2023
2024»

National Championships Denmark MU - ITT

(NC)
2024»Time trial»SkælskørSkælskør(29.6km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTimeAvg
1-
Classic
WANG Gustav Airtox - Carl Ras
21Airtox - Carl Ras250:36:0549.219
2-
Classic
PEDERSEN Henrik Uno-X Mobility Development Team
19Uno-X Mobility Development Team150:03
0:03
49.151
3-
Sprint
EGHOLM Kristian Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing10,,
0:03
49.151
4-
Sprint
PEDERSEN Rasmus Søjberg Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Development Team50:05
0:05
49.106
5-
Sprint
MIKKELSEN Pelle Køster Team ColoQuick
21Team ColoQuick30:27
0:27
48.613
6-
Climber
TROELSEN Tore Team ColoQuick
18Team ColoQuick0:28
0:28
48.591
7-
Climber
HANSEN Alexander Arnt Airtox - Carl Ras
20Airtox - Carl Ras0:34
0:34
48.458
8-
TT
JØRGENSEN Adam Holm Hagens Berman Jayco
21Hagens Berman Jayco0:41
0:41
48.305
9-
Classic
HANSEN Peter Øxenberg Team ColoQuick
18Team ColoQuick0:45
0:45
48.217
10-
Classic
TOFTEMARK Lucas Team CO:PLAY-Giant Store
19Team CO:PLAY-Giant Store0:57
0:57
47.957
11-
Classic
CHRISTENSEN Alfred Team IBT - Tripeak
19Team IBT - Tripeak 1:05
1:05
47.785
12-
Climber
SVARRE Tobias Team ColoQuick
19Team ColoQuick1:18
1:18
47.508
13-
Climber
KONGSTAD Alfred Team CO:PLAY-Giant Store
18Team CO:PLAY-Giant Store1:31
1:31
47.234
14-
Climber
NIELSEN Magnus Lorents Team ColoQuick
20Team ColoQuick1:33
1:33
47.192
15-
Climber
HEDEVANG CHRISTENSEN Mathias CeramicSpeed Herning CK Elite
18CeramicSpeed Herning CK Elite,,
1:33
47.192
16-
Sprint
ANDREASSON Sebastian Team Give Steel - 2M Cycling
22Team Give Steel - 2M Cycling1:47
1:47
46.901
17-
GC
MORELL Noah Borgen Team IBT - Tripeak
19Team IBT - Tripeak 2:01
2:01
46.614
18-
GC
FRYLAND Jacob Degn Team Give Elementer
20Team Give Elementer 2:16
2:16
46.31
19-
TT
MENGEL Nikolaj Team ColoQuick
22Team ColoQuick2:18
2:18
46.27
20-
Sprint
NIELSEN Daniel Weis Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
18Decathlon AG2R La Mondiale Development Team2:25
2:25
46.13
21-
Sprint
HANSEN Peter Asbjørn Team IBT - Tripeak
22Team IBT - Tripeak 2:41
2:41
45.813
22-
Sprint
HAUGSTED Conrad Team ColoQuick
19Team ColoQuick2:43
2:43
45.773
23-
Sprint
VAD Victor Team IBT - Tripeak
19Team IBT - Tripeak 2:44
2:44
45.754
24-
Sprint
HJORTH KØGS ANDERSEN Axel Team Give Steel - 2M Cycling
20Team Give Steel - 2M Cycling2:48
2:48
45.675
25-
Sprint
ØSTERGAARD Lukas Team Give Elementer
20Team Give Elementer 3:13
3:13
45.191
26-
Sprint
RIIS ANDERSEN Nicklas Aalborg Cykle-Ring
22Aalborg Cykle-Ring3:34
3:34
44.792
27-
Sprint
FONNESBECH Nicklas CeramicSpeed Herning CK Elite
19CeramicSpeed Herning CK Elite3:38
3:38
44.717
28-
Sprint
BROCKHOFF Daniel Mathieu Vivier Team Give Elementer
18Team Give Elementer 3:42
3:42
44.642
29-
Sprint
THOMSEN Malthe Team Aalborg - Sparekassen Danmark
20Team Aalborg - Sparekassen Danmark3:43
3:43
44.623
30-
Sprint
HUNDT August Birk Team IBT - Tripeak
19Team IBT - Tripeak 3:46
3:46
44.567
31-
Sprint
HASS SLIVSGAARD Malthe Sydkysten Cycling Development Team
21Sydkysten Cycling Development Team 4:12
4:12
44.088
32-
Sprint
4:27
4:27
43.816
33-
Sprint
NIELSEN Sebastian Sigurd Team Give Steel - 2M Cycling
20Team Give Steel - 2M Cycling4:36
4:36
43.654
34-
Sprint
RØRBY PETERSEN Johannes Team Aalborg - Sparekassen Danmark
19Team Aalborg - Sparekassen Danmark4:57
4:57
43.282
35-
Sprint
HOLM-TVARNØ Rasmus Amager Cykle Ring
Amager Cykle Ring4:59
4:59
43.247
36-
Sprint
WEBER Mikkel Team Give Steel - 2M Cycling
19Team Give Steel - 2M Cycling5:14
5:14
42.985
37-
Sprint
BUUR Daniel Lysdal Sydkysten Cycling Development Team
20Sydkysten Cycling Development Team 7:00
7:00
41.222
38-
Sprint
CHRISTIANSEN Andreas Sydkysten Cycling Development Team
21Sydkysten Cycling Development Team 7:38
7:38
40.625
39-
Sprint
BJERRING Noah Sydkysten Cycling Development Team
21Sydkysten Cycling Development Team 9:39
9:39
38.834
40-
Climber
BIEHL Kevin Team ColoQuick
20Team ColoQuick14:39
14:39
35.007
DNF-
Climber
ASGAARD Elias Johan Sydkysten Cycling Development Team
21Sydkysten Cycling Development Team -
DNS-
Classic
BÉVORT Carl-Frederik Uno-X Mobility
20Uno-X Mobility-
DNS-
Sprint
HELLERUP Malte Team Aalborg - Sparekassen Danmark
20Team Aalborg - Sparekassen Danmark-
DNS-
Sprint
KNUDSEN Hjalte Thor Team Novo Nordisk Development
21Team Novo Nordisk Development-
DNS-
Sprint
LORENZEN Gustav CeramicSpeed Herning CK Elite
19CeramicSpeed Herning CK Elite-
DNS-
Sprint
SØRENSEN Anders Vos Team ColoQuick
20Team ColoQuick-
DNS-
GC
SØRENSEN Frederik Bjørn Airtox - Carl Ras
20Airtox - Carl Ras-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    10 May 2024
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    49.219 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Distance:
    29.6 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Vert. meters:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Avg. temperature: