2023
2024»

National Championships France WU - Road Race

(NC)
2024»One day race»AltkirchAltkirch(98.8km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
1-
Classic
MÉNAGE Lise Cofidis Women Team
19Cofidis Women Team502:48:06
2-
Climber
LATIMIER Clémence Team Feminin Chambéry
20Team Feminin Chambéry300:02
0:02
3-
Climber
19200:05
0:05
4-
Climber
COMTE Ema Team Feminin Chambéry
19Team Feminin Chambéry151:03
1:03
5-
Climber
RYO Titia Arkéa - B&B Hotels Women
19Arkéa - B&B Hotels Women101:05
1:05
6-
Climber
MAHÉ Océane Arkéa - B&B Hotels Women
22Arkéa - B&B Hotels Women52:58
2:58
7-
Climber
RABY Coline Team Elles - Groupama - Pays de Loire
21Team Elles - Groupama - Pays de Loire33:29
3:29
8-
Climber
ALLARD Charlotte Entente Cycliste Thaonnaise
22Entente Cycliste Thaonnaise36:04
6:04
9-
Climber
MENAGER Loane Team Elles - Groupama - Pays de Loire
18Team Elles - Groupama - Pays de Loire1,,
6:04
10-
Classic
MARASCO Margot AG Insurance - Soudal NXTG
19AG Insurance - Soudal NXTG1,,
6:04
11-
Classic
MARREL Jessie Team Feminin Chambéry
20Team Feminin Chambéry,,
6:04
12-
GC
ROUSSEL Elyne St Michel - Mavic - Auber93 WE
18St Michel - Mavic - Auber93 WE,,
6:04
13-
GC
BRUGET Anouk Hexagone - Corbas Lyon Métropole
22Hexagone - Corbas Lyon Métropole,,
6:04
14-
Sprint
DEVIGNE Camille Doltcini O'Shea
21Doltcini O'Shea,,
6:04
15-
Sprint
TRÉGOUËT Maurène Arkéa - B&B Hotels Women
20Arkéa - B&B Hotels Women,,
6:04
16-
Sprint
MASSET Maylia Eurinvest by Albi Vélo Sport
18Eurinvest by Albi Vélo Sport,,
6:04
17-
Sprint
196:12
6:12
18-
Sprint
PERNOLLET Aurore Lanester Women Morbihan
20Lanester Women Morbihan6:13
6:13
19-
Sprint
BERGE Pauline Team Elles - Groupama - Pays de Loire
20Team Elles - Groupama - Pays de Loire6:17
6:17
20-
Sprint
20,,
6:17
21-
Sprint
MULLER Solène Entente Cycliste Thaonnaise
20Entente Cycliste Thaonnaise6:22
6:22
22-
Sprint
BERNARD Floraine Winspace
21Winspace6:27
6:27
23-
Sprint
MARTINEZ Margaux Vélo Club Métropolitain-Urbanbike
19Vélo Club Métropolitain-Urbanbike6:33
6:33
24-
Sprint
MOISSONNIER Marie Lyon Sprint Evolution
18Lyon Sprint Evolution ,,
6:33
25-
Sprint
21UVCA Troyes6:45
6:45
26-
Sprint
CARTIER Marion Team Feminin Chambéry
19Team Feminin Chambéry,,
6:45
27-
Sprint
BRÉDARD Alice Team Breizh Ladies
18Team Breizh Ladies6:47
6:47
28-
Sprint
RIGAUX Alizée Team Breizh Ladies
19Team Breizh Ladies,,
6:47
29-
Sprint
AUDE Manola Ladynamips La Roche Vendée Cyclisme
18Ladynamips La Roche Vendée Cyclisme6:50
6:50
30-
Sprint
DAUMAS Noémie Lanester Women Morbihan
20Lanester Women Morbihan6:55
6:55
31-
Sprint
BUVAT Manon UVCA Troyes
19UVCA Troyes6:59
6:59
32-
Sprint
REYNIER Romane VC Morteau-Montbenoît
18VC Morteau-Montbenoît7:14
7:14
33-
Sprint
LEROUX Léonie Abus-Sprinteur Club
18Abus-Sprinteur Club7:23
7:23
34-
GC
FEYTOU Ilona Team Elles - Groupama - Pays de Loire
21Team Elles - Groupama - Pays de Loire7:27
7:27
35-
GC
CHEVRIEUX Justine Team Centre-Val de Loire Feminin
21Team Centre-Val de Loire Feminin8:50
8:50
36-
GC
LAFOURCADE Océane Occitane Cyclisme Formation Féminin
18Occitane Cyclisme Formation Féminin10:16
10:16
37-
GC
GENTY Maud UVCA Troyes
20UVCA Troyes10:52
10:52
38-
GC
RAISON Elea Team Elles - Groupama - Pays de Loire
22Team Elles - Groupama - Pays de Loire12:10
12:10
39-
GC
1813:13
13:13
40-
GC
13:26
13:26
41-
GC
GUGLIELMINI Léa Lyon Sprint Evolution
19Lyon Sprint Evolution 13:58
13:58
42-
GC
LANDAS Marion Team Féminin des Hauts-de-France
21Team Féminin des Hauts-de-France-
43-
GC
LEPAINTRE Solène VC Morteau-Montbenoît
20VC Morteau-Montbenoît-
44-
GC
GAUTHEY Océane VC Morteau-Montbenoît
21VC Morteau-Montbenoît-
45-
GC
TIREL Gwenaelle Abus-Sprinteur Club
Abus-Sprinteur Club-
46-
GC
-
47-
GC
LAUNAY Clémence Team Centre-Val de Loire Feminin
18Team Centre-Val de Loire Feminin-
48-
GC
20-
49-
GC
-
DNF-
GC
CHEREAU Clémence Lanester Women Morbihan
18Lanester Women Morbihan-
DNF-
GC
-
DNF-
GC
VALADE Alexandra UVCA Troyes
19UVCA Troyes-
DNF-
GC
ALMANSA Carla Eurinvest by Albi Vélo Sport
18Eurinvest by Albi Vélo Sport-
DNF-
GC
COLLN Eline Occitane Cyclisme Formation Féminin
20Occitane Cyclisme Formation Féminin-
DNF-
GC
AYMÉ Justine Team Ozarm Stamina-L'Isle-sur-la-Sorgue
19Team Ozarm Stamina-L'Isle-sur-la-Sorgue-
DNF-
GC
-
DNF-
GC
LALLEMANT Lara VCESQY Team Voussert
20VCESQY Team Voussert-
DNF-
GC
WEITMANN Margaux Entente Cycliste Thaonnaise
19Entente Cycliste Thaonnaise-
DNF-
GC
HURTELOUP Adèle Proximus - Cyclis CT
19Proximus - Cyclis CT-
DNF-
GC
MEERPOEL Marie UVCA Troyes
19UVCA Troyes-
DNF-
GC
ARNOULD Flavie Ladynamips La Roche Vendée Cyclisme
20Ladynamips La Roche Vendée Cyclisme-
DNS-
GC
BRIAND Manon Team Breizh Ladies
19Team Breizh Ladies-
DNS-
GC
DEZANDEZ Marie Ladynamips La Roche Vendée Cyclisme
19Ladynamips La Roche Vendée Cyclisme-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    11 May 2024
  • Start time:
    09:00
  • Avg. speed winner:
    35.265 km/h
  • Race category:
    WU - Women U23
  • Distance:
    98.8 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Vert. meters:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature: