21Dauner D&DQ-Akkon,,
13:15
71171
HALLER PatrickHeizomat Rad-Net
21Heizomat Rad-Net,,
13:15
72154
VALLÉE BorisWanty - Groupe Gobert
25Wanty - Groupe Gobert,,
13:15
73201
HENN LucaTeam Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus,,
13:15
74187
TAEBLING PaulLKT Team Brandenburg
18LKT Team Brandenburg,,
13:15
75204
RUTSCH JonasTeam Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus,,
13:15
7612
CURVERS RoyTeam Sunweb
38Team Sunweb,,
13:15
77224
PONS GaëtanLeopard Pro Cycling
26Leopard Pro Cycling,,
13:15
7864
KEISSE IljoQuick-Step Floors
35Quick-Step Floors,,
13:15
79127
WARNIER AntoineWB Aqua Protect Veranclassic
25WB Aqua Protect Veranclassic ,,
13:15
80227
SPENGLER MarioLeopard Pro Cycling
21Leopard Pro Cycling,,
13:15
81194
HEIDERSCHEID ColinDauner D&DQ-Akkon
20Dauner D&DQ-Akkon,,
13:15
8223
BELKOV MaximTeam Katusha Alpecin
33Team Katusha Alpecin,,
13:15
DNF82
BERNAS PawełCCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice -
DNF85
KOCH JonasCCC Sprandi Polkowice
25CCC Sprandi Polkowice -
DNF134
PEREZ AnthonyCofidis, Solutions Crédits
27Cofidis, Solutions Crédits-
DNF136
TURGIS AnthonyCofidis, Solutions Crédits
24Cofidis, Solutions Crédits-
DNF132
LAFAY VictorCofidis, Solutions Crédits
22Cofidis, Solutions Crédits-
DNF137
VANBILSEN KennethCofidis, Solutions Crédits
28Cofidis, Solutions Crédits-
DNF135
SOUPE GeoffreyCofidis, Solutions Crédits
30Cofidis, Solutions Crédits-
DNF133
MORIN EmmanuelCofidis, Solutions Crédits
23Cofidis, Solutions Crédits-
DNF24
PLANCKAERT BaptisteTeam Katusha Alpecin
30Team Katusha Alpecin-
DNF34
DIDIER LaurentTrek - Segafredo
34Trek - Segafredo-
DNF31
PEDERSEN MadsTrek - Segafredo
22Trek - Segafredo-
DNF35
RAST GrégoryTrek - Segafredo
38Trek - Segafredo-
DNF181
APPELT LeoLKT Team Brandenburg
21LKT Team Brandenburg-
DNF184
WEBER PhilipLKT Team Brandenburg
20LKT Team Brandenburg-
DNF186
MALCHAREK MoritzLKT Team Brandenburg
21LKT Team Brandenburg-
DNF182
BANUSCH RichardLKT Team Brandenburg
20LKT Team Brandenburg-
DNF183
BOKELOH JonasLKT Team Brandenburg
22LKT Team Brandenburg-
DNF185
KOCH ChristianLKT Team Brandenburg
21LKT Team Brandenburg-
DNF51
DOUGALL NicTeam Dimension Data
25Team Dimension Data-
DNF53
SWIFT ConnorTeam Dimension Data
22Team Dimension Data-
DNF52
EISEL BernhardTeam Dimension Data
37Team Dimension Data-
DNF62
DECLERCQ TimQuick-Step Floors
29Quick-Step Floors-
DNF15
STAMSNIJDER TomTeam Sunweb
33Team Sunweb-
DNF113
HENTTALA JoonasTeam Novo Nordisk
27Team Novo Nordisk-
DNF115
MINI EmanuelTeam Novo Nordisk
32Team Novo Nordisk-
DNF117
WILLIAMS ChristopherTeam Novo Nordisk
36Team Novo Nordisk-
DNF114
KAMSTRA BrianTeam Novo Nordisk
25Team Novo Nordisk-
DNF116
POLI UmbertoTeam Novo Nordisk
22Team Novo Nordisk-
DNF102
DE PAUW MorenoSport Vlaanderen - Baloise
27Sport Vlaanderen - Baloise-
DNF101
DE GENDT AiméSport Vlaanderen - Baloise
24Sport Vlaanderen - Baloise-
DNF103
NOPPE ChristopheSport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise-
DNF123
MOLLY KennyWB Aqua Protect Veranclassic
21WB Aqua Protect Veranclassic -
DNF125
DERUETTE ThomasWB Aqua Protect Veranclassic
23WB Aqua Protect Veranclassic -
DNF122
DUQUENNOY JimmyWB Aqua Protect Veranclassic
23WB Aqua Protect Veranclassic -
DNF124
MASSON ChristopheWB Aqua Protect Veranclassic
33WB Aqua Protect Veranclassic -
DNF126
STASSEN JulienWB Aqua Protect Veranclassic
29WB Aqua Protect Veranclassic -
DNF121
DEHAES KennyWB Aqua Protect Veranclassic
33WB Aqua Protect Veranclassic -
DNF155
VAN MELSEN KévinWanty - Groupe Gobert
31Wanty - Groupe Gobert-
DNF157
KREDER WesleyWanty - Groupe Gobert
27Wanty - Groupe Gobert-
DNF72
KULIKOVSKIY AlexandrGazprom-RusVelo
21Gazprom-RusVelo-
DNF76
SHILOV SergeyGazprom-RusVelo
30Gazprom-RusVelo-
DNF73
KURIANOV StepanGazprom-RusVelo
21Gazprom-RusVelo-
DNF221
BROCKHOFF JanLeopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling-
DNF222
GEßNER KonradLeopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling-
DNF43
FRISON FrederikLotto Soudal
26Lotto Soudal-
DNF47
WOUTERS EnzoLotto Soudal
22Lotto Soudal-
DNF45
DEWULF StanLotto Soudal
20Lotto Soudal-
DNF173
NOLDE TobiasHeizomat Rad-Net
19Heizomat Rad-Net-
DNF175
ROHDE LeonHeizomat Rad-Net
23Heizomat Rad-Net-
DNF174
REUTTER SvenHeizomat Rad-Net
22Heizomat Rad-Net-
DNF177
TSCHERNOSTER JanHeizomat Rad-Net
22Heizomat Rad-Net-
DNF176
TREUBEL PascalHeizomat Rad-Net
21Heizomat Rad-Net-
DNF16327Bike Aid-
DNF16638Bike Aid-
DNF16130Bike Aid-
DNF16429Bike Aid-
DNF167
THÖMEL TinoBike Aid
30Bike Aid-
DNF203
RETSCHKE RobertTeam Lotto - Kern Haus
37Team Lotto - Kern Haus-
DNF206
HUGGER JanTeam Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus-
DNF205
KNAUP TobiasTeam Lotto - Kern Haus
25Team Lotto - Kern Haus-
DNF92
GERTS FlorisRoompot - Nederlandse Loterij
26Roompot - Nederlandse Loterij-
DNF96
WIPPERT WouterRoompot - Nederlandse Loterij
28Roompot - Nederlandse Loterij-
DNF91
BUDDING MartijnRoompot - Nederlandse Loterij
23Roompot - Nederlandse Loterij-
DNF141
GEBREMEDHIN AwetIsrael Cycling Academy
26Israel Cycling Academy-
DNF145
RÄIM MihkelIsrael Cycling Academy
25Israel Cycling Academy-
DNF143
GOLDSTEIN RoyIsrael Cycling Academy
25Israel Cycling Academy-
DNF147
SCHREURS HamishIsrael Cycling Academy
24Israel Cycling Academy-
DNF211
GIESSELMANN MichelTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY-
DNF214
HÄRTIG JonasTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
21Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY-
DNF213
LEINAU LouisTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
23Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY-
DNF217
KNOLLE JonTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY-
DNF191
BAUER DominikDauner D&DQ-Akkon
20Dauner D&DQ-Akkon-
DNF193
CLAUSS MarcDauner D&DQ-Akkon
20Dauner D&DQ-Akkon-
DNF192
LÖER LukasDauner D&DQ-Akkon
23Dauner D&DQ-Akkon-
DNF196
LAIB SimonDauner D&DQ-Akkon
22Dauner D&DQ-Akkon-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.

Race information

  • Date:
    03 October 2018
  • Start time:
    11:35
  • Avg. speed winner:
    44.81 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    210.8 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    9
  • Vert. meters:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    71
  • Startlist quality score:
  • Won how:

Race profile