Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2019
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2007
2006
2005
2004
2003
2021
- stage -
| Gray - Gray
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
National Championships France MU - ITT
»
2020
»
Startlist
menu
2020
»
National Championships France MU - ITT
(NC)
2020
»
One day race
»
Gray
›
Gray
(31.3km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
63
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
AGUILLON Tom
WB - Fybolia Locminé
2
-
COSS Loris
Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
3
-
FARAMA-ROBIN Corentin
Team Elite Restauration 89
4
-
CAMPIONI Luca
SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
5
-
DEBEAUMARCHÉ Nicolas
SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
6
-
JAVOUHEY Clement
SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
7
-
DELPHIS Thomas
Van Rysel-AG2R La Mondiale
8
-
LAPEIRA Paul
Van Rysel-AG2R La Mondiale
9
-
PARET-PEINTRE Valentin
Van Rysel-AG2R La Mondiale
10
-
TOUMIRE Hugo
Van Rysel-AG2R La Mondiale
11
-
TRASTOUR Loris
Van Rysel-AG2R La Mondiale
12
-
DAVY Clément
Equipe continentale Groupama-FDJ
13
-
PAGE Hugo
Equipe continentale Groupama-FDJ
14
-
DAUSCHY Guillaume
Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
15
-
GRESSIER Maxime
Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
16
-
BEZZA Quentin
AC Bisontine
17
-
BOLOT Simon
AC Bisontine
18
-
GIRARD Damien
CC Nogent-sur-Oise
19
-
COCUSSE Remi
UC Monaco
20
-
JARNET Maxime
EC Saint-Etienne Loire
21
-
LEBRETON Jacques
EC Saint-Etienne Loire
22
-
SALVATORI Thomas
EC Saint-Etienne Loire
23
-
AGUT Maxime
GSC Blagnac Vélo Sport 31
24
-
BRULE Louis
GSC Blagnac Vélo Sport 31
25
-
DIDIER Clément
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
26
-
DUCRUET Mathis
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
27
-
FOURNIER Quentin
Sojasun Espoir - ACNC
28
-
GUÉGAN Maël
Sojasun Espoir - ACNC
29
-
ANTI Enzo
VC Rouen 76
30
-
VALOGNES Thibault
VC Rouen 76
31
-
VAUQUELIN Kévin
VC Rouen 76
32
-
BOILEAU Alan
VC Pays de Loudéac
33
-
GILBERT Aurélien
VC Pays de Loudéac
34
-
PLUSQUELLEC Yann
VC Pays de Loudéac
35
-
D'HERVEZ Thibault
Côtes Armor cyclisme
36
-
GUERNALEC Victor
Côtes Armor cyclisme
37
-
LE CAM Brendan
Team U Nantes Atlantique
38
-
PROVOST Maximilien
Team U Nantes Atlantique
39
-
CORVAISIER Antonin
Vendée U
40
-
DEVANNE Antoine
Vendée U
41
-
PIERRE Eliott
CC Étupes
42
-
RICHARD Maxime
CC Étupes
43
-
DELCROS Clément
AVC Aix-en-Provence
44
-
MAIRE Adrien
AVC Aix-en-Provence
45
-
NARBONNE ZUCCARELLI Axel
AVC Aix-en-Provence
46
-
WARMERDAM Max
AVC Aix-en-Provence
47
-
GUÉGAN Maël
Rally Cycling
48
-
DAVY Clément
Groupama - FDJ
49
-
LECAMUS-LAMBERT Florentin
Team Arkéa Samsic
50
-
VAUQUELIN Kévin
Team Arkéa Samsic
51
-
AUCLERC Lucas
52
-
AUCLERC Nathan
53
-
COQUERET Louis
54
-
DUJARDIN Julien
55
-
FARAVELON Boris
56
-
GÈNE Meving
57
-
HAMON Nicolas
58
-
HERON Antonin
59
-
HEYNDERICKX Melvin
60
-
HUCK Léandre
61
-
LEROY Sullivan
62
-
MONMASSON Guillaume
63
-
PETIT Clément
64
-
PRUNET Antoine
65
-
RIVALLAIN Hugo
66
-
SOULIE Erwan
6m
Indicates the time the rider was added to the startlist. (e.g. 6m = 6 minutes ago, 11h = 11 hours ago)
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Race ranking
Peloton averages
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)